Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno volba zářivky pro chameleona

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na radu ohledně zářivky s uvb pro chameleona jemenského ( samice 1 rok ). Mám terárko viz. foto šxhxv 60x40x110 cm.
Jakou zářivku nejlépe zvolit a taky jakou zvolit délku zářivky 45cm nebo 60 cm a dát ji šikmo? Vnitřní šířka terária je 59cm. Jakou provozní jednotku?
Je dobré dát zářivku dovnitř nebo na terárium - kdyby to šlo nahoru, tak bych vyříznul vrchní sklo a dal tam pletivo.

Díky za reakce.

Při možnosti umístit zdroj osvětlení nad terárium doporučuji jednoznačně výbojku, např. z nové řady Solar Raptor, s těmi mám výborné zkušenosti. Sám jsem měl u chameleonů nějakou dobu UVB kompakty, ale když jsem je vyměnil za výbojky, staly se dvě věci: 1) neuvěřitelná změna v chování ještěrů - stali se aktivnějšími, barevnějšími, začali více žrát a rychleji růst... 2) výsledný dojem byl skutečně asi takový, jako by mi do jeskyně dlouhodobě osvětlované kostelní svíčkou najednou zavedli elektrické osvětlení. K tomu ještě musím přičíst fakt, že dobrá výbojka řeší naráz všechny požadavky na světlo i teplo, netřeba kombinovat z lineárních zářivek, bodových žárovek a beztak slabých kompaktů.

terarko dobry, ale tu vybojku mas nizko.... urcite ti Mike rekl, ze minimalni vzdalenost od zvirete je 40-50cm... spis k tem 50cm je to lepsi.... ty mas tak 20-25cm....a to je ais dost malo a na chama to pere toho UV moc. ja mam to samy u pardala a ten pul metr pod vybojkou mam teplotu 28-29stupnu takze kdyz to zvednes tak budes pravdepodobne muset tu vyhrevnou zarovku pridat hned

nevim no,zeptej se na to Mika, ale me durazne doporucoval nemit to bliz jak tech 45-50cm od zvirete....
V tvym pripade bych drzak asi resil nejakou konzoli na tu skrin co je vedle terarka:) a na ten vyhrev by ti v pohode stacila 40w bodova zarovka...

:) ted to nema chybu:) to terarko bez pozadi se mi libi, je to takovy zajimavy a je fakt, ze je to krasne prosvetleny jak je to u okna... az budu delat terarko jen tak nekam do prostoru a ne ke zdi tak to udelam taky tak:)

Ahoj.zařizuju nové terárko pro chameleona o rozměrech (VxŠxH) 120x50x60 a ptám se,jaké nejlepší osvětlení tam mám dát?. Jakou značku světla s jakou watáží na UVB záření a jaké světlo na vyhřívání? Děkuji za odpovědi.