Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Geochelone carbonaria

...pokracování z vlákna "Zimování a rýma" :
zkopíruju i svůj úvodní příspěvek:
Tohle je moje nejmenší samice (cca 20cm) chci na ní ukázat, že carbonarie se nechají vyrůst rovně:
[c2.JPG]

jiná pohled ( barevně je to trochu do zelena - fotil jsem to pod výbojkou a želvy nechteli moc spolupracovat - maj uz noc:
[c1.JPG]
Tohle je samec, ten je skoro 2x takovej toho jsem vzal z bleskem, až bude víc času nefotim je umyté a za denního světla aby vynikly barvy
[c3.JPG]

Jinak Carbonarky se moc s D3 trápit nemusí, tedy ne že by jim neprospívalo, ale jakožto opravdu Všežravé želvy ( málokterá suchozemská želva je tak pěkně všežravá) to mohou dořešit doplňováním z živ. zdrojů (třeba myši - doporučuju pravidelně v menším množství)

Mám je celorocne doma, protoze venku na ne nemam prostor, pokud se mi povede presun, který plánuju a podarí se mi tam ufinancovat stavbu rodiného domku, chci je mít ve skleníku, nebo zimní želví zahradě s napojením na venkovní výběh. Jako dospělé jsou to relativně otužilé želvy. Mám 2 páry v teráriu 2,2m x 0,75m, původně jsem myslel ( a jsem na to připraven) že je budu muset rozdělovat, ale samci mezi sebou koexistují bez jakýchkoliv náznaků agresivity.
Tady jedna fotka jaké barvy mají když se umejou :)
[carbon.JPG]

Jak máš vybavené terarium osvětlení my je jasné spíš by mne zajímal substrát a jestli jim rosíš nebo tam máš třeba mlhátor?Možná by bylo vážně lepší hodit to jako nové vlákno zajímalo by to určítě více lidí.

Osvetlení mám řešené obyč zářivkou + 100W UV výbojka, zářivka svítí 12 hodin denně a výbojka 3x 1 hodinu denně, nad kldištěm mám ještě připravenou 40w bodovku.
Substrát používám mix hlíny, písku a lignocelu někdy i rašěliny. Mlhátor nemám, respektive mám, ale nepoužívám, neosvědčil se. Želvy tam mají velkou fotomisku s vodou 40*20*5cm z které nacájí až běda :)
rosím nepravidlelně, imho odrostlé už moc náročné na vlkhkost nejsou, jen potřebují narozdíl od testud denně pít. Kladiště prolévám cca 1-2x týdně vodou ( neleju tam 1 nebo 32 petlahve vody ) obcas se tam zahrabávají, ale spíše zřídka.

Přes den mají okolo 25-27C a pod výbojkou okolo 40C a v noci teplota klesa k 18-20C takže v pohodě, u odrostlých kusů se dá jít i níž. Ráno se cca 30min vyhřejí pod výbojkou a pak už jí během dne ani nijak aktivne nevyhledávají. Jinak úzasne plavou, kdo to nevidel o hodně přišel mají značnou část krunýře nad vodou a veslují nožičkama - jako takovej parník :-D

Tak zatim díky ono to asi nebude zas tak složité je chovat uvidíme časem.Díky moc za rady a jdu přemýšlet jak na ně a hlavně kam s nima.Mám to štěstí že manželka je taky blázen do želv a když viděla tvé foto umyté uhlířky byla nadšená.Díky.Lukas

Takto to beru Sysle. Máš pěkné želvy. Ten samec je jak starý ? Asi moc ne že? Ještě nemá typický lyrovitý tvar krunýře, nebo je to lokalitou? No ale to stáří je zřejmě zbytečná otázka od mala je asi nemáš jsou to spíš importy od Jahody nebo od Bednáře, pletu se? V každém případě jsou pěkné a přeju ti brzký vlastní odchov. Já měl vždy problém s oplozením vajec, až 60-70% jsem měl neoplozené. Buď jsem měl samce "vola" nebo nevím. Jsem zvědav, jak to bude u tebe, pokud se teda pochlubíš. G. carbonaria jsou fakt pěkné a zajímavé želvy, jediné co mě na nich překáží je velká energetická náročnost chovu a nutnost mít vytápěný skleník. Měl jsem 3,5 asi osm let, cca rok je v chovu nemám, čekám až se postaví skleník. Ale jak budou podmínky, pustím se do nich znovu, zvlášť, když mě masíruješ těma fotkama.;-)

Mám 2,2 samice jsou cca 20 a 25cm a samci 30 a 37cm. Jsou to importy od Bednáře cca 5 let zpátky (už nevím přesně), když jsem je bral tak měli okolo 7-10cm (takže mohli být tak roční +- možná o neco víc). Tvar krunýře do "osmičky" u dospělých samců by měl být typický pro severní formy (Surinam,Guajána- žlutohlavé a pro Venezulea, severní Brazilie -červenohlavé) Já bych měl mít faremní Cherry head, která by mela pocházet z jižní Brazilie a tedy mít znaky spíše jižního typu, ikdyž u Cherry head mám pocit, že dochází k míšení populací na farmách tak aby to vedlo k co nejbarevnějším jedincům nezávisle na lokalizaci původu. Samo že pokud se odchov podaří tak, že se pochlubím.

Hm, ty mě vždycky překvapíš. Už s těmi perfektními stepačkami. Podle krunýře bych si totiž typnul že změna podmínek nastala tak před rokem maximálně rokem a půl. Ani jsem nepředpokládal, že je máš tak dlouho a od prcků. Máš to prostě zmáknutý;-)

U fotky té samice to je tak trochu pravda, protože byla dlouhou dobu problematická a nechtěla moc žrát a intenzivně roste cca poslední rok -možna rok a pul, ted se jí snazim trošku pribrzdit ( ono se to tezko pozná ze dne na den a navíc na zacatku jsem mel radost ze se konecne poradne rozezrala), takže také smekám kloubouk :-)

vyrobil, terárko položíš na zadní stěnu, tu očistíš, naleješ tenkou vrstvu betonu/teramotmelu nebo lepidla na dlaždičky, necháš tak hodinku až dvě zaschnout, zasypes pískem a pridáš kamínky, popř. zbrázdíš povrch no a necháš 2dny schnout. Dřív jsem se s tím patlal, teď mam radši praktický věci :).

Máš moc pěkné karbonky, já mám dvě ze Dvora Králové, ze září 2005. Měly kolem 6 cm, dnes mají 12-13, nechci je moc překrmovat. Myslím, že mají i poměrně dost vlhko, přesto úplně hladké nejsou. Rád bych se zeptal, jestli nemáš zkušenosti - jedna z nich, postupně jak přirůstá, nemá ty přírůstky úplně černé, má tu a tam jakoby flek bez barviva, něco jako je vidět u tvé samice. Je to znak něčeho špatného nebo si toho nemám všímat? Máš ty nebo někdo jiný s tím nějaké zkušenosti (rosím, svítím žárovkou i UVB). Díky Ž.

Ahoj,
ty bílé plochy jsou jen přírůstky , které po čase zčernají. pokud nerostou rovně, zkus upravit krmnou dávku. Přes léto praktikuji denně pampelišky a ostatní luční směs, cca 1x týdně ovoce, cca 1x měsíčně menší myšku. V zimě převládá čínské zelí, mrkev, a cca 2x týdně granuláty a seno ( to nemají moc rády) ovoce cca 2x týdně v malých množstvích a cca 1x měsíčně živočišné bílkoviny(myšky, šneci, žížaly.....). Pokud krmím ovocem nebo i těma myškama vždy max. 25% krmné denní dávky ( to znamená např v létě v jednom týdnu: 6 dní pouze pampeličky a spol. 7 den 25% ovoce a 75% pampelišky a spol.)

Ahoj, já mám podobný problém, želva roste na plastronu správně, ale karapax poněkud vázne. správně rostou ještě okrajové štítky s patrným přírustkem, ale mezi slabinovými a pažními štítky jsou patrné prohlubně :-( Krmná dávka je de facto stejná jakou uvádíš, želva se zavrtává celá do vlhkého substrátu, přísvěcuji vitaluxkou a teď občas dávám i želvu ven. Karapax mohutní do výšky, ale přírustky na něm patrné nejsou. Je pravda, že želvu jsem s prohlubněmi mezi štítky kupoval. Je šance, že dojde k jejich zacelení? Druhá věc, želvě se na plastronu vyskytují porůznu malé bílé změklé plošky, které je možno rozrušit nehtem a pokud se nechají pak poškození proniká do hloubky krunýře. Nevyskytly se tyhle problémy u tvých želv? Chystám se k návštěvě herpetologa, ale už sem s podobným problémem jednu před časem absolvoval a výsledek nic moc...:-/ Díky za odpověď

Ahoj, chci se zeptat na přibližnou délku trvání suché a vlhké sezóny v severních oblastech jižní ameriky. Snažil jsem se něco vyhledat an internetu a moc jsem nepochodil. Úplně stačí přibližně, potřeboval bych přizpůsobit jídelníček a jeho skladbu během roku. Díky za odpověď.

uhlířklu si chci pořídit odjakživa, ale pořád si nejsem jistá, zda bych na ni měla prostor, a zda bych ji unesla - až bude mít těch 50cm :-) nejtěžší želva, kterou jsem držela, měla 17kg a nechtěla bych jí někam dopravovat jinak, než autem, nehledě na to, že když takové zvíře udělá při přenosu louži, tak to asi stojí za to.

dotaz: jak dlouho v průměru trvá, než se několika centimetrové želví miminko dostane na 25cm a výš?
kolik v průměru váží dospělé kousky?
jestli jsem to správně pochopila, tak samci jsou větší než samice???

děkuji za případné odpovědi

Moje uhlířky jsou cca 7leté. Samci jsou větší, ale to se může u jiné populace lišit. prvních 5 let věku rostly živelně, nyní již rostou velmi pomalu. Samci mají cca 30cm a 35 cm a váží cca 3-4Kg, samice mají okolo 25cm a cca 2-3kg. Při plánování chovu Uhlířek je určitě potřeba se připravit na chov středně velké želvy, která v některých případech opravdu může vážit třeba těch 17kg, ale většina uhlířek v zajetí má spíš +- do 10kg, viz např. ZOO ve Dvoře Králové.

tak to jsou jen o málo větší než moje trachemisky, které mám řadu let a největší z nich, samička, má jen ubohých 20cm:(

Myslela jsem, že jsou těžší, ta 17kg želva, co jsem zvedala, byl samec od sulcaty a je možné, že měl 50cm čili maximum velikosti uhlířky. Myslíte, že není problém ve venkovním nebo balkonovém výběhu dávat tyto želvy dohromady s želvami stepními (doma by byly samozřejmě odděleně)?

Jinak gratuluji k odchovu, když jsem před lety začínala s želvami, tak tyto nebyly skoro vůbec k dispozici.

Zdar, tak koukam, ze na to prdis, nechces je premerit, zvazit a vyfotit aktual, treba i s dalsima prckama, od jake velikosti ti zacala snaset ta samice, nemas problem s odbytem mladych? Kolik snusek mas a kolik vajec je ve snusce. Myslim, ze to zajima vic lidi, nez jen me, tak si udelej chvilec a aktualizuj, diky.

Ahoj,
popravdě jsem předchozí dotaz nezaznamenal, nejsem uplně pečlivý čtenář Teraporadny :-[.
Přeměřit a převážit dospělce můžu, ale výsledek bude zhruba stejný, teď už rostou jen velmi pomalu. Mám mladé samice, loňská sezóna byla první snášecí, počet vajec ve snůšce zatím 2-3, počet snůšek do roka 2, oplozenost zatím 100%, líhnivost by byla pravděpodobně taky 100% kdybych 1 vejce mechanicky nepoškodil vlastní nešikovností.
Mláďata jsem prodal rychle, Carbonarie se dnes sice dají poměrně rozumě sehnat, ale z logických důvodů většina lidí upřednostní odchov a těch v Čechách zas tolik není. Fotky nějaké udělám příležitostně, budu muset překecat nějaký vhodný model aby jste se nemuseli dívat na mě :-).