Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak moc je jedovatá (hádám) snovačka domácí?

Zdravím,

v domě v garáži jsme objevili pavouka, ze kterého nemám moc dobrý pocit. Podle fotek, co jsem dohledal, by mělo jít samičku snovačky domácí (myslel jsem i na snovačku pokoutní, ale ta by měla být mnohem menší).

[http://tera.poradna.net/file/view/21775-pavoucek-t     n-jpg]

foto v plném rozlišení (6,5 MB)

Našel jsem k ní, že je jedovatá a její jed je (relativně) silný (nikde jsem se ale nedozvěděl, jak moc velký problém její jed je), ale že by neměla prokousnout lidskou kůži. Na Wiki je k ní info jen že je její kousnutí u lidí "medically significant" a následky kousnutí mohou přetrvávat několik dní.

Pídím se po její jedovatosti hned ze tří důvodů – máme doma jedenáctikilové neduživé dítě (zatím ale nevíme o žádné alergii), nejmenovaného rodinného příslušníka se šílenou arachnofobií a chronickou obstrukční plicní chorobou (dočetl jsem se, že by mohla způsobit potíže jedincům s astmatem), a v létě nám zničehonic zemřela pětiletá kočka (cca 5 kg), která byla ještě ráno zdravá a o pár hodin později jsme ji našli na zahradě mrtvou bez známek jakéhokoliv zranění nebo příznaků otravy (třeba jedem na hlodavce), přičemž se zdržovala i ve zmíněné garáži.

Je možné, aby byla pro některého ze zmíněných nějakým významnějším rizikem?

edit: tak asi je (i když dailymail?), ale také www.falsewidowspider.com, to mám radost. Tohle by mě nenapadlo. :\

naša europska je v podstate čo sa priamej nebezpečnosti týka prakticky bezvýznamná,má pomerne slabé hryzadlá a problém môže spôsobiť alergikom ako každý živočích,ktorý disponuje buď takýmto jedom alebo žihadlom a spol-tí čo majú lekársky podchytenú alergiu na hmyz,majú obvykle k dispozícii adrenalínové perá a podobné pomôcky,reálne nebezpečné sú Latrodectum-kam patrí aj povestná čierna vdova a tieto pavúčiky sa vzhladovo velmi podobajú, a africkí privandrovalci Cheiracanthum a Loxoscelus,kde je už známych 35 prípadov zatial trvalého ochrnutia poštípanej končatiny a sprievodné hlboké nekrozy tkaniva.....pre astmatika môže skôr problém nastať šok z nejakého kontaktu s pavúkom a astmou,môže to vyvolať nejaký mimoriadne silný astmatický záchvat,ktorý bude možno nutné riešiť až privolaním pohotovosti,tam to ťažko predpokladať,čo spraví kombinácia prípadného priameho kontaktu s pavúkom skombinovaný s astmou a strachom z takýchto živočíchov,tam by som videl určité,ťažko predpokladatelné riziko......

A co ti domácí mazlíčci? Právě v souvislosti s nimi jsem narazil na to, pro lidi nebezpeční nejsou, protože neprokousnou kůži, ale u malých zvířat něco podobného hrozí a mohou mít zdravotní potíže (problém je, že v angličtině se false widow říká více druhům, ale tohle jsem někde viděl zmíněno i přímo ve vztahu k Steatoda grossa).

tam je to problém,pretože to nikto reálne netestoval,ono sa to testuje vzhladom na ludí,tam tie u nás v strednej europe domáce druhy neznamenajú žiadne riziko,ale u domácich miláčikoch je to už otázne,on ten náš domáci druh Steatoda má síce silný jed,ale len vzhladom na jed ako taký,reálne ho má pavúk k dispozícii tak málo,že pre človeka neznamená za normálnych okolností žiadne riziko ,tie následky za normálnych okolností sa v tom najhoršom prípade prejavia ako štipnutie od včely/samozrejme nemyslím u alergikov/,čo zasa u nejakej mačky môže za určitých okolností znamenať aj smrť,keď sa porovná pôsobenie na telesný objem človeka a mačky a takisto neviem,či existujú aj zvierací alergici,ktorým môže ten jed spôsobiť anafylaktický šok a smrť,pavúk ju mohol štipnúť do jazyka,do frňáku,tam tú jemnú kožu prekusne velmi lahko,keď jej spuchol jazyk,hrdlo a okolie a velmi lahko sa mohla udusiť....prúser u mačky mohli spôsobiť aj niektoré moderné otravy na hlodavcov,ktoré pôsobia až po pár dňoch,keď tá mačka zožrala nejakého kontaminovaného hlodavca,mohla zdochnúť na následky otravy,ktorá nemá nijaké vonkajšie prejavy,tam bez nejakej odbornej pitvy môžme len hádať,na čo zdochla....

Jed na hlodavce jsme řešili s veterináři, ale to by nemělo mít u dospělé kočky tak rychlý průběh – otrávené kočky polehávají, pospávají, jsou malátné, mají přimhouřené oči, nežerou, nepijí, trvá to několik minimálně několik hodin a to bychom snad poznali (speciálně u této, která už byla přiotrávená několikrát, jednou veterinářem, který jí dal nějaké silné prášky od bolesti pro psy a rok na to tím, že okusovala pokojové květiny - u ní už jsme jakékoliv podobné příznaky hlídali). Veterináři hádali spíš prasklou výduť.

Kočku určitě snovačka nezabila, buď to byl nějaký infarkt, prasklá výduť, orgánové selhání po těch otravách nebo cokoliv jiného, bez pitvy se to neurčí. Ale ani kočce není snovačka domácí nebezpečná, dokonce ani myši ne. Pouze drobnějším plazům nebo žabkách, ale tady mluvíme u zvířatech s hmotností několik málo g. Kousnutí může být nepříjemné, pokud se snovačka opravdu nějak blbě trefí do citlivého místa (to pak může udělat hůře se hojící pupínek, ale jen s lokálními příznaky), nebo je člověk alergik. Zas na 2str. ale netřeba panikařit, ony nejsou kousavé ani útočné, kousnou spíš náhodně, pokud je třeba člověk omylem přimáčkne límcem. Mě za x let co mám těmito snovačkami zamořený chov terarijních zvířat snovačka kousla jen 1x a to by se dalo říci, že jsem jejich "expozici" vystavena extrémní měrou :-)

on najväčší problém v celej veci je ten,že všade na internete a inde nájdeš info o tom,že je to pavúk s najsilnejším jedom mredzi europskymi pavúkmi a to vyvolá určitý druh paniky,záleží aj od toho,kto a ako to podá ďalej........on ten jed je ozaj jeden z najúčinnejších,ale len v porovnaní jedov medzi sebou ako takých,nie v porovnaní s tým,kolko ho vôbec má dotyčný pavúk k dispozícii,resp.kolko je ho schopný pri kusnutí napumpovať do vzniknutej rany,a z toho vznikajú rôzne bájky a nedorozumenia,každý si prečíta "má najsilnejší jed" ,tak sa ho musíme nutne báť,lebo je to velmi nebezpečný živočích,neviem si predstaviť,akú paniku vyvolá taká Lycosa Signoriensis,keď sa trochu viac rozšíri z pôvodného areálu aj do Čiech a inde,je to na naše pomery obor medzi pavúkmi,je síce stále v Červenej knihe chránených a kriticky ohrozených druhov,ale už bola nájdená dosť dobre vyzerajúca populácia v okolí Martina čo už je dosť ďaleko od pôvodných južných oblastí výskytu,globálne sa otepluje,takže sa pomaly rozlieza,kde mu to podmienky dovolia......