Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nežravosť u leguánov zelených

Dobrý deň. Som začiatočník v chove leguánov, i keď s mnohými teoretickými znalosťami. Mám jeden problém a chcel by som poprosiť o radu. Zhotovil som si terárium o rozmeroch 150x240x100cm /šírka-výška-hľbka/, obrázok prikladám. Keď som kúpil leguánov zelených, tešil som sa ich záujmu o potravu. Ako potravu podávam hlávkový šalát, čínsku kapustu, listy kalerábu, listy reďkovky, teraz už i púpavu, lucerku, 1x týždenne nastrúham jablko, mrkvu, a vitamíny. Potravu podávam v dvoch kameninových miskách do stredu terária na dosku a na zem. Teplotu udržujem el. ventilátorom na úrovni 28-30°C v strede terária. na noc je to asi 22-25°C, svetelný deň udržujem 12 hod. voda je cirkulujúca, /fontána/.V teráriu je 6 svetelných zdrojov, z toho 2 sú terárijné žiarovky pre leguány. Postupne však chuť leguánikov akosi prešla a teraz žerú strašne málo. Pohyblivosť sa znížila, pred 2 týždňami ich bolo plné terárko, mám totiž tri kusy, no a teraz len vysedávajú na konári.Som z toho smutný a preto Vás veľmi pekne prosím o radu. Vopred každému ďakujem.

Podla mna maš zle umiestnene lampy.Umiestni ich všetky na strop.Daj tam aj priečne konar.Lenošenie je ich celodenna činnost.Elektricky ventilator je podla mna zbytočny,na vyhrievacom mieste ma byt okolo 35 st.Pri 3 leguanoch už potrebuješ aj kvalitnu vybojku uvb.Obmedz krmenie šalatom.

Přesně jak píše Johny,málo tepla,výhřevky nad polici,stejně tak UVB,žrádlo také nahoru,ventilátor je zbytečný a teplota na výhřevném místě je 35 stupňů nejméně! Pak se ti v terku vytvoří teplotní gradient,který odpovídá přírodním podmínkám. Podle barvy a toho, že nežerou, nemají se prostě kde vyhřát na provozní teplotu.

Máš to hezky zelené, ale jak už psali ostatní - aspoň 35°C, legouši chtějí horko. Taky dostatečnou vlhkost vzduchu, spoustu světla a lásky... ehm. Na salát kašli, když už tak římský a ne hlávkový. Ale jakmile je pampeliška, není co řešit a jestli k ní máš přístup, tak je pchej, co jim hrdlo ráčí. Vojtěška je skvelý zdroj rostlinných bílkovin, můžeš dávat i jitrocel (slovensky myslím skorocel?) a jiné byliny. Naše legu si teď šmakuje na mladých listech javoru a švestky. Co vím, tak na zem mládež nerada chodí, jídlo je lepší někde výš, aby měli přehled. A nějak pořešit ty lampy, aby se mohli všichni v klidu nahřívat... hodně štěstí!

Potrava:
Posledné výskumy ukazujú, že leguán je 100% bylinožravec, aj keď v prírode počas kŕmenia skonzumujú aj na listoch sa nachádzajúci hmyz. Leguána kŕmime viackrát denne vždy čerstvou potravou. Nesmieme pri tom zabudnúť na čistú pitnú vodu - aj keď leguána možno nikdy neuvidíme piť, vždy jej musí mať dostatok. Niektoré jedince pijú pri rosení alebo pri kúpaní kedu olizujú kvapky vody.

Hlavnou zložkou potravy sú listy a listová zelenina: listy a kvety púpavy, lucerka, ďatelina, skorocel, vika siata, hluchavka biela, žerucha, rukola, roketa, polníček, listy a kvety ibišteku, pór, čakanka, listy kalerábu, mrkvová vňať, listy jahôd, malín, ostružín, viniča, ríbezle, moruše, kvety a listy všetkých ovocných stromov, ruže, muškáty, listy lipy a brezy.

V zimnom období, keď nie je dostatok prírodnej potravy kŕmime aj zeleninou: tekvica, cuketa, dyňa, zelená fazuľka, strúhaná mrkva, petržlen, paštrnák, zeler, červená repa, listy redkvičky, kalerábu, šalátová uhorka, paprika, čínska kapusta. Ovocím kŕmime málo, iba ako spestrenie potravy, alebo mlsotu ako odmenu: jablko, hrozno, banán, jahody, mango, avokádo, hruška, čerešne, slivky.

Leguánom starším ako 1 rok môžeme do stravy tak 1-2x za 14 dní pridať pre spestrenie varenú neosolenú ryžu, pšeničné klíčky, mungo fazuľu, bezvaječné cestoviny, ovsené vločky.

Zeleninu a ovocie je potrebné nastrúhať strúhadlom - pri krájaní na väčšie hrozí udusenie väčšími kúskami potravy.

Na trhu boli aj kvalitné granulované krmivá na rastlinnej báze, ale sú čoraz menej dostupné. Pri kúpe si treba dávať pozor na zloženie, lebo niektorí vyrobcovia pridávajú rôzne živočišne, najmä rybie prísady. Ja vôbec takéto krmivo nepoužívam.
http://www.teraristika.sk/forum/48-iguana-iguana-l eguan-zeleny/75952-o-by-som-mal-vediet-o-chove-leg uana-zeleneho

OK toto beriem, lenže u mňa to skorej asi bude tým teplom a svetlom, pretože potravu som skúšal robiť bohatou, dával som aj mrkvu aj cuketu aj listy uhorky mladé výhonky hrachu, vrbové listy jablko, banán, tvaroh, vajíčko natvrdo, ale oni akoby poznali iba šalát, najmä ten kučeravý a pekingskú kapustu, alebo mrkvu, všetko ostatné akoby prehliadali. Granule som skúsil tiež, ale s rovnakým výsledkom. A ani si nechcem predstaviť, že by som o nich prišiel, mať leguány bol môjsen od začiatkov môjho koníčka, keď som mal 14 a až teraz sa mi splnil, preto by som rád, keby sa mi podarilo zdárne ich chovať, veď aj terárko som vlastne výbudoval, až keď som sa rozviedol, a mohol som využiť priestor v obývačke. Chovám aj agamy Kočičinské a tam s prijímaním potravy problém nemám.

A ešte otázka? Všade sa uvádza že terárium ma byť skôr ležaté a ja ho mám skôr stojaté, nie je aj v tom dáky problém. Steny terária sú vlastne obvodové múry bytu, na podlahu som dal plávajúcu podlahu a na ňu umelý trávnik z Baumaxu. Ten ventilátor som tam dal práve preto, že teplota v teráriu sa mi zdala nízka a myslel som, že svetelné zdroje ten priestor nevyhrejú. Vlastne vtedy, keď som tam dal ten ventilátor vymenil som klasické žiarovky za úsporné, teraz už som tam dal 60W žiarovky a dal som dva zdroje nad vrchnú policu, len netuším ako vysoko, by mali byť nad policou, aby ten výhrevný efekt dostačoval?

Zariadenie terária:
Terárium pre leguána staviame orientované hlavne na výšku, leguány sú stromové jaštery a väčšinu času trávia vylihovaním v najvyššej časti terária.Na začiatok pri kúpe malého 30-40 cm prcka doporučujem menšie /120-150 x100x80cm/. Skôr si na nás zvykne a nebude vo veľkom stratený a hlavne budeme mať dostatok času na prípravu veľkého terária.Malo by byt umiestnené na podstavci nie na zemi,s otváraním z predu.Leguán musí mať pocit bezpečia,preto je vhodné aby konáre prípadne miesto na odpočinok a vyhrievanie bolo nad úrovňou našej hlavy. Nedoporučujem terárium prerobené z akvária.Pri manipulácii a prístupu zhora dochádza k stresovaniu zvierata. Majú vrodený inštinkt - strach z vtákov a podobne.

Terárium je najvhodnejšie umiestnit čo najbližšie k oknu aby mal leguán dostatok denného svetla.Ak je okno na slnečnej strane,musime v lete davať pozor aby nedošlo k prehriatiu leguána!Častejšie rosíme,popripade okno zatienime žalúziami a pod.

Pre dospelého leguána je vhodné terárium 200x200x150 cm,ak máme dostatok miesta, aj väčšie.
Aby mohol šplhať a loziť, osadíme ho silnými konármi /niekoľko osadíme aj vodorovne, aby mal možnosť sa pekne natiahnuť/. Keďže radi leňošia a ohrievajú sa,môžeme do terária umiestniť aj pár políc,kde mu budeme dávať misky s potravou a vodou. Používame konáre všetkych ovocných stromov, ďalej buk, lipa, breza, topoľ.

Nevhodné sú ihličnaté stromy, pretože aj po dlhom čase vylučujú smolu, nevhodný je agát, akácie, oliva,baza. Konáre upevníme na pevno, nesmú byť prekrížené, pretože pri lození si môže leguán zlomiť chvost. Na dno terária doporučujem pevnú podlahu bez substrátu-nehrozí riziko zožrania a nemusime si lámať hlavu pri výbere a hlavne odpadá riziko tvorenia baktérií a ľahšie sa udržuje v čistote. Použiť môžme linoleum/dlažba,plávajúca podlaha. Niektoré leguány na zem nelozia.

Živé rastliny v teráiu nemajú dlhú životnosť, leguány ich buď zožerú, alebo polámu. Keby ste sa predsalen rozhodli do terária rastliny umiestniť, zamerajte sa na nejedovaté druhy. Umelé rastliny sú síce trvácnejšie, ale neodporúčam výrobky pochádzajúce z Číny, kvôli nevhodným materiálom a farbám.

Prepáč, ale ešte som sa nestretol s takou ochotou, čo si vážim, a zároveň otravujem. Napísal si svietidla na strop.. ja sa pýtam koľko kusov a akú watáž na to moje terárium, len pre istotu rozmery 150x100x270 cm /šírka-hĺbka-výška/...mám totiž obavy či to tie žiarovky na 26-28°C v celom terárku vyhrejú?

Nazdar.Ten ventilator ti moc visusuje vzduch!Aj ja som skusil podobne ale strasne sa mi znizila vlhkost.V zime pouzivam podobny topic ale bez ventilatoru.Ty mas terko v bite tak to musis vykurit s ziarovkama,uz ti hore chlapci poradili.Vlhkost skus udrzovat pr.70%-80%.Nezravost leguana riesil urcite kazdy chovatel.Davaj pozor na dehidraciu.Mozno ti vobec nepiju z misky.Jeden moj legos ,pije len z ostrekovaca. Alebo olizuje kamane po dazdi.

Ahoj. Dík za ďalší tip, na vlhkosť som akosi pozabudol, a čo sa týka vody, maš pravdu, strašne zriedka ich vidím piť, ale akosi som to neriešil. Dokonca sa mi zdá, že som kdesi čítal, že lego prijíma vodu zriedka, dokonca keď rosím terárko a súčasne aj legov, tak akoby im to prekážalo, zatiaľ čo agamy, tie si to fakt vychutnávajú.

To nevadí,že je nevidíš,taky nesedíš před terkem celý den a nespouštíš z něho zrak. Náš Arťa má rohové terko 125x125x200-hloubka stěn 60,takže před dvěma lety se mi jevilo pro něj obrovské,ale teď už přemýšlím o zvětšení. Polici má 125x50cm,tam má zaměřeny tři výhřevky,50,70,75 W. Také má hned nad policí UVB. I tak se mi zdá málo světla a přemýšlím nad výbojkou. Časem určitě přijdeš na to, jak legoškům zajistit pěkný a zdravý život. Co se týká rosení Amosko ho nemá rád i když rosím vodou kolem 40°, ale rád se koupe, je neustále naložený v bazenku, Artur naopak rosení miluje a nenávidí vanu v jakékoli podobě. Většinou se oba napijí při rosení, ale to už teď jako dospělci.

Dík za povzbudivé slová. Ak môžem tak ešte otázka. Kde máš umiestnenú misku na potravu? Ja som ju mal umiestnenú v strede na polici, ale tam ju prehliadali, lebo potrava ostávala nedotknutá, nakoľko som sa bál aby nezoslábli, dal som im misku na hornú policu, v blízkosti, ktorej sa legovia zdržujú, a tam už som videl, že ju zaregistrovali a chodili z nej žrať. Lenže nakoľko je polica cca 60 cm od stropu, potrava tam rýchlo uvädne a uschne. To sa mi však ani zamák nepáči.

Počuj ako sa tu dá napísať všetkým naraz, pretože by som Vám chcel všetkým, ktorí ste reagovali svojimi radami poďakovať, pretože vďaka Vám sa moji legovia znova cítia v pohode, už sú omnoho živší, majú zdravú farbu a žerú akoby držali hladovku. Nový postreh, div sa svete najviac im momentálne chutia kvety púpavy. Ešte ráz mnohokrát vďaka za pomoc. To ale neznamená, že sem prestanem nakukovať, je to perfektná stránka a pači sa mi tu.

Dík za povzbudivú odpoveď. Aspoň niečo robím v poriadku. Počuj ako sa tu dá napísať všetkým naraz, pretože by som Vám chcel všetkým, ktorí ste reagovali svojimi radami poďakovať, pretože vďaka Vám sa moji legovia znova cítia v pohode, už sú omnoho živší, majú zdravú farbu a žerú akoby držali hladovku. Nový postreh, div sa svete najviac im momentálne chutia kvety púpavy, po Vašom Pampelišky. Ešte ráz mnohokrát vďaka za pomoc. To ale neznamená, že sem prestanem nakukovať, je to perfektná stránka a pači sa mi tu.

My máme misku taky na plošince pod světlem, většinou to řeším tak, že dávám třikrát denně pořádnou hrst čerstvého a málokdy se stane, aby ta rozežraná obluda nejedla. Když jakože nic, tak do misky natočím chladnou vodu, "listí" ještě pořádně narosím a tím se životnost trochu prodlouží. Nejlepší je jak rosení, tak jídlo dávkovat průběžně celý den, ale to taky pokaždý nejde... když měla legu jídlo dole, akorát si přes něj lezla cestou k vodě. Leguán je prostě rád, když mi i u jídla přehled...

:-)Tak jak píšeš,že by na misku s..li nahoře, tak naši doslova a do písmene, kdyby byla dole. Jeden vtípek, byla u nás sousedka a Artík zrovna čural, samozřejmě zvrchu rovnou do bazénu. Souseda říká " to máš fajne i s vodopádem", takže si doufám umíte živě představit misku se žrádlem v přízemí.

Jo, miska dole by určitě dřív nebo později schytala "chlístanec"... a už se vidím, jak peru listí... bane, ona to všecko sežere na posezení, až mám někdy strach, že se prostě přejí... mohl by se leguán přežrat? A květy pampelišek, to je absolutní hit, láska a nejlepší žrádlo pod sluncem! Na to už má jenom listí z mochyně a možná řeřicha...