Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno volba zářivky pro chameleona

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na radu ohledně zářivky s uvb pro chameleona jemenského ( samice 1 rok ). Mám terárko viz. foto šxhxv 60x40x110 cm.
Jakou zářivku nejlépe zvolit a taky jakou zvolit délku zářivky 45cm nebo 60 cm a dát ji šikmo? Vnitřní šířka terária je 59cm. Jakou provozní jednotku?
Je dobré dát zářivku dovnitř nebo na terárium - kdyby to šlo nahoru, tak bych vyříznul vrchní sklo a dal tam pletivo.

Díky za reakce.

Tak hlavně. UVB nejde dát nad terárium jelikož uvb neprochází sklem, tedy pouze dovnitř. Dále UVB zářivky nejsou zrovna nic moc pravého, je to nizké záření které je ještě k tomu rozporstřené do prostoru, tedy zvíře taky z toho moc nemá. Spíše bych doporučil obyč zářivku s dobrý spektrem denního svetla a poté kompakt UVB.

Při možnosti umístit zdroj osvětlení nad terárium doporučuji jednoznačně výbojku, např. z nové řady Solar Raptor, s těmi mám výborné zkušenosti. Sám jsem měl u chameleonů nějakou dobu UVB kompakty, ale když jsem je vyměnil za výbojky, staly se dvě věci: 1) neuvěřitelná změna v chování ještěrů - stali se aktivnějšími, barevnějšími, začali více žrát a rychleji růst... 2) výsledný dojem byl skutečně asi takový, jako by mi do jeskyně dlouhodobě osvětlované kostelní svíčkou najednou zavedli elektrické osvětlení. K tomu ještě musím přičíst fakt, že dobrá výbojka řeší naráz všechny požadavky na světlo i teplo, netřeba kombinovat z lineárních zářivek, bodových žárovek a beztak slabých kompaktů.

A samozřejmě podtrhávám výše řečený fakt, že UV záření neprojde skleněnou stěnou, takže v případě pořízení výbojky (či jakéhokoli UVB zdroje) bude nutné vyměnit skleněný strop za pletivový (osobně mám kovové pletivo s velikosti ok 1x1 cm). Pro chameleona to bude jen dobře, protože potřebuje kvalitní větrání.

Kolega má s výbojku samozřejmě pravdu, lepší zdroj světla a UVB záření nenajdeš a pro velikost tvého tera by to bylo ideální. Musís však počítat s většími náklady než by jsi měl s pořízením zářivek či kompaktů. Ale na druhou stranu vydrží déle a jak bylo řečeno plazům rozhodně více prospěje...

Vyzkoušel jsem si, že jde převážně o osazení terárka, o jeho vnitřní řešení. Ta moje "chameleoní" terária, o kterých mluvím, mají velikost 60x45x80 (dxšxv) a 90x35x180 (rohové), ovšem problém s nedostatečným prosvícením až ke dnu jsem vyřešil tím, že jsem si trošku pohrál se systémem větví a rostlin. Došlo mi, že jemenští chameleoni nejsou žádní pralesní tvorové, takže nádrž nemusí být doslova přecpaná zelení. Stačí, když mají v teráriu několik zelených "ostrůvků", míst, kam se dá schovat (třeba i před zmiňovaným UV zářením). Nakonec jsem zjistil, že když nemá Raptorka 70w (plošná verze výbojky) v cestě žádnou větší překážku, dosvítí s přehledem až na dno (kde je polostín) i v tom teráriu o výšce dospělého chlapa :-)

Jo tak proti kombinaci dobré výbojky se zářivkou navrch opravdu nic nenamítám :-D Jinak jsem si ještě prohlížel ty fotografie tazatele a nějak nemám jasno v tom, kde je na teráriu větrání. Každopádně to nebude nic moc. Takže strop předělat každopádně (nejlíp celý potáhnout pletivem) a ještě to posílit aspoň drobnou lištou dole na přední stěně nebo na boku. Chameleoni potřebují dobré proudění vzduchu... no nejen oni.

to vím, že sklem UVB neprojde. Proto jsem psal, že při umístění nad terárium bude nutné nahradit skleněný strop pletivem. To bude nutné i tak kvůli lepšímu větrání. Ted mám terárko 40x40x60 a svítím JBL ReptilSpot Neodym 40W a Lucky Reptile Compact UV Sun 20W.
Ta výbojka se mi líbí, jenom škoda, že je potřeba předřadník:-(.
Stačilo by pro terárko 60x40x110 70W výbojka?
Jaký je rozdíl mezi mezi raptorem spot a raptorem flood?
Větrání na terárku je zepředu lišta cca 5cm přes celou šířku a nahoře to malé, které je opravdu malé. Terarko jsem včera přivez, tak sháním info, jak jej co njelépe předělat.

terarko dobry, ale tu vybojku mas nizko.... urcite ti Mike rekl, ze minimalni vzdalenost od zvirete je 40-50cm... spis k tem 50cm je to lepsi.... ty mas tak 20-25cm....a to je ais dost malo a na chama to pere toho UV moc. ja mam to samy u pardala a ten pul metr pod vybojkou mam teplotu 28-29stupnu takze kdyz to zvednes tak budes pravdepodobne muset tu vyhrevnou zarovku pridat hned

Ahoj.zařizuju nové terárko pro chameleona o rozměrech (VxŠxH) 120x50x60 a ptám se,jaké nejlepší osvětlení tam mám dát?. Jakou značku světla s jakou watáží na UVB záření a jaké světlo na vyhřívání? Děkuji za odpovědi.