rašelina pro želvu čtyřprstou
Dobrý den, začínám s chovem želvy čtyřprsté a chtěla jsem se zeptat, zdali je nutné kupovat jako substrát speciální terarijní rašelinu ve zverimexu, nebo jestli stačí rašelina z jakéhokoli obchodu pro zahrádkáře? Předem moc děkuji za odpověď
Vzhledem k tomu, že se jedna o terarijní zvíře, tak by se měla koupit tera. rašelina, protože v Té od zahrádkářů může být plno parazitů a jiných srágor.Možná, že kdyby se šoupla do trouby na nějaký starý plech , tak to by se mohla použít.
Rašelina je Kikisko rašelina. Žádná specielní terarijní rašelina se pokud vím nikde netěží. Záleží tedy zejména na způsobu následného zpracování a úprav. Pokud už nutně z nějakého záhadného důvodu potřebujete použít rašelinu, použijte přírodní bez chemických úprav a hnojiv. V tomto kontextu bych chtěl upozornit na skutečnost, že pro suchozemské želvy (Testuda) snad neexistuje jejich přirozenému prostředí vzdálenější substrát. Želvy se pohybují na vápenitých, hlinitopísčitých suchých zásaditých půdách pokrytých různými, převážně suchými rostlinnými zbytky, na kyselých rašeliništích nikoliv.
Na specielním terarijním substrátu je specielní pouze jeho cena.
Dasta promine, ale vypékání substrátů je spíš na škodu než k užitku. Nebojte, v hlíně ani rašelině žádný strašný želví predátor opravdu nežije.
No, po několika dnech neustálého surfování na netu mi přišlo, že většina lidí pro Testuda používá kombinaci rašelina+písek, alespoň tedy do vlhké části terárka....ale děkuju za radu.
Ano, to je pravda, mnoho chovatelů tento substrát používá.
A podle Vás je tedy ideální jaký substrát? Pouze písek? A kdyžtak jaká by měla být, prosím, zhruba zrnitost?
Samotný písek je nevhodný. Přirozený substrát je hlinitopísčitá zásaditá půda.
Vzhledem k obtížné manipulaci s tímto substrátem používám jako náhradu hobliny, pokud si prohledáte teraporadnu, najdete na otázku substrátů nepřeberné množství názorů a zdůvodnění.
tahle fotka oblaží každého teraristu, hned mám lepší náladu
Nevím, ale já bych se toho bál.Ale bůh ví, jaký je rozdíl mezi rašelinou někde nakopanou nebo normální pro zahrádkáře.Nejsem zahrádkář, ale myslím, že by tam mohla být už různá hnojiva apod..Neznám obsah rašeliny, tak bych radši udělal opatření, než potom čumět, jak mi nedej bože želva umírá.Ale když to říkáte Vy, tak na Vás se dá spolehnout.
Já používám rašelinu z OBI u spenglerek a je to v pohodě. To co prodávají, tak je normální napytlovaná kopaná rašelina a na obalu píšou, že je bez jakýhkoli přídavků či hnojiv. Takže bát se asi není nutné.
U spenglerek je OK, taky ji tam používám + mechy a dubovou listovku. K horsfieldkám bych použil raději nějakou klasika hlínu (drnovka nebo je docela šikovný shrábnou pár krtinců), želvy se v tom budou fest "bahnit" a budou jako prasata, ale velmi spokojená prasata...
Souhlasím, já mám malé horsfieldky na hoblinách. Je to pohodlnější na výměnu a řek bych že jim to úplně vyhovuje. Větší už trvale běhaj venku, kde si můžou vybrat.
Souhlas, sulcaty mám taky na hoblinách, protože jich tam je víc, na hlíně mám testuda.
Já měla dřív kukuřičnou drt (ta se ale nakonec neosvědčila, bo se tam dělali moly a na netu se to dost odsuzuje), lignocel se také neosvědčil. Rašelina práší a želvy jsou pak jak prasata. Radši jsem to ani nezkoušela.
Želvy měly také hobliny. Nebyl problém, ale vizualně se mi to nelíbilo, tak jsem namíchala směs písek versus stará kompostová hlína, půl na půl plus mínus. Želvy byly v šoku, nechtěly žrát, nelíbilo se jim ani nové obrovské terra, ale nakonec si zvykly a zatím to funguje. Nic jsem nepřevářela a nevšimla jsem si pouhým okem žádných brabouků. (Až to dám pod mikroskop, tak uvidíme, jak je to s parazitama.)Aby želvy nemohly konzumovat písek nechtěně s potravou, čehož se dost bojím, tak jim dávám žrádlo na dvou velikých placácích, kde se i vyprázdní. V pelíšku mají seno. Vypadá do dobře a želvy jsou spokojené a čile v substrátu hrabou.
ne kazda brebera v substratu je parazit a ne kazdy parazit ze substratu je skodlivy pro zelvu (cizopasi na bezobratlych nebo rostlinach). Jsou to proste organismy bezne v hline obsazene (bez nich by hlina hlinou snad ani nebyla) a zdravou zelvu nijak neohrozujici.
Ani nase okoli neni sterilni. Pokud Vas tyhle pudni zouzele tolik desi,radeji si pod ten mikroskop nedavejte ani hlinu z kvetinace. Najdete tam totiz hotovou zoo
Pokud Vas tyhle pudni zouzele tolik desi,radeji si pod ten mikroskop nedavejte ani hlinu z kvetinace. Najdete tam totiz hotovou zoo
mně neděsí, u želv pak už vůbec - stejně na chatě budou zas dovolenou trávit zakopané v zemi - ale chovám ještě poněkud choulostivé plže, a tam se teda docela bojím... mám je na lignocelu, a ta zoo je tam prý také
Všem moc díky za rady!
Ještě bych se dotázal zda i elegansky máte na hoblinách? Odsoudil jsem totiž lignocel, ale nemůžu si vynachválit kokosové chipsy (stejně do kostky lisované jako lignocel). Doporučil mi je i pan Přikryl. Mám na nich už půl roku pardálky, sulkáty i elegansky. Také krásně drží vlhkost.
Díky za připomínky.
Ano, buď venku nebo na hoblinách. Netíhnu k tomu příliš si komplikovat život. Proto používám to, co je nejdostupnější a vyhovující.
S kokosovými chipsy zkušenost z výše uvedených důvodů nemám. Pokud se mě stane, že se pídění po vhodném substrátu stane mým koníčkem, velice pravděpodobně zjistím, že existují i jiné vhodné substráty. To se mě ale ještě nestalo
Pokud chipsy doporučil Přikryl, budou zřejmě vyhovující, pouze bych upozornil na to, že půl roku opravdu není rozhodující doba.
dobře, zeptám se jinak - Vám snáší želvy vejce do hoblin?
Já mám jako substrát zahradní zeminu jako základ a v části navrchu kokosové chipsy a v části navrchu rašelinu s pískem. Nicméně ještě mi želva nesnášela, snad se to podaří letos poprvé, tak ji chci umožnit přirozenější prostředí. (Jde o elegansky a samec mimo jiné pochází z vašeho odchovu 2002).
Díky za odpověď.
Ne to ne. V tom případě budete muset samičce poskytnout kladiště. Alespoň 15, lépe 20cm hluboké. Hlinitopísčitá, mírně vlhká zem je nutností.
nechci zbytečně zakládat nové vlákno, a tak to zkusím tady - vyhovuje písek smíchaný s rašelinou a občas vlhčený jako substrát pro mokřadní želvu? lignocel jako nepřirozený (a ne levný) nechci používat, i když by asi také šel
A jakou želvu konkrétně myslíš?
cuora
Ke "cuoře" bych dal dolů vrstvičku rašeliny, klidně i čistou nebo jen s minimem písku a na to vrstvu dubové hrabanky a listí. Rády se v tom zarochávají, prohrabávají to a v listovce se najde pro ně i leccos zajímavého k snědku, co by nás ani nenapadlo použít.
A jaká cuora?
amboinensis
děkuju za rady
Amboinensisky mám v terárku s větší plochou vody a menší plochou souše. Ač se v literatuře píše, že v dospělosti tráví hodně času na souši, tak moje to zatím tak nemají. Mám tři subadulty a dospělou samici a všechny většinu času tráví ve vodě, akorát samice když se chystá snášet, tak leze ven častěji. Souš mám vyřešenou - drobný lignocel vespodu a navrch jsem nasypal drcený kokos, ale takový větší kousky. Když jsem tam měl dříve jen rašelinu, nebo ten jemnej lignocel, hrozně se to na ně lepilo a špinilo to vodu. Samice do toho v pohodě snáší vejce, tak jim to takhle snad vyhovuje. Jinak jsou to super zvířata, jedny z mých nejoblíbenějších. Doporučuji si je pořídit.
díky, nějak to promyslím, on by je chtěl kde kdo, ale sehnat je není noc snadné
jestli se množí, tak to je teda terno - co sem slyšela, tak to není jen tak
Bohužel se množí špatně, snáší hodně lidem co znám, ale úspěch žádný. Moje má zatím neoplozená vejce. Samci jsou zatím moc mladý.
hm, to je škoda, tak snad se časem zadaří
nejhorší je, že v posledních letech se dost blbě shání - na burze v ládví jsem je neviděla, ale nechodím tam pravidelně