Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Geochelone carbonaria

...pokracování z vlákna "Zimování a rýma" :
zkopíruju i svůj úvodní příspěvek:
Tohle je moje nejmenší samice (cca 20cm) chci na ní ukázat, že carbonarie se nechají vyrůst rovně:
[c2.JPG]

jiná pohled ( barevně je to trochu do zelena - fotil jsem to pod výbojkou a želvy nechteli moc spolupracovat - maj uz noc:
[c1.JPG]
Tohle je samec, ten je skoro 2x takovej toho jsem vzal z bleskem, až bude víc času nefotim je umyté a za denního světla aby vynikly barvy
[c3.JPG]

Jinak Carbonarky se moc s D3 trápit nemusí, tedy ne že by jim neprospívalo, ale jakožto opravdu Všežravé želvy ( málokterá suchozemská želva je tak pěkně všežravá) to mohou dořešit doplňováním z živ. zdrojů (třeba myši - doporučuju pravidelně v menším množství)

Mám je celorocne doma, protoze venku na ne nemam prostor, pokud se mi povede presun, který plánuju a podarí se mi tam ufinancovat stavbu rodiného domku, chci je mít ve skleníku, nebo zimní želví zahradě s napojením na venkovní výběh. Jako dospělé jsou to relativně otužilé želvy. Mám 2 páry v teráriu 2,2m x 0,75m, původně jsem myslel ( a jsem na to připraven) že je budu muset rozdělovat, ale samci mezi sebou koexistují bez jakýchkoliv náznaků agresivity.
Tady jedna fotka jaké barvy mají když se umejou :)
[carbon.JPG]

Máš moc pěkné karbonky, já mám dvě ze Dvora Králové, ze září 2005. Měly kolem 6 cm, dnes mají 12-13, nechci je moc překrmovat. Myslím, že mají i poměrně dost vlhko, přesto úplně hladké nejsou. Rád bych se zeptal, jestli nemáš zkušenosti - jedna z nich, postupně jak přirůstá, nemá ty přírůstky úplně černé, má tu a tam jakoby flek bez barviva, něco jako je vidět u tvé samice. Je to znak něčeho špatného nebo si toho nemám všímat? Máš ty nebo někdo jiný s tím nějaké zkušenosti (rosím, svítím žárovkou i UVB). Díky Ž.

Ahoj,
ty bílé plochy jsou jen přírůstky , které po čase zčernají. pokud nerostou rovně, zkus upravit krmnou dávku. Přes léto praktikuji denně pampelišky a ostatní luční směs, cca 1x týdně ovoce, cca 1x měsíčně menší myšku. V zimě převládá čínské zelí, mrkev, a cca 2x týdně granuláty a seno ( to nemají moc rády) ovoce cca 2x týdně v malých množstvích a cca 1x měsíčně živočišné bílkoviny(myšky, šneci, žížaly.....). Pokud krmím ovocem nebo i těma myškama vždy max. 25% krmné denní dávky ( to znamená např v létě v jednom týdnu: 6 dní pouze pampeličky a spol. 7 den 25% ovoce a 75% pampelišky a spol.)

Ahoj, já mám podobný problém, želva roste na plastronu správně, ale karapax poněkud vázne. správně rostou ještě okrajové štítky s patrným přírustkem, ale mezi slabinovými a pažními štítky jsou patrné prohlubně :-( Krmná dávka je de facto stejná jakou uvádíš, želva se zavrtává celá do vlhkého substrátu, přísvěcuji vitaluxkou a teď občas dávám i želvu ven. Karapax mohutní do výšky, ale přírustky na něm patrné nejsou. Je pravda, že želvu jsem s prohlubněmi mezi štítky kupoval. Je šance, že dojde k jejich zacelení? Druhá věc, želvě se na plastronu vyskytují porůznu malé bílé změklé plošky, které je možno rozrušit nehtem a pokud se nechají pak poškození proniká do hloubky krunýře. Nevyskytly se tyhle problémy u tvých želv? Chystám se k návštěvě herpetologa, ale už sem s podobným problémem jednu před časem absolvoval a výsledek nic moc...:-/ Díky za odpověď

Ahoj, chci se zeptat na přibližnou délku trvání suché a vlhké sezóny v severních oblastech jižní ameriky. Snažil jsem se něco vyhledat an internetu a moc jsem nepochodil. Úplně stačí přibližně, potřeboval bych přizpůsobit jídelníček a jeho skladbu během roku. Díky za odpověď.

oplodněná vejce jsou v inkubátoru, líhnout by se mělo na jaře ( pokud to nepokazím) držte palce.

Prodávat je budu, nějaký čas potrvá vyřízení reg. listů a pak je začnu odprodávat (počítám tak v létě). Komunikaci o ceně a dalších podrobnostech prosím řešme raději v poště, do tohohle topicu to tak uplně nepatří.

uhlířklu si chci pořídit odjakživa, ale pořád si nejsem jistá, zda bych na ni měla prostor, a zda bych ji unesla - až bude mít těch 50cm :-) nejtěžší želva, kterou jsem držela, měla 17kg a nechtěla bych jí někam dopravovat jinak, než autem, nehledě na to, že když takové zvíře udělá při přenosu louži, tak to asi stojí za to.

dotaz: jak dlouho v průměru trvá, než se několika centimetrové želví miminko dostane na 25cm a výš?
kolik v průměru váží dospělé kousky?
jestli jsem to správně pochopila, tak samci jsou větší než samice???

děkuji za případné odpovědi

Tak my máme samce 2,5 roku a váží přes 1 kg, samice je menšího vzrůstu a i lehčí. Samec má +- těch 20 cm. Co vím, tak dospěláci váží k 10 kg )samci). Sysel určitě uvede přesnější údaje...

Moje uhlířky jsou cca 7leté. Samci jsou větší, ale to se může u jiné populace lišit. prvních 5 let věku rostly živelně, nyní již rostou velmi pomalu. Samci mají cca 30cm a 35 cm a váží cca 3-4Kg, samice mají okolo 25cm a cca 2-3kg. Při plánování chovu Uhlířek je určitě potřeba se připravit na chov středně velké želvy, která v některých případech opravdu může vážit třeba těch 17kg, ale většina uhlířek v zajetí má spíš +- do 10kg, viz např. ZOO ve Dvoře Králové.

to se asi musis zaregistrovat :), napisu ti na mail o víkendu, muj mail je : sysell@quick.cz

tak to jsou jen o málo větší než moje trachemisky, které mám řadu let a největší z nich, samička, má jen ubohých 20cm:(

Myslela jsem, že jsou těžší, ta 17kg želva, co jsem zvedala, byl samec od sulcaty a je možné, že měl 50cm čili maximum velikosti uhlířky. Myslíte, že není problém ve venkovním nebo balkonovém výběhu dávat tyto želvy dohromady s želvami stepními (doma by byly samozřejmě odděleně)?

Jinak gratuluji k odchovu, když jsem před lety začínala s želvami, tak tyto nebyly skoro vůbec k dispozici.

Se stepačkami by se to muselo vyzkoušet, ony stepačky dost zlobí. Určitě bych nedával mladé carbonarie k dospělým horsfieldkám, to by nemuselo dobre dopadnout. Od určité velikosti by to možná šlo.

Zdar, tak koukam, ze na to prdis, nechces je premerit, zvazit a vyfotit aktual, treba i s dalsima prckama, od jake velikosti ti zacala snaset ta samice, nemas problem s odbytem mladych? Kolik snusek mas a kolik vajec je ve snusce. Myslim, ze to zajima vic lidi, nez jen me, tak si udelej chvilec a aktualizuj, diky.

Ahoj,
popravdě jsem předchozí dotaz nezaznamenal, nejsem uplně pečlivý čtenář Teraporadny :-[.
Přeměřit a převážit dospělce můžu, ale výsledek bude zhruba stejný, teď už rostou jen velmi pomalu. Mám mladé samice, loňská sezóna byla první snášecí, počet vajec ve snůšce zatím 2-3, počet snůšek do roka 2, oplozenost zatím 100%, líhnivost by byla pravděpodobně taky 100% kdybych 1 vejce mechanicky nepoškodil vlastní nešikovností.
Mláďata jsem prodal rychle, Carbonarie se dnes sice dají poměrně rozumě sehnat, ale z logických důvodů většina lidí upřednostní odchov a těch v Čechách zas tolik není. Fotky nějaké udělám příležitostně, budu muset překecat nějaký vhodný model aby jste se nemuseli dívat na mě :-).