Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uv záření

Dobrý den.Nevím jestli mě někdo poradí.Terárko s agamou v.mám v pokoji u dětí a svítím uv-čkem.CHci se zeptat jestli to uv záření nemuže mít nějaký negativní vliv na děti když jsou vlastně pořád v kontaktu se světlem.děkuji za odpovědi.

Ta poslední odpověď je nejdůležitější. UV záření neprojde sklem, ani plexisklem takže pokud jsou žárovky uvnitř terárka, můžete být naprosto bez obav. UVčko je de fakto obdoba horského sluníčka, jenže tam jste přímo pod zdrojem, navíc pod velmi silným zdrojem, proto u horského sluníčka můžete být pouze pár minut, případně desítek minut. U klasických teraristických zářivek či žárovek je vyzařování tak slabé, že by to neuškodilo ani kdyby si děti lehli přímo pod ně. Ve chvíli kdy nejsou přímo pod zdrojem, ale někde bokem tak se k nim v podstatě žádné UV záření nedostane. Až na výjimky je totiž z měření těchto zdrojů zřejmé, že vyzařují tak do vzdálenosti cca 30 - 50 cm max. a to většinou jenom v přímém směru. Do strany nebo šikmo záření výrazně klesá a nad 20 cm je skoro nulové, takže můžete být naprosto v klidu :-)

chyba, pokud není plexi opatřeno UV filtrem, tak ním UV prochází a to standardní plexi není

souhlas. Však se také používají plexi faunaboxy, nad které je možné umístit UV (sice plast pod UV celkem brzo zestárne, ale mláďata ve faunaboxech budou mít dostatek UV). V klasickém skle pohlcuje UV obsažené železo, to v plastech běžně není.

jestli jako UV potrebne pro plazaky ci jako fyzikalni velicinu

spíše jestli má ještě nějaký biologický efekt, což od standardních zářičů přes sklo mimo terarium nemá. Jen když si vzpomenu třeba na kytky v jižních oknech, samozřejmě se jim tam daří, ale dej je ven na parapet a spálíš je (třeba ibišek) a to je slunce, prakticky nic moc se mu z terarijních UV zářičů nevyrovná a krz sklo už to bude nula. Z fyzikální hlediska projde možná nějaké malé procento "dlouhovlnné" části UVA. Což ale stejně vyzařuje prakticky jakákoliv zářivka nebo i třeba halogenky a je neškodné a biologicky příliš nepodstatné. Možná by mohl MadMike změřit jestli nemá co dělat :-)

I plasty samozřejmě pohlcují část vyzářeného UVB záření. Např. klasickým dutinkovým polykarbonátem, ze kterýho se teď dělají ty skleníčky/pařníčky neprojde skoro vůbec nic. Proto se dělají plexiskla nebo akrylátové plasty se spec. úpravou, aby UVB propouštěly - a levný to není. Stopro to asi nikdy nebude, ale dobrý akrylátový sklo s propustností UVB propustí až 80proc.

Klasický faunabox od Exotery propustí 18% UVB (82% pohltí), což je, pokud nad tím nemáte pověšenou Vitaluxku, vlastně uplnej prd. Aby tím plastem prošlo dost UV je potřeba aby byl dost tenkej - třeba takový ty plastový boxy z ikei, -samla- se to jmenuje myslim by mohly propustit celkem dost. Můžu to změřit, pár jich mám.

Jinak to UVB ve skle filtruje hlavně kovovej prvek Cer. Železo filtruje hlavně infra, proto se skla s hodně železem používaj jako tepelný filtry. To "hlavně" tam píšu schválně, ono to železo taky něco určitě filtruje, ale hlavní viník je v M. tabulce prvků trochu vedle :-).

Sklo UVB záření propouští - ale samozřejmě málo. Běžným oknem, kde je dvojité sklo prochází 0% UVB. Já měřil 3mm tabulku skla, která byla víc než 80 let stará a docela jsem se divil, že jím prošlo poměrně hodně UVB - bohužel jsem si to tenkrát nezapsal, ale třeba přes flašku od okurek UVB taky prochází ale kolik procent nevim - musel bych to znova změřit. Křemičitý skla (bez UV stopu - to pozor), který se používaly dřív UV propouštějí fakt slušně. Teď se dělají, hlavně pro zdravotnictví a v plastovém průmyslu borokřemičitý skla a ty UV záření také propouštějí (je to účel).

Dneska mám konečně po dlouhé době volnější den, tak kliĎo provedu nějaký měření - jestli chcete? (sám od sebe na to dlabu bo jsem línej jako ta veška) :-D

Zdar. Díky za info, se nám tu diskuse docela rozjela :-) Mě by po pravdě fakt zajímalo, jestli tím faunaboxem od exotery něco projde, protože dva používám. Zatím s tím, že by něco prošlo nepočítám, takže nad ně ani žádný lampy nedávám, když chci by měly ještěrky sluníčko, fláknu faunabox pod zářivku, místo víčka dám pletivo a hodinku denně nechám svítit na prcky nějaký to UVčko :-).

Taky používám tyhle krabice - plastyvanek.717.cz, u kterých by mě taky zajímalo jak to je s průchodností. Pokud bys tedy našel chvilku, bylo by to super.

Díky.

Vilém

cer se přídává do skla jako odbarvovadlo, právě kvůli tomu stopovému množství železa, trojmocné železo barví sklo zeleně a cer přidá opačnou barvu, takže vznikne šedá, čímž se sklo jeví jako průhledné, alespoň v tenčí vrstvě. Čím více železa, tím menší proputsnost, jak světla, tak i UV, proto jsou třeba pivní láhve zelené nebo hnědé, do takovýchhle skel se přidává vysoké% Fe právě kvůli pohlcování nežádoucího světla a žádný cér.

Naopak speciální skla, jako jsou vysoce křemičitá, boraxy atd neobsahují železo a propouští vysoké % UV. Škoda že už si to z hlavy přesně nepamatuju a skripta ze školy po 4 stěhováních už asi nenajdu, jinak bych sem dala tabulku o propustnosti jednotlivých skel v závislosti na složení a síle, byla tam iˇ% propouštěných jednotlivých složek světla. třeba to někde najdu...

každopádně co se týče faunaboxů (používáme je hodně, nevím jestli to je exotera, většinou nekoukám na značku, ale na to, jestli se daný fauňák hodí nebo ne), tak v nich velmi dobře prospívají mláďata druhů hodně náročných na UV, jako jsou mláďata lacertidů, ctenosaur a uromastyxů, takže to s tou propustností nebude tak bídné. Nic jsem neměřila, nemám na to vybavení ale tohle je dlouhodobá chovatelská praxe.

Tyjo tak s tím cerem jsi mě dostala, já se to právě taky učil ve škole a mám to v palici zafixovaný takhle - hádat se nechci, že bych si tím byl na 100% jistej, tak to teda nejsem a ze školy už si toho pravda zas tolik nepamatuju. Ale určitě si to zjistím/ověřím. Každopádně díkec.

takže to s tou propustností nebude tak bídné

Značku jsem schválně uvedl proto, že jsem zrovna tuhle měřil a u jiných to může být samo jinak. Plast tohoto faunaboxu filtruje shruba 82% vyzářeného UVB (řekněme by očko 80%). Tvoji chovatelskou praxi samozřejmě nijak neypochybňuju a jistě není faunabox jako faunabox, ale takhle to prostě u tohoto konkrétního faunaboxu je a tečka :-)

VilemC - ohledně faunaboxu Exotera viz. výše, plastyvaněk používám taky a přes to čiré plastové víko prochází většina UVB.

Díkes :-) Já už po pravdě přesně kvůli tomuhle zvažoval, že pro ty prcky přejdu z těch plasťáků na nějaký mini dvoj/troj terária na který nahoru dám jemnou síťovinu a bude. Nakonec to asi opravdu udělám, protože mi to přijde praktičtější, ale aspoň mám zatím klidný spaní, že můžu svítit přes ;-).

quote]Značku jsem schválně uvedl proto, že jsem zrovna tuhle měřil a u jiných to může být samo jinak[/quote]

jo jasně, já se taky nepřu- až příště budu kupovat fauňák, tak než z něj urvu tu nálepku, tak si ji nejdřív přečtu co to je za firmu:-)
Ale jinak je fakt, že třeba krabice Samly používáme taky a se stejným výsledkem

k tomu ceru- používá se jako odbarvovadlo, nebo se používá levnější mangan. Kvůli eliminaci zelené z příměsi železa, ale mangan na rozdíl od ceru nechává ve skle mírnou barevnou stopu. Ale jako filtr tam funguje hlavně to železo- aspoň tak jsme se to učili my. Co se týče té zelené na filtru od foťáku- to nevím, akorát vím že na optiku se používají speciální skla bez příměsí železa. To už si moc přesně nepamatuju, musela bych to zpětně dohledat ve skriptech- ty budou někde u rodičů, pokud už je teda za ty roky nevyhodili :-)

ještě mně tak napadá v souvislosti s tou optikou- ono je taky možné, že cer také pohlcuje UV, my se to sice neučili, protože speciální skla jsme probírali v mnohem menší míře než ta užitková- a cer je v porovnání s Fe drahý, takže třeba v potravinářství se možná používá jako filtr zdraví neškodné a levné Fe.

Je to tak - dalo by se říct, že jsme měli/máme oba pravdu. Jak cer, tak železo filtruje UV, přiznám se, že už nevím proč považuju Cer za prvek s větší schopností filtrace UV.
Ověřoval jsem si to a bylo mi právě řečeno, že UV filtruje opravdu ten Cer, resp. trojmocný cer, resp. oxid Ce02, který se používá na většinu UV filtrů (foťáky, brejle). Nicméně železo UV filtruje taky a teď teda vůbec nevím, který z těch dvou je jako UV filtr účinnější, takže se omlouvám za desinformace v mým původním příspěvku (myslím si ale, že to bude ten Cer :-D) - asi to bude, jak říkáš - jak kde a podle individuálních nároků.
Mám si za hodinu zavolat na chemickou fakultu na VUT, páč jsou teď všichni na obědě, tak tam mi to snad řeknou přesně :-)

Jak cer, tak železo filtruje UV, přiznám se, že už nevím proč považuju Cer za prvek s větší schopností filtrace UV.

na to je celkem jednoduché vysvětlení, každý jsme byli na škole s jiným zaměřěním, takže každý z nás věděl o konkrétním využití pro obor který studoval, ale ne pro ten obor druhý :-)

takže bych to asi viděla tak, že pro běžná užitková skla, jako jsou láhve nebo běžná plochá skla, jako třeba okenní skla (popř. skla terárií) se používá bežné sklo s přirozeným obsahem Fe, který tam zárověň funguje jako určitý filtr, popř. s vysokým obsahem Fe na tmavé láhve a třeba v optice se asi holt bude používat jako filtr Ce, protože vyšší obsah železa ve skle má určité nežádoucí vlastnosti pro optiku, proto se tam naopak používají skla s pokud možno co nejnižším obsahem Fe.

takže bych to asi viděla tak, že pro běžná užitková skla, jako jsou láhve nebo běžná plochá skla, jako třeba okenní skla (popř. skla terárií) se používá bežné sklo s přirozeným obsahem Fe, který tam zárověň funguje jako určitý filtr, popř. s vysokým obsahem Fe na tmavé láhve a třeba v optice se asi hold bude používat jako filtr Ce, protože vyšší obsah železa ve skle má určité nežádoucí vlastnosti pro optiku, proto se tam naopak používají skla s pokud možno co nejnižším obsahem Fe.

Jinými slovy mi v podstatě to samé potvrdil včera nějakej "pýejdždý" z VUT :-)

Teď nějaké to domácí měření :-):
35cm volně pod výbojkou jsem měřil UV index 9,3 - poté jsem před senzor měřáku pokládal různé materiály:

pletivo "muší", sklolaminát (čtverec 1mm) - 5,8
pletivo "muší", kovové (čtverec 1mm) - 7,2
pletivo pozink (čtverec 5mm) - 8,1
víko faunaboxu exoterra - 2,3
boční stěna faunab. exoterra - 2,0
víko faunaboxu značka noname - 2,6
boční stěna faunab. značka noname - 3,3
víko boxu samla (Ikea) - 5,4
víko boxu Braplast, čiré - 6,9
tabulka skla (tl. 4mm) - 0,4
dutinkový polykarbonát (tl.8mm) - 0,3
látka (bavlna) - 0,1
mikrotenový sáček :-) - 7,8
list fikusu - 0,4

díky za info :-)

list fikusu - 0,4

a za tohle díky speciálně, to byl skvělý nápad změřit propustnost rostlinného listu, až zase budou chtít nějací plžofilové žíhat své achatinky UVčkem. jak je vidět tak v podstatě pod hustý rostlinný pokryv kde žijou tihle šneci se toho UV dostane opravdu málo.

Orientační měření nových Lucky Reptile kompaktů.
Lampy byly všechny nové, 20 minut zapnuté, měřeny ve vzdálenostech 10cm, 15cm a 20cm.
Z měření lze jasně konstatovat, že 11W a 20W verze mají téměř stejný výdej UV, stejně jako tomu bylo i u starých verzí (edit: tady ale naopak ve vertikálním směru). Nově jsou dělané jako "spirála" takže je lze umisťovat jak horizontálně, tak vertikálně.
Z měření lze také vyčíst to, že lampy mají dobrý poměr UVB/UVI, takže se dá říct, že se jedná o bezpečné UV.

Tabulka s naměřenými hodnotami zde.

Tyjo ale nesvítí to, až mi z toho bylo zle. Jen pro info, výrobce tam má na krabičce nějakou vzdálenost vs. intenzita v luxech. V té vzdálenosti, kde se píše, že to má mít u 20W 5000lx jsem luxmetrem naměřil necelejch 3500lx (přesný číslo si nepamatuju, byl to myslim 5cm od lampy).
Tabulek mám mraky, ale taky v tom mám pěknej bordel :-D, jednou to dám určitě do kupy :-)
Pak bude myslím nejdůležitější údaj z měření používaných kompaktů, tam už mám ale docela svázaný ruce, bo já osobně žádný UV kompakty nepoužívám ani používat nehodlám :-). Takže jsem odkázanej na vás! aby jste přispěli svou troškou do mlýna :-D

Super měření, díkes. Já budu moct poskytnout několik těch ReptiGlo 10, 26W (aktuálně mi svítí 3). Zatím běží nonstop od léta, takže budou kolem 1000 hodin a docela by mě tak v lednu až to bude někde kolem 1500 hodin zajímalo jak na tom jsou. Mám ted nově na vyzkoušení ještě nějaký ty slabší Reptigla, chci je zkusit u malých phelsum, ale ještě nesvítí.