Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - vzteklý

Ahojky dnes jsem si z burzy přinesla chamíka samičku ohledně stáří mi řekli že je 6 měsíců stará , dokud byla v přepravce tak hodná a i do doby než jsem jí dala prvně do jejího nového domova , mám jí doma zhruba hodinu a už se je nevrlá zajmalo by mě jestli je to změnou prostředí a jestli až si zvykne zlepší se to ???

index.html - velmi užitečný zdroj informací...
Chameleon vzteklý = chameleon úplně normální. Ve většině případů to nejsou žádní svatoušci a není to zvíře na mazlení. Po jedné hodině strávené v novém prostředí se nedá čekat, že bude "hodná" - ať to má znamenat cokoliv. Dej jí pár dnů, týdnů a někdy dokonce i měsíců - záleží to zvíře od zvířete. Pomalý přístup, nevytahovat, nestrkat dovnitř ruce, kromě nezbytných úkonů (krmení, úklid, apod.)... a až přestane syčet a vyvádět podobné "vzteklé" věci, tak zkusit pomaličku se přibližovat... je to běh na delší trať.
Přeju hodně štěstí.

Hele, může být, že je od chovatelky trochu víc zvyklá "na ruku", ale teď se musí vyrovnat s totální změnou životního prostředí, svého okolí... chovaj se úplně normálně, v klidu se o ni starej, občas se na ni podívej, jako by se nic nedělo, ale fakt ji radši netahej, než se rozkouká. Kdyby ti třeba při úklidu vlezla na ruku, fajn, super, ale nechat všeho, když se začne zlobit - podívej se na svět z jejího pohledu. ;-) Lepší začít dobře, než se pokoušet něco pokaženého napravit.

I to se může zase změnit kliďas - vztekloun - kliďas nebo naopak! U nich člověk nikdy neví! U mě byl kliďast, v takových osmi měsících mě tak strašně kousl, že jsme myslela, že mám rozdrcenou ruku! Asi dvě minuty mi na ní visel, jeden z nejhorších zážitků. Takhle se choval tak půl roku, možná více a od té doby v pohodě, beru ho ven, úplný kliďas. Občas ale stejně překvapí!

prosim tě kousnutí od chamíku nebolí!!už kolikrát mě kously(popravdě si za to múžu sama, že jim saham do terárka) tetka mam 2 samice jemenáků a každá je uplně povahově jiná!! jedna by mě nejradši sežrala když jí čistim terárko a ta druhá ta si vklidu ještě na mě vleze...jako kdybch byla klacek....je to asi tak že každej chamík je jinej jako lidi nkdo neni stejnej.... :)

prosim tě kousnutí od chamíku nebolí!!

Tak to te bud nekousl poradne, bylo to nejake nedomrle zvire, nebo mas dost snizeny prah bolesti. Pravda, neni to teda zadna tragedie, ale nazvat chameleoni kousnuti (mluvme o dospelem samci) bezbolestnym - do toho to ma taky daleko.

Ahoj.já sem měla uplně to stejný.mam ho teprve měsíc doma a jsou mu 3 měsíce :) když sem ho vyndala z přepravky tak byl v klidu,pak sem ho dala do terárka a začal se bát.tak sem si ho chtěla vyndat a začal strašně syčet.teď když mu čistim terárko,tak na mě pokukuje a sem tam se sková za větvičku.zkoušela sem k němu dát opatrně a pomalu ruku a byl v pohodě,ale přiblížila sem se víc a začal se nafukovat a syčet,tak sem se zase stáhla zpátky.dbám rad,který mi tady byli doporučeny,narosit dát cvrčky a zase jít,tak uvidim jestli se přestane bát a za čas přijde i sám na ruku. :) protože když chytá cvrčky z krabičky a koukam na něj,tak mu to vadí,sebere se a jde se skovat :( ale měsíc neni zatim žádná doba,ještě toho máme hodně před sebou :)

Chamíci si ,jako každý přísně teritoriální zvířata,terárko přivlastněj a považujou za svoje.Jakýkoliv narušení vzdušnýho či pozemního prostoru trestají.Kdyby mi furt někdo lezl do chalupy,taky bych byl nakrklej.Do terárka strkej ruku se cvrčkem a zviřátko bude kontaktu přístupnější.Když ke mě budeš chodit na návštěvu s jitrničkou,nebo lahvinkou,taky tě nevihodím a po pár návštěvách tě určitě rád uvidím:beer:

Mě by zajímalo proč je to pro ty puberťačky a někdy i dokonce puberťáky takový vzrůšo když jim chamik vleze na ruku... :-). Vždyť je to takovej sopel, čék se skoro bojí aby mu při manipulaci nezlomil přilbu. Když chcete plaza na tahání, pořiďte si plně vzrostlého, ochočeného samce leguána zeleného (ono to časem omrzí, tahat 6 kilo co se pěkně mrská a chodit porád na stehy, protože Lojza se mi proběhl po xichtě :-D)

Hi,hi, naprostý souhlas s Mikem. I když je vláčnej jako náš Artík, stačí aby se při váze 7kg snažil zachytit na hlavě. Mám co dělat, abych ochránila brýle a oči, takže mi kolikrát šlápne do úsměvu nebo do ucha a to pak cedím krev. Podotýkám, že Arťa ublížit nechce, on si jen myslí, že mám trvanlivost jako větve.:))

jo,to už sem taky slyšela,že dokážou vypálit na oko :) akorát nechápu jednu věc,chovatelka mi říkala,ať ho vyndavam z terárka,když je malej,že se tim nic nezkazí a na druhou stranu mi tady bylo porazeno,ať ho nechytam,a´t mu tam dávam ze začátku pouze cvrčky,rosim a necham napokoji a až po delší době se k němu přiblížit rukou...

Stejně tak to bylo řečený mě, že jí mám brát do rukou , a nevzala jsem na burze od prvního chovatele , pán z Liberce co chová pardalisy , normálně dospěláky bere na burzu a když někdo má zájem ukáže a dá na ruku , agamáci co mám doma , jsem taky od mala brala ven a jsou to zlatíčka

Holky:-D,možná by to chtělo kouknout na trocha etologie.Jak se mnění věk,tak se mnění i chování.Vůbec bych ten dorost nebral do ruky,nechytat je,jste pro ně hrozba,to,že mu budete několikrát denně říkat,že se nemá bát je mu putna.Jen krmit,vodu,vykydat a nechte v klidu.Takováhle manipulace je pro něj zážitek na celej den a v noci ještě bude klepat bradou,co to všechno zažil.Až budou velký,tak při jakýmkoliv vstupu do terárka budou syčet,nafukovat hlavy a pupíky a vůbec dělat pro nás nepochopitelný věci(moje švagrová tvrdí,že když Pánbuch dělal chameleony,musel bejt na sračku),ale už,možná budou trchu uvyklí na nějakej ten pohyb u toho svojeho keře,ale nepočítej s tím,že ti přihopká na ruku a bude se třít přilbičkou o tvář.To,že si veme z ruky cvrčka je jeden z největších projevů náklonosti.Vono přez žrádlo se daj zvířata trochu pokrotit a ,,když si pak vemeš cvrčka do zubů a nastavíš ruku,tak ti na ni třeba sám vyleze a jazykem ti dá lepkavou pusu...":-)

já už ho nechytam.jen krmení atd a zase jdu.já taky nečekam,že se bude mazlit jako kočka,jen nechci,aby se bál,toť vše.ze začátku sem mu dávala cvrčky z pinzety a bral si je bez problému,pak mi zase začla škola,tak sem mu je začla dávat na dno terárka v krabičce a od tý doby už si z pinzety nevezme,i když se ten cvrček hejbe,tak ho to nezaujme.i mu vadí,když ho pozoruju za sklem,jak chytá cvrčky.

víš ono častěji vyndávat chamíka proti jeho vůli je celkem dobrý způsob, jak z chamíka brzy udělat mrtvého chamíka.

protože když se ho snažim chytit,tak syčí nebo přede mnou utíká

To dělá proto, protože se ruky strašlivě bojí a ta ruka ho strašlivě stresuje. Protože on ji nebere jako ruku milující paničky, co ho chce cicminkat, ale jako ruku strašlivého predátora, který ho chce minimálně prudit a vyhnat z jeho teritoria, ale spíš zamordovat strašlivou smrtí LongoBongo. Si představ, že tě najednou chce z tvého domu násilím vytáhnout věc, která je velká jako radlice bagru a která se ti vůbec nelíbí a bojíš se jí. Takže v závislosti na povaze se zřejmě buď pokakáš strachy, nebo se začneš bránit (popř. obojí). No a chamíci maj v povaze se bránit, ikdyž by se nejraději pokakali strachy.

nechci,aby se pak ruky bál až mu bude víc,taky chci,aby si sám přišel na ruku atd.

jenže tím, že ho budeš tahat proti jeho vůli a z úhlu jeho pohledu ho ohrožovat mu právě dáš pádný důvod, aby se bál a kakal strachy, kdykoliv tě jenom uvidí. Pokud chceš, aby se nebál, tak musíš přistupovat právě uplně obráceně- tím, že ho nebudeš prudit a ohrožovat. Je to tu napsané už v mega počtu vláken. Zvíře se tě přestane bát v okamžiku, kdy pochopí, že se bát nemusí. a to pochopí pouze v případě, kdy nebude mít důvod se bát = nebude se do něj člověk srát. takže když ho necháš v klidu, nebudeš ho prudit a stresovat, ale budeš mu nosit jídlo, tak třeba časem pochopí, že není důvod se bát. Ale začne si myslet, že seš celkem fajn, protože mu nosíš gábl, a on přeci jí rád. Takže v závisloti na povaze buď se časem buď jenom přestane pizdit, kdykoliv tě uvidí a třeba začne žrát z ruky, nebo se i osmělí natolik, aby si na tu ruku vylezl. Jenže je potřeba počítat s tím, že každé zvíře je jiné a některé se naučí, jiné nenaučí a nenaděláš s tim nic.. To máš jako s lidma, někdo je hrdina, jiný posera, no.

a můžu k němu za pár měsíců zkusit přiblížit ruku?nebo to vůbec nezkoušet?vím,že ste mi odepisoval a psal ste,že až se přestane skovávat a nafukovat,tak až pak zkusit krmit z pinzety.zatím se bojí,tak to zkoušet rači nemam?ale je pravda,že sem zkoušela k němu přiblížit ruku a neskovával se naopak načuhoval co to je,jakmile sem se přiblížila víc tak se začal skovávat,tak sem se hned vzdálila dál nebo uplně opustila terárko.je to špatně?

To sem právě dělala,že sem ruku přiblížila na vzdálenost,která mu nevadila,ale když sem to zkusila blíž,tak se začal skovávat nebo nafukovat.a jaka často bych měla tu ruku přibližovat?každej den?a když se pak začne teda skovávat,mam se jen vrátit na tu vzdálenost,která mu nevadí nebo uplně opustit terárko?

to dělam,pomalu se přibližuju s nataženym prstem a čekam jak se bude chovat.u terárka mam šoupací dveře a velikost je 65x30x60 (v,h,š).terárko rosim každý den tak 2x ráno a večer a to vždy hodně. bodový světlo je 25W,protože když sem tam zkusila dát 40W,tak pod světlem bylo kolem 39°C a UVB mam Repti Glo 5.0,za kterou je pořád skovanej.jinak jediný úpravy co jsem dělala byly,že sem dávala tapety na postranní stěny,protože se pořád díval na svůj odraz a i když mu tam zkoušim dát cvrčka pinzetou,tak se nejdřív dívá na strop na odraz cvrčka.jsou mu teprv 3 měsíce a mam ho doma měsíc.jinak už se 2x svlíkal.

Terárko by šlo,ta 25w stačí na vyhřátí,ale zase nedá dost světla a světlo potřebujou.Spíš než k němu to zkus nějakou dobu jen šátrat rukou po zemi,přitom pozbírej bobky a pohrabej písek.Když mu budeš dávat cvrčky tak nejdřív to zkus z pinzety a když nebude chtít tak teprv pak mu je pust do terárka.Je to ještě prcek,tak si musí trochu zvyknout.

a když teda nedá dost světla,tak jak to mam vyřešit?on se většinu času zdržuje za tou UVB lampou uplně v rohu.to dělam,že mu pozbíram bobky a pak tam narovnávam kameny,co mam na dně a písek taky.jámu je teda přímo nepouštim do terárka,já mu je dávam v misce a on si je nachytá,některý utečou a umí se dobře skovat,ale žádnýho sem nenašla,tak je asi taky pochytal :)kdyby byla potřeba tak fotku terárkabcyh dodatečně dodala.je,ale za tu dobu pěkně narost :) máme toho ještě hodně před sebou :)

velice děkuji za vaše zdvořilé odpovědi:!: .Chovám ještěry už 10 let, a tak vím, že chameleoni jsou velice teritoriální zvířata.Má dcera mi nedávno řekla, že by si chtěla koupit svého ještěra, chtěla by chameleona, ale chtěla by nějaký méně agresivní druh.Já jsem se jen chtěl zeptat nějakých zkušenějších chovatelů chameleonů, zda jsou v agresivitě chameleonů rozdíly!!Vaše reakce mě velmi překvapily.Vy jste se nejspíš již narodili s kompletními znalostmi chovu chameleonů, a tak se zde k ostatním chováte takto.DĚKUJI!!!

Když už chováte ještěry 10 let, tak byste měl být schopen k nějakému závěru dojít. Co třeba nějaký Rhampoleon nebo Rieppeleon? Dalo by se to řešit i klasicky pořízením jemeňáka. Hlavně ať si načte informace a získá tak nějaké znalosti jak se o zvíře starat ještě před tím, než si ho pořídí. Materiálů je všude spousta. Ať už se rozhodne jakkoliv. Pokud chce chameleona chovat, pozorovat a řádně se o něho starat, tak by problém být v ničem neměl. Pokud ho chce na hraní a mazlení, tak se nemáme o čem bavit. Kupte jí nějakou knihu. Třeba od pana Nečase nebo příručku Chameleon jemenský vydanou nakladatelstvím Robimaus. Jak říkám, nějaká "agresivita" je v tomto případě poslední problém.

Je otázka, jestli chce chameleony chovat nebo jestli moc koukala na Na vlásku:

watch

Jen se divím, že po 10ti letech chovu ještěrů jste schopen položit takový dotaz a ještě takovým způsobem. Vezměte si, jaké dotazy se tu ohledně ještěrů poslední dobou objevují. Lidé tu pokládají přihlouplé dotazy, nejsou schopni si zjistit ani základní informace a mají doma zvířata v žalostných podmínkách. Co potom chcete? Každý tu odpovídá dobrovolně a ve svém volném čase. Dotazy ze strany mudlů, kteří si nejsou schopni zjistit ani základní informace se často opakují.

Kdybyste formuloval dotaz nějak komplexně (aby tam byly patrné důvody proč a na co přesně se ptáte), tak bych si ten sarkasmus určitě odpustil. Podívejte se, jak jste se zeptal. Co potom chcete?