Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov hadů - jednotlivě, v páru nebo ve skupině?

Zdravím, zajímalo by mě, zda své hady chováte jednotlivě, v páru nebo ve skupince. Existují na to různé názory, tak by mě zajímalo, jaké s tím máte zkušenosti - dobré či špatné. Např. o korálovkách se říká, že jsou kanibalové, takže raději jednotlivě. Který druh např. užovek nečiní naopak žádné potíže pohromadě?
Předem dík za Vaše názory a rady.

loading...

Tak já mám dvě samice L.t.campbelli dohromady s L.t.sinaloe a v pohodě.Spíš bych si dala pozor na L.m.mexicana(tu mám samotnou) a L.g.california. A užovky (guttata) kanibalistické nejsou, takže můžeš chovat různé barevné formy pohromadě, hlavně dávat pozor samozřejmě při krmení;-)

Takhle - jediný co jsem měl dlouhodobě u sebe byly obsolety a gutáty, nicméně i ty teď odděluju, dřív jsem je odděloval pouze na zimování.
Komplikace můžou být následující:

1. krmení - hadi se zakousnou, je třeba hlídat, případně oddělovat
2. kanibalismus u některých druhů, byť nevidím důvod proč by se žrali dva stejně velcí hadi opačného pohlaví, když jim jde o něco úplně jiného. To spíš v souvislosti s bodem 1
3. páření - může dojít k předčasnému napáření mladé samice, což může mít nepříznivé dopady na její další vývoj. Může být podražená, menší snůšky, problémy při snůškách atd. Anebo taky může samec neustále otravovat už napářenou samici, díky tomu nežrat, může ji i znovu napářit po snůšce, což zase není úplně košer...

Takže hady mám jednotlivě, pokud jde o páry, v jednom větším teráriu pak 0,2 L.t. hondurensis přibližně stejné velikosti, ke kterým přijde zjara samec...ale opačná pohlaví chovám odděleně. Podle mě to má jen a pouze výhody...

Jednu myš dám do jednoho rohu a druhou do druhého a hlídám

Tak to jedině kdyby byly mrtvé, jinak jsou za 2 vteřiny každá jinde:-). Tam, kde mám dva hady, tak krmím zásadně z peánu. Klepnu se dva myšáky a podělím oba hady, nejlíp, když je každý jinde. Nejblbější je, když z jednoho klubka koukají dvě hlavy vedle sebe, to je lepší počkat nebo jednoho přidržet hákem a druhýho myší v peánu nalákat dál od prvního. Úplně nejlepší je jednoho strčit do faunaboxu a druhého nechat v teráriu a nakrmit je zvlášť, pokud to nejsou nějaký stresácí, to potom jen jednotlivý chov.

V páru mám teď hroznýšky pestré Gongylophis colubrinus, "imperátory" (zatím, jsou teprve ročáci), psohlavce Corallus hortulanus, užovky Rhinechis scalaris, Elaphe carinata (to moc nedoporučuju:-)) a "bimaculáty" a Pseudelaphe flavirufus ty mám v terárku po 3 (1,2). Ale v podstatě u všech dávám na určité delší období samce jinam a krmím podle povahy hadů, buď je rozhazuju do beden nebo krmím s peánu, prostě aby se neservali. Bimaculaty jsou nenažrané, tak je při krmení rozděluju. Carinátam tam hodím každé k hlavě mrtvého potkana, flavirufám, psohlavcům a hrozňům to dávám z peánu až do huby, hroznýškům živé navolno (ty se nikdy neservali), scalariskám taky čerstvě klepnutou myšku každé k hlavě k úkrytu. Zvlášť mám jen velkého samce scalarisky a hippocrepisky, to jsou děsný plašaní.

To je asi celkem jedno, důležitější je jim dávat od sebe na pár měsíců oddych, aby byl pak samec v období páření akčnější, ale jsou mnohdy páry, které jsou spolu pořád a taky to funguje a u jiných můžete dělat, co chcete a nic. Je to prostě příroda.:-)
Osobně mám (nebo se aspoň snažím mít) většinou prcky zvlášť v bednách a spojuju je až v dospělosti, ale je to spíš z pohodlnosti (aneb v jednoduchosti je síla) při krmení a je tak lepší přehled o mláďatech, jak fungujou.