Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snůška

Zdravim, mam doma oplodnenou samici s vejci a ta se chysta klast, do terarka sem ji prisypal raselinu s piskem, ma tam asi 20cm silnou vrstvu, posledni dva dny si vyhrabala noru a cela do ni vlezla, nejde ji videt ani kousek tela, jde o to ze je porad v te nore, dokonce tam i spi, vcera jednou vylezla na chvilku a opet tam hned zalezla. Nemate s timto nekdo zkusenost? Je to vubec normalni?

Ne, porad nic noveho, dnes jsem napocital 31 dni gravidity a za chvili to bude 32 dni. Porad je zavesena na vetvi pod vyhrevnou zarovkou a jen tak visi a nehybe se. Vypada v pohode, stisk ma pevny, kdyz se sem tam hybne tak se netrepe, vidi dobre (reaguje), ale vubec nezere, az dnes jsem ji skusil dat cvrcka (obalenem v mineralech a calciu...) a snedla ho. Ale stejne je hubena jak lunt a jdou ji pekne navenek videt vajicka. Tak jsem tedy hodne zvedav jak to dopadne. Ale stejne ji verim ze si poradi, je to hezka a silna samice :).

Když nežere, tak je to příznak blížící se snůšky, ale že je hubená???!! Jak hubená? Moje je vždy před vykladením jako koule! Je celá vyplněná vajíčkama, proto nežere (nevejde se jí už nikam jídlo). To jsem zvědavá.

Tak už? My jsme zrovna včera něco podobného řešily. Volala známá, která má samičku s tím, že už 5 dní v terárku hrabe a nic. Měla tam taky cca 20-25 cm písku. Poradila jsem jí, aby ji zkusila dát do kýble a přikrýt. Za 7 hodin bylo 35 vyjíček venku.

Ne, nic noveho, porad to same, jen visi na vetvi a jednou za den sezere sarance a nebo cvrcka, taky jsem nad tim uvazoval, ze ji hodim do kyble, ale jak posledne hrabala, tak sem ji tam dal a moc se ji to nelibilo, sedela na substratu a koukala a to pritom byla sama a nicim nerusena, ale asik to bylo moc brzy, zkusim to tak udelat zitra, snad uz bude ten pravy cas a vsem se nam ulevi... :)

Tak to je jasny s tim vikem, ted sem ji daval do kyble, normalne sem tam dal substrat z terarka a jak tak hrabu a prendavam substrat do kyble, tak najednou bum a vidim vejce, vyhrabal jsem zatim jen jedno, musim to prohrabnout vice, tak snad to uz dneska snese a bude klid, nerad bych aby ty vejce zadrzela ze, jo a vejce je krasne tvrde, bile, v pohode.

Normalne pred hodinou jsem ji vyndal z kyble do terka a pred chvili prijdu k terarku a vidim dalsi vejce na povrchu, v zadne hline, takze uz mam dve, tak to je skvele jestli bude 40 vajec klast 40 dni. Zda se mi to hodne divne, takhle preci chameleoni snad vejce nekladou ne?

No to je pekne teda, a mate s timhle problemem nekdo zkusenost? Stalo se uz neco podobneho nekomu?

nad cim jeste mentorujete? Ta samice evidentne trpi a s kazdym dnem, ktery cekate, jestli nahodou nevyklade jeste nejake dalsi vajicko ji snizujete sanci na preziti mozna nezbytneho a treba i nadejneho operacniho zakroku.
Klidne je mozne, ze v sobe ma takovehle megavejce (viz obrazek), ktere v ni den odedne doslova "hnije".
[http://img80.imageshack.us/img80/7235/chammegavejc e.jpg]
Tak jestli nechcete, aby ta samice dlouho trpela nez skonci nekomu na pitevni misce, jdete hned rano k nejakemu plazimu vetovi. Pokud jeste neni pozde, je tu sance, ze samici zachrani.

rikal, ze pokud kladla predtim v terarku, tak to je idealni misto co s i pro klazeni nasla.

No, tak ideální zas asi nebylo, když se tam nevykladla, spíš už z nouze nějaké vypudila, kýbl je dobrá varianta nebo flaška od okurek, hlavně ať v tom terárku má alespoň 15 cm substrátu (třeba lze roh nádrže přepažit nějakým vyšším prkýnkem a nasypat dostatek substrátu - vlhký písek). Nic proti doktorovi, ale v určitých věcech mají přehled spíš praktičtí chovatelé než praktičtí lékaři a to nijak nechci zpochybňovat erudici a odbornost MVDr Rašky...

No tak to jo, zkousel sem kybl s navlhcenou raselinou smichanou s piskem, vubec tam nechtela a navic z toho byla tak vystresovana, ze by v tom stavu zrovna neco vyklade..., tak sem ji nasypal po celem dne v terarku raselinu s piskem tak 20cm a tam si uz noru nasla, ale nevykladla se, takze nekde byla chyba, tak jsme ted byli dvakrat na injekci a vykladla 5 vajec zatim a to ze nehrabe, ale normalne je ze sebe dostane na povrch substratu, ted sem preghodil pres terko rucnik, aby mela uplne soukromi, samozrejme tam ma dost mista s cirkulaci vzduchu..., ale porad zatim nic, uz nevim co mam jeste zkusit aby zacla hrabat... Jo a jeste k tem zkusenym radam od chovatelu, nikoho tady nezpochybnuji, ale zatim se to tady v tom vlakne nepodarilo nijak vyresit, i pres napsane tipy, tak snad pan Raska vi co dela, sam sem zvedav jak to cele zkonci...

Když jí dáte do toho kýble s pískem a rašelinou,musí to být teplejší a ne písek hned studený z venku...Mí samici se v tom kýbli taky nelíbí,ale nechtě ji tam přez noc a druhý den bude vykladená...Když ji nebudete rušit...Furt jí cpete 20cm raseliny do terárka,každý vám tu radí do kýble a ne musíte do terárka,jak dlouho jste ji měl v tom kýbli???hodinu???Asi mě z toho klepne,ale komu není rady,tomu není pomoci..Upřímně se divým že vám samice ještě žije...Udělejte jak říkám a na 99,99% bude samice do druhého dne vykladená,teda když na ni nebudete pořád čumět,stačí jí dát do kýblu a přikrýt rucníkem,nakraj dávám kolíčky na prádlo aby ručník(utěrka na nádobí) byl našponovonej....To je vše,jo a dejte ji někam do tmy.....Žádná věda ne??Vyzkoušejte a uvidíte,teda jestli máte samici ještě živou...

Abych pravdu rekl, tak jsem ji v kybli mel nekolikrat, raselinu s piskem sem smichal s teplou vodou, tak aby nebyla sucha, ale vlhka, takze urcite logicky nebyla studena z venku ze, prikryl jsem ji sytovinou a jeste pres vrch prehodil platno, nechal jsem ji kousek poodkryty aby se neudusila a dal jsem kybl nad terarka coz si myslim, ze nad terarkem je nejteplejsi misto v mistnosti, byla tam poprve cely den a po druhe asi 32 hodin bylo to pres noc v obou dvou pripadech nebyla nikym rusena. Takze nevim proc tady na me utocite, ze mi neni rady a pomoci. Zkusim ji dat do kyble presne podle toho jak to delate vy Tomka a jsem zvedav co budete rikat potom...

Trochu vstoupím do debaty.Chamíci jsou stresáci a to přendavání z terárka do kýble a zase zpátky není dobrý.Fakt nejlepší je ,jak pravil krokodýl,flaška od okurek s obyčejným pískem a to dost mokrým aby se při hrabání nesesejpal.Nicméně se někdy stane,že ta samička to prostě nevyklade ato je pak průser.Jestli ji dal MVDr.už dvě injekce,asi Oxitocin,což je docela prda a pro samičku hodně vyčerpávající a ona vypudila jen pár vajec,tak to je ten průser.

Tak jsem si vzal kybl, vsypal jsem do nej substrat z terarka, takze neni studeny, ma to do trictvrte kyble, prehodil jsem pres nej uterku zatizenou kolicky, aby byla napnuta, a dal jsem ji nad terarko do tepla, ma tam 26 stupnu, jelikoz temnou teplou mistnost doma nemam, nebudu na ni cumet, necham ji tam pres noc, zatim se dere porad ven. Jsem zvedav.

To jsem trochu nepochopil, ale budiz, vzdycky me fascinuje, ze zvire vubec nevidite a uz k tomu mate dedukci co s nim je. Ano snad bude prilezitost, to tu samici mam jako vzit a zlomit ji vaz? Protoze uz davno mela chcipnout, protoze nesnesla vejce? Ano sem si jist, ze sem neco posral, ale budiz, zkusenosti ziskam jen praxi a bohuzel s tim zacinam, tak priste uz budu vedet lepe co a jak, abych ji na to mohl pripravit, jo a jeste to neni vubec jiste, ze to bude to same atd. Raska rikal, ze to je tak jako se psem atd... jeden nebo dva vrhy muze mit dobre a pak nastanou komplikace. U tohodle clovek nikdy nevi. Ale to nic proti vam, vy jste buh v chovatelske cinnosti, at se vam dari, zdar.

To jsem trochu nepochopil,

bylo to mysleno tak, ze doufam (a Vy jiste taky), ze to samice nezabali uz pri teto snusce a tedy, ze snad bude mit sanci neco naklast pri nejake dalsi prilezitosti (ktere se ji muze nebo nemusi dostat, kdo vi). Chapu, ze jste ted ve stresu z komplikaci, ktere Vam samice pripravila, takze jste si muj prispevek mozna prelozil zpusobem, jakym vyznet urcite nemel (za nestastnou formulaci se omlouvam).
Takze v prekladu - snad to samice zvladne...tecka.

Právě že hrabe, mám jí asi jen dva měsíce, paní od které jse ji kupoval mi řikala že budou vajčka ale ze je mam vyhodit, ale to je fuk, jen mě trápí že mi vůbec nechce na ruku občas se mi na ruku jen postaví předníma nožičkama když jí dávám z ruky cvrky, je nějaký způsob jak ji dostat na ruku? když ji chci vzít tak hned začne tmavnout, nafukovat se a syčet :( :(

Pani zřejmě byla jasnovidka, když před dvěma měsíci věděla, že samička bez samečka bude mít vajíčka! POkud ji máte 2 měsíce a nebojí se ruky, tak je to velký úspěch a je jen otázkou času a vaší trpělivosti, kdy půjde na ruku.