Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nastydnuté krajty

Byl jsem pár dní mimo domov, hadíci byli nažraní, světla mám na spínací hodiny, topení v podlazepod dlažbou. Bydlíme v kamenném baráku, nevím důvod, ale kabel v podlaze přestal fungovata nastydli mi regiusky. Přestěhoval jsem je do jinejch terárek, zvýšil jsem teplotu. Můžu udělat něco víc? Drží hlavy nahoře, občas vyfouknou, ale jsou docela vitální.

Ano můžeš. Co se mi velmi osvědčilo tak kupodivu obyčejný vitamín C ! Normálně si zajdi do lékárny a kup ci tam "Celaskon" zhruba za 30,-korun ti prodají balení s cca 40 prášky...
Každý den jeden prášek rozdrtíš co nejlépe to jde a rozmícháš ve vodě. Vodu měň každý den...(jako obvykle) Ale ujisti se že v teráriu nemají hadíci jinou možnost se napít než z té misky na vodu kde je ten celaskon...Takže to jedno balení za 30,-kč ti výjde cca na měsíc a něco ale myslím že po týdnu to bude úplně v pořádku.:puff:

Ano B-koplex tam sem tam dám taky ale to už preventivně, sice ijnekčně do krku stříkačkou je rychlé a je to jistota ale vždy to je zase zásah na zvíře. Většina dnešních veterinářů radi: zvířatům to zkuste nejdřív dát do jídla do pití a až potom ručně:-D. Když jsem jednou dával kočce pastu na odčervení do krku tak jsem vypadal jako někdo kdo má sebepoškozovací sklony:)).
A např s 3,2 metrů dlouhým hroznýšem královským se nebudu "mlátit" v ubikaci abych mu to nacpal do krku:puff:

Přemku myšleno obrazně: Asi jsem měl jako příklad napsat::-D
A např s 3,2 metrů dlouhou tmavkou se nebudu "mlátit" v ubikaci abych ji to nacpal do krku:puff:
( Snažil jsem se tím říct že žádné zvíře nemá rádo když mu někdo otvírá násilně tlamu a cpe tam stříkačku....) Zvlášť u větších hadů je to na opováženou...Už jsem měl tu čest to zjistit u bratrance v Zoo zlín s Ametystkou]:)

Jo a prosím nějak se pořát nemůžu dohrabat k vkládání těch fotek..Mám něco na blogu atd, stačí potom vložit odkaz do toho políška?:-?

Podle toho co píšeš to ukazuje na nachlazení, taky řeším dilema, domů jsem si přivezl samce hroznýše královského a vynechal jsem karantenu, byl hodně nemocný v úst mu šly bubliny, dusil se,otevíral tlamu a umíral. Ihned jsem ho dal do tepla, vzedl v teráriích teplotu a nasadil B-komplex, a Celaskon, za 5 dní byl fit, ještě musím preventivně podat antibiotika proti případnému zánětu plic a dýchacích cest. Ale věřím že tvoje regiusky budou v pořádku, snaž se jen vzpomenout jestli před tím třeba nevypli elektřinu nebo tak něco...Kdy se cca mohly nachladit.
Jo a prosím napiš mi jak je chováš zrovna ted? Měl jsi je spolu, nebo 2 a v dalším terárku 2 nebo jak...:puff:

Hm, tak to je nejspíš ono, při nachlazení trochu "chraptí" a když je to silné nachlazení tak jdou bubliny z pusy, někdy i trochu z nosu. Udržj vysokou teplotu a dávej hodně toho C a B-komplexu do vody...Spraví se to neboj...Ten můj hroznýš byl honě špatný a za 5 dní už bylo vidět veliké zlepšení...:puff:

Ja mel podobny problem kdyz mi privezli malou tmavku asi den byla v pohode ale druhy den zacala nabirat do tlamicky stale substrat-lignocel a tak jsem ji pres ty vsechny hruzy co tu pisete o lignocelu dal radsi na hobliny a davam ji b komplex injekcne do tlamicky no moc se mu to nelibi ale asi to pomaha pred tim se mu delali bublinky a teklo mu i z nozdyrek ted uz to pomynulo jen to nabirani do tlamicky jeste sem tam dela a tomu pak hadrikem opatrne cistim protoze toho ma nekdy plny dasne proto ho nechavam na hoblinach ale basti normalne za to mam asi 3m hroznu ktery mi nechce zrat je tomu uz tak mesi a pul sezral jen jednu mys co jsem mel pro krajty ale morce ani kralika nechce a to kazdy vecer slidi po terarku jako pominuty a nechce ani mrtvou potravu

Tak já jsem dneska docela na dně, na teraburze na Smíchově se mi povedlo vylíčit problém MvDr Hnízdovi a docela rána: V tak krátké době postižen celý chov je možné jedině virová nákaza, název si bohužel nepamatuji, ale prý je jen minimální naděje! Postiženi: 1,3 python regius, 1,1 python curtus brongersmai- pravděpodobní původci. 0,1 python curtus breitensteini, elaphe obsoleta quadrivitata. :x:

No pravděpodobně jsem to přinesl s cutuskama, ale jsou v terárku zvlášť, v karanténě, bohužel ve stejné místnosti Projevuje se to jako nastydnutí:vztyčené hlavy,výtoky z nosu, pěna u tlamy, chrčení, nechutenství, já byl z toho fakt tak v šoku že mi úplně vypadl ten název ( paraviróza) nebo tak nějak, obsoleta dneska měla i záchvat křeče, ostatní jsou zatím jen z popsanýma příznakama.

Asi Paramyxoviróza. To je fakt dost prů.er. V podstatě se s tím nedá nic dělat. No, to ti asi Honza vysvětlil. Problém je, že přenést si to můžeš z hada na hada sám, protože ruku na srdce asi nikdo z nás nepoužívá jednorázové rukavice pro každý počin v teráriu ani si zřejmě nemyjeme pokaždém sáhnutí do terária ruce v desinfekci atd. Člověk s takovou eventualitou nepočítá a karanténu řeší prostě jen tím, že had je sám v jednom z terárií. No, dělám to asi taky (určitě), akorát holt jsem neměl tu smůlu, že bych si něco až tak nepříjemného dotáhnul do chovu, nejhůř tak roztoče.

To bude asi tim, ze je potreba zamerit se spis na OPMV (ophidian paramyxovirus). Casteji se asi vyskytuje u viperidu. Ono virovych infekci s podobne fatalnim prubehem je urcite vic (paramyxo,retroviry ktere pusobi IBD...). Spoustu z nich neni hostitelsky specificka jen pro jednu skupinu hadu, zatimco u nekterych skupin pusobi zavazne problemy, u jinych se infekce dlouho neprojevuje a muze uderit ve chvili, kdy je zvire oslabeno. Pokud je to opravdu OPMV (nebo podobna viroza) - je to zle a situaci Vam opravdu nezavidim. Problem je take v tom, ze i pokud byste nektera nakazena zvirata zachranil - mohou se stat prenaseci.

no to jsem teda blázen, takže co mám vlastně dělat? Jsou postiženi skoro vše, (mimo pravděpodobných původců- jen tak mimochodem jsou na tom asi nejlíp),adultní jedinci. Jedna z regiusek se dokonce nažrala a taky hlavu už nedrží pořád vzpřímeně jen občas,zato s obsoletou už večer mlátili křeče. Potřeboval bych fakt radu co mám dělat? to je mám dát utratit? Všechny? Jo kam eventuelně bych měl poslat na rozbor výtěr z tlamy? Jak dlouho a bude konec, resp. po jaké době by měli uhynout? Nic není jisté, kam mám vzít nejpostiženějšího jedince na vyšetření abych měl když tak jistotu jestli teda opravdu vše utratit?

Mají všechny klinické příznaky ophidian paramyxovirus. Mohl bych Vás poprosit že bych Vám nějak dopravil nejpostíženějšího jedince abych měl jistotu? Je mi líto všech těch regiusek a curtusek, ale jestli to bude potvrzeno na tuty nedá se nic dělat, jsem z toho úplně hotový! Když tak tady je můj tel. abychom se domluvili.736502161, v případě pozitiního nálezu bych Vám je dal třeba všechny k vědeckýmu zkoumání.

Obavam se, ze v tomto pripade bude uplne nejlepsi prodiskutovat celou situaci vcetne ruznych alternativ reseni prave s doktorem Hnizdem, ktery ma o problematice mnohem vetsi prehled i co se tyka moznosti presne diagnostiky ve vybranem (idealne jeste zivem) jedinci (histologie, snimky z elektronove mikroskopie, serologie - titry protilatek v prubehu casu, kultivace na bunecnych kulturach...). I pro mne je tento pripad zajimavy (predevsim z hlediska elektronaku, takze vzorku se urcite nebranim), obavam se vsak, ze na tohle moje znalosti nestaci. Nekdy lze prubeh viroz zmirnit lecenim sirokospektrymi ATB nebo pouzitim metronidazolu, ale casto je to uplne bez uspechu nebo se zviratum jen prodlouzi zivot. Ovsem - jak jsem psala v predeslem prispevku - viroz je hodne, nektere vice fatalni, jine mene, v kazdem pripade neni radno je podcenovat a i v tuto chvili nic nezkazite kdyz budete striktne dodrzovat hygienu v kazdem terarku zvlast pri jakekoli manipulaci vcetne pouzitych nastroju, pinzet, houbicek na myti apod. Pro blizsi domluvu mne kdyztak kontaktujte jeste po mejlu (strajaka@seznam.cz).

no já mám nové přírůstky v karanténě vždy, jen teda jsem to nikdy nedával do jiné místnosti. Jinak dnes jsem volal s virologií, tak odběr- výtěr na viry do živé kultury je blbost, pošlou mi speciální výtěrky. Když už byl odběr hotový poslal jsem ho alespon na bakteriolog. rozbor. Stav zvířat se ani nehorší, ale ani nelepší, nicméně zatím jsou všichni naživu. V případě že se potvrdí OPMV stejně všech 11krajt a jedna elaphe-de facto celý chov bude muset být:x:. Stále se z toho nemůžu vzpamatovat, paradoxně ale curtusky s kterýma jsem to musel přitáhnout vypadají nejlépe.

No já pořád doufám že to nebude to nejhorší, jedna z regiusek už se jak jsem psal v sobotu najedla a hlavu už taky nedrží pořád nahoře. Jen se mi to celá zdá "dajaké čínské" jak říkají na Slovači. Když jsem je přivezl tak nežrali,zdáli se být trochu nastydlé, rozkrmoval jsem je ručně, teď žerou už sami a vypadají v poho, zato ty ostatní...

Zřejmě latentní přenašeči.

Presne tak. Ti jsou zdaleka nejhorsi. Clovek je ukoleban jejich zdanlive dobrym stavem, nedava si pozor, tu sahne pinzetou, tamhle prenese nesezranou mys do jineho terarka, pak umeje jednou houbickou misku na vodu vsem ostatnim zviratum a nestesti je na svete...:-(. Casto se stava, ze si nekdo do chovu poridi zvire z importu na doparovani, par pripusti a behem par tydnu je puvodni zvire bud evidentne nemocne nebo dokonce po smrti.

Je ovšem otázkou (a to asi nejdůležitější) o jaké viry se ve skutečnosti (pokud vůbec)jedná, možná to zvířata zvládnou. Předpokládám, že situace ve virologii plazů nebude extra zvládnutá a ne vždy musí virové onemocnění znamenat nevyhnutelně smrt. Takže bych vyčkal výsledků, případně, pokud by nějaký had byl už opravdu "na chcípnutí" (sorry za výraz, ale asi to vystihuje nejpřesněji), tak by bylo nejlepší nechat udělat pitvu a rozbory ještě "za živa" (nejlépe právě třeba u Honzy Hnízda).

To je sice pravda, nicmene je potreba mit na pameti, ze spousta hadich viru (byt jen mirne patogennich) casto u zvirat pretrvavaji po dlouhou dobu i kdyz uz akutni priznakovou fazi zvladla a prechodila. Mohou se tak i ona stat nosici viru, ktery pri prichodu noveho zvirete muze zpusobit stejne problemy. Vysledky snad pomuzou s rozhodnutim jak situaci resit.

No, není ti tedy co závidět:.(. To je hrůza. Přeji ti ať ti vše dopadne co nejlépe.
PS: Za jak dlouhou dobu, co si dovezl ony zmíněné curtusky se nemoc u ostatních zvířat projevila?
Jinak, může tu ještě někdo říct, po jak dlouhé době, po likvidaci celého chovu z důvodu virozy, lze pokládat pořízení jiných jedinců za bezpečné?

Tak do 14dní, ale jak říkám někteří se mi zdá že se začínají lepšit. Jinak taky by mně zajímalo po jaké době ten virus zhyne, protože i když bych pak terárka vytřel vodou se savemta řece jen někde v teplomeu, elektoinstalaci a pod. to může přežít? Nevím , jsem připraven na nejhorší ale pořád nějak doufám. Jinak ty curtusky jsou vyfocené ve vlákně pochlubte se ...X.

Ono si hodně lidí vykládá význam karantény trochu po svém. Karanténa neznamená jen chov v jiné ubikaci odděleně od ostatních, ale i následná hygiena. V případě "pomuchlování" nového přírůstku a vzápětí "pomuchlování" jiného zvířete, nebo i jen výměna vody (prostě manipulace v jiném terku)bez hygieny, se karanténa tak trochu míjí účinkem. Každopádně není co závidět. ::)

no uvidíme, počkáme na výsledky bakteriologické, a následně i virologické a uvidíme, právě že neměli být z importu ale z německa, a byli tak strašně prťavé, teď už jsou 2X tak velké. No doufám pořád že když nedošlo k úhynu a někde dokonce patrné zlepšení že to bude pozitivní ta bakteriologie, i když zase takové masivní zaqsažení, a to fakt nejsem "prase!"

Po poradě s doktorama se státního veterinárního ústavu mi dneska dorazili specialní výterky 10ks na všechny hady na virologické vyšetření, protože je to prý pro ně taky z vědeckého hlediska zajímavé snížili mi poplatek z 10tis na 1000kč. V neděli udělám výtěry a v pondělí si to u mé vety vazvedne jejich svozové auto a se uvidí dle výsledků. Jinak se situace snad u některých trochu lepší ale jinde zase ne ale zatím žijí všechny. jestli to ale bude OPMV, tak je to stejně k ničemu- nic na to není a asi skončí ve výzkumu. Jinak výsledek s bakteriologie zatím nedorazil. Dík za zájem.

Nového je jen samé skvělé zprávy: 1, bakteriologie neobjevila nic moc, 2, virologické vyšetření všech 10ti vzorků negativní, hadíci se všichni dostávají zpět do formy a mimo jedné curtusky breitensteinky- jde do svleku jsou už všichni nacpaní k prasknutí, jediná blbá zpráva je to že nikdo neví z čeho to bylo! Klinické příznaky všechny jako u OPMV, po podávání vit. C,B docela masivní zlepšení. Jsem z toho jelen a nejen já.Hodně jsou teď naložené ve vodě, roztoče nemají, ale preventivně jsem použil frontline, z vody jim kolikrát vyčuhují pouze hlavy, ještě pořád trochu vztyčené a vydrží tam celý den. Já ale doufám že když dostali apetit tak se to postupně upraví.