Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želví stůl

Dobrý den,mám dotaz..Ráda bych želvákovi pořídila tzv.želví stůl,ale netuším jak to vypadá, z čeho je o vyrobeno?Slyšela jsem akorát,že je to novinka jako bydlení pro želvy a docela sympatické.Děkuju za popis.

Vypadá to přibližně takto.
Majitel si nepřeje zveřejnění jména, ale nemá nic proti uveřejnit jeho "želví stůl"
Pravda je, že takovéto provedení mě zaujalo, jediné co bych považoval za možné vylepšit je,
postavit celé zařízení na skříňku. 1/ dají se do ní umístit věci potřebné k chovu, nebo zájmová literatura. 2/ detailní pozorování želv by se nemuselo odehrávat na břiše. Je ovšem možné, že takový byl záměr.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Mat es1.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Mat es2.jpg]
Nebo takto
stažené z netu. Na můj vkus příliš sladké, také vlhkost se na tomto stole zřejmě brzy podepíše, nicméně jako ispirace to stačí
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/elv stl2.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/elv stl.jpg]

Můžu se jen zeptat, co je v tom úplně prvním stole za substrát, jestli to víte? Chtěla bych želvákovi dát hobliny a klidně ještě 1 nebo 2 další substráty do jiných částí a nevím jaké. Já vím, že se to tu řešilo už hodněkrát, ale zajímá mě písek. Co je pravdy na tom, že pokud je moc jemný, může se želve dostat do krunýře a pak je průšvih?Co se týče lepení na potravu, tak to se vyřeší tak, že potrava bude v části hoblinové, ty nevadí :-)

Moje želvy sice ven vidí (pouze z čelní strany),ale myslím si,že to není nutné.Spíše jsem vypozorovala,že je to možná na škodu,protože se dvě,které jsou takové neposedy pořád škrábou po skle a chodí sem a tam.Je zajímavé,že jsou to pořád ty stejné a dvě si výhledu ven prakticky nevšimnou.Nicméně si myslím,že "výhled" k životu nepotřebujou.

Jakákoliv prosklená stěna, kterou "nevidí" a nemohou jí projít, zvířata může stresovat. Myslím, že pokud je terárko na skříni, vypadá to čelním sklem, jako by se dívaly ze skály, takže je to pak neláká tudy "prolézt" ven. Ostatní stěny by asi měly být zakryté, jinak budou želvy bloudit okolo terárka a zoufale přemýšlet, proč to nejde ven...

Můj stůl vypadá asi takto:[]

Rád bych vložil obrázek, ale imageshack nás opět počastoval výpadkem, takže jindy. Někdy ta služby zdarma jsou stejně nekvalitní jako ty placené, co si budeme povídat.
Jinak je to nízké "akvárium" bez vrchního krytu, ale jedna fotka lepší než tisíc slov, počkáme až se umoudří úložiště obrázků a pak to snad bude jasné.

Měla bych ještě jeden dotaz..pokud nedám vrchní desku v terárku, tak jak udržím tu požadovanou teplotu..?Vždyť veškeré teplo,které žárovka vykoná tak uniká nahoru a tudíž do místnosti..?Nemělo by to být tedy kryté z vrchu?Děkuji.

Sáhni si 10 cm pod 60 W žárovku a myslím, že poznáš, že teplo se šíří i směrem dolů, což lze ještě zefektnit použitím bodové žárovky a jejím vložením do květináče nebo jiného krytu. Jde o to, aby žárovka byla přiměřeně silná, aby dokázala v té určité použité vzdálenosti ohřát vzduch nebo substrát pod ní na vhodnou teplotu, kterou želva potřebuje k aktivitě, pak ať si klidně ten teplý vzduch stoupá, ale želva se může pod lampou prohřát a ve zbytku terária se může zase ochladit. Ta otevřenost želvího stolu je spíš výhoda, protože se teplo nekumuluje v celém teráriu, ale vytvváří se velký teplotní gradient (např. od 35-40 st. pod zdrojem až po teploty stejné s teplotou v místnosti, např 22 st.), který umožňuje želvě dokonale regulovat svoji teplotu. Samozřejmě je to energeticky o něco náročnější, ale pro želvu výhodnější.

Mohla bych se jen pozeptat...když jako spodní část použijete nějakou dřevenou desku, pokládáte ještě něco naní, aby vám jí nezničil vhlký substrát? Já jen, že se chystám něco podobného sestrojit, ale netuším jak na to dno. Možnost dát tam sklo se mi moc nelíbí. Jakto máte pořešený vy co už želvý stůl máte?

Zdar,
zrovna jeden "zelvy stul" stavim pro nejaky neevropsky druh treba jako carbonarky, nebo pardalky, tak pak postnu par fotek, zatim mam smontovany skelet, jeste domyslet preni stenu, zepredu je to vysoke 40cm a pak sikmo serizle boky, kde jeste nevim jak udelat otevirani a zavirani, jestli sklo na panty. Nekde jsem tu videl sklo v jakem si "U" profilu, zalepene silikonem a pekne na pantu, nevite nekdo kde to je? Diky. Nebo soupaci, nebo jednoduse jen polozene a zajistene. Cely stul je z OSB, dobre se s tim pracuje, ale hrany jsou krehke, a na rezani kotouc s malymi zuby nej. Pak nevim, jak s pozadim, chci jen ucelove, ciste a prakticke terarium, prez leto budou venku. Vnitrek chci natrit nejakou barvou, vnejsek zakytuju srouby, ostepky a nastrikam. Ale ve vnitr nevim jak mam postupovat, zda nejdrive nalakovat lakem Laksil (nezavadny), a pak na nej barvu, nebo barvu a pak lak, ale co kdyz bych chtel mit steny matne? Na vrsku bude armatura se dvema 2x36W, pak nejaky zroj UV, jeste se po lampach podivam, mozna Ultravitalux, vzdy jen na par hodin denne, jinak klasika zarovky 40W. Doma zatim nijak extra netopime, takze barak kdyz se netopi pekne vymrza, takze vetrani budu zatim regulovat, kvuli teplu. Premyslim i o bazenku, ten bych udelal jednoduse, svarenim vanicky z bazenoviny, vcetne vypusti, aby se to dobre menilo. To vse usazene v podlaze tararia. Ta bazenovina by sla prakticky pouzit i na to dno, jak se pta sweety, ale je to dost drahe, ale zase prakticke, nechat si udelat vanicku na zakazku, nebo u nekoho, paradni pri cisteni:)Nebo nejakou folii, ale ta by se musela lepit a to je naprd, to bych se bal, ze to stejne nekde potece, a sklo je taky naprd.
Jestli nekdo vite neco, na co sem se ptal, tak napiste, diky.

To ano, ale jak uz jsem psal, mam problem s nizkou teplotou, otvirani nemuze byt nahore, jelikoz tam bude armatura se zarivkami. Stul tomu rikam proto, ze ma vetsi hloubku nez vysku. Predni stena neni rovna, ve vysce 40cm je stena zkosena, no, uvidim, jak se mi to povede, jestli najdu fotak, tak to vyfotim a poslu uz zitra ve fazy stavby. Stejnak to nikdo nepochopi, co tu pisu.

Dobrý den. Už jste mě jednou na tento "želví stůl" odkazoval a moc se mi zamlouvá, jen bych měla stějný dotaz jako Sweety: "jak je to s tím dnem?" Dřevotříska nebo překližka se přeci po zvlhnutí ihned zničí a ty misky nebo i případný igelit pod nimi, mi nezebrání aby se ta vlhkost na dno dostala...
Předem děkuju za odpověď. Pavla

Dřevotříska nebo překližka se přeci po zvlhnutí ihned zničí a ty misky nebo i případný igelit pod nimi, mi nezebrání aby se ta vlhkost na dno dostala...

já to dělal z voděodolné překližky,2x natřel lakem na lodě a navíc jsem prcky večer cca 2 hod po vypnutí světel(když "vytuhli"), přendaval na spaní do mokrých hoblin v umělohmotné přepravce, kterou jsem dával do chodby (cca 15 st), aby měli alespoň nějaký slušnější teplotní rozdíl den/noc :-)
myslím ,že do počtu cca 10 ks to takhle lze dělat v pohodě - trvalo to cca 2 min ;-)
s velkým počtem mladých by to byl už asi trochu "opruz"..;-)
na stole měli jen 2 "misky" s vlhčím substrátem (krtinec x písek 1/1, čili kout cca 30 x 40 cm,)kdyby přes den měli "neodolatelnou" potřebu vlhka, (to si ale užívali hlavně v noci ;-)) a na zvlčenej k/p to úplně stačilo...je ale fakt ,že tam byli jen chvíli a pak šup ven, takže jak by to fungovalo "natrvalo" nemůžu
sloužit :puff: