Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Naklonená hlava

Ahojte, jedna moja keltička už takmer mesiac nežrala, medzi tým bol ale zvlek a presun do nového terária tak som to brala OK. Všimla som si ale dnes keď som jej po asi tretí krát ponúkla potravu a nevzala si, že má nejakú divnú polohu hlavy. Nepanikárim hneď s IBD, pretočiť sa vie keď ju obrátim na chrbát a ani "nepozerá na hviezdy". Tú hlavu nosí ale často naklonenú, prikladám foto. Máte niekto s tým skúsenosti? Alebo nežerie len preto že si odrala čumák? :i:
Ďakujem.

[http://img215.imageshack.us/img215/9779/1108201159 3.jpg]

[http://img233.imageshack.us/img233/8940/1108201159 1.jpg]

[http://img27.imageshack.us/img27/4300/11082011592. jpg]

Mesiac nezrala lebo jej do dalsieho krmenia prisiel zvlek a nasla som jej odrety cumak tak mozno aj to bola pricina preco nechcela. Taketo drzanie hlavy som si vsimla len vcera. Telo mala uz zoslabnute, ked som ju chytila za chvost, nevladala sa vytiahnut hore. Dnes som ju nasilu nakrmila, uvidime co dalej. Specializovaneho veterinara nemam, castokrat viem viac ako on sam co sa plazov tyka a to je plaziar :( Mne sa toto zda ale nieco neurologicke, uvidime ci sa to spravi alebo nie, lebo na toto sa asi moc lieky nepodavaju...

1. A tusis, od ceho ten cumak ma zrasenej a jak dlouho to ma? Z fotek se teda neda posoudit, ale prijde mi, ze neni odreny, ale spis, ze tam jsou rozestoupene supiny diky nejakemu utvaru (mozna abscesu) v cumaku. Jak to teda vypada pri blizsim ohledani? Podle toho by se to pak melo resit. Lepsi fotka s ostrym detailem cumaku ze predu a z profilu by na skodu taky nebyla.
2. nervove problemy spojene s nezranim nejsou priznaky, ktere by se mely brat na lehkou vahu. Muzes zkusit po konzultaci s veterinarem naordinovat b-neuron. Muze pomoct a nemel by ublizit.
3. jestli to zvire bude po cpani zvracet a behem nekolika malo dni ztrati na objemu (jakoby zhubne), nech si udelat biochemku krve se zamerenim na ledviny.

Idem s nou na pitvu.

urcite dejte vedet jak to dopadlo. Bylo by celkem vhodne nechat udelat hlavne histolku, to ale dost zalezi na tom, v jakem stavu bude zvire pred pitvou zachovale.
Vim, ze ted uz je to teda asi irelevantni, ale i tak by mne zajimalo, jak to bylo s tim nosem (viz muj predchozi prispevek)? Jinak - to zvraceni i piti byva prave casto spojene s disfunkci ledvin, proto jsem nabadala udelat testy.
Pokud bych mohla mit dotaz - co to druhe zvire, ktere pochazi (pokud se nepletu) ze stejneho chovu? Jak je na tom? Byla obe zvirata stale u sebe, nebo jste to jedno treba prestehovala do jineho terarka, ktere melo jiny rezim? (tusim, ze neco takoveho jste zminila). Nema to terarko treba nejak blizko k jinym hadum? Konkretne treba k tomu problemovemu chondru?

To, že se had otočí zpět po přetočení na záda bych nebral vůbec jako jistý znak toho, že had IBD nemá. Co jsem měl osobní zkušenost, tak hroznýš s IBD se nemohl otočit, resp. měl opravdu mizernou motoriku až den před úhynem. Naopak skoro nepil a když se mu dalo napít, pil několik desítek minut, ve finále mu selhaly ledviny jak ukázala pitva. Absolutně netrávil, myš, co měl v sobě týden, byla jako čerstvá(na pohled pochopitelně).
Tu pitvu a vyšetření ať probůh udělá někdo znalý, ať je z toho odpovídající závěr. Jestli to bude dělat kočkař, tak to dopadne tak, že stejně nepřijde na nic, případně to na něco alibisticky svede. A bude z toho zbytečně předčasný happy end pro v reálu končící chov...

Dakujem Epanterias, toto malo skutocne rychly priebeh. po zvleku proste prestala zrat, 2 dni pred smrtou nosila hlavu na bok a den pred smrtou vyvratila nasilu podanu potravu. Samozrejme ju dam pitvat hadiarovi, ale ako sa hovori "ked dvaja ludia robia to iste, nemusia robit to iste" a zial dost pochybujem o odbornosti hadiarov v okoli. kazdopadne to skusim.

No s tou fotkou to asi bude problem, nevie mi telefon zaostrit na taku malu vzdialenost aby to nebolo rozmazane. Jeho surodenec nema ziadne problemy, krasne lovi aj sa zvlieka, boli spolu. Mam spravenu tera stenu takze teraria su blizko seba, ale chondrac je uz zdravy, mal len tu kyselinu mocovu vysoku, ale uz ma vsetky krvne testy v norme, uz len zvlieka postupne tu suchsiu kozu. Tato samica mi prestala zrat pred 2 tyzdnami ale to isla do zvleku tak som to brala ze normalka, ale ani par dni po zvleku nechcela zrat, ani dalsie dni ked som jej ponukala potravu. Dam vediet ako dopadne pitva, samozrejme ju bude robit hadiar a chcem sa s nim dohodnut aby som bola pri tom.

Dam vediet ako dopadne pitva, samozrejme ju bude robit hadiar a chcem sa s nim dohodnut aby som bola pri tom.

Tak jinak, jde o to, aby ten hadař veterinář nebyl samouk a měl vůbec prostředky k tomu, nějaká odpovídající vyšetření a z toho plynoucí diagnostiku mohl provést a nešlo jen o zprávu typu "překrvená sliznice, zvětšená játra a boule na mandibule". Taková diagnostika je k ničemu a Vás jen zklidní, že se jedná o nahodilý úhyn. Pokud by se jednalo o IBD, druhé zvíře se může chovat naprosto normálně a přesto to neznamená, že jej nemá a že nebude nutné ho následně utratit. Ale nebudeme předbíhat, držím palce, ať je to něco jiného a určitě dejte vědět, jak to dopadlo.
Ps:jak jsem psal v jiném vlákně, ta terária blízko sebe jsou fakt nešťastné řešení

No s tou fotkou to asi bude problem, nevie mi telefon zaostrit na taku malu vzdialenost aby to nebolo rozmazane.

a kdyz jste na ten nos pak koukla - bylo to teda odrene, nebo rozestoupene, jakoby natekle?
Druheho hada pozorne sledujte a osetrujte ho (roseni, krmeni, kydani) vzdy az jako posledniho. Je ted proste podezrely, a pokud ma v sobe neco infekcniho (neco, co se nemusi projevit hned), muze znamenat velke riziko pro ostatni chov.
Stejne jako ten "zdravy chondrac". To, ze je ted ok neznamena, ze nemuze byt prenasecem nejakeho patogena, ktery ho predtim (kdyz byl treba v horsich podminkach)dostal do stavu, ve kterem jste ho koupila.
S tou pitvou - kadaver ted hlavne nedavejte do mrazaku (jen do lednice) a sezente si formalin. V pripade, ze by veterinar opravdu delal jen zbeznou makroskopickou pitvu, poproste ho, at da vzorky jednotlivych tkani do formalinu (celou ledvinu, kousek jater, slezinu, kousek plic, srdce, a pokud najde, tak i ezofagealni uzlinu). Mozna ze to udela sam, pisu to spis pro jistotu, kdyby ne. Takto uchovane vzorky se pak daji na analyzu poslat i za delsi dobu, idealne do laborky na histolku nekam, kde maji s plazi tkani zkusenosti. Bude to chtit asi patrat po dobre laborce a obtelefonovat co presne Vas na histolce zajima. Ale treba to za Vas poresi Vas veterinar...

Ahojte, tak mam velmi malo hovoriace vysledky pitvy (pre vacsich odbornikov prikladam aj foto). Samica mala okrem pluc a pecene vsetko v poriadku -

[http://img829.imageshack.us/img829/9271/1508201164 2.jpg]

Pluca mala vraj velmi zacervenane, akoby zapal -

[http://img833.imageshack.us/img833/1633/1508201164 1.jpg]

a mala tukovu degeneraciu pecene co vraj mohlo byt sposobene virusom (alebo bakteriou?)

[http://img824.imageshack.us/img824/2387/1508201164 0.jpg]

druhe foto s nastrihnutou pecenou

[http://img405.imageshack.us/img405/3629/1508201164 3.jpg]

stolica bola tuha a pri IBD je vraj hnacka.

Uklidnovat se necim takovym je proste nesmysl. Pri IBD muze byt pritomna (nebo naopak chybet) siroka skala priznaku.

Na histologiu mi povedal ze tam aj tak nic nezistia

a z ceho jineho by chtel podrobnou diagnostiku z kadaveru delat?

Cize jediny zaver je pecen a pluca

jediny zaver (a navic, v podstate bezcenny) to je jen diky rozhodnuti v podrobnejsi diagnostice nepokracovat. Dalo se zjistit vic, je to jen otazka vule a penez.
Vim, ze uz jsem s tim otravna, ale co ten nos? Byl odreny nebo byly supiny rozestoupene vlivem rostouciho utvaru pod nimi?

Takže upřímně přesně to, co jsem čekal a čeho se bál. Pitva k ničemu, pitva, kterou si udělám doma na stole taky a budu mít totožné výsledky. Závěry "veterináře" nebudu komentovat, je vidět že toho ví o IBD hodně. Od oka se IBD vážně neurčuje. No aspoň budete vědět, komu za čas poděkovat.

Zial s takym veterinarnym "materialom" a laborkami ake mame k dispozicii s tym vela neurobim.

Vyse jsem Vam psala, co si mate nachystat v pripade, ze se veterinar nebude k nicemu mit. O jeho vztahu k plazi medicine jste vedela uz predem, tak nevim, proc si ted stezujete na nej, kdyz bylo tak jednoduche si celou vec pohlidat. Bud jste si mela najit lepsiho veterinare (chapu, ne vzdy to jde), a nebo vzit veci do svych rukou dle rad vyse. Vzorky fixovane ve formalinu vydrzi dlouho. Dost dlouho na to, abyste je poslala na dalsi vysetreni do laborky treba v cechach kdyz neduverujete tem slovenskym...Ja vim, ze uz zacinam byt trochu (asi dost) neprijemna, ale tohle vazne nepochopim. Tak bud mam zajem neco dotahnout do konce a nebo na to kaslu protoze na to nemam nervy, penize, chut, nebo vim ja co, a nesvadim to pak na jine :-/

Tak ci tak pomohlo by vydezinfikovat terarko aby to nedostal aj jej brat?

nepomohlo...jestli byla ta dve zvirata spolu a na vine je nejaky virus (coz se bez te diagnostiky muzete ted uz jen dohadovat), tak uz to nejspis ma, jakkoli zdrave se Vam jevi.
P.S. - jak ze to bylo s tim cumakem prosim?

Keby som sa pytala na nieco stale dookola typu "moj had nezerie, moj had sa zle zvliekol, akeho hada do terarka takych a takych rozmerov" tak pochopim, ale aj takym sa tu radi. Tak sorry ze sa opytam na nieco, co je tak nejednoznacne ze nic neukaze ani pitva a nevie nic ani veterinar. Ospravedlnujem sa ze sa UPLNE ODVECI obraciam na teraPORADNU.

supiny boli vyslovene odrene

hmmm, odrene supiny maji misto sebe vetsinou strup. Pokud tam byly jak pisete

ruzove bunky

(a podle fotek to tak taky vypada)tak mi to stale pripada jako rozestoupeni supin (treba po narazu apod.).
Ale to uz se ted stejne nedozvime...

O svojom veterinárovi viem svoje a nie je to génius, každopádne som dúfala že sa pri pitve objaví niečo, čo hneď vysvetlí príčinu smrti. Nestalo sa tak presne kvôli tomu čo píšete

a nebo na to kaslu protoze na to nemam nervy, penize, a hlavne čas

som sa na to už vybodla keďže zaslaním tých vzoriek, lietaním po poštách a utrácaním množstva peňazí by som aj tak neuchránila svoje ostatné zvieratá. Budem len dúfať že ostatné takto nedopadnú. A pán Lauermann - keď nemáte čo k veci čo by pomohlo tak si svoje psychologické analýzy nechajte na psychoterapeutické fórum. Ja osobne radšej poradím a keď neviem, radšej držím hubu namiesto rečí ako "koza bobkov" - s prepáčením.

keď nemáte čo k veci čo by pomohlo

K věci bych toho měl dost, ale určitě ne pro Vás - Karel to s házení perel sviním vystihnul dokonale.

Ja osobne radšej poradím a keď neviem, radšej držím hubu namiesto rečí ako "koza bobkov"

Nemám zájem radit někomu, jako jste vy. Mým zájmem v mé reakci bylo vyzdvihnout Epentariase a JaBulu...a Vás v určitém smyslu také.
H.

Tak si tie informacie nechajte pre seba, "o tom chov zvierat je". Ked sa vam pokazi auto - nechodte do servisu, rovno ho dajte do srotu. Lebo takym, ako ste vy, tam radit nebudu. Pre pochopenie - toto je vas pristup. To len ja som taka sprosto nezistna ze som X ludi naucila ako sa spravne starat o korytnacky. A uz sa k tomu nebudem vyjadrovat lebo sa nezhodneme. Kazdopadne dakujem opravnenym za odpovede ktore su k veci.

Nehledě na to, že tady existuje ještě druhé vlákno ze kterého je možné čerpat informace, které vyvracejí všechno, co tady od začátku plácáte, jak se IBD projevuje či neprojevuje a přestože se Vám zde někteří zkušení chovatelé snaží radit, uděláte si to stejně po svém, tudíž blbě. Tím končím, dál se k tomu vyjadřovat nebudu...snad ještě až budete zakládat vlákno "Další naklonené hlavy", pak si možná uvědomíte...

som sa na to už vybodla keďže zaslaním tých vzoriek, lietaním po poštách a utrácaním množstva peňazí by som aj tak neuchránila svoje ostatné zvieratá.

To jste ovsem mela rict hned. Mohli jsme si tu vsichni usetrit spoustu psani jak postupovat pri podezreni na IBD v pripade, ze na vysledku nekomu SKUTECNE zalezi. Odborna vysetreni u specialistu proste nejsou zadarmo a ty nejzakernejsi choroby jsou casto diagnostikovatelna prave jen diky tem nejsofistikovanejsim metodam.

Budem len dúfať že ostatné takto nedopadnú.

My ostatni budeme doufat s Vami. Nejen kvuli Vasim konkretnim zviratum, ale i kvuli moznemu budoucimu "pousteni" potencialne nemocnych, zdrave vypadajich zvirat dal do "obehu" a tedy i ohrozeni dalsich chovu.
A nakonec - jak rekl Epantherias - tohle vlakno treba do budoucna nebude uplne zbytecne. Treba nekomu jeste pomuze. Pro doplneni pripojim link na zminovane "druhe vlakno", kde se daji k problematice najit dalsi uzitecne informace.
http://tera.poradna.net/q/view/176906-boa-constric tor-krce-krutenie-hlavou

No dufala som ze sa pricina zisti hned pri pitve ale to je uz jedno. Kazdopadne hovorila som o tom s dlhorocnym chovatelom a som zistila ze IBD to najpravdepodobnejsie nebolo, on to odhadol na zapal nervu ktore moze byt sposobene aj nedostatkom B vitaminu. idem si zohnat nutri mix rep, vraj je to velmi dobre podavat hlavne mladatam aby sa predislo nedostatku vitaminov. Dakujem za rady aj link!

zánět nervů v kombinaci s nedostatkem vit. B s nálezem na játrech a plicích? ::) To je ten dlouholetý chovatel a znalec IBD zřejmě odborník. Jestliže chceš vědět, na co to zvíře exlo a vyvrátit IBD, tak se bez virologického (+ přidala bych bakterku- pokud pozitivní tak kultivaci s testem rezistence a možná i mykologické vyšetření) vyšetření odebraného vzorku fakt neobejdeš. Pitva jako taková sice odhalí dejme tomu změny na orgánech a přibližně může určit příčinu úhynu (třeba zápal plic, selhání ledvin, zánět střev, ev. najít nějaké endoparazity atd), ale už ti neurčí původce toho problému, ani jak s nim případně bojovat u dalších zvířat, co s tím chcíplým přišla do styku. Ledaže by ti toho mrtvého pitval Superman, ten si prej umí zvětšit mikroskopické objekty. JInak fakt neznám nikoho, kdo by pouhým okem viděl a dokázal určit viry a bakterie :-/. Navíc další věc je ta, že průměrný veterinář -kočkopejskař často ani neví, na co v tom hadovi vůbec kouká. Tady v ČR máme v Praze SVÚ, kde si nechávám dělat tyhle vyšetření. Ostatně, ono i veterináři je tam nechávají dělat. Pochybuju, že vy byste na Slovensku neměli tenhle ústav taky. Pokud ne, tak vzorky se daj stabilizovat, jak už popsala Jana a třeba poslat poštou...proč když už tady Jana mrhá svým volným časem, tak aspoň neuděláš, co ti napíše? Je to jenom ke tvé škodě, ona ví co píše a asi by ti to nepsala, kdyby to bylo zbytečné.

Jinak co se týče toho Nutrimixu, tak u hadů krmených normálně dobře živenými hlodavci je saturace dalšími vitamíny uplně zbytečná. samozřejmě něco jiného je, pokud je zvíře nemocné a něco mu chybí- preventivně se dá dávat céčko, béčko atd, ale nutrimix rozhodně neni samospásnej.

hovorila som o tom s dlhorocnym chovatelom a som zistila ze IBD to najpravdepodobnejsie nebolo

zase jenom dalsi spekulace. IBD to proste bud byt mohlo nebo nemuselo. Vic se k tomu v tuto chvili rict proste neda. Jak jsme Vam tu snad vysvetlili, diagnostika neni jednoducha, a pokud nenechate udelat potrebna vysetreni, na ktera jste se predtim podle svych slov zamerne vykaslala, jistotu nebudete mit nikdy.

on to odhadol na zapal nervu ktore moze byt sposobene aj nedostatkom B vitaminu

A podle nej to byl zapal nervu v dusledku ceho? Nektere neurologicke problemy ruzneho puvodu se nekdy daji zlepsit podanim vitaminu skupiny B. Jiste docasne zlepseni dokonce pry obcas nastava i u zvirat,ktera IBD (vcetne neurologickych potizi)maji, a priznaky nervovych poruch se na nejakou chvilku mohou vytratit. Prava pricina (tedy virova infekce) ale diky zadnym vitaminum nezmizi a kdykoli se muze projevit serii jinych priznaku nebo proste nahlym uhynem. Infekce se zkratka zadnymi vitaminy nezbavite. Je to pouze chaba berlicka, mozne odstraneni jednoho z mnoha projevu systemove infekce, kdy se ovsem nezbavite priciny problemu.
Preventivnim podavanim rozumneho mnozstvi vitaminu se sice neda nic moc pokazit (tedy da, ale dulezite je tady to slovo "rozumneho"), ale pokud je u zvirat ve Vasem chovu nejaky dalsi projev systemove infekce (je? Maji nejaka dalsi zvirata treba i zdanlive nesouvisejici problemy?), mozna by bylo vhodnejsi konecne poradnou diagnostikou doresit, kde presne je problem a podle toho se zaridit. Nejistota je v mnohem daleko horsi nez pokud jste postavena pred nejakou (byt neprijemnou) skutecnost.

Holky já smekám, protože vaší trpělivost bych chtěl mít. Tahle tupost a oponování slečny naprosto zcestnými výroky od jedné báby která povídala, je naprosto neuvěřitelná. Jak vagon bruslí do Kladna fakt že jo.

A klidně mi dejte banána, jenže tohle už se prostě nedá. Denně číst slinty od někoho, kdo je totál mimo mísu je fakt paráda.

Mám slušné vychování a vážím si rad od zkušených, někdy i starších, narozdíl od tebe ty nanynko hloupoučká. Radí ti zde zkušení a v oboru dobře znalí a co ty na to? Slintáš tu pořád dokola nesmysly z doslechu a pořád dokola stejný hovna o tom, jak někdo někde řekl, místo aby si se řídila radami povolaných. Není tvůj brácha náhodou vosisjak nebo jak se jmenoval ten inteligent tobě rovnej?

Za sebe bych rád poprosil MODy, aby toto vlákno nebylo smazáno, ani nijak upravováno. Více lidí si zde dalo práci s vysvětlováním, poskytovalo informace, které nejsou zdaleka běžné publikované a celkově mohou v budoucnu pomoci řadě jiných lidí, kteří se radami či informacemi na rozdíl od zadavatelky mohou a budou řídit. O IBD slyšel kdekdo, daleko víc lidí o něm ale hovoří silně zkresleně s informacemi z druhé třetí ruky, valná většina osob jeho rizika podceňuje. Za sebe jsem se snažil podat co nejvěrnější obraz mnou dostupných informací obdobně jako v druhém vlákně a rozhodně je nemám čas a občas ani chuť, když to tu sleduji, přepisovat znovu a znovu. Nerad bych, aby bylo vlákno staženo jen proto, že občas někomu právem ujedou nervy. Akce totiž vyvolává odpovídající reakce (obdobně jako ve vlákně se sulkatami). Neškodí nazývat věci "pravými jmény". Pro někoho bohudík, pro jiné bohužel.

Napsal jsem to pro jistotu. V minulosti už došlo na úpravy nebo smazání (pravda, daleko brutálnějších vláken), která ale odrážela opět rozhořčenost nad laxností a zároveň bohorovným klidem konkrétních lidí. Jindy mi je to jedno, ale téma zde rozebírané skutečně není vhodné brát na lehkou váhu a výmazem některých reakcí by došlo ke zkreslení celkového kontextu, o smazání nemluvě. To, co nepomůže jednomu, může pomoci opravdu řadě jiných a poučit se z chyb druhých. A za blbost se platí. Tak kruté toto vlákno není a každý, komu jde o zdraví svých chovanců a není lhostejný k osudu cizích zvířat reaguje skutečně oprávněně po celé té plejádě rad, snah pomoci a vyvarovat se dalších chyb, které čpí nejen z tohoto vlákna.
Veterinární diagnostika provedená na koleně byla skutečně k ničemu, úvahy kohosi, kdo se považuje za experta na IBD (rád bych poznal víc takových lidí), nemá cenu vůbec komentovat, protože už původní diagnoza mě na*rala a na slušnosti mi další věty o tom, co si Superman myslí, nepřidalo. Vtipná je i poznámka o podávání vitamínů hadům, pokud se nejedná o podávání v rámci léčby a "na míru", což ovšem není tento případ a upřímně ani nikdy v rukou petchovatelů nebude. A jak bylo správně poznamenáno, žádný B vitamín, ani jiné prostředky IBD v chovu nevyřeší, byť jsou krátkodobě schopné potlačovat určité jeho projevy.
Pokud to opravdu skončí tak, že se v tichosti rozpustí celý chov mezi jiné chovatele, bude ještě veselo. A přitom stačilo šáhnout víc do kapsy a za krátko mít jasno, jestli má cenu vůbec nechávat na živu zbytek hadů, nebo se naopak uklidnit, že nic takového prokázáno nebylo a že dalším mým chovancům nehrozí nic životu nebezpečného. Zvláštní, že jedni to pro svá zvířata udělají, zatímco jiní, byť o nich hovoří jako o těch nejbližších, dokazují svým jednáním, že to až tak pravda není a na jejich dalším osudu jim moc nesejde...

akoze sorry ale neviem z coho sudis, nevies kolko mam hadov a uplne banality ako bolo prechladnutie co som pisala zo zaciatku alebo nezranie tak toto akoze fakt kludne rob z komara somara. nikomu sa to nestalo len mne. len pre informaciu, vsetky zvierata ktore teraz v chove mam su pekne, zdrave, zeru a zvliekaju sa. fakt nad niektorymi vyrokmi pozeram ako pero z gauca. cest vynimkam ste tu vsetci mudrci spadnuti z neba alebo minimalne narodeni drziac caninusa v ruke. a v zivote ste so ziadnym hadom nemali problemy a vlastne cela poradna je len na vozeni sa na tych, ktori s tym este len zacinaju. a to by som pokracovala ale nema to cenu. Ludia ktori mi poradili a oni vedia ktori to su dostali odo mna sukromne dakovne spravy a takych ktori maju len plnu drzku dristov od veci je ako maku takze to zacinam ignorovat.

Tak každý si to může přečíst....Tolik problémů u jednoho chovatele jsem tady snad nikdy nezaznamenal. Ani u začátečníků. Podle dobrých rad, které dostáváte se stejně nezařídíte, tak je zbytečné cokoliv radit.

vsetky zvierata ktore teraz v chove mam su pekne, zdrave, zeru a zvliekaju sa

Tím zdravím bych si nebyl tak jistej. Za podivných okolností Vám exnul hroznýš. Možná na IBD, možná ne. Dostala jste rady jaká vyšetření udělat. Na to jste se samozřejmě vykašlala.
Hlavně že tvrdíte, že všichni vaši hadi jsou OK....

rob z komara somara

Ono je lepsi nekdy delat z komara somara nez naopak. Vubec se tem nastvanym lidem tady nedivim. Vedomi, ze si muzou kdykoli domu treba z burzy dovezt nevedomky neco, co proslo chovem s "neznamou nemoci", ktera jim je mozna schopna za urcitych okolnosti totalne zlikvidovat chov by neudelala dobre nikomu.

a koncim s tymto vlaknom.

Jestli muzu, tak bych se primlouvala za to, abyste prave v tuhle chvili s timto vlaknem nekoncila. Je mi jasne, ze vubec neni jednoduche setrvat tu i pres vsechny ty rozhorcene komentare, a byt za "odstrasujici pripad". Porad si ale myslim, ze bude smysluplnejsi doresit treba i pripadnou "dohru" u ostatnich zvirat tady, a ucelit tak pro sebe i pro dalsi uzivatele pohled na dusledky podceneni rizik, se kterymi se muze setkat kdokoli z nas. Pravda, rizikum by se melo predchazet, ale ne vzdy se to podari 100% a v tomto pripade uz je na predchazeni zkratka pozde.
Prosim, pokud to bude jen trochu mozne, informujte nas nezkreslene o dalsim deni ve Vasem chovu, at uz bude to deni jakekoli. Urcite nebude prijemne vyslechnout si v pripade opakovani nekterych problemu kritiku ostatnich chovatelu, ale obcas si clovek proste musi snist co si nadrobil, a navic tim mozna pomuzete nekomu dalsimu, kdo se bude potykat s podobnym problemem, nebo lepe - na zaklade tohoto prispevku ho podobny problem nebude mit sanci dostihnout.