Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Ochočení" vodních želv

máme skoro tři týdny doma dvě vodní želvy (asi t. scripta viz. foto) všechno je v pořadku žerou, plavou a vubec jsou hodně živí ale pouze v připadě že se na ně nikdo "nekouká" resp. pokud by jsme se přilížili k akvaterárku tak okamžitě skáčou do vody a schovávájí se za skalku co tam pro ně máme. Osobně si myslím, že si prostě jen musí zvyknout na nové prostředí ale chci se zeptat jestli jim to mužeme nejak usnadnit nebo naopak jestli neco co deláme to nemuže zhorsit? konkrétně mluvím pravé o tom jestli máme schválně k terárku chodit nebo ne. jestli je můžeme vytáhnout z vody aby si víc zvykali na nás? nebo naopak je co nejvíc nechat a nevšímat si jich?

Cokoliv uděláte, tak tím to jenom zhoršíte ;-) prostě se o želvičky normálně starejte- běžná agenda jako krmení, čištění filtru a výměna vody, nic víc. A běžný ruch domácnosti kolem. Želvičky se přestanou bát, až se rozkoukají a zjistí, že jim nehrozí žádné nebezpečí.

jestli je můžeme vytáhnout z vody aby si víc zvykali na nás?

v žádném případě !! Násilným braním terarijního zvířete do ruky poděláte co můžete, protože jediný výsledek bude, že vás začne brát jako opodstatněnou hrozbu. Navíc vodní želvy se z terárka pokud to není nezbytně nutné nevyndávají, není to hračka. Vlastně žádné želvy, ani těm suchozemským to rozhodně neprospívá, ikdyž si je bohužel lidi často pořizujou na hraní.

díky myslel sem si to, budu muset zacit pritelkyni vic krotit :)

a jeste mám dotaz pustili jsme jim tam 4 paví očka aby si je mohli ulovit, první den se je sice snazily ulovit ale bezuspesne a ted si jich uz snad ani nevšímají máme jim je tam nechat nebo spíš může něčemu uškodit když tam zůstanou?

Takhle to většinou dopadá... nám se u želv v práci docela dařil odchov pavích oček, byla krásně barevná a zdravá. Želvy nežraly ani potěr (nebo když, tak zcela minimálně). Paví očka jsme museli průběžně odlovovat, aby se nepřemnožila... tolik k odolnosti gupek. :-) Nebyly ty gupky moc velké?

me slo hlavne o to aby pri kazdym pohybu jen trochu k terarku zelvicky okamzite nemizely, samozrejmne je mi jasne ze vy jste urcite tady vsichni dokonali chovatele kterym jde jen a pouze o to aby se zviratka meli dobre, to nám samožřejmně taky ale zarověn by jsme se chtěli na ně mít možnost alespoň podívat, slovo ochočení sem použil pouze protože mě lepší nenapadlo a proto také ty uvozovky

Víte, ony v podstatě dotazy "jak ochočit želvu, agamu, chameleona, gekončíka, užovku atd" a"proč moje užovka, hroznýš, chameleon kouše" tu jsou skoro denně. Protože lidi si je za posledních pár let čím dál více pořizují na mazla a čekají, že si s nimi budou moct hrát a že to zvíře z toho bude celé cacné. Jenže terarijní zvířata tímhle přístupem trpí a člověk to tu pořád vysvětluje dokola.

Vy jste třeba zrovna rozumný (těch sem zas tolik s těmito dotazy bohužel nechodí), tak si to neberte osobně, ale lidé už jsou tady z toho neustálého vysvětlování dokola dost unavení.

Co se týče toho schovávání se želviček- tak k tomu ještě 1 věc- buďte rád. Protože aspoň tak máte jistotu, že se ty želvy chovají přirozeně a jsou tudíž zdravé ;-)

omluvám se ze sem mozna trosku prehnal svou reakci ale to vi nikdo nejsem dokonalý a bývam trochu vztahovačný

a ano je mi jasné že se chovají přirozeně ale mam někdy kvuli tomu i strach třeba když se vyhřívají na ostrůvku a my zrovna nejsme v mistnosti a pak velmi divoce skáčou do vody když do mistnosti vejdeme, mám občas strach aby si neublížily

nebojte, neublíží ;-) Pokud ta želva nespadne z výšky (což bývá ale často právě při tom, když je lidi tahají a upustí, nebo želva spadne ze stolu, nebo ještě hůř třeba z balkónu), nebo se někde nešparjcne a neutopí- akvárko musí být zařízené tak, aby se to nemohlo stát- tak si želvička prudkým skokem do vody neublíží.

Nevím, možná jste mě špatně pochopil. Nepsal jsem, že jsem dokonalý chovatel. Jen jsem psal, že mi není jasný účel. Dělejte si se svými želvami co uznáte za vhodné, mě do toho nic není. Je fakt, že já se u svých zvířat o "ochočování" rozhodně nepokouším. Ale jak jsem psal výše - možná jen nejdu s dobou..

dobrý den, já udělala to samé, dala jsem želvíkovi do želvárka potěr, a všechno to dospělo až do fáze, kdy se začaly rodit nový mimina :-). Nesežral ani black mollu ani paví očko. Takže jsem to udělala naopak. Vzala jsem želvíka - to už byl vypiplaný (co jsem si užila s mimim písnu jindy), asi půlroční a dala ho do akvárka k rybkám. Říkala jsem si, že mi to tam trošku pročeše, protože se mi paví oka množily geometrickou řadou. No a zas nic. Želvík s nimi bydlí už dva měsíce, jsou to nej kámoši. Jen zlikvidoval veškerou zeleń, která tam byla. Takže akva zdobí teď umělé kytky a já mám co pozorovat, protože teprve teď je akvárko zajímavé, je tam šrumec :-) a žádný ryby neumírají :-), ikdyž už se tak moc nemnoží, takže možná tu a tam nějaký ten potěr přecejen sezobne.

Mohu sem napsat sice trochu jiné téma, ale aby se nedělalo nové vlákno, mám doma krajtu tmavou a užovku tenkoocasou a neberu je ven skoro vůbec jen občas užovku, myslíte že je to dobře nebo je lepší je jednou za čas vytáhnou kvůli zvyku. Děkuji

Mám doma mimo jiných želv i 17ti letého samce T.s.elegans už od mala. Jediné, co můžete je opatrně je učit krmit z peanu, pinzety, časem si zvyknou na krmení z ruky a nebudou jí považovat za hrozbu. Moje želvy tráví spoustu času na souši a vůbec se do vody při přiblížení k akvárku nevrhají, dokonce na souši nocují, nicméně po přestěhování do jezírka se situace měn. Opět se v nich projeví jejich přirozená plachost a přiblížit se ke slunící želvě i na dvacet metrů je prakticky nemožné.

no já když přijdu k akvárku želvičky okamžitě skáčou do vody a jdou na místo se krmíme, máchaj tlapkama a myslí, že bude zase jídlo:-)...je fakt, že mě ale překvapilo, že když přijde k akvarku náš pejsek tak na něj nijak nereagují neděsí se, jsou v klidu (skočí si vždycky na noční stolek, takže nebýt skla byly by v přímém kontaktu, taková pozorovatelna:-))

čau, podle té fotky to vypadá na pěkný želvárko nechtěl bys ho vyfotit celé a dát sem pár foteček jen tak pro inspiraci ostatním.?? Díky:-)

Jínak já mám doma jednu žlutolící a skoro po dvou měsících taky skáče do vody,ale ztoho kolikrát mě má naprosto na salámu a dál se vyhřívá :-D

No oživils dost starý téma (teda ten přispěvek co to oživil už je smazanej asi nebo sem slepej) ale když už se ptáš tak to původní želvárko už ani nemám (rostou jak z vody) ale našel jsem jednu starou fotku sice to nakonec taky ještě vypadalo jinak (kytka dlouho nevydržela) ale jinak zhruba odpovídá a pro doplnění dávam i fotky novýho želvárka.

[http://tera.poradna.net/file/view/14673-004335-jpg ]
[http://tera.poradna.net/file/view/14672-004334-jpg ]
[http://tera.poradna.net/file/view/14674-p1040579-j pg]
[http://tera.poradna.net/file/view/14675-p1040581-j pg]

Je to krásné akvárko pro želvu:-), taky doma jednu mám a jsou to dokonalá zvířata. Ze začátku jsem o ní moc nevěděla a pořád se schovávala, potavu taky jedla pouze v naší nepřítomnosti. Ted máme Amuálku třičtvrtě roku a je to člen rodiny, když na ní poznám že chce ven tak jí vyndám a nechávám jí proběhnout po bytě, když ležím na podlaze tak si ke mě přicupitá a nechá se hladit na hlavičce a na krku. Chtěla jsem se zeptat naše Amálka má ráda čerstvé ryby tak je naporcuju a dám jí je do akvárka, ale voda se znečištuje, takhle velké akvárko jako máte vy měnim jednou za 14 dní, neni to problém. Když čtu co můžou mít želvíci za onemocnění tak se trochu bojim.Moc děkuji za odpověd Lucka

no me tam bezi filtr a +/- jednou za tejden vymenim 3ti nu vody, a voda se drzi cista az na to ze zloutne jak prase a nejako nejsem schopnej s tim nic moc udelat leda kompletni vymenu vody ale to u takhle velkyho akvaterarka je strasna prace takze jseme to prozatim vyresily vymenou kaminku za tmavy aby ta "zlutost" nebyla tolik videt ale jinak jak rikam voda se drzi cista

krmte mimo akvárko, v nějakém boxu.já dávám mletou mraženou směs taky jen když je mimo akva, do akva max. granulky, jinak je to hned jak hnůj. když ji dám do boxu s trochou vody (taky do 10cm) dám jí tam kostku směsi, za chvilku to má v sobě, dám ji zpět, špinavou vodu spláchnu a je to v poho.

jinak je zcela přirozené, že si ji chcete "ochočit", jsme prostě lidi a nestačí nám jen pozorovat,chceme se jich i dotýkat atd. moje je ochočená až moc, skoro vyskakuje z vody,když se přiblížím k akva, pořád by žrala. vzniklo to tak, že když jsem si ji dovezla z burzy, byla skoro na umření a skoro dva týdny nežrala! postupně začala nasekané moučné červy. no ajak jsem se kolem ní pořád motala, tak si zvykla a žrala mi zpinzety. teď ji normálně krmíme z ruky, granulky, sušený rybky... co se dá udržet.

" jsme prostě lidi a nestačí nám jen pozorovat,chceme se jich i dotýkat "

cocožeže??

tak asi nejsem člověk - co nadělám. mám totiž víc zvířat, která neošahávám. Buď to fakt nejde, nebo protože vím, že by to neocenila.

plazi se často dají krásně ochočit přes žrádlo. při spatření chovatele si přestanou říkat " pomoc, zase přichází obluda, co mi zase udělá?" ale "jupí, zase přichází žrádlo!" Anebo se moudře bojí jako mláďata a když dospějí, tak se jim povaha změní aniž by chovatel pro to něco udělal.

Ale jde mi hlava kolem, když se tu někdo každou chvílli ptá, jestli má zvíře brát do ruky, aby si na to zvyklo, to mě děsí. Ta úvaha, že si plazi opakovaným chytáním do ruky zvyknou na chytání do ruky, ta je hrůzostrašná a o to hrůzostrašnější, že je správná. - člověka kdyby obden znásilnili, tak si na to taky do jisté míry zvykne, a bude pak při tom čím dál víc v klidu, protože bude ze zkušenosti vědět, co má čekat a že to přežije, protože posledně to taky přežil. Ale správný způsob sblížení to fakt není.