Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rada na terárium pro agamu

Toto svoje první terárium sem si udělal sám a nestálo zrovna málo.Práce mě bavila,tak doufám,že co sem nastudoval na netu se v reálu vcelku podařilo.Rád bych se dozvěděl nějakou radu či kritiku na celou stavbu (osvětlení,pozadí,větev,větrání atak.)
Osvětlení mám zářivku Repti Glo 5.0 30w(musí se měnit 1xročně?)+3 bodové neodymové žárovky Sun Glo 75w,50w,26w+noční 25w.
Taky nevím jestli větrání bude dostatečný ?Sou tam dva horní a jeden boční o průměru 10cm.Myslím,že asi budu muset dokoupit termostat,protože bydlím ve starším domě a k ránu klesá teplota pod 20 C.To čelní sklo je dvojté,takže skvělá izolace tepla.Chtěl sem mít velký nerozdělený prostor na koukání,ale při čištění terária nedosáhnu na druhý konec.Ale na to se dá využít horní dvojtý strop,kde je i schované el.kabely.
Taky asi budu muset tak 2 měsíce před koupí agam,odchovat společenství švábů,že.Na to mám připraveny dvě zespod vytápěné kabelem a zateplené akvárka(výška 20cm bude,ale asi málo,bojím se že švábi vylezou)Ikdyž je tosklo.Jo rozměr terária je 150x75x70,tak se tam skupina 3 agam vpohodě vejde,ne.
Chtěl sm původně nějakou menší formu varana,ale pro začátek bude agama lepší.

Asi Vás moc nepotěším - ale to Repti glo je takhle k ničemu - je moc vysoko, nemá to dostatečný vyzařování - a stejně se musí měnit častěji - cca každých půl roku.

Ty žárovky by stačily obyč z elektry - byly by výrazně levnější...
K čemu máte tu noční? Agamy stejně budou spát, tak nebude co pozorovat...

Terárium máte dost vysoké - nebylo by lepší dát tam jednu výbojku místo tří žárovek? A místo toho Repti Gla dát obyč lineárku na osvětlení (ono to repti glo moc nesvítí) a do těch ostatních objímek třeba úsporky na dosvětlení, případně ještě jednu silnější žárovku?
Už jste zkoušel, kolik tam budete mít, když je tam jak kabel, tak 3 žárovky? Přijde mi, že se to bude až moc ohřívat...

Jinak pěkné, pro 3 bude bohatě stačit:-)

Zdravím,
díky za odpověď,vezmu si z toho určitě nějaké rady.S tou zářivkou se dá snad něco udělat.Já ji umístil vzhledem ke vzdálenosti toho "patrového útesu" a to je 25 cm,
no pravda až dolů to je 55cm.Ty bodové neodymové žárovky sem kupoval,že sou terarijní a tu noční mám spíš na noční dotápění ikdyž asi nebude stačit na ten můj pokles pod 20C. Jakou výbojku byste doporučil a kam byste ju spíš umístil.Vlastně aby byla v jedné části teplejší a druhé chladnější teplota,že. S tou teplotou je to asi na 38-42 C pod žárovkama.
Jinak fakt díky za čas na radu.
rocknrolfik

Ja bych jeste trochu vic zvetsil to vetrani pokud by to bylo mozne.Hlavne to horni,ja osobne mam u terarka velikosti 160x80x55 vetrani na strope 2x 40x20. Jinak s tim osvetlenim vesmes souhlasim jak uz bylo receno. Na tuhle vysku bych tam soupnul jednu vybojku na UVB a jednu obyc bodovku z elektra.A na dosviceni tu zarivku.K nadobam na svaby neni co dodat,aby jsi mel jistotu,ze nevylezou staci udelat ramecek s jemneho pletiva.A tu nocni zarovku bych taky vyhodil. Jinak pekne terarko a klidne bych se nebal tam dat i skupinu 1.3.
PS: Chvalim perfektne a srozumitelne podany dotaz.V posledni dobe se to tu moc nevidi.

Nazdárek,
předem dík za jakoukoliv odpověď.Určitě si t toho něco vezmu.
Ohledně toho větrání sem to asi podcenil,to je fakt.Ale nenašel sem nějaké konkrétní rozměry otvorů k této velikosti terária.S těmi horními to nebude problém,jednoduše přímočarkou vyřežu otvory v obou vrstvách stropu.Dal bych tam ještě tak 3 mřížky ? a
na boční stěnu ještě jednu,co ? Jakou výbojku bys doporučil.Ty nádoby na šváby určitě dořeším to je maličkost.Tu noční žárovku mám na noční dotápění,ale 25w bude málo.Jak sem psal musím dotápěk zkrz okolní telotu,kdy v zimě ráno je chladněji pod 20C.
Jinak díky
rocknrolfik

Ohledne ty vybojky napis MadMikovi tady na poradne. Ten Ti poradi uplne nejlip jaka presne by se pro Tebe hodila. A s tim dohrivanim pres noc,ja bydlim taky ve starem dome a teplota pres noc klesa pod 20°C,ale nijak nedotapim. Nikdy jsem nemeril kolik stupnu je v terarku,ale myslim si,ze se tam teplo udrzi a kdyz budes mit v pokoji treba 17°C tak v terku bude vic.

namitky viz co uz je napsane - RG linearka je takhle k nicemu, a do takoveho rozmeru uz jde v pohode dat nejakou vybojku. Vetrani to chce podstatne vetsi.

Ad. svabi - predpokladam ze pujde o B. dubia - musi to byt zvrchu nejak kryte, ram s pletivem treba, jinak vam budou z toho zdrhat samci. Nemaji kridla jen na ozdobu.

Ideální je šváby dávat z pinzety individuálně nebo je aspoň dát d hladkostěnné hlubší krabičky, ale tu je pak třeba zapustit do substrátu, aby si jich agamy lépe všimli (v případě neprůhledných stěn krabičky), případně marně nelovili přez průhlednou stěnu krabičky. Ty mršky (šváby) a blapticy obzvlášť se jinak hnedka někam zašijou/zahrabou a agama je nestihne zbaštit.

No většina k osvětlení tu byla napsaná. Určitě výbojka, na takhle vysoký terárko by to mohla být Solar Raptorka 50 W, nahoře nechat jednu linárku Activu na dosvětlení a zbytek asi ven, aby se to nepřehřívalo.

Určitě více větrání. Nejlépe na boku mřížku 40*20cm a nahoře bych nechal jako větrání pás tak 20cm nejlépe po celé délce.

Co se týče zbytku terárka, je hezké, ale dost strohé, zkus tam dát víc šutrů, klacků, korkovou kůru, obecně věcí ve kterých může agama lozit a schovávat se. Když budeš krmit z ruky, nebo pinzetou a nebude tudíž hrozit, že ti tam někam zaleze krmivo, tak bych řekl, že platí čím víc různých úkrytů, tím líp.

Jukni pro inspiraci, třeba na tohle:

[http://www.teraechis.cz/images/Teraechis/rijen_200   9/red_austral.jpg]

Edit: Po větrání do boku se koukni po něčem takovýmhle:

http://www.kovani-nabytek.cz/vetraci-mrizky--pruch odky/strana-2/

Co se termostatu týče, možná zkus nejdřív změřit, jestli agamce klesá teplota pod 20 i v jejím úkrytu. Když jí uděláš nějakou noru zasypanou z části pískem, je dost možný, že se tam bude teplota držet vyšší a nebude nočního vyhřívání vůbec třeba.

Když už náhodou pak bude potřeba, tak na jedno terárko podle mě stačí třeba tenhle:

http://www.top-termostat.cz/cz/produkt-1564/atc-30 0-termostat-s-casovacem-akvaria-teraria.html

Co se týče zbytku terárka, je hezké, ale dost strohé

Tohle si prave myslim je dost diskutabilni. Bude zalezet na kazdem co se mu libi. Me se treba to terarko co jsi daval pro inspiraci zda uz dost preplacane. Ja mam radsi u vousatek terarko takove,kde vyniknou prave ony a ne spousta kamenu,atd. Ale jak rikam je to ciste osobni vec :) z mych zkusenosti agamam to bude uprimne jedno. Nejsou to,zadni stresaci,kteri se porad schovavaji.

Samozřejmě je to každého věc. Já pro změnu upřednostňuju, když se to zvíře pohybuje v co nejpřirozenějším prostředí, což jsou podle mého ty hromady kamenů a větví ;-) To že není vystreslá nic nemění na tom, že by ty úkryty v teráku měly být a to co nejpřirozenější, tedy nejlépe hromada kamení a větví.