Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov švábů argentinských (B.dubia)

Ahoj. Koupil jsme na zkoušku 100 dospělců a i přes to, že jim doprávám podle mě vše, co mají mít - umírají..
Průhledná plastová krabice zavřená ve vyhřáté polystyrenové bedně na 28°C - 35x20x20 cm
Mají tam žrádlo (tvrdý rohlík, vločky, strouhanka, kočičí granule), proklady od vajec, čerstvé ovoce (jablka, okurky)..

CO dělám špatně, když přes noc 2-4 chcípnou?
[mod]Změna předmětu, původně: Chov švýbů argentinských (dubia) (cejna)[/mod]

Tak podmínky jsou v pohodě.. Vypadá to spíš na to, že ty chíplotiny byly staré a zkrátka pošli věkem... přirozený úbytek, s tím je potřeba počítat... ale 4 kusy za noc je celkem dost no..

je pravda že pokud se otočí tak se blbě převrací na hladkém uklizeném povrchu. Lepší je dát jemný poprašek na dno rašeliny, lignocelu.
Ale spíš si myslím, že vám někdo prodal staré jedince kteří už měli před smrtí tak se jich chtěl dotyčný zbavit:)
Další možnost, že chcipaj změnou potravy pokud se jim zádadně změní potrava, ale tomu moc nevěřím taky jsem měnil občas razatně potravu a žádnej nechcípl za rok sem našel jen 3 mrtvolky.

Tak to neporadím no, spíš od jakého zdroje je máte? Jestli někdo, kdo prodával přebytek z chovu, nebo nějaký eshop, nebo dokonce zverimex?

taky to mám tak podobně do 2/3 proložky a zbytek prostor pro potravu, ale tam mám celé dno poházené piškotama :)
Tu druhou stranu bych bud zasypal piškotama nebo trochu toho lignocelu,rašeliny. A potom čekat a snad přestanou chcípat no. Nekupoval jste šváby přímo hned na zkrmení? Občas jsou takové staré kousky k prodeji za levno k okamžitému zkrmení. Příště na start kolonie je lepší koupit mix od malejch po dospělé, lépe se pak celá kolonie rozjede a hlavně je jistota, že to nejsou stařešiny před smrtí.

Presne, mladé adulty sú pomerne svetlé, čím sú staršie, tým sú tmavšie.
Úhyn vôbec nemusí byť spôsobený vekom švábov, ale zmenou prostredia. Dubie, tartary a aj iné druhy neznášajú stres zo zmeny a často potom kapú. Pri kúpe a zakladaní novej kolónie s čistými preložkami je to bežne 10-20%. Malé a stredné nymfy tento problém nemávajú, týka sa to čiastočne subadultov a hlavne adultov. Preto je dobré si vypýtať pri zakladaní chovu aj staré kartóny od vajec z ich pôvodnej kolónie, prípadne nejaký ten bordel zo starého boxu. Na záchranu môže pomôcť vrstva suchého lignocelu alebo rašeliny, do ktorej sa budú zahrabávať.

Tak mám další poznatek. Švábi umírají v nebo těsně okolo místy se žrádlem - mrtví jsou nožičkama nahoru (strouhanka, kočičí granule, rozdrcené skořápky, celé vločky). Nasypal jsem k nim cca 20 mladých švábů. Uvidím, jestli oni budou přežívat.

Dnes přes noc 5 mrtvých - přes den nic.

U mna ak pojde obcas nejaky svab, tak nohami dole. Videl by som to tak, ze v noci vyliezaju za potravou a po prevrateni hynu vysilenim ako sa snazia dostat spat na nohy. Pripadne skus spravit prepadovku predtym ako pojdes spat, baterkou si posvietit, ci tam neuvidis prevratene jedince, ktore sa este hybu. Alebo prikryt potravu vajecnym tablom

Tu vodu ve víku od zavařovačky bych dal pryč. Bohatě jim stačí ty jablka atd... Jen se ti budou v té vodě topit mladí. Normalni žradlo bych dal ven z víčka nevím jaké to jsou víčka ale uplně malinké nymfy se k nim asi nevyškrábou. 5 za noc je dost, já doporučuji posypat dno bedny piškotama a mezi ně dej jablko atd... Já to tak mám celkem dlouho, kupoval jsem jen 100 dospělců a ted už tam je několik kg švábů a to beru každý den na zkrmování a občas něco prodám. Úmrtí asi jen 3 samci a od té doby ani jeden teda aspon co se týče dospělých švábů.

na tom modrém víčku je konzerva pro psa měli je ve slevě za 13kč 2kg konzervu tak jsem ji na test koupil a večer tam dám hromadu a ráno tam není nic asi jim to šmakuje no, ale tím nekrmím pořád, jen ted jsem měl tu konzervu na test, jinak jim tam dám občas nějakej skelet slepice z vývaru apodobně at si pochutnaj :) Udivuje mě že když tam dám třeba ten uvařenej skelet slepice tak do minuty je obsypaný švábama, jak to ty potvory poznaj že se jim tam doneslo něco "extra" netuším :)

Nejaky ten rok uz dubie chovam, a i moje zkusenost ze jakoukoliv zmenu snaseji nedobre, hned je to znat na uhynu. Co bylo zajimave - stalo se mi ze nejaka kolonie si ani za nic nesedla, porad se ji nedarilo. Rozdeleno z chovne velke do dvou mensich - identicke podminky, identicke boxy, péče, krmení, všechno. A presto jeden box porad spatny, nemnozilo se to a trvale uhyn (5-10ks dospelych tydne) - druhy box v pohode. Jedine reseni = ten "spatny" zkrmit a zalozit znova. Logicke vysvetleni nemam.

Ja taky nepouživám vodu, stači jim ovoce a zelenina, plata od vajec mám do 2/3 boxu na dně boxu mám vrstvu papirových utěrek a žradlo jim nedávám do misek ale sypu primo na dno boxu. Boxy mám na terarku, věrani mám přes 80% vika. Začinal jsem s 1 litrem švábu a ůhyn byl tak 0 až 4 kusy za týden. A teď už se mi začinaji množit i švabi Blaberus boliviensis a s těma sem začinal na 114 kusech a maji stejne podminky jako Blaptica dubia.

Petr, ak boli mŕtve, nemohli sa po prehriatí vzchopiť. Samozrejme, prechladnutie môže spôsobiť úhyn, ale to by asi malo iný priebeh.
Anulle, nenapísala si druh ani veľkosť švábov, bez toho sa ťažko radí. V litri je asi 200 dospelých dubií, tým by určite 4 litrový kýbel nestačil.

Tak znovu reaguji na chov těchto dubií. Za týden asi 10 mrtvých samců (samice žádná). Též jsem do bedny nasypal střední šváby a ani jeden z nich nezemřel. Teplota nahoře v chovné nádobě 30°C a dole v chovné nádrži 27°C. Může to být pro ně problém? Vždy je najdu mrtvé u misky se žrádlem..

Tak jedna možnost že ti samci ten převoza změnu potravy špatně snášá. Nebo ti prodal samce stařešiny. Kdo ví, každopádně lepši jak kdyby chcípali samice né :)

Už sem to sem psal, piškoty, pomeranče, jablka, granule pro psa. A občas nějakou obíračku kostí, slepičí skelety a tak...
Ale krmíte dobře, prostě jich pár pomře to každému po začínání kolonie, ale asi né v takových počtech no...

Neměli tmavé nohy (prý znak stáří)

tohle tedy slysim poprve. Osubrovane nebo olamane nozicky a kridla - ok. Ale tmave? Hmmm...
Kazdopadne vzdy je lepsi porizovat subadulty, za prve lepe snasi stres a za druhe - vite jak jsou ta zvirata stara a neprekvapi Vas uhyny starych zvirat.

koupil si stare kusy na zkrmeni ne na chov.najdi si na netu solidniho chovatele a prodejce jako je pan jedlicky ma rozumne ceny 500kc za litr a prodava kvalitu ne umirajici stare svaby.jeho email-prodejhmyzu@seznam.cz

Ahoj všem,
abych nezakládala nové vlákno, přihodím dotaz k tomuto. Mám v plánu přemístit dubie do většího boxu, jelikož se docela slušně rozmnožují. Moje otázka je: dáváte na dno nějaký substrát či si vystačíte např. s papírovými utěrkami (jako já doposud)? Četla jsem vícero názorů, proto se ptám, než je všechny přehodím do nového...

Díky za jakoukoliv odpověď,
Barbora