Candoia x Eryx
Zdravíčko ... Měl bych na vás dotaz ohledně těhle dvou hadů Candoia carinata paulsoni a Eryx colubrinus loveridgei ... Především ohledně tera, rozměry základny by byli 80x60 cm ... Šla by do těchto rozměrů dát i skupina jmenovaných zvířat či pár ..?!Jinak paulsonky jsou stromoví či nikoliv ?! No a pak ještě co se týká odchovů co je "jednoduši" a v jakém poměru je věčinou chováte,samec x samice ?! Co se dalo na tera poradně pročíst to jsem pročetl + net ,ale velikosti terárek se v celku liší a o páření a odchovech toho také moc není ...Předem díky Filip
Pre Candoia terárko tych 80 x 60 a v60,pre Eryx 80 x 60 a v stačí 35-40 .Odchovov Candoia je ako šafránu,tak aj preto je info na webe veľmi málo .O Eryx sa dá toho nájst pomerne dost,staršie čísla časopisov AT,Akvatera ,Reptilia + Google
Díky ... tak že vel. by to stačilo jen pro jednoho jedince u obou druhů,jestli dobře chápu ?!díky
Kludne aj pre 1,1.
Dobre moc díky ..
Ještě jestli bych mohl jeden dotaz na který jsem si ted vzpoměl ..Jak je to u Eryxů s odkládáním trusu ?! Vyprazdnují se pod písek na dno nebo klasicky na povrchu ?! Máte na to nějaký fígl někdo ?!Protože to asi bude poměrně nepraktické prohledávat například 5 terárek o těhto rozměrech ... Znamená že se musí cca 1x týdně celé tera prohrabat?! Díky
U eryxů většinou nacházím trus na povrchu a občas to tak nějak prohrábnu a vyberu to ostatní, oni mají celkem takový tvrdý suchý trus, který nijak nezapáchá, takže když tam něco zbyde, tak to problém není a vyndá se to při větším čištění. Navíc vyprazdňování je v delších intervalech, jak to je i u většiny ostatních hroznýšovitých.
Díky kroko ..pokoušel si se i o odchov ?!
Tak eryxové už dospěli, letos se pářili, ale zatím nic, i když se samice pořád chovala jako březí. Zatím jí ještě dávám naději, ale už z toho asi nic nebude. Příští rok to dopadne snad líp.
jj ... probíhala nějak "spec." příprava před pářením ?! Někde píšou že můžou pomáhat noční poklesy teplot ,,, Mimochodem chováš je zvlášt´ či po párech nebo skupinách ?! Jak mají velkou ubikaci + kolik cm písku ?!
Letos spec. příprava nebyla, jelikož mám tanzánské "eryxe" Gongylophis colubrinus loveridgei, tak teploty nijak cíleně nesnižuju, spíš mám vlhčí a sušší období, ale taky nijak výrazně. V současnosti je mám společně v páru, ale na zimu je teď budu oddělovat. Společné terárium mají 80 x 50 x 35 (v) cm, substrát (hlinitopísčitý) je tak 8-10 cm a na něm položeno několik větších plochých kamenů a kameninová miska na vodu. Výhřev mají 40 W žárovkou (ani ne 10 cm nad substrátem), pod ní je okolo 33 st., jinak v prostoru 20-30 st., v noci pokojovka 18-24 st.
Paráda ,díky za odpověd´ ... Znamená,že nějaké přípravy před pářením nejsou nijak extra složité ... To suší a vlhčí období trvá jak ?! To vlhčí děláš třeba pomocí řašeliníku a mechů nebo "zalíváš" zeminu ?! Nědokážu si nějak představit eryxe na vlhkém podkladě ... ??
Ne, ne, jenom častějš a trochu víc rosím, ale nic zásadního, spíš je to o pocitu, aby měli dojem, že trochu víc prší, ale možná to není podstatné. U jiných chovatelů se prakticky nic zrovna u G.c.loveridgei neprovádělo, jen oddělení samce a někdy ani to ne. Jinak, ale u většiny jiných eryxů, hlavně blízkovýchodní a středoasijské druhy (turcicus, miliaris, tataricus ap.), je třeba dost tvrdě zimovat.
Moc díky ... Přemýšlím je o Eryx c. l. nebo těch candoích ..Každej z nich má své + i - ,jen se správně rozhodnout .. U Eryxů mě ještě lákají i barevné formy,které se dají sehnat za to u candoích sem žádně neviděl,akorát myslím že stripeda ..
Jestli si chceš odpustit určité strasti, tak ti doporučím kolubríny. To jsou v podstatě bezproblémová a pohodová zvířata. Nejsou agresivní, jenom si stačí dát pozor a nedávat jim ruku nad hlavu, ale podebrat je. Není problém je chovat ve skupině, ale u kandojí ti to nedoporučuju. Jsou to pošuci a po několikerém zakousnutí se do sebe je raději chovám odděleně. To u mne platí jak u paulsonek, tak i u bibronek. Někteří jedinci jsou dosti agresivní. Např. moje samice, když byla mládě, tak vůbec nekousala, nyní je schopná se zakousnout i do háku. U kandojí jsou dosti častá náhlá úmrtí "bez příčiny". Dalším problémem je u kandojí případný odchov mláďat, mladí kolubríni žerou bez problémů. Paulsonky mají velké počty malých mláďat, i 50 kusů o velikosti 10-15cm, z nich většinou začne žrát pár jedinců a ne každý má čas a nervy krmit násilím třeba čtyřicet žížal.
U kolubrínů se chovají Anery, Amelano (Albino), Snow, Paradox Albino a hodně oranžoví jedinci se označují jako Fire. U kandojí barevné formy nahradí jejich neskutečná barevná variabilita od šedé, hnědé přes žlutou, oranžovou, červenou až po bílou ve všech možných odstínech. Ale i u paulsonek jsou barevné formy, ale velmi vzácné např. Paradox Lucy - leucistická zvířata a jako forma se dají zřejmě označit i bílé kandoje označované jako Santa Isabela, po ostrově, z kterého pocházeli první takto zbarvení jedinci. Tito jedinci se poté nalezli i v populaci na ostrově Halmahera, nyní tvořící samostatný poddruh Candoia paulsoni tasmai. Paulsonky mají všechny zmijí pruh na zádech, označení striped patří k druhu Candoia carinata.
candoia
Anakonda - moc díky za vyčerpávající info ..!!Ty chováš tyto dva druhy jestli se nemílim že ?!BUdou nějaké odchovy ?!JInak ještě k těm barevným eryxům,dají se sehnat i u nás nebo jen v zahraničí ?!díky
Nevíte teda nikdo jak to s těma barevnejma formama u Eryxů u nás je ?!
Jeden kolega je má, ale myslím, že je ještě neodchoval. Někdo je prodával na Terrabazaru na Smíchově. U mě mají ještě kolubríni čas a u kandojí se rozhoduji, zda je letos zkusím dát k sobě. Samice je pět let, ale řekl bych, že potřebuje ještě trochu vyrůst.
Tak že spíše asi v zahraničí na tera burzách bude větší výběr ... No možná budou příští týden eryxi ..Všem díky za rady a typi ...když tak se ještě ozvu ..
Filip : mám kontakt na človeka ktory mi ponukal Albino samca 4000Kč,ak máš záujem tak mi písni sukromnu poštu
Kroki: Chci se te zeptat, ...kdyz Eryxove se zahrabavaji, dalo by se pozorovani hadu vyresit polozenim skla na substrat ??? Snad by se na sklo kvuli autenticnosti mohlo neco prirodniho polozit, a kdyz tak sundat a valit oci na Eryxe pod sklem. Nevim ale, jestli by to nebylo pro ne stresujici.
Sorry, že odpovídám i když nebyl dotaz přímo na mě. Mám eryxe cca rok a stále jsou stejně zalezlí až na dně terária pod substrátem (a je jedno jakou mám výšku substrátu), nebo v úkrytu z květináče. Maximálně jim trčí ze substrátu hlava. Takže si myslím, že sklo na substrátu by nic neřešilo - aspoň v mém případě. Jakmile by zaregistrovali světlo tak by se schovali až na dno. Ještě se chci zeptat, v kolika letech nebo při jaké velikosti jsou schopni rozmnožování?????
No, mně se občas i vyhřívají (hlavně samice, proto jsem doufal, že zabřezla) a pod kamenama bývají, takže, kdyby to bylo něco jako sklo nebo plexi, ale ještě překryté něčím neprůhledným, tak by se tam občas vidět mohli.
Co se týká velikosti a věku pro rozmnožování, tak jsou schopni se pářit i poměrně brzy, dají vykrmit i za rok a půl, ale při normálním krmení a růstu počítám minimálně se 3-4 lety a velikost samice okolo půl metru a víc. Samci jsou menší a určitě by mohli pářit i tak okolo 40 cm délky.