Předmět Autor Datum
Popíšu pouze vlastní zkušenost: provedl jsem výtěry, které jsem dal na kultivaci, vyšla bakterie Pse…
animals 12.12.2009 20:32
animals
dnes nam prisla kultivace z vyteru tlamy chameleona pardaliho .. byla nalezena bakterie Pseudomonas…
milde 17.01.2012 22:56
milde
z ceho se mohl chameleon nakazit?dekuji za odpoved. tyhle pseudomády mají zvířata v malém množství…
Aurifer 17.01.2012 23:06
Aurifer
"Vyssi davky cecka" - zeptam se - jak a kolik? Resim zrovna problemy se samcem P. vitticeps ktery se…
lucifer 18.01.2012 10:27
lucifer
Já to řešim kouskem tablety celaskonu do potravy- u hadů to je jednodušší v tom, že se kousek té tab…
Aurifer 18.01.2012 11:42
Aurifer
Sam zatim nezere, tim me ted prave stve - jinak mi ten stav prijde uz celkem dobry, dychani v poradk…
lucifer 18.01.2012 12:05
lucifer
takze normalne k atb lecbe jeste pridat kousel vitaminu c? cescko jsem podaval cca 1x za mesic kosti…
milde 20.01.2012 17:50
milde
céčko aby mělo léčebný efekt, tak ho musíš dávat častějc, obden nebo aspoň 2x týdně. To množství by…
Aurifer 20.01.2012 17:56
Aurifer
me prave chovatel od ktereho mam e chama rikal at nedavan vic vit.C ze by se mohl predavkovat. takze…
milde 20.01.2012 18:00
milde
u vit. c az tolik nebezpeci predavkovani neplati, prebytek je docela dobre vylucovan z tela ven (pro…
.JaBula. 20.01.2012 18:06
.JaBula.
To si spíš spletl s tím ADéčkem, céčkem se předávkovává nesrovnatelně hůř a navíc tam pak nejsou trv…
Aurifer 20.01.2012 18:13
Aurifer
Tahle nemoc se az tak nechyta.. Bakterie Pseudomonas spp. se vyskytuji bezne, ale pri oslabeni zvire…
Radar14 17.01.2012 23:07
Radar14
Moc se omlouvám zkušenějším jestli tu teď budu plácat nějaké blbosti ohledně přesnosti dávkování Gen…
Vladěk 18.01.2012 10:09
Vladěk
Injekce byly aplikovány v zadní čtvrtině těla. - tohle mi prijde nejake divne, ale ja mam do toho h…
lucifer 18.01.2012 10:31
lucifer
Injekce byly aplikovány v zadní čtvrtině těla Pseudomonáda šla přeléčením do ,,kopru", had odešel do…
Aurifer 18.01.2012 11:57
Aurifer
Navíc aplikace 7 dávek po 72hod., tj. 21dní chemoterapie je fakt silná soda. Pokud se mi vyskytne po…
carlos 18.01.2012 12:26
carlos
Jo vidiš, to jsem přehlídla ::)...tak tam to je pak jasný, no :-(
Aurifer 18.01.2012 12:32
Aurifer
Tak, teď jsem číhnul do papírů co tu mám z té doby (25.9.2002) a cituji závěr dle kterého jsme léčil…
Vladěk 18.01.2012 15:40
Vladěk
Dovolim si jeste do tohohle threadu - porad jeste resim problemy se samcem P. vitticeps jak se zminu…
lucifer 25.01.2012 20:25
lucifer
jak je ten kluk starej? Ono u starších zvířat je ta rekonvalescence už dost pomalá, a někdy se už zv…
Aurifer 25.01.2012 20:57
Aurifer
4 roky a neco by mel mit - edit - dle zaznamu co si vedu tak je z podzimu 2007 poslední
lucifer 25.01.2012 21:03
lucifer

Popíšu pouze vlastní zkušenost: provedl jsem výtěry, které jsem dal na kultivaci, vyšla bakterie Pseudomonas aeruginosa s citlivostí na Gentamicin a enrofloxacin (např. Baytril). Sehnal jsem , aplikoval a následně i pochoval chovné trio ARŮ. KOnzultoval jsem tuto situaci s odborníky a bylo mi vysvětleno, že v poslední době takto končí mnoho zvířat, neboť bakterie tak rychle zmutují v odolnější a úpornější kmeny, že není prakticky léku. Kolega měl pseudomonadu u viperek, dostal se k cefalosporinům 3. generace a stejně na tuto bakterii nevyzrál a o zvířata přišel. Takže přeji více štěstí, občas se to prý podaří.
Zároveň se tímto kaji a omlouvám JaBUle, že jsem si kdysi dovolil s ní po telefonu polemizovat o účincích výše uvedených preparátů. Jani sorr:-[y.

dnes nam prisla kultivace z vyteru tlamy chameleona pardaliho .. byla nalezena bakterie Pseudomonas aeruginosa .. od soboty je nasazen atb enrogal. myslite si ze je to vhodne atb. jake jsou zkusenosti s lecbou tohoto onemocneni? z ceho se mohl chameleon nakazit?dekuji za odpoved. email : SNOWcz@seznam.cz

z ceho se mohl chameleon nakazit?dekuji za odpoved.

tyhle pseudomády mají zvířata v malém množství běžně v sobě a i v okolním prostředí, akorát že pokud je vše OK, tak se to nijak neprojeví..projeví se to až po nějakém větším oslabení organismu. Třeba zvýšená vlhkost v kombinaci s horším větráním, stres, chladno atd. Pak se bakterie namnožej a začne to dělat potíže. Enrogal má účinnou složku Enrofloxacin, stejně jako léky psané výše. Dávej zvířeti vyšší dávky céčka, to na pseudomonády hodně zabírá.

"Vyssi davky cecka" - zeptam se - jak a kolik? Resim zrovna problemy se samcem P. vitticeps ktery se sesypal na psedomonas po odzimovani - byl na ne lecen pred vic nez 3 lety, celou dobu uplne v pohode az najednou po 2 mesicich "klidu" a prechodu do "normalu" docela akutni prubeh. ATB dle vseho zabraly, ale pokud by moh byt k necemu dobry i ten vytamin C...

Já to řešim kouskem tablety celaskonu do potravy- u hadů to je jednodušší v tom, že se kousek té tablety zastrčí do krmné myši. Ten samec Ti žere? Pokud jo, dávala bych mu kousek tablety (drobek-1/10tablety) třeba do myšího holete. Pokud by to nevzal, tak strčit pinzetou do jícnu. Můžeš každý den.

Sam zatim nezere, tim me ted prave stve - jinak mi ten stav prijde uz celkem dobry, dychani v poradku (pred lecbou atb to v nem osklive chrcelo a bublalo) a uz je i trochu aktivnejsi - pred atb byl uplne apaticky, a vubec v prubehu par dni najednou v stavu ze jsem ani neveril ze prezije. Nutim mu jednou za 2 az 3 dni par svabu, to zas takovy problem neni. Strcim do tlamy, pokud se zakousne tak uz nepusti a sezere. Primerene tomu krmeni i vylucuje a kakance vypadaji normalne, takze traveni a spol. je snad taky OK.

takze normalne k atb lecbe jeste pridat kousel vitaminu c? cescko jsem podaval cca 1x za mesic kosticku 1x1 mm .. to vetrani by mohlo byt take spatne.. bylo tam jen plexi s dirkama.. ted uz sem koupil vetraci mrizky a nainstalovat sem je na bok a strop teraria. dnes 7 den atb a znema nic moc + hlen(hnis) z tlamy

céčko aby mělo léčebný efekt, tak ho musíš dávat častějc, obden nebo aspoň 2x týdně. To množství by odpovídalo. Ale to větrání je možná příčina těch problémů, chondrouši jsou na to fakt hodně citliví. já u nich měla z pletiva celé stropy a ještě větrání ve stěně. JInak tu držku, pokud se jí tam dělají nějaká ložiska, tak ji můžeš vytírat citronovou šťávou.

me prave chovatel od ktereho mam e chama rikal at nedavan vic vit.C ze by se mohl predavkovat. takze vlastne kazdej rika neco jineho :-D .. urcite to vetrani jeste rozsirim.chamik je ted posledni dva dny uplne nepricetnej kdyz se na nej sahne.. nedivim se mu.. stres pri podavani leku.. takze vycisteni a desinfekce asi nebude jen tak

Tahle nemoc se az tak nechyta.. Bakterie Pseudomonas spp. se vyskytuji bezne, ale pri oslabeni zvirete (stres, nevhodne podminky, oslabeni z jine nemoci, ci treba i gravidita) muze vest k premnozeni teto bakterie, kterou jinak organismus zdraveho zvirete drzi na uzde..

Auri je rychlejsi. :-)

Moc se omlouvám zkušenějším jestli tu teď budu plácat nějaké blbosti ohledně přesnosti dávkování Gentamicínu (ale pálim to tak nějak z hlavy, jak si pamatuju);
Před lety jsem měl totožný problém u samice chondropythona.
Klasika: Hlenění a občasné nafukování jícnu, ...a občasné i zvedání až zaklánění hlavy (opistotonus). Protože pravidelně žrala, nechtěl jsem to řešit antibiotiky a céčko pomohlo vždy jen krátkodobě. Když stav trval skoro rok, rozhodl jsem se vše radikálně vyřešit.
Z výtěrů byla vykultivována Pseudomonas aeruginosa s citlivistí na Enrofloxacin, Gentamicín a Chloramphenicol.
Ikdyž jsou to všechno dle mojeho názoru driaky, byl nasazen Gentamicín v klasickém dávkování: 2,5 mg./kg (tuším že po 72 hodinách intramuskulárně - 7 dávek)+ podpůrná léčba vitamínem C. Injekce byly aplikovány v zadní čtvrtině těla. Dokonce i C-čko bylo poctivě přepichováno na několikrát aby nedošlo k možné ,,zavrdlině" (což se prý dle info. veterináře může u cečka stát).
Pseudomonáda šla přeléčením do ,,kopru", had odešel do ,,kopru" cca o dva měsíce později na selhání ledvin.
Po čase jsem se dozvěděl; od jednoho nejmenovaného veterináře, že má dobré zkušenosti s léčbou pseudomonády u chondroušů Gentamicínem (ústní sdělení). A celý ,,fígl" má údajně spočívat v aplikaci jen 6-ti dávek!!!, s odůvodněním že po aplikaci 6-té dávky je nutná trpělivost, protože léčebný účinek nastupuje až s odstupem času (až po více dnech). A samotná sedmá dávka má už působit nefrotoxicky. Máte někdo nějakou osobní takovouto zkušenost s úspěšným užitím Gentamicínu u chondroušů?
Problém u zmiňovaného chondrouše jsem řešil cca před 8-10-ti lety (teď to tu pálim taky z hlavy, jak si snad správně pamatuju).
Ale všichni zkušenější chovatelé vědí jaké svinstvo gentamicín je a veterinář (jméno uveřejňovat nebudu) který mi tuto informaci sdělil je mezi teraristy poměrně uznávaný (nebo alespoň v tu dobu).

Injekce byly aplikovány v zadní čtvrtině těla
Pseudomonáda šla přeléčením do ,,kopru", had odešel do ,,kopru" cca o dva měsíce později na selhání ledvin

Tyhle 2 informace spolu úzce souvisí. Hlavně ta aplikace. Páč ptákům, plazům a obojživelníkům je krev ze zadku (zadní část těla, pánevní končetiny, ocas) vedená nejdříve přez ledviny ledvino-vrátnicovým oběhem. Což má právě ten účinek, že pokud se atb aplikuje do zadní části, tak účinek antibiotika se sníží a navíc to odstřelí ledviny. Bohužel řada veterinářů to neví ještě ani dneska.

Tak, teď jsem číhnul do papírů co tu mám z té doby (25.9.2002) a cituji závěr dle kterého jsme léčili jak jsem psal:
cit.; ,, ...Na základě bakter. vyšetření a anamnestických údajů se zřejmě jedná o pseudomonádovou infekci. K léčbě pseudomonádové infekce doporučujeme aplikaci Gentamicínu v dávce 2,5 mg na 1 kg živé hmotnosti, po 72 hodinách, injekčně - intramuskulárně, celkem 7 dávek.
Pokud nebyl vitamín C podán injekčně, doporučujeme i podání tohoto vitamínu (Celaskon inj.)v dávce 30 mg na 1 kg, naředěný v poměru 1:1 injekční vodou, intramuskulárně, jednou na začátku léčby, opakovat po týdnu 1x až 2x. Je možno vitamín C vyplachovat i dutinu ústní hada ,,(konec cit.).

Tohle dávkování jsem respektoval (a v tu dobu bych si ho nedovolil ani zpochybnit), protože veterináři soustředěni na tomto pracovišti platili v jednu dobu za špičku na plazi v ČR. Pamětníci aktivů v Mostě v 80-tých letech budou vědět :-/.
... dál už nebudu rozvádět.
Namátkou; v publikaci Terarium A-Z (ani jsem nezjistil v jakém roce to bylo vydáno, odhadem tak okolo roku 2000 :-/) ikdyž po teraristické stránce je celé tohle dílko k ničemu (max. rady úplným začátečníkům), v obecné části; zdravotní problematika chovu plazů tu rozepisuje MVDr. J.Král (taky mezi teraristy v dřívějších dobách - né neznámé jméno) a udává taky dávkování Gentamicínu 2,5 mg/kg po třech dnech, 7 dávek.
Je fakt, že je to už skoro 10 let, že doba v teraristice pokročila a od té doby jsem žádný problémy s pseudomonádou, ani jinými bakteriemi neměl potřebu řešit.
O to víc mi zaráží když se dnes dozvídám, že Gentamicín má účinnost už při 3 nebo 4 dávkách ::).
Co se týče, dávání injekcí do dvou třetin až 3 čtvrtin délky těla;
...tyhle doplňující rady jsem bral před lety tak nějak obecně, z osobních nebo telefonických kontaktů, ...stejně jako při užití Gentamicínu lehce snížit teploty v terariu atd.,atd.

Dovolim si jeste do tohohle threadu - porad jeste resim problemy se samcem P. vitticeps jak se zminuju o neco vys - byl uspesne (?) lecen na pseudomonas infekci kdysi davno, pred vic nez 3 roky. Vse OK az do lonskeho zimovani - pri probrani z nej pred vanocemi (cca. 2 mesice klidu, 350g/47cm) hodne rychly prubeh infekce kdy jsem vazne myslel ze to neprezije - v prubehu 2-3 dni uplne nevladny a apaticky, dychani s obtizemi, chrceni...

- dostal ATB ktere zabraly (dabluzel nepamatuji si jake, 2x podkozni davka po tydnu), dychani je ciste. Sleduje sve okoli, stav je mnohem lepsi - ale porad se nechce vratit uplne do normalu. Stale se trochu hur a neochotne pohybuje (jako by celkova slabost, pohyblivost tela a koncetin jako takova je v poradku), sam nechce zrat. Krmim ho rucne jednou za 2-3 dni, umerne tomu normalne kadi = traveni se zda byt ok (aktualne vaha kolem 370g), ted posledni tyden mu davam cca. 20mg vitaminu C denne. Stav se uz nekolik tydnu nehorsi, ani nelepsi - tak nevim... Napada nekoho neco/resil-setkal se s necim takovym?

(podminky v tera jsou samozrejme spravne)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru