Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Celoročni chov potkanu venku

Zdravim Vas ve spolek :-)
Mista ubyva, potkanu přibyva, tak pořad přemyšlim nad tim, že bych je celoročně choval venku. Ale nejsem si vubec jist, jestli je to dobrej napad :?: abych to nedělal zbytečně :-/ tak se ještě pro jistotu ptam vas zkušenějšich...co myslite??? Přemyšlim o takove betonove ohradě 100x200cm, jako podlaha by byla venkovni dlažba, jedna polovina ohrady by svrchu byla zastřešena a na druhe polovině by bylo pouze pletivo. Pod tou střechou by měli udělanych 5 cihlovych boudiček s hoblinama+žradlo,vodu. Jinak přes zimu bych si doma v teple nechal pouze chovny samičky a jednoho samečka na mlady..mlady až by odrostli, tak by samozřejmě šupem frčeli ven za ostatnima. Tak co vy na to...? Šlo by to a nebo je to uplna volovina :?: Předem vam děkuji za odpovědi. ;-)

Určitě bych část ubikace (bedničky) vyhříval na rozumnou teplotu (10-15°C) a hlavně zvolil co nejodolnější materiál na stavbu a vlastní řešení ubikace musí být hodně "vychytané". Potkan je velice inteligentní zvíře a navíc je vybaven silnými zuby a drápy. Kromě odolného plastu si poradí téměř s jakýmkoliv materiálem. Možná tak zvibrovanej železobeton by mu odolal ;-)

Taky jsem měl potkany v kůlně a přes zimu nebyly žádný odchovy-čemuž jsem se nedivil, ale nebylo kam je dát jinam...Pokud jsem to, ale dobře pochopil, tak by chovná zvířata byla jinde, takže pokud to bude dobře zabezpečený proti úniku, tak na "přechování" v tom nevidim až takovej problém..

Potkany chovám ve chlívu, teplota klesá v zimě k 5 st, v nádržích mám velkou vrstvu sena, slámy, potkani se množí, přežívají to i myši, ale opravdu jenom přežívají s minimální produkcí. Co se týká přemísťování potomstva z temperované místnosti ven, v tom vidím problém, aklimatizace pro ně bude složitá, nemám s tím dobrou zkušennost.

Taky chovám potkany a myši venku a měl bych jeden dotaz. Tady u nás dokáží pár dní uhodit mrazy okolo -20 st. Nemáte někdo zkušenost s tím, jestli to hlodavci vydrží. Mám je v dřevěné kůlně, která toho mrazu moc nepohltí. Brzy bych měl získat stavební buňku, ale i tak si myslím, že když uhodí tak velké mrazy, tak to nebude nic moc. Přemýšlím, že pod všechny bedny natáhnu topný kabel, nemáte s tím někdo zkušenosti? Když jsem měl 4 skupiny myší, tak jsem to řešil stěhováním do sklepa, ale teď už se mi tam bohužel nevejdou. Domů je opravdu dávat nechci a ani nemůžu.

Tak už je rozhodnuto..jdu do toho a zitra začinam se stavbou ;-) Ale jak piše SNBak, tak mam teda taky trošku obavy, co potkani a mrazy hluboko pod nulou :?: myslim teda, když bych tam neměl řešene žadne mistni vytapěni. Třeba kralici to přes zimu taky v poho vydržej..tak si řikam, proč by to neměli vydržet potkani, když se budou mit kam schovat před mrazem...? Jen to přenašeni mladych odrostlych potkanu z domu z tepla ven do zimy, tak v tom by asi opravdu problemek byl...

Taky by mě zajímalo jak to bude vypadat za pár měsíců... Každopádně si myslim, že potkani přežijou bez problémů-s tím množením přes zimu to bude horší. Ale co vidim jako problém bude manipulace s potkanama-je to dost velkej prostor a podle mě docela zdivočej (taky se můžu plést). Jinak tohle nesměj vidět moji potkani, protože takhle luxusní bejvák rozhodně nemaj-ještě by mohli bejt nas.aný :-D

Máš to hodně pěkný. Já se tady inspiruji spíš pro chov potkanů na mazlíka než na žrádlo (je mi jich trochu líto, těch potkanů, jsou moc hezký, ale chápu had není vegetarián). Já jsem potkana choval jen tak pro radost a asi si pořídím další. Jsou úžasní. To bydlení, ale doma, by se pro ně dalo zařídit a museli by chrochtat blahem.:))

A jak jim to zateplíš na zimu? Dáš jim tam nějaký nastříhaný hadry nebo něco? Já tipuju, že ti nastydnou a pojdou. Kor pokud jim ty domečky budeš otvírat. Ale zas je fakt, že známým na dvoře řádili dva vypuštěný potkani a ty se i v pohodě množili a žili tam přes zimu. Pak jim tam běhala spousta flekatých potkanů.

TAk to je mazééc.Opravdu pěkný.No nevim jak to tam presne mas.Ale vim, ze dost dobre izoluje polystyren.Tak ho zkusit nekam nacpat.A ty polystyrenovy kulicky by mohly potkany hrat i v tom jejich domku.Ale koukam, koukam.Napad opravdu dobrej.Tak hlavne napis, jak ti to do budoucna pujde.Ale drzim palce.

vypadá to zajimavě funkčnost ověří čas rozhodně nepoužívat polystyren ,když jsem měl potkyše v pradelce za barakem která nebyla vytápěná tak jsm jim dával dřevitou vlnu a seno a některá samice tam aji vychovala mladé ale produktivní chov to nebyl tak mazali do sklepa -celoročně 16-20 stupnů tam jdou jakštakš ,akorat když přidáš novou várku odstavčat mezi starší kusy ve výběhu asi to nebude dělat dobře -někdy je problém přidat novou samici do mladé skupiny uvidíš jak se bude dařit .jinak plastová nádž nesmí mít přístupnou hranu kde ji múžou načít jinak akorát sklo ,t4 je kulatá tak tu nenačnou kdýž jsem si slepil nádže z něčeho podobnýho plexi tak je rozkousali za 14 dní

Tak jsem rad, že se vam to aspoň trošičku libi :)) Včera rano jsem se tam na ně byl mrknout a uplně ve mě hrklo, že jsou všichni pryč ::) otevřu prvni domeček a žadnej potkan! Otevřu druhej domeček a taky nic! A ve třetim bylo narvanych všech 36 potkanu co tam teď mam..nechapu jak se tam mohli vejit..byli namačkany až po střišku ::) ale bylo to tam uplně nadherně vyhřaty. Jinak hobliny se mi do domečku neosvědčili..potkani vše hned vyhrabou ven! Tak jim tam dam na zimu seno nebo slamu..a to by mělo bohatě stačit. Jinak když bych třeba někoho inpiroval a chtěl by si něco podobneho udělat taky, tak jedna dobra rada-nikde kolem domečku (vrch, zadek, boky) nesni byt skoro žadna mezera..i střecha musi byt těsně nad domečkama. Ja to musel cely předělat a vychytat..neveřil bych totiž do jake pidi-skulinky se dokažou potkani nacpat!!! Byli schovani totiž všude možně jen ne v domečkach a jednoho menšiho potkana dokonce v te škviře ostatni ušlapali :-/ Ale teď už je to OK..a zatim jsem s tim nad miru spokojen :-) Jinak taky si myslim, že když k potkanum nebudu často chodit, tak budou rozhodně divočejši. A s tim přidavanim odstavenych potkanu do vyběhu k ostatnim, taky možna budou trošičku problemy..ale myslim si, že to nebude zase tak hrozny a rychle si na sebe zvyknou, když jich tam bude tolik. No ale jak pišete..ČAS UKAŽE... ;-)

Tak naše fenečka by si je nejradši vytahla a starala se o ně jako o vlastni :)) už to jednou udělala u malyho kotěte a když si pro něj přiška stara kočka, tak ji malem zakousla..to byl rachot :!: Ale jinak je to strašně poslušnej a inteligentni pes..až se někdy nestačim divit ::) narozdil od sousedu (nevycvičenej pitbul a německej ovčak..das ist hruza) ale to se tady už probiralo někde jinde...že? :-D

A jinak kde se musi nejčastěji čistit? Jelikož jich tam mam tolik, tak uplně všude :-) Ale štve mě, že si se.ou do boudiček :-/ to se snažim ještě nějak pořešit...

[http://img89.imageshack.us/img89/3782/pict7439cq7.j pg]

Každou chvilku tam něco vylepšuju a vychytavam..ale přišti rok budu muset každopadně vymyslet lepši odvětravani nad boudičkama...
A kam odchazi dešťova voda? Odtokovyma kanalkama, takže si moc nezaplavou... ;-)

[http://img139.imageshack.us/img139/2122/pict7451ei7 .jpg]

A když vas tak zaujala naše obyč kočka, tak vam ještě ukažu jeji černy "ružky" :-D

[http://img89.imageshack.us/img89/5958/pict7468ds6.j pg]

Jinak VH: Množeni ještě nebylo..ale už by za chvili mohlo byt :-) ikdyž už je docela zima, tak nevim nevim...a taky si nejsem uplně jist, jestli by ty maly vubec přežili mezi tolika potkanama :?: No uvidime... Ted mi třeba chovny samičky v sudu, už 2x za sebou sežrali skoro všechny mlady :-/ tak jsem na ně docela nakrklej, ale proč to udělali to fakt nechapu! ]:(

Pozor, není to až tak triviální. Co se týče imunity, tak samozřejmě, že celá řada klonů je bez imunitní reakce a pod. Ale, to co chováme má do těchto kmenů vcelku daleko a dá se říci, že mají blíže k těm "venkovním". Myslím, že by neměli mít problém, ale myslím, že nebudou přes zimu množit - právě kvůli teplu. Jen mě napadá jedna hloupá poznámka - nejsem si jist, ale asi budou standardy pro poddmínky v chovech (všeho možného) a všechna tahle odklonění budou považována idiotsky za týrání zvířat - což se obávám je i tenhkle případ. IMHO se v tomhle bude potkanům dařit naprosto skvěle, ale nějaký chlupatočumáčkový hnidopich by mohl mít problém. VH

Prostě si říkám, kdy se objeví nějakej chlupatkoksichtomilec, kterej to označí za týrání zvířat, protože dle našeho zákona o týrání zvířat se asi o týrání jedná - jist si tím nejsem, ael myslím, že takovýhle potkani jsou považování téměř za lab. zvířata, nebo se pletu? Nevím :) Mě se tenhle chov líbí hodě. VH

Pokud jsem zakony a vyhlasky pochopila spravne, jako "laboratorni zvirata" jsou oznacovana v podstate jen zvirata, na kterych jsou provadeny pokusy (prednostne zvirata k temto ucelum chovana, ale i jina). Potkani jsou v tomto pripade objekty "zajmoveho chovu" (mohou byt i pokusna a vlastne i volne zijici), takze se na ne pohlizi trochu jinak, nez na potkana v akreditovanych zviretnicich nebo v kanale. V zakone na ochranu zvirat proti tyrani vztazeno na zajmovy chov v podstate neni bod, ktery by venkovni chov zakazoval, pise se jen o tom, ze za tyrani se povazuje "chov zvirat v nevhodnych podminkach" a ze "zvire nesmi byt chovano jako zvire v zajmovem chovu, jestlize nejsou zabezpeceny primerene podminky pro zachovani jeho fyziologickych funkci a zajisteni jeho biologickych potreb nebo jestlize se zvire nemuze adaptovat, prestoze tyto podminky zabezpeceny jsou". V tomhle pripade si myslim, ze by to melo byt bez problemu, i kdyz na druhou stranu - kdo bude chtit, urcite si problem najde.
pro VH: ta tydenni paragrafova nalejvarna na brnenske veterine mi mozna prece jen k necemu bude :-)

Člověče,dneska jsem do tohoto vlákna poprvé nakoukl a čumim jako péro z gauče.Fakt supr.Sám chovám potkany na půdě a v zimě tam klesaj teploty k nule.Akvária se strašně mlžej a celkově je tam vlhko.V létě zase hrozněj hyc.Prostě to není to pravé.Zajímalo by mě jak se ti tam potkani množej.Jinak fakt hezky udělaný.;-)

No z toho co jsem viděla, tak i skutečné ubližování zvířatům nebylo nějak sankciováno, ani řešeno.. např. ženská, co chová ovčáka na balkoně (po zásahu vet. správy mu tam dala alespoň žrádlo a vodu) a nyní je vše v pořádku..takže si ani nemyslím, že by to někdo mohl oficiálně považovat za týrání..pokud mají co jíst, pít a žijou, tak je to nenapadnutelné..

K0rkeY: Diky, ale ja ještě nedavno neuměl čitač skoro ani zapnout, takže tomu vubec nerozumim...ale ty aktualizace nam litali furt to je pravda :-/ Hodim to někdy kamošoj..pry to jde nějak vypnout nebo co :-)

Melda: No jak to bude s rozmnožovanim to se sam necham překvapit..to se uvidi až na jaře ;-) No ikdyž teď by třeba taky ještě něco mohlo byt, ale ja zatim stiham vše zkrmit, takže bohužel :-(

Zdravím tě VH :)) no potkánky tam mám skoro všechny, tak jak tam byli na podzim...a přežili úplně v poho skoro všichni (jen asi dva byli sežráni) teď jich tam mám 25 a jsou nacpáni všichni až po stříšku pouze ve dvou "komůrkách" a z té třetí si borci udělali WC :-D
Tady házím pár foteček divočáků, když byly ty největší chumelenice...

[pict7826io1.jpg]

[pict7828zg0.jpg]

[pict7831nl0.jpg]

[pict7850iy2.jpg]

[pict7852jk2.jpg]

[pict7855yg2.jpg]

[pict7863lj8.jpg]

[pict7875sn1.jpg]

[pict7877iz0.jpg]

[pict7881bq2.jpg]

[pict7883vg5.jpg]

[pict7889ex2.jpg]

[pict7896rp0.jpg]

[pict7903iu8.jpg]

Už jsem z toho vkládání fotek úplně :-p je to fuška :-)

prosím o bližší info o vaší myšárně.. prosím, prosím..
Já myšky musela kvůli smradu odnést do zahradního objektu, který není vytápěný. Ale je tam dřevotřískou oddělený "kurník", tudíž aspoň ty slepice to trochu zahřívají. Myši jsou ve skleněných teráriích na dřevěných regálech ve výšce očí, celá terária jsou obalená 5cm polystyrenem, jen vpředu nahoře v rozích větrací mřížky a také na prostrčení napáječek. V teráriích mají cca 5 cm vrstvu hoblin a na hnízda jim přidávám seno. V místnosti je cca +1 až +5 st.C. Když tam byli cca 1 týden, jedna myška otěhotněla, ale ostatní už ne.. Tobě se vážně množí??? Mám jich tam teď cca 40 a hlavně hrozně moc žerou.. :-(

Co je nového? No pokoušel jsem se nedávno výběh trošičku předělat na "teplejší období" roku, protože jsem přišel na jednu (alespoň pro mě) zajímavou věc, že se potkani hooodně rádi sluněj :-) ALE přes noc mi při přestavbě bohužel zdrhlo jednou piďi-skulinkou cca 10 větších odstávčat :-/ takže si asi dokážete představit, jak to teď vypadá kolem našeho baráku :-D

Ahoj,
nevíte někdo, jak je to s celoročním chovem myší venku? Neměla bych je tedy přímo venku, ale v kůlně. Nevím, kolik tam může být °C, když venku je -10°C. Ale pokud vše vyjde tak jako má, tak bychom jí využívali i jako sušárnu na prádlo (jen přez zimu) a tak by se tam i topilo. V klasických malinkých kamnech. Ne nějak hodně, ale veliká zima by tam být neměla.
Jinak šlo by o malý chov. Počítám tak 4samice + samec

Zdravim, jsem trošku zvědavej. To jsi začínalů s těma 25 potkanama a takhle se ti rozmnožili nebo jsi dokupoval nebo tak něco podobného? Je to celkem pěkný, takovej výběh na zahrádce je myslim dobrá věc a pokud to vyhovuje i chovnym zvířatum, tak je to ještě lepší. Jen tak dál, krásné fotky, doufám že brzo dostanou zase nějakou pochoutku a budou fotky !

Králík byl určen pro mou hroznýší samičku, ale i přes pravidlo "jaká je tloušťka hada takovou sežere kořist" tomu tak není (taky záleží na druhu krmného zvířete) a nedala ho :-/ tak králík šupal k potkyšům.

Sežral bych ho sám 8-).

Tak nevím jestli by ti chutnal, když byl vlastně samičkou vyvržen :-)

už jsi odtamtud vyndaval nějaké mrtvé potkany

Když mi náááhodou někdy něco uhyne, tak z toho nezbyde vůbec nic...jak říkám jsou to doslova "piraně".

To jsi začínalů s těma 25 potkanama a takhle se ti rozmnožili nebo jsi dokupoval nebo tak něco podobného?

Ve výběhu mám pouze potkyše ke krmným účelům a ty se tam nerozmnožují...doma mám totiž ještě 20 chovných potkyšů na mladé a ty následně vypouštím ven.

To jsi začínalů s těma 25 potkanama a takhle se ti rozmnožili

Tak takhle to opravdu opravdu nefunguje :-)
Jinak díííky.

Ve všem takovém co uzavřeš se sráží voda...záleží na velikosti příbytku, jak dobře máš vychytané odvětrávání, počtu chovaných zvířat, atd. Jelikož teď mám ve výběhu neustále kolem 80-ti potkanů a většina jsou už dospělci, tak pro mě začali být "domečky" hodně hodně nepraktické (pro tolik velkých potkyšů je to i nereálné) tak jsem je zrušil a komplet jsem si polovinu výběhu předělal. Teď už jsem na 200% spokojen...je to taková OBR-VELAZKA a super :-)

P.S. Ale trvá to poměrně dost dlouho, než si to vše vymyslíš a postupně vychytáš tak, aby to fachčilo tak jak má.

Ať se dílo daří :beer:

No zatím je vše OK, ale nechci to zakřiknout. Potkyši se mi normálně nežerou ani nežrali, to bylo jen když byli nemocní...v tu dobu jich popadalo strašně moc :-/ Jinak trošku jsem se obával příchodu nových jedinců mezi stálou dospělou skupinu venkovních divočáků, ale není v tom při správném načasování a počtu přidaných zvířat žádný problém...samozřejmě se mezi ně nemůže pustit jeden cizí mlaďoch, to ho podle mě okamžitě roztrhaj :!: Zažil jsem to ve velazce a stačilo mi to...přidal jsem k jedné skupince dvouměsíčních potkyšů úplně stejně starou cizí skupinku a dopadlo to katastrofálně :x: jednoho jsem ještě zachránil...tomu se mi nechtělo ani věřit, co ty potvory během chvilky dokážou.

Dneska jsem si poprvé četl toto vlákno.Máš to pěkný,ale neníto nákladný?Myslím jak časově tak na krmení?Tohle bych si zařídil jen na dokrmení.V zimě se stejně nemnožej a tak bych je zamrazil.V různých stadiich růstu.Jelikož potkani zdivočej,tak asi krmíš stejně mrtvím,jinak by to bylo dost riskantní.Přes léto je to dobrý i s krmením,tomu fandím.Jinak se mi osvědčilo,při přidávání nových zvířat,že to dělám při čištění.Nově nastelu a oni trochu mají jiný pach všichni,včetně původních zvířat a hlavně mají nejvíc práce s prolejzáním nové pdestýlky a nemaj čas na rvačky.Až to vše prošmejdějí,tak tak dostanou pach nových hoblin a jsou všichni kámoši.Zkus to a dej vědět.

Máš to pěkný,ale neníto nákladný?Myslím jak časově tak na krmení?

Díky. No mně osobně to teda vyhovuje víc jak bedny. Jinak výběh čistím většinou (podle počtu potkyšů) 2x týdně a krmím 3-4x týdně po celý rok...sežerou toho docela mraky :-)

Tohle bych si zařídil jen na dokrmení.

Tak to taky mám...

V zimě se stejně nemnožej a tak bych je zamrazil.

Ve výběhu je nemnožím (to ani nejde-vše sežerou) chovná zvířata mám doma v bednách. Jinak těhule mi venku pobíhaj i v zimě.

Jinak se mi osvědčilo,při přidávání nových zvířat,že to dělám při čištění.Nově nastelu a oni trochu mají jiný pach všichni,včetně původních zvířat a hlavně mají nejvíc práce s prolejzáním nové pdestýlky a nemaj čas na rvačky.Až to vše prošmejdějí,tak tak dostanou pach nových hoblin a jsou všichni kámoši.

Dělám to podobně...nechám je chvilku vyhládnout, potom vyčistím výběh, dám jim žrádlo a zároveň vypustím novou skupinku, které si v tuto dobu vůbec nevšímají a je to bez problému :-)

Koukám že máš moc hezké variety potkanů (hlavně ti husky)....já je upřednostňuji spíš jako mazlíčky...byl bys ochotný jedno miminko darovat nebo prodat na mazlení? Kdyby tak můj mail : rubi-sara@seznam.cz

My chováme myši celoročně na balkoně.. jen teď pojedem na týden pryč, tak je hodíme dovnitř. A myši doteď měly mladé, nechcípla nám žádná. Jen teď poslední vrh sežraly...možná kvůli zimě, možná z jiného důvodu.
Ale nevím, jestli je dobrý nápad odchovat malé potkany vevnitř a pak je hodit na mráz (v zimě).. Ten přechod by jim nemusel dělat dobře si myslím...
Jinač já mám velké akvárko a na něm pletivo a dřevěnou desku, aby jim tam nefoukalo.. pod akvárkem je polystyren a kolem něj ještě deku. Podestýlka hrubá vrstva pilin a dáváme jim i noviny.. ty si rozkoušou a mají z nich pelech.
Jinač taky pozor na vodu, aby nezamrzla a nepošli ti.