Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení pro agamu vousatou

Dobrý den, vím že je to tady hodně častá otázka, ale chtěla bych se zeptat na osvětlení pro agamu vousatou, mám terárko 80x50x50 a chci si pořídit jednu agamu. Vím zhruba jaké osvětlení je potřeba, ale chtěla bych poradit nějaké levnější kvalitnější osvětlení, protože jsem studentka a na vybavení terárka mi nikdo nepřispěje takže nemám moc finančních prostedků. Díky moc Lili

Já se upřímně obávám, že verze "kvalita-nízká cena" prostě neexistuje. U agamy bez diskuze doporučuji dobrou UV výbojku, ale tady musíte (s předřadníkem) opravdu počítat kolem 2500 Kč i více. Na druhou stranu, vzhledem ke kvalitě a době funkčnosti je to nakonec pořád ta nejvýhodnější volba. Zbytek viz starší vlákna tady na poradně.

Do "padesátky" max tu nejmenší Raptorku 35W Spot, jinak bych s výbojčičkou nepočítal. Lampa je to dobrá, ale max pro mláďata. Další možnost dát neco nad strop, já už to tam, kde nemusím terka štosovat na sebe ani jinak nedělám, z mnoha důvodů.
Kompakt klasika, nejlepší je pořád LuckyReptile.

Díky všem, ještě mám otázku na zadní stěnu terária. Když bych vyráběla zadní stranu z polystyrenu+nějaké térásky čím to dobře přilepit aby nehrozilo že by agama spadla aji s teráskou. A jaký materiál použít na přetření polystyrenu, díky

Na netu jsem našla článek, že je potřeba zdroj UVA (stačí kuchyňská zářivka), zdroj UVB a ještě tepelný zdroj (obyčejná žárovka). Zajímá mě, jestli nejde aspoň tepelný a UVA zdroj sloučit do jednoho, nebo jestli se dá nějaký z nich vynechat, když terárko bude u okna.

UVB vynechat nemůžeš protoze to sklem neprojde, UVA je obyčejné světlo. Problém sloučení UVA zdrojů a zdrojů tepla je ten že většinou mají tepelné zdroje špatné barevné spektrum.

ani ne.. dle toho co budes mít. Zářivka třeba 18W, tepelná treba 60W, a pak zálezí na uvb zdroji.. jestli kompakt tak třeba 23W; záleží na podmínkách ale UVA a UVB (pokud se nejedná o výbojku) tak moc nežerou

Dneska jsem si v Hornbachu viděla trubici Repti Glo UVB 10.0 prý se super vyzařováním UVB do cca 50 cm. Je to pravda nebo kecají? Je toho nějak moc na výběr, nevím co vybrat. Nuže, mám terárko 60x60x100 (VxŠxD) a bude pro vousatku. Napište mi, prosím, někdo co tam mám přesně vrazit za UVB. Nechci koupit nějaký šmejd nebo ublížit agamce. Možná je to blbý dotaz, ale nechci to zanedbat (nebo vyhodit prachy oknem).

No, pokud to má i nějaký alespoň trochu slušný výdej uv b, což nevím, protože výrobek osobně neznám, tak by stačila možná i jen tahle lampička samotná. Bohužel opravdu nevím na jakou vzdálenost a kolik uv b (a jestli vůbec) ani jakou má výhřevnost. Topný kámen na noc je zbytečný, předpokládám, že nemáš terárium v hlubokém kameném sklepě ani v chlaďáku, takže pokles teploty v noci je zcela v pořádku. Místo topného kamene použij pod žárovku kámen normální a on se nahřeje a po zhasnutí žárovky bude ještě nějakou dobu nahřátý a pak bude postupně pomalu chladnout. Zkus napřed zjistit, jestli má ten výše uvedený výrobek výdej i uv b a ne jen uv a, pokud ano, tak bych ho použil a sama zjistíš na kolik bude hřát (na výhřevném místě by bylo dobré mít min. cca 35-40 st., opt. okolo té čtyřicítky), pokud by hřál málo, tak lze vždy dokoupit a přidělat ještě jednu obyč. bodovou žárovku.
Pokud je terárium delší, tak by možná stálo za to ještě dosvětlit zbytek nádrže např. lineární neutrálně bílou zářivkou.

Ahoj všichni,

mohu také poprosit o radu ohledně mého terárka?

Velikost je 96x44x44cm. Mám v něm dvě malé agamky.
Většinu času tráví v levé části terárka na kořeni a pod výhřevnou řárovkou - viz fotky.
Není pak ale UVB zářivka příliš daleko ?

Každý den obaluji cvrčky v Biominu H - ráno. Odpoledne obaluji v Roboranu a Plastinu (1:1)
Jednou za 3 dny obaluji namísto odpoledního Roboranu a Plastinu v multivitaminu Exo-terra + Exo-terra calcium+D3 (1:1)

Mohu znát Váš názor ?

Díky moc !

Michal

Ahoj, prosím tě, jaké je podle tebe nejlepší osvětlení pro Agamu vousatou v terárku 65x40x40? přemýšlím jestli jedno bodové světlo, jedno výhřevné obyč a jedno s UVB a nebo jednu UVB trubici a jedno výhřevné... poradíš mi?

Vlozim to jeste sem :-P

Dělám si návrh nového tera pro pogony, ale nevim či ho vybavit UVB kompaktem + zarivkou + bodovkou a nebo to vsechno zajistit jednou poradnou raptorkou vybojkou ... Mrkněte prosim na obrazek modelu . Jinak na modelu neni jeste vetrani ve stropu ( to dokreslim podle druhu osvetleni ) . Dal bych tam nějakou 60W nebo 100W vybojku, ale nevim jestli to neni prilis na obyvatelnou vysku terarka 50cm. Jinak pokud bych daval vybojku (což bych radši ) , tak ji dát doprostřed , nebo na stranu k větrání a nebo na stranu kde není větrací otvor ?

takže budu muset dat 50W spot Raptorku vybojku + ještě stejně lineárku ... nejdemi o to co to lineární světlo stojí navíc , ale o to , že se mi to vterárku extra nelíbí xD ... ikdyz to co nejvic schovam do dvojitýho stropu ... + spotřeba navíc ( daj se použít LEDky ?), ikdyz v soucastnym terarku mam stejně instalovanej výkon 144W, takže s 50W výbojkou a 2x18W linearkama na tom budu stejne lip .

Hlavně bacha na to, že ty floodky maj výrazně vyšší výkon než ty spotky, takže třeba tu 35Wku bys musel kvůli výkonu mít výrazně dál než tu 50W spotku. Je to zlváštní, ale je to tak. To co popisuješ je ideální varianta. Já mám ve všech pouštních terárkách podle velikosti 50W, nebo 70W raptorku a k tomu dvojsvítidlo 2x18W, nebo 2x 36W s obyč zářivkama na dosvícení http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&categor y_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1.

tak tera už mám tak nějak hotové ( nakonec jsem ho udělal trochu jinak , než jaký byl původní návrh ) - rozměry 135x55x68 cm

Téměř po celém stropu bude svítidlo s 2x36W lineárkama. Potřeboval bych poradit , kam umístit dvě objímky ( jednu na UVB kompakt RG10 26W a druhou na bodovku ) . Nedokážu odhadnout, kde se asi zvířata budou nejvíce zdržovat a kde to pro ně bude nejpohodlnější. Později chci tyto dva zdroje nahradit jednou výbojkou, proto bych umístil nyní tyto dvě ombjímky tak, aby jedna z nich byla později použitelná pro výbojku příslušné wattáže.

PS: sry , že prudím s asi nejnudnějším a nejčastějším tématem na TP xD

Určitě jo. Ta výška je docela malá, možná bych klidně přidal, jestli to nemáš hotový, ale jinak dobrý. Kdybys to měl vyšší, nebál bych se tam dát tu 70Wku, ale takhle ta 50Wka bude stačit a kdyžtak jim hodíš kousek vedle nějakou bodovku na nějaký místo kam si můžou taky vylézt.

Jinak ano, ta spotka je raptorka. Ona by se občas možná hodila ta verze flood, ale oni je maj nějak divně vyrobený a ty flood verze vyzařujou na těch cca 30cm na který se dává ta spotka tolik UV, že by to ty zvířata upeklo, takže se musej dávat daleko a to zas už vůbec nehřejnou, prostě to nějak nezvládli. Takže doporučení jedině na spotky.

Já mám ty zářivky v těchle svítidlech

http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=175&catego ry_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=1

akorát mám verzi s elektronickým předřadníkem, aby mi to tu neblikalo a nebzučelo, ale to bys musel písnout přímo na terashop MadMikovi, on ti pošle nabídku.

Ono se jinak jako svítidlo dá použít leccos, co má plus minus nějakej parabolickej vzhled a odrazí světlo směrem dolů, tohle má výhodu, že je v tom i ten předřadník a dá se to docela dobře přimontovat.

Ahoj. Můžeš mi poradit, jestli by šlo použít tyto zářivky? http://www.e-light.cz/svitidlo/osram-osram-fh21w86 5/ a nebo zarivka-t5-fhe. V kombinaci s tímto svítidlem http://www.eva.cz/zbozi/47654/svetlo-zarivkove-tl2 002-21-bez-krytu-21w/ by to vyšlo na pár korun. Zářivky mají Ra 80-90 nevím, jestli je to dostatečné. Třeba zde http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/osvetlen i/zarivky/lucky-reptile/5355/ mají stejné spektrum a prodávají je jako terarijní, ale ta cena ::). Díky

Ahoj, to svítidlo asi jo, to vypadá docela v pohodě. Akorát to nemá žádnej reflektor, většina svítidel pro terária se dává i s nějakým reflektorem, aby se toho světla odráželo co nejvíc dolů, smerem k zvířatům. Takhle zběžně těžko říct, zda k tomuhle svítidlu půjde přidat, nebo ne. Může to určitě fungovat i bez něj, jenom toho světla bude míň.

Co se té zářivky týče, jasně, kupovat "značkovou" není nutný, ale je důležitý si hlídat parametry. Já používám téměř všude tuhle http://www.terashop.cz/index.php?page=shop.product _details&flypage=flypage.tpl&product_id=39&categor y_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1.

Důležitý je, aby teplota barev byla co nejblíž k dennímu světlu - tedy nějakých 6500K. Čím méně to je, tím je to světlo jakoby žlutější a tudíž vzdálenější dennímu světlu. Jestli budou zvířata v osb teráriu, tak je to světlo docela podstatný, protože "probudí ty zvířata k životu" a jinýho světla jim tam moc nepůjde.

Ahoj,
já jsem přečetla tolik diskuzí, že jsem z těch světel úplně tumpachová,
můžete mi prosím někdo hodit konkrétní světla,se kterými máte zkušenost a hodila by se pro Agamky do terária
120x80x60(dxhxv). Díííky moooc za pomooc :);-)

Hm, to jsou mi nejake novoty. Pokud to dobre chapu je to novy zpusob znaceni UV kompaktu u exoterry:

http://www.exo-terra.com/en/explore/new_uvb_rating _system.php

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedd ed&v=S-HaQMpnf7Q

Our new UVB Bulbs come with new, easy to understand names;

The numbers 100, 150 & 200 refer to the average total UVB output at 4" or 10 cm from the bulb. All our new UVB bulbs have been designed for maximum vitamin D3 photosynthesis, by concentrating the UVB output near the 294 nm peak.

Tak ono ty rado-by-procenta byly stejne spis jen zboznym pranim vyrobce nez realitou. :-) Za mne dobry, jen at se snazi. Treba ty nove nekdo nezavisle pomeri at vime na cem jsme, a nakolik pujde verit tem udajum na krabicce. ( Mad Mike? ;-) ) Te nove "200" bych se nebal, myslim ze je Exoterra dostatecne vyskolena z minula nez aby si dovolili nejaky dalsi podobny pruser.

Nema problema, těším se na ně... teda když se s nima někdo staví nebo mi je půjčí (kupovat je nebudu). Mám čerstvě zkalibrovaný měřáky a jsem lačnej po krvi!]:)

myslim ze je Exoterra dostatecne vyskolena z minula nez aby si dovolili nejaky dalsi podobny pruser.

:-D:-D tos mě dostal

Tak ja je urcite kupovat budu, neb do toho co mam proste vybojku nedam, vsak vis. (maximalne do vrchniho velkeho 35W, ale do spodnich neni sance) Kdyby to nekdy vyslo tak by jsme se pripadne domluvili. Co jsem se dival na ty produktove PDF tak to vypada konecne trochu rozumne - mysleno vypis tech hodnot na krabicce, pokud budou i tak nejak +/- odpovidat tak Hagen u mne bod k dobru ;-)