Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Phelsuma laticauda laticauda

Nemá někdo zkušenosti s chovem tohoto gekona, případně neví nějaký dobrý článek? V knize, na netu i na forech toho moc není, nejlepší co jsem našel je
http://www.ifauna.cz/clanek/terarijni-zvirata/chov -phelsuma-laticauda-felsuma-zlatoocasa/1199/
Zajímalo by mě např. i kolik se dožívají let a jestli potřebují UV (předpokládám že ne, ale je výhodou).
Uvítám jakékoliv informace od těch kdo je chovají - hlavně o terárku a výživě, jeestli vyžadují něco speciálního...

loading...

Zdravím, chov je podobný jako chov jiných menších felsum, koukni např. na moje stránky na P. nigristriata (daygecko.borec.cz/p-nig.htm). Dožívají se do 10 let, samičky trochu méně, tak 6-8 let (ale záleží na jedinci, jestli je felsuma z importu nebo odchovu, atd.). UV není nutné, pokud jim dodáš vitamíny A a D3 a vápník. Velikost terárka - stačí dejme tomu 40x30x30 cm (možná trochu větší by bylo lepší), lepší je asi na výšku.

Dvě mláďata spolu chovat nejdou, laticaudy jsou hodně vzájemně agresivní, společně u nich jde chovat jen dospělý samec se samicí. Je tedy vhodné koupit dvě mláďata a chovat je každé zvlášť, a připustit až ve věku okolo 12 měsíců, anebo jedno, a pak časem další nebo druhé pohlaví. Je možné koupit na burzách i dospělé importované páry, které jsou krásně vybarvené, ale jsou často nemocné nebo parazitované a neriskoval byhc to. Spíše bych vzal mláďata od chovatele a sám si je vypiplal.

Už mam pár týdnů phelsumu laticaudu, daří se jí dobře, dávám ji tak jednou týdně na celý den UV jinak klasická žárovka, naškrabanou sepiovou kost má v misce a většinu hmyzu obaluju v roboranu H. Stačí to tak nebo mam sehnat kombinal AD3? A co ta sepiova kost, vzala by si ji sama kdyby měla nedostatek nebo ji mam přidávat třeba do kašičky z banánu? Připadá mi že se ji ještě ani nedotkla. Díky :-)

To je fajn :-)
UV není ani nutné, stačí to bez něj. Sépiovku nebo jiný zdroj vápníku je dobré mít v misce i dávat do krmiva (ať už obalování cvrčků v Roboranu nebo přidávání do přesnídávky). Některé felsumy žerou sépiovku z misky, jiné ne (nebo se to nepodaří pozorovat). Kombinal AD3 se teď jmenuje Hydrovite AD3 a je určitě dobré ho mít, stačí jedna malá kapka na lžičku přesnídávky nebo kaše z banánu. Držím palce ať se daří, laticaudy jsou pěkná zvířátka.

jo je super, docela mě překvapila, loví rychle, skáče, běhá po terárku, hmyz si veme i z ruky, banán líže nebo i ukusuje :-) tuhle si odtáhla kus banánu na druhý bambus... nejraději se vyhřívá na květináči a spí v bambusových půlkách na pozadí hned za květináčem se žárovkou. ráno někdy čeká už v kětináči až se rozsvítí.
To AD3 asi koupím, možná že dám jednu až dvě kapky do pulitru vody a jeden den v měsíci tím budu rosit jak jsem taky četl...

hm asi jo no, četl jsem si na netu i nějaké články a ve většině píšou, že jsou samioce vůči sobě agresivní,
a velikost by teda dostačovala jo?
budu si nejspíš kupovat nigristriaty a laticaudy¨, chci dát teda pár do terária rozměrů 40x45x45, dal bych je vedle sebe (terária)plus ještě tera co mám doma stejných rozměrů akorát je v něm lygodactyl, pak bych nad ty tři terárka dal nějakou zářivku s UV a dovnitř jen k vytápúění obyč. ž.