Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poraďte vhodného ještěra.

Dobrý den, chtěl bych Vás touhle cestou požádat, zda by jste mi nedoporučili nějakého ještěra k chovu. Jedná se mi o ještěra, co dorůstá délky kolem 50 cm, dal by se brát do ruky, nijak extra nenáročný na chov, žádný extra aktivní, nepotřebuje velké koupací jezírko. Zatím je můj favorit Agama vousatá, přemýšlel jsem nad agamou vodní, ale zde je právě nutnost nádrž s vodou. Zkušensoti s chovem mám obstojné, už jsem pár druhů choval. Děkuji za každou odpověď

Jestli to vyznělo tak, že jsem super chovatel, tak to ne, jen že zase nejsem člověk, co nikdy neměl žádné terárium. Zkušenosti mám s chovem některých zvířat, ale nevyznám se v druzích.
Doufal jsem, že mi zde někdo napíše třeba 2 druhy, které by přícházely v úvahu, já bych si je už vyhledal a zhodnotil si jejich náročnost na chov.

Agamy vousate doporucuju, ale nejsem nestranny :)) Vyhodou je to suche prostredi, takze jednoducha udrzba a uklid, a terarko muze byt klidne z lamina. Terarium radej vetsi (uvadi se 80x40x40 jako minimum, dle mne je to pro dospelce malo), nutny zdroj UV-B. Obvykle bezproblemova neagresivni povaha (mladata muzou byt vzteklejsi, ale casem se zklidni). Ciste muj osobni nazor - pokud jedno zvire "mazlika" tak radej samce, vic v jednom terariu jedine samic, a v tom pripade nejlip samce oddelene od nich - ve vlastnim terarku. Vousatky jsou docela smradosi, musi se pravidelne uklizet kakanky - maj fakt grady. ;)

Agamy vousate doporucuju

Och, tady budeme asi neustálými rivaly, páč já bych volil jen agamy kočinčinské (jak asi myšleno vodní). :-D Ale vážně, kočinčiny asi nechceš, je zde opravdu potřeba větší vodní nádrže, celkově vlhčí terárium a také velikost je o něco větší než u samotných vousatek. Já bych výběr ještě rozšířil např. o ješterkovce velkého (Gerrhosaurus major) a nebo leguánek obojkový (Crotaphytus collaris) či z agam ještě agama osadní (Agama agama). Je na výběr více, ale nejlépe chovatelné mi přijdou asi ty vousatky či případně ještěrkovec.

Já bych výběr ještě rozšířil např. o ješterkovce velkého (Gerrhosaurus major) a nebo leguánek obojkový (Crotaphytus collaris) či z agam ještě agama osadní (Agama agama)

uprimne - vousatky maji pred uvedenymi zviraty obrovskou vyhodu - jsou to odchovy. Agaga agama neni uplne snadny chovanec (spis nez co jineho jsou to drzaci), navic - casto jsou plne parazitu, jesterkovci - tam je to o neco lepsi, ale prece jen - je docela dobre vedet, jak stare chovane zvire je (coz u dovazenych jesterkovcu nevi nikdo) a Crotaphytus - daji se sice sehnat i odchovy, nicmene jsou to mnohem vetsi "raubiri" nez vousatky, hodne aktivni, rychli...takze ja bych zustala u te vousatice

Souhlasím, ale nezůstával bych stále jen u těch "vousatek", když se pro ně takhle každý rozhodne, pak nemůžeme čekat nějaké odchovy od ještěrkovců, když to s nimi ani nikdo nezkusí, není import jako import. A co jsem tak četl, tak většina si tato zvířata chválí, tak nevím, kde je chyba s odchovy... :-( Napadá mě tak ještě tilikva obrovská, což je jeden z mých oblíbenců a odchovy vídávám ;-)

Leguánek obojkový nedosahuje ale velikosti 50 cm a je trochu náročnější na chov - silnější zdroj UV osvětlení a hlavně vitamíny - je náchylnější na metabolické onemocnění kostí (co jsem teda slyšel). Cena je taky jiná než za vousatky. Jsou i divočejší - teda co jsem poznal já

zdar:-D kde?? před dvěma roky jsem je nabízel v Pekle za 1000 pak jsem je nabízel 500 a pořád nic nakonec skončili ve výkupu za 400kč.
1,1 jsem vozil na burzu snad 6měsíců za 1500kč a taky je nikdo nechtěl.Nakonec jsem je min. rok dal kamarádovi a letos bude tutově odchov tak mu napište:-D:-D
jěště mám doma 1,1 gerhardi ale ty už taky ...do dobrých rukou.
Pokud máte pochybnosti ad cen napište Drobkovi on Vám to vysvětlí:-D:-D

jo tááák. Proto sem je začal dávat pryč. 6-7 měsíců v roce jsem sbíral šneky jak blázen a když přišli odchovy tak se jich člověk nemohl zbavit!!!! Já měl například od chymerae kolem 100mláďat a byl sem dost spocenej při zbavování. Musel sem je krmit aby se nepokousali a rostli jak blázni!!!! Během roka jsou v dospělé velikosti což je při 100 kusech masakr!!! Do toho T.s.sp. těch sem míval taky několik desítek,ale ty se prodávali slušně. Gerrardie se prodávali sami hlavně Volčík je bral. Teď si ale myslim je to neprodejné zvíře tiliqua všeobecně. Podle mě tedy. Je to ale dle mého názoru moc hezké a bezproblémové zvíře... Nechybí mi ale vůbec. Jediné co mi chybí a bral bych všema deseti jsou gouldi... to už jsme mimo... Měl sem pár ale byli to dva samci....:-D

Ona ale přijde doba kdy se to vrátí. Tak sis je měl nechat a počkat:-D:-D

Neni to tak dlouho co bylo mládě mřížky neprodejné a teď mi přijde když koukám na různá vlákna že se snad fasujou při zaregistrování do poradny:-D

To samé obyč tmavka nedávno byli tak za 300kč a teď už jsou zase na 1000Kč a prodávaj se docela slušně. Každej kdo chodí do posilovny potřebuje 5m hada. Třeba se podobně vrátěj i Tiliqui...

K tématu, nějak mi to hlava nechce pobrat!!!! Proč někdo schání zvíře na nějaké doporučení??? Vždyť přece člověk musí mít vybrané zvíře protože ho nějakým způsobem zajímá a né vybírat zvíře způsobem, napište mi co já mam chovat...

Chce to vybrat zvíře které se mi líbí a pak se maximálně poptat na to co mi ohledně něj neni jasné a né aby mi někdo doporučoval co mam chovat... můj názor

já to zase chápu, např. chce mít někdo krabici místo televize a tak potřebuje zvíře, či zvířata, které jsou aktivní. Ne že si koupí cosi co se mu líbí a zvíře zaleze a dotyčný ho vidí jednou za měsíc. dívat se zase na prázné terko každého nebaví atd.

Nesháním zvíře na doporučení a ani jsem nikde nepsal, ať mi někdo napíše, co mám chovat. Pouze jsem napsal nějaké vlastnosti, co bych chtěl od ještěra a požádal jsem zde o radu, co by je mohlo splňovat.
Přispívají sem lidé, co jsou zkušení teraristé a určitě mají široký přehled o různých druzích, proto jsem je požádal o radu.
Nejsem člověk, co přijde na burzu, je hele hezká ještěrka, vemu ju a pak zjistím, že pro ni nedokážu vytvořit ideální podmínky, to by jste jako terarista měl ocenit a ne sem psat právě pravý opak, kdy se lidé zbavují zvířat právě proto, že jim nevyhovují svou povahou, nebo nároky!

Tak,tak, v malém prostoru si nevytvoří teritorium a dalo by se říct, že se "ignorují", zatím co ve velkém prostoru si teritoria vytvoří a pak je urputně brání, takže pak už to musí být mega prostor, aby se "neměli furt na očích" a i tak, jakmile se potkají, tak si dokazujou, kdo je šéf. Tohle platí a funguje nejen u tilikví a ještěrek, ale i u mnoha dalších ještěrů (např. i u agamy vousaté - zkuste dát dva páry do 80/50/50 a 200/100/200). Naopak chamíci se Vám spíš porubou v malém než velkém (teď nemyslím nutně jen dva samce, ti se porubou i ve velkém).