Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem rašelina pro želvu čtyřprstou

Dobrý den, začínám s chovem želvy čtyřprsté a chtěla jsem se zeptat, zdali je nutné kupovat jako substrát speciální terarijní rašelinu ve zverimexu, nebo jestli stačí rašelina z jakéhokoli obchodu pro zahrádkáře? Předem moc děkuji za odpověď

Vzhledem k tomu, že se jedna o terarijní zvíře, tak by se měla koupit tera. rašelina, protože v Té od zahrádkářů může být plno parazitů a jiných srágor.Možná, že kdyby se šoupla do trouby na nějaký starý plech , tak to by se mohla použít.

Rašelina je Kikisko rašelina. Žádná specielní terarijní rašelina se pokud vím nikde netěží. Záleží tedy zejména na způsobu následného zpracování a úprav. Pokud už nutně z nějakého záhadného důvodu potřebujete použít rašelinu, použijte přírodní bez chemických úprav a hnojiv. V tomto kontextu bych chtěl upozornit na skutečnost, že pro suchozemské želvy (Testuda) snad neexistuje jejich přirozenému prostředí vzdálenější substrát. Želvy se pohybují na vápenitých, hlinitopísčitých suchých zásaditých půdách pokrytých různými, převážně suchými rostlinnými zbytky, na kyselých rašeliništích nikoliv.
Na specielním terarijním substrátu je specielní pouze jeho cena.
Dasta promine, ale vypékání substrátů je spíš na škodu než k užitku. Nebojte, v hlíně ani rašelině žádný strašný želví predátor opravdu nežije.

Samotný písek je nevhodný. Přirozený substrát je hlinitopísčitá zásaditá půda.
Vzhledem k obtížné manipulaci s tímto substrátem používám jako náhradu hobliny, pokud si prohledáte teraporadnu, najdete na otázku substrátů nepřeberné množství názorů a zdůvodnění.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko pie-P9200039.jpg]

Nevím, ale já bych se toho bál.Ale bůh ví, jaký je rozdíl mezi rašelinou někde nakopanou nebo normální pro zahrádkáře.Nejsem zahrádkář, ale myslím, že by tam mohla být už různá hnojiva apod..Neznám obsah rašeliny, tak bych radši udělal opatření, než potom čumět, jak mi nedej bože želva umírá.Ale když to říkáte Vy, tak na Vás se dá spolehnout.;-)

Já měla dřív kukuřičnou drt (ta se ale nakonec neosvědčila, bo se tam dělali moly a na netu se to dost odsuzuje), lignocel se také neosvědčil. Rašelina práší a želvy jsou pak jak prasata. Radši jsem to ani nezkoušela.
Želvy měly také hobliny. Nebyl problém, ale vizualně se mi to nelíbilo, tak jsem namíchala směs písek versus stará kompostová hlína, půl na půl plus mínus. Želvy byly v šoku, nechtěly žrát, nelíbilo se jim ani nové obrovské terra, ale nakonec si zvykly a zatím to funguje. Nic jsem nepřevářela a nevšimla jsem si pouhým okem žádných brabouků. (Až to dám pod mikroskop, tak uvidíme, jak je to s parazitama.)Aby želvy nemohly konzumovat písek nechtěně s potravou, čehož se dost bojím, tak jim dávám žrádlo na dvou velikých placácích, kde se i vyprázdní. V pelíšku mají seno. Vypadá do dobře a želvy jsou spokojené a čile v substrátu hrabou.

Nic jsem nepřevářela a nevšimla jsem si pouhým okem žádných brabouků. (Až to dám pod mikroskop, tak uvidíme, jak je to s parazitama.)

ne kazda brebera v substratu je parazit a ne kazdy parazit ze substratu je skodlivy pro zelvu (cizopasi na bezobratlych nebo rostlinach). Jsou to proste organismy bezne v hline obsazene (bez nich by hlina hlinou snad ani nebyla) a zdravou zelvu nijak neohrozujici.
Ani nase okoli neni sterilni. Pokud Vas tyhle pudni zouzele tolik desi,radeji si pod ten mikroskop nedavejte ani hlinu z kvetinace. Najdete tam totiz hotovou zoo ;-)

Pokud Vas tyhle pudni zouzele tolik desi,radeji si pod ten mikroskop nedavejte ani hlinu z kvetinace. Najdete tam totiz hotovou zoo

mně neděsí, u želv pak už vůbec - stejně na chatě budou zas dovolenou trávit zakopané v zemi - ale chovám ještě poněkud choulostivé plže, a tam se teda docela bojím... mám je na lignocelu, a ta zoo je tam prý také:-)

Ještě bych se dotázal zda i elegansky máte na hoblinách? Odsoudil jsem totiž lignocel, ale nemůžu si vynachválit kokosové chipsy (stejně do kostky lisované jako lignocel). Doporučil mi je i pan Přikryl. Mám na nich už půl roku pardálky, sulkáty i elegansky. Také krásně drží vlhkost.
Díky za připomínky.

Ano, buď venku nebo na hoblinách. Netíhnu k tomu příliš si komplikovat život. Proto používám to, co je nejdostupnější a vyhovující.
S kokosovými chipsy zkušenost z výše uvedených důvodů nemám. Pokud se mě stane, že se pídění po vhodném substrátu stane mým koníčkem, velice pravděpodobně zjistím, že existují i jiné vhodné substráty. To se mě ale ještě nestalo :-)
Pokud chipsy doporučil Přikryl, budou zřejmě vyhovující, pouze bych upozornil na to, že půl roku opravdu není rozhodující doba.

dobře, zeptám se jinak - Vám snáší želvy vejce do hoblin?

Já mám jako substrát zahradní zeminu jako základ a v části navrchu kokosové chipsy a v části navrchu rašelinu s pískem. Nicméně ještě mi želva nesnášela, snad se to podaří letos poprvé, tak ji chci umožnit přirozenější prostředí. (Jde o elegansky a samec mimo jiné pochází z vašeho odchovu 2002).

Díky za odpověď.

Amboinensisky mám v terárku s větší plochou vody a menší plochou souše. Ač se v literatuře píše, že v dospělosti tráví hodně času na souši, tak moje to zatím tak nemají. Mám tři subadulty a dospělou samici a všechny většinu času tráví ve vodě, akorát samice když se chystá snášet, tak leze ven častěji. Souš mám vyřešenou - drobný lignocel vespodu a navrch jsem nasypal drcený kokos, ale takový větší kousky. Když jsem tam měl dříve jen rašelinu, nebo ten jemnej lignocel, hrozně se to na ně lepilo a špinilo to vodu. Samice do toho v pohodě snáší vejce, tak jim to takhle snad vyhovuje. Jinak jsou to super zvířata, jedny z mých nejoblíbenějších. Doporučuji si je pořídit.