Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Jedovatí hadi II.

Tak já taky něco málo přidám z dnešního "úklidu" haďárny.

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/01.jp g]
Macrovipera lebetina turanica - samice

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/08.jp g]
Macrovipera lebetina turanica - samec

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/05.jp g]
Macrovipera lebetina obtusa - samice, předloňská

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/02.jp g]
Macrovipera lebetina obtusa - samec, loňský, svlíkací

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/04.jp g]
Vipera ammodytes ammodytes - samice

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/03.jp g]
Vipera latastei latastei - samice

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/06.jp g]
Vipera latastei latastei - samec

[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/07.jp g]
Vipera raddei raddei - samice 2x

a jeden "rack"
[http://files.gadjukin.net/teraporadna/jedhadi/09.jp g]

loading...

Tak různě. Převážně import z Afriky - občas se nabízejí, ale chce to být spíše na správném místě ve správnou dobu nebo mít známý...Nedováží se proto, protože je poměrně vysoká mortalita a při vysoké ceně (cca 3000-4000,-) nejsou moc dobrým obchodním artiklem...Při dodržení opravdu správných podmínek si myslím, že dlouhodobější držení není zase až tak velký problém...S rozmnožením ano.

Ty jedáci jsou úžasní hadi. Bohužel mám z jejich jedu velký respekt (strach), zbývá mi jen je obdivovat a na tomhle vlákně je co ke koukání. Moc jsem si přála vidět Crotalus durrisus a Bitis gabonica živé, protože se mi nejvíce líbí, to se mi splnilo před 10 lety na výstavě v Brně ale klidně bych se ještě koukla, kdyby byla možnost. Fakt jsou všichni krásní. Takže ať se jim daří.

Fakt jo, tak to je maso, díval jsem se do knížky CH. Mattisona a jedinej podobnej byla právě Dendroaspis angusticeps, ale říkal jsem si, tu nemůže nikdo mít :-D paráda

PS: teď do tý knížky vejrám znova a je tam D.viridis, vypadá skoro stejně, jen má tmavší a šedší barvu a tupější čumák...

21 a více dorzálií, olivové (hnědé) zbarvení……………….D. polylepis
13 dorzálií, výrazně tmavé mezišupinální prostory…………..D. viridis
15-17 dorzálií, výrazně tmavé mezišupinální prostory…...D. jamesoni
...zelený, žlutozelený ocas……D. j. jamesoni (centrální Afrika)
...černý ocas……………………D. j. kaimosae (východní Afrika)
17-19 dorzálií, sytě zelené trávové zbarvení, min. tmavé mezišupinální prostory……………………...D. angusticeps

v podstatě na první pohled jsou zaměnitelné pouze viridis a jamesoni...Viridis s jamesoni za angusticeps by trochu pozornější terarista ani herpetolog, který je má trochu "okouknuté" zaměnit neměl...

No, dle mého soudu a dle mých zvířat (6 ks D. p., 3 ks D. a. a 1 ks D. v.), tak docela dobrá - ze všech nejlepší...Lepší než třeba s mým dospělým samcem Naja siamensis nebo Bucephalem...Ale tímto nechci nějak bagatelizovat - furt to jsou jedni z nejrychlejších a nejnebezpečnějčích (hlavně velikostí) hadů..."Von" to musí mít člověk taky trochu v ruce...

Nepatřím k lidem, kteří zbytečně riskují...Pokud mám osvědčenou metodu, tak ji používám a nehledám jinou...Používám kleště. Polylepisky by možná ještě šli hákem, ale agnusky a viridy bych asi ani nezkoušel...Stejně je pak nezafixujete hákem za hlavou, nebo jenom horko těžko, kdežto kleště je to v pohodě....Chytnu v jedné třetina za hlavou, pak je nechám z kleští pozadu "vysvléci" a když mají čelisti kleští u hlavy, tak zmáčku a chytím rukou za hlavou...Bezpečné a rychlé a hlavně téměř bez rizika...Stále máte hada pod kontrolou. Jistě jsou i jiné metody a možná lepší, ale jak jsem řekl, tuhle mám praxí odzkoušenou a vyhovuje mi.

Jsou to opravdu loňské A. rugosus z Irian Jaya (Merauke). Doba největší slávy :-D je už za mnou. Teď už si jen vychutnávám lahůdky, jako jsou výše nafocené angusticepsky, tihle rugosusové a A. cowlesi. U kamarádů mám zatím deponované atry a pár dalších... Omlouvám se za zkrácené vědecké názvy hadů, ale kdo zná, ten ví o čem je řeč.

Díky. Jinak počítám s pouštním pískem k cerasteskám do budoucna. Tohle je foto jednoho z loňských mláďat, které má v současnosti délku cca 25 cm, a jako mláďata byla (tedy ještě stále jsou) chovány na říčním písku o průměru zrnitosti cca 1-3 mm. A kupodivu jim tato hrubší zrnitost vůbec nikterak nebrání ani při zahrabávání :)).
PS: Od některých kolegů - teraristů, kteří navštívili lokality cerastesek vím, že ani v přírodě cerastesky nežijí na vyloženě jemném pouštním písku :puff:.

A kupodivu jim tato hrubší zrnitost vůbec nikterak nebrání ani při zahrabávání

O tohle mi právě šlo, pokud jim to jde i v tomhle hrubším, tak to je v pohodě. Jinak vím, že bývají i v kamenitých nebo skalnatých lokalitách. Šlo mi spíš o to, že by byla pro chovatele škoda připravit se o pohled na to jejich zanořování do písku. Myslím že to je zajímavá podívaná..