herpetofauna ČR 2007
Zdravím, mám takový nápadek. Jelikož začíná sezóna obojživelníků a plazů. Mohli byste sem vkládat foto plazů a obojživelníků, které potkáte na vycházkách naší přírodou. Plus, aby to mělo nějakou informační hodnotu, by bylo dobré přihodit doplňující info, jako datum, čas, lokalita, případně ještě počasí (jasno, deštivo, teplota atd.). Přesnosti se meze nekladou. Vzhledem k obtížnosti determinace skokanů v terénu, bych to omezil na skupinu zelení (R. ridibunda, R. lessonae, R. kl. esculenta) a hnědí (R. temporaria, R. dalmatina a R. arvalis), samozřejmě pokud to rozeznáte, tím lépe. Časem by mohla vzniknout zajímavá sbírka údajů, která by měla i svoji hodnotu. Zatím jsem se bohužel ven pořádně nedostal a vzhledem k zaměstnání to vidím až tak za 14 dní, tak zatím osobně nic nepřidávám, ale věřím, že někdo už měl vzhledem k počasí štěstí a brzy sem přibydou první "vlaštovky" resp. první "žabácí a plazíci".
Nápad se mi velice zamlouvá, dovolil jsem si proto vlákno přilepit. Aby se nám, mrška neztratilo. (Opravil a natřel GG) (GG)
Užovka Hladká(Coronella austriaca)
Počasí Cca 28°C
Lokalita:CHKO Bílé Karpaty.
Tak tento žabák mi dal zabrat Chytal jsem ho půl hodiny v bahně.Ale v žabách s nevyznám.
Lokalita:CHKO Bílé Karpaty.
Teplota: 21°C
kamaráde, ten nejdůležitější údaj Ti chybí. Aby tyto příspěvky měly patřičnou hodnotu, je velice důležité uvést datum nálezu.
Ok,tak obojí je nalezeno Začátkem listopadu 2006.
Měl jsem spíš představu až letošních nálezů (proto v nápisu 2007), aby byly údaje opravdu přesné, mívám zkušenosti, že starší nálezy (bez zápisu) nebývají moc přesné. Lokalita by chtěla co nejpřesněji, aby se dala zanést do síťové mapy a eventuálně doplnit nadmořskou výškou. Skokany je nejlepší fotit zhora, u hnědých skokanů nejlépe s nataženou zadní nohou dopředu podél těla, aby bylo poznat, kam dosahuje patní kloub (jeden z determinačních znaků), kuňky ze spodní strany a nejlépe ještě jednou i z boku nebo zhora. Jinak je to celkem jedno, ale čím lépe budou vidět základní znaky, tím lépe.
Zde ještě napíšu takový ideální zápis o nálezu, je to tedy z minulého roku, ale jde hlavně o příklad:
0,1 užovka hladká (Coronella austriaca), 62 cm, vrch Úhošť (okres Chomutov), horní partie kopce, suťoviště, cca 550 m.n.m., 10.6.2006, 11 hod, jasno, 24 st. C.
Krokodýle,
nechceš celé toto téma přesunout do Článků, tak, že by v těle článku byl stručný návod jak případná pozorování či nálezy zdokumentovat a v diskuzi pod článkem vlastní příspěvky/nálezy? Zde na fóru by zůstalo toto vlákno, které by bylo stále přišpendlené a směřovalo k onomu článku.
Promyslím to
Tak asi by to bylo lepší, jenže nevím jestli to v nějaké rozumné době stihnu sepsat, rád bych k tomu přihodil i jednoduchý určovací klíč a bohužel nemám zatím vhodnou fotodokumentaci nebo alespoň obrázky nejen jednotlivých druhů, ale i důležitých znaků a nebo třeba způsobu držení při přeměřování nohou u skokanů atd. Chtěl bych, aby to, pokud půjde o článek, mělo nějakou úroveň. Takže bych to zatím nechal takhle a jestli se mi podaří alespoň něco sepsat, tak by se to mohlo v budoucnu přesunout.
Vlastním menší rybník, který využívám jak k chovu ryb, tak kachen a hus. Občas se tam vyskytne užovka obojková, jednou či dvakrát, jsem pozoroval čolky, a tak jednou za dva roky se namnoží neskutečné množství žab.(přiznávám že sem se nikdy nestaral co jsou zač). Pulců je na kýble a jak se překulí v žáby není pro ně doslova okolo rybníku kam šlápnout. Pokusím se něco odchytit
nafotit a poslat.
To by bylo fajn, nezapomeň přihodit přesnou lokalitu a data nálezů. Už se těším na určování.
Tak krokouši,mám tu pro tebe něco.Hyla Arborea a Triturus cristatus cristatus.fotky dodám.nalezl jsem je v čera.
super, nezapomeň na lokalitu atd. Díkes.
no,lokalitu ti napíšu raději na icq nebo mail.přece to j tajná lokalita na teplomily.
Jasně, chápu. Raději na mail: ondra.skach@seznam.cz
Tak slíbená fota.
Tady-
čolek velký samec.
Délka těla asi 11cm
Teplota cca 18°C.Voda na dně 4°C(Fyz zákon)
Datum.10.3.2007
Tady-
Hyla Arborea
podmínky stejné jako u čolka.
Lokalita okolí Tlumačova.
je to skokan hnědý - Rana temporaria, samec
Hezký den. Ivan Zwach
Dobrý den Ivane, je mi ctí, že autor jedné ze základních herpetologických knih v mé knihovničce navštívil Teraporadnu a mnou založené vlákno a doufám, že to nebyla návštěva poslední a budete nám občas nápomocen radou nejen při určování našich obojživelníků a plazů, ale vůbec ohledně "obojživelné" a "plazí" problematiky. Doufám, že budu mít možnost s Vámi někdy pohovořit osobně, i když mám pocit, že jsme se kdysi dávno potkali na jednom z teraristických aktivů, ovšem tenkrát to bylo setkání jen letmé, přeci jen tam bylo více lidí, kteří s Vámi hovořili a já jako poměrně nesmělý mladík (tenkrát) jsem se držel stranou. S pozdravem Ondřej Škach
P.S.: A hned využiju Vaší návštěvy, abych se ujistil, kterého z našich hnědých skokanů jsem tuto neděli potkal nedaleko Stráže nad Ohří. Měření pomocí zadní končetiny bylo tak mezi hnědého a ostronosého. Osobně se vzhledem ke tvaru hlavy a vzdálenosti tympana od oka přikláním spíše k hnědému (R. temporaria), ale rád bych znal váš názor neboť zbarvením mi připomínal bezpruhou formu ostronosého (R. arvalis) a vím, že ten by se tam měl také vyskytovat. Bohužel jsem ještě neměl tu čest, setkat se na živo s R. arvalis, takže si opravdu nejsem jistý. Za případnou pomoc předem děkuji.
15.3.2007, 11:00, 16C, ropucha zelená (Bufo viridis), Komořany, Most.
Dnes ráno jsem se trhl od rodinky a navštívil jsem lokalitu obojživelnků nedaleko Plzně, jezírka poblíž obce Ledce. Nalezl jsem velké množství čolků obecných (Lissotriton vulgaris), hodně čolků horských (Mesotriton alpestris) a několik čolků velkých (Triturus cristatus), dále skokana štíhlého (Rana dalmatina), samce ropuchy obecné (Bufo bufo) a pár ještěrek obecných (Lacerta agilis).
čolek horský (Mesotriton alpestris)
čolek obecný (Lissotriton vulgaris)
čolek velký (Triturus cristatus)
úroda pod jedním kmenem
skokan štíhlý (Rana dalmatina)
skokaní snůška
lokalita 1
čolek velký požírající velkého slimáka (lokalita 2)
čolek velký ve vodě (lokalita 2)
ropucha obecná (Bufo bufo), lokalita 2
ještěrka obecná (Lacerta agilis), samice (lokalita 2)
sameček (lokalita 2)
lokalita 2
Pěkná úroda. Taky jsem včera vyrazil. Lokalita : Ostruženské rybníky. Potkal jsem stovky skokanů (zelených)...blíže nejsem schopen určit, ale někdo tady sliboval jakýsi klíč dál potom 5 užovek obojkových, jedna adultní, zbytek loňský mláďata. Jinak na louce, kde je normálně spousty agilisek se vyhříali akorát dvě starý babky Fotky bohužel nemám, potvory byli tentokrát rychlejší než já.
Určování zelených je bohužel poněkud složité, spíš se dá říct, že jedinec se vzhledově blíží krátkonohému nebo skřehotavému, případně něco mezi. Existují populace čistých krátkonohých , diploidní nebo triploidní populace zelených bližší buď krátkonohým nebo skřehotavým, čistí skřehotaví. Krátkonozí jsou nejmenší, svěže zeleně zbarvení, měření ukazují nejkratší končetiny, bubínek je bílý a nejmenší ze skupiny u nás žijících "zelených" skokanů naopak skřehotavý je největší většinou bez jasně zeleného zbarvení, spíše do šedých a hnědých odstínů a plynulé přechody mezi nimi. Bez genetického vyšetření jde pouze o odhad, takže myslím, že pro nás bohatě stačí napsat skokan z okruhu zelených skokanů a když bude foto, tak to bude fajn, ale jistota určení tam nebude.
ok, příště nějakýho vyfotim, to nebude problém, je jich tam požehnaně :)
Ahoj,
včerejší úlovky - užovka obojková (Natrix natrix),Lom,opuštěné koupaliště Bomba,17.4.2007,
skokan skřehotavý (Rana ridibunda)(snad) - výsypky za Mariánskými Radčicemi, 17.4.2007
a traky spousta čolků, kteří se odmítali vyfotit
Tak já už mám teké prvního hada a to zamenis longisimus loňské mládě a to v sobotu 17.dubna v 11:10hod na lokalitě Q
Nazdar mládě Jsme rád, že jsi se tady konečně objevil. A doufám že vaše návštěva s O. v létě platí A klidně vezmi i fotra
Hrošík (promiň, ale je to kratší): Kurňa to je štěstí, první letošní a zrovna ten nejvzácnější. Tak to ses procházel okolo Ohře, neee?
Jo jo procházel a byl to sakramentsy super den!! Další den jsme chtěli jít s kamarádem na zmije ale a pak se špatně vstávalo tak jsme nikam nešli!
Vipera berus - kluk
7.4.2007, Jeseník - Lipová Lázně
10°C ve stínu
- další den jsem našel ještě 1,1 ale fotky mám na DIA
tady se pozna ze hroch nepada daleko od stromu
sarka farka
Tak já taky přidávám nějaké fotky...
Letosnake: Nějak se zatoulaly, mršky.
Tyto dva hady jsem vyfotil zhruba před měsícem kolem 11 hodiny,bylo slunečno,teplota byla okolo 20 stupňů.Lokalita Chko Blanský les,Jižní čechy.Co mě nanich zaujalo je to že oba byli do sebe zakouslí a převalovali se.Snad poznáte jaký je to druh hada.
posílám větší obrázek:
http://img529.imageshack.us/img529/8200/dvahadivsob eqc7.jpg aby ste to líp rozpoznaly.
Dle mého se jedná o Anguis fragilis (ne že mi někdo tady bude tvrdit, že se najednou jmenuje jinak) slepýš křehký. Je to sice ještěr, ale každopádně gratulace k nálezu
Had:
0,1 Coronella austriaca
13 cm
Lokalita:
Okres Přerov - Veselíčko (soukromá zahrádka )
24°C
12.30 - jasno
19.5.2007
Opravdu krásná Coronella . Akorát se divím, že byla tak klidná při manipulaci. Nesnažila se vůbec kousnout?
Oni zas tak moc kousavé, jak se tvrdí nejsou, pokud je necháš volně prolézat po ruce, tak se necítí ohrožené a většinou nekoušou (ale to většina hadů). Malokterá coronella mě při manipulaci kousla.
Já mám právě z corenellou opačnou zkušenost. Tedy jen dvakrát jsem měl dosud štěstí abych na ni v přírodě narazil. V obou případech to bylo na Křivoklátsku, a v obou případech mi uštědřila i nějaký ten kousanec. Asi jsem měl smůlu . Proto jsem se domníval, že kousavost je jejich přirozenou vlastností.
No, já jich měl v ruce o něco víc, od mláďat po vzrostlé dospělce, ale vyloženě kousavých bylo jen pár a při jejich velikosti to zas tak hrozné nebylo. Ze začátku kousat může, ale když ji napřed chvilku podržíš za hlavu a tělo a má čas se uklidnit a pak pomalu povolíš, tak už většinou klidně popolézá, samozřejmě, když se lekne nebo ji nějak nepříjemně držíš, tak kousnout může, to jo. Na tý fotce bylo navíc malinké mládě, to taky ještě nevědělo čí je, takže proto také asi nekousalo.
Zootoca vivipara březí samice
Dneska jí přinesla kočka na dvorek - Nepomucko
Teplota 35°C hrozný vedro
čas 14.30
20.06.2007
Délka asi 10cm,zapoměl jsem jí změřit
Krasavice, aspoň, že jí ta kočka snad moc nepochroumala. To je důvod, proč nemám rád kočky na volno, co ty toho zlikvidujou.
V kočkách problém nevidím,ty tu jsou,byly a budou.Ale co dovedou lidi,při vypalování trávy nebo poléváním kamenných zdí travexem,nebo jakym sráčem.To si určitě dovedeš představit
No to je opravdu nesrovnatelně horší. Ničení vhodného prostředí je fakt největší problém při ochraně druhů.
vubec akorat chtela utikat :)
Zdravím taky něco málo přidám...jeslti se mi to podaří, ovšem...
Lokalita: Petrovice u Karviné, lesní cesta, vodou zaplavená vyjetá ,,kolej'' od traktoru...asi 10 kusů...
Serpent, Knoxville: Zkuste to nejprve zmenšit, pak to bude vidět celé, hned na první stránce imageshacku je kolonka resize image , tam vyberte menší velikost (osobně používám 640x480), pak si to vlevo zaškrtněte a příště už to nemusíte řešit, budete to tam mít přednastavené. Jen pro doplnění apíšu, že se jedná o kuňku obecnou /ohnivou/ - Bombina bombina a na posledním obrázku krásně předvádí tzv. kuňčí reflex, kdy v sebeobraně vystavuje pestře zbarvené spodní části nohou, v konečné fázi se někdy úplně obrací na záda.
Mám velký rozlišení...vidim je celý :)
I tu tvou ještěřici??? Já jí měl na tři kusy.
Jasně. Na tři kusy, to musíš mít rozlišení 640x480 ne? Ale tak ještě jednou, aby majitelé předpotopních monitorů neremcali
Tamto dyštak smaž, ať tu neni bordel...
No předpotopní nemám, ale je to jen takový notebooček, 15" monitor, to víš, no. Já trochu přeháněl, jen mi je to krapánek dost ořízlo a u těch bombin (vím, že s těma nic dělat nemůžeš) mi taky kus chyběl. Já myslím nejen na sebe, ale i na jiné kolegy, kteří na tom nejsou technicky úplně nej..., aby z toho měli kompletní zážitek a aby se to nenačítalo zas tak dlouho. Mimochodem ta fotka s otevřenou drštičkou je poměrně geniální, to tak pěkně pózoval sám nebo si ho poškádlil? Čím je to foceno? A nepiš, že foťákem, tak vtipnej jsem taky.
Jedno s druhým Chytil sem ho a položil na pařez, pak se stačilo přiblížit s foťákem a už otvíral tlamku. Shodou okolností asi před týdnem sem narazil na menšího samečka na louce při trhání zelenýho pro lega a tlamku na mě otvíral taky...nikdy dřív se mi to nestalo. Byl jsem dneska i u rybníků jestli nepotkám natrixky, ale rákosí má 3 metry a kopřivy 2 Nějak to poporostlo...
Jinak je to focený Soňákem DSC H5...můj dárek sobě za maturitu a přijímačky
Omlouvám se...příště změním rozlišením, dle rad a doufám že k tomu budu mít brzo příležitost, až sem budu dávat nové fotky (pokud dovolí počasí), chystám se na jednu super lokalitu
jo ještě k tomu určení bych si možná dovolil jednu takovou poznámku; na tomto uzemí (samozřejmě nejen na něm) totiž tyto žáby vykazují znaky obou u nás se vyskytujících druhůumyslně jsem tedy fotografie ponechal bez určení...ale to je na samostatnou debatu ... ale na to jsou mé znalosti v této oblasti dosti mizerné...jinak se přikláním taky spíše k B.bombina...
Je pravda, že u nás existují i formy, které jsou velmi těžko určitelné, ale jelikož se jedná o dva různé ekologické druhy, tak už podle místa nálezu se dá soudit, zblízka existuje také důležitý znak - tvar bradaviček (špičaté, zaoblené), jinak důležitý znak jsou tvary skvrn na hrudi (uzavřené, otevřené) a přítomnost nebo nepřítomnost bílých teček v černé barvě, zbarvení hřbetu (šedé, hnědé). Tahle bombina bombina je poměrně typická.
Ano přesně...se vším zde zmíněným se nedá nic jiného než souhlasit...Určování kuněk nebo teda poměru znaků obou druhů u hybridů není jednoduchá věc...Chce to velkou dávku nadšení pro vědua obětovat spoustu čas, nicméně analýza této populace(a nejen jí) by mohla přinést zajímavé výsledky...Jednici na dané lokalitě, jsou velmi rozdílní...a někteří jedinci zase výrazněji připomínají (B.variegata)...
Teoreticky se mohou i křížit, ale nebývá častý výskyt obou druhů na stejné lokalitě. Bylo by zajímavé nafotit a porovnat sérii různých kusů.
jasně ještě nějaké fotky z tama bych rád pořídil..a dneska je docela solidní počasí...tak se tam asi vydám...výsledky doložím snad večer...
Super, už se na ně těším.
Nějak to tu stojí, tak aspoň jeden skokan... 7.7. ve Vítkovicích v Krkonoších
Byl jsem tam celekem 4 dny a za celou dobu potkal jen 2 skokany. Je fakt, že první dva dny bylo hnusně, ale v sobotu a neděli bylo nádherně. Vadí nějak hadům a ještěrkám koně a krávy? Každá louka je tam ohraničená a když tam nejsou krávy a koně tak aspoň hovna. Jinak si to nedokážu vysvětlit, hromady kamení jsou tam pro ještěrky řekl bych přímo ideální...
Dnešní nadílka Anguis fragilis pod jednou kůrou Prachovský skály, zataženo.
Pátek třináctého Opět podmrakem, teplota 19°C Všechno okolo Markvartic - Netolic
Jako kluk jsem tam jezdíval na tábory a co pamatuju tak tam bylo vždycky hodně ropuch, skokanů , kuňěk, ale i rosniček.
Skokan z okruhu zelených, přesně nedokážu určit, jestli se jedná o krátkonohého, skřehotavého, nebo něco mezi. Dnes jsem jich potkal stovky, na cestě v lese byli v každý louži. Po natažení nohy podél těla dosahoval patní kloub až k tlamce. Pokud někdo máte klíč k určení skokanů, tak sem s ním, hledal sem to snad všude a nikde jsem nic nenašel.
Bombina bombina
Letošní, dost pocuchaný a k tomu špatně svlečený mládě Natrix natrix
A ještě Anguis fragilis, ležel asi metr od natrixky.
Nevím přesně, co to je, ale listováním v literatuře to odhaduji na ropuchu zelenou Bufo viridis
Našel jsem ji pod kamenem na naší zahradě 25.6.2007. Teplota 21˚C, polojasno.
Je to ona
Zdravím...Dva nádherní ,,zmijí kluci'' z Beskyd...i když to na první pohled vypadá na párek...
jo kunky doložím snad později ony se nám po těch deštích nějak zatoulaly do okolí...ale něco málo už mám...
tak zdravím další kuňka to jsem zvědav...
Ta má kresbu hodně do variegaty, ale přesto bych ji určil jako B. bombina. Variegaty mají základní tmavou barvu na břišní straně takovou šedou ne černou a žlutou nemívají takhle sytou, tmavé skvrny jsou u variegat více rozdrobené. Hřbetní strana bývá také trochu jinak zbarvená. Ty bílé tečky v černém zbarvení bříška jsou typické pro B. bombina.
jo jo , zajímavé ale je spojení hrudních skrn se skvrnami na končetinách ...a to výrazné žluté zbarvení pro B.bombiny taky není až tak typické, ale může být...já si nejsem jistý , tak už je radši neurčuju asi se ač nerad budu muset spokojit s tím ,že to jsou krásné a zajímavé žáby a že je tady ,,u nás'' máme
Ty neuzavřené skvrny jsou netypické, ale asi to je v rámci variability, co se týká té žluté, tak občas jsem viděl i takové jedince, ale je to opravdu méně obvyklé. Snad by teoreticky mohlo dojít i ke křížení obou druhů, ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by se vyskytovali oba druhy na stejném místě. Spíš bych se přikláněl, že to je takový krajní extrém variability B. bombina. Ale jsou to opravdu krásné žabky. U nás na Plzeňsku jsou běžnější variegaty, stejně jako v pošumaví, kde jsem trávil dětství u babičky, takže setkání s B. bombina pro mě je vzácnější.
Jinak lokalita těch kuněk , je opravdu zajímavá je to lesní cesta mezi řekou Petrůvkou a chovnými rybníky mimo jiné z dalších zástupců herpetofauny a batrachofauny se zde vyskytují (H.arborea), různí ,,zelení skokani'' a na jaře jsem zde několikrát pozoroval(R.arvalis)a (B.bufo) údajně i (P.fuscus) občas se sem zatoulá i ,,obojkovka''
Dneska v poledne jsem u nás (Praha, Slivenec) na terase ve stínu pod pantoflí objevil malou ještěrku, asi to bude ještěrka obecná Lacerta agilis. Bylo 30˚C, jasno.
Na biologické exkurzi v Bílých Karpatech jsem našel dva hady.
7.6.2007
lokalita NPR Čertoryje
20°C, jasno (nalezena na posekané trávě)
Natrix natrix, 20 cm
8.6.2007
lokalita NPP Váté Písky
25°C, jasno (ale nalezena ve stínu u borovice)
Natrix tessellata, 28 cm
Dovolím si opravit-Coronella austriaca.
Lokalita je síce slovenská,ale zmijka je krásna.0,1 V.berus 52cm. 27.7.07 10:00 cca 25C.
Kamoš s beruskou.
...a ešte samička Lacerta agilis s "dvojákom" Všetky 3 fotky sú z Malej fatry.
To vypadá spíš na kluka, ten první "zmiják".
Bola to isto samička
V čem je ta "istota", sondoval jste ji? Podle mne se jedná o typické samčí zbarvení. Dichromatismus(barevný rozdíl mezi pohlavími) je u zmijí poměrně zřetelný.
Bola palpovaná.
No, setkal jsem se už ze spoustou samců, které se nezdařilo vypalpovat, dokud nejsou venku hemipenisy je to 50:50, takže mohlo klidně jít o samce. Škoda, že není zřetelně vidět ocásek, byl bych z toho moudřejší. Nemohu si pomoct, ale samici se samčím zbarvením jsem ještě neviděl.
No vida...pěkná coronellka Záhada N. tesselata vyřešena...
Jojo, tak jsme tam. Díky za opravu a omlouvam se, že jsem si pořád "mlel svoje". Ale byl to krásný kousek C. austriacy.
Natrix tessellata - Užovka podplamatá. Slapská přehrada, Županovice, 26.7.2007
Moooc hezká. Mohu přidat jen N. natrix (2 mláďata), A. fragilis (desítky kusů od mláďat až po půlmetrové kusany), L. vivipara (velká březí samice, bohžel mi zmizla v hromadě všeho možného, takže bez fota), vše Stráž n. O., 26.7. dopoledne, 20-25 st.C., polojasno.
Ještě přidám ještěrku živorodou (Zootoca vivipara), mladý samec, stejná lokalita, jasno, 25 st.C, ale foceno již v dubnu.
28.7. okolo 20°C
Štěpanice u Nový Paky
Bufo bufo, mraky malinkejch a jedna adultní
1.8.07, Poohří, jasno, 24 st., okolo 13. hod.
Zamenis longissimus
Coronella austriaca
a obě
Zajímavá coronella, to je zakalená, nebo je takle tmavě zbarvená? I dost velkej kousek na coronellu...
Jinak somozřejmě gratulace k longissimce
Zakalená byla, ale i tak byla poměrně tmavá, téměř nebyla vidět kresba, velikostně to bylo asi skoro maximum, okolo třičtvrtě metru.
Slepýš křehký - anguis fragilis
5.8. 2007,
14:30,
Milkovice u Jičína,
slunečno,
nalezen při slunění na silnici
Užovka obojková - natrix natrix
5.8. 2007,
15:00,
Milkovice u Jičína,
slunečno,
nalezena v malém rybníčku
http://img402.imageshack.us/img402/6545/lacertaagil isjetrkaobecly1.jpg
omlouvám se, ale nějak se mi to vymklo asi následek , tohle je Lacerta z mé zahrádky
Natrix natrix
7.7.
přes 30 ve stínu, strašný vedro
Křivoklátsko u Berounky, na břehu se jich vyvalovalo vcelku dost
Ten den jsem viděl i tesseláty, bohužel se nechtěly fotit
A jeden špek - 0,1 Emys Orbicularis
6.7.
stejný vedro, taky Křivoklátsko, přesnou lokalitu ale neprozradím
(celkem jsem jich viděl 8, z toho dvě úplně malý želvičky...u tý louže jsem strávil celej den )
Jak daleko může taková bahenka dojít po souši za účelem kladení vajec? V jednom kravíně před dvěma lety přistihli adultní samici při kladení. Prohledal jsem okolní rybníčky a nic, tak by mě zajímalo odkuď přilezla...želvařům předem dík
Jeejda... ticho závidím, to stretnutie s korytnačkou močiarnou a mláďatkami... Krása, paráda.
Bahenka na Křivoklátsku, tak to je poměrně bomba, že by si tam někdo vysadil mikropopulaci. Řekl bych, že dál než pár set metrů nepůjdou, v nejvyšší nouzi, když by nebylo opravdu kam naklást, tak možná do kilometru, ale u vody se vždycky něco poblíž najde a v opačném případě by to mláďata měli tak daleko, že bych jim moc šancí nedával, proto bych řekl, že se snaží klást, co nejblíž místu, kde žijí.
Tiše závím tento herpetologický svátek!
Zdravim,
ja vim o jedine populaci a ta je pouze na hranici CHKO asi 3 km od Rakovnika. Co vim, tak to jsou zvirata z odchytu a mle tom prsty Lanka (vicemene tam dal zvirata, co uz omrzela decka...). Zelvy tam maji vcelku dobre podminky, i pisek se jim tam navezl, ale nikdy se nechteli mnozit... POkud se tam fakt mnozeji, tak je to po prvni pozorovani! Velmi by me zajimalo, kde to bylo - nechci je lovit, co bych s nima delal... VH
Čus,
Musim říct, že jsi mi trochu skazil radost, koukal jsem do mapy a bude to nejspíš ono. Pokud to tedy dobře chápu, tyhle želvy jsou z Balkánu? Mladý jsem viděl určitě, 2 želvičky okolo 5-6 cm odhadem. Bahenku jsem viděl podruhý v životě (poprvé kdysi v Chomutovským zoopraku) ...jak rychle rostou? Třeba v porovnání s eleganskama, není možný aby to byly už starší kousky?
Jinak v kravíně ve vesničce Broumy našli před dvěma lety samici co přišla klást. Poblíž tam jsou tři chovný rybníčky na ryby. Kapři jsou tam jak telata, ale po bahenkách ani památky...tak nevim, ale Křivoklátsko bych co se týče těhle želv nezavrhoval
Ahoj,
ta lokalita je znama vcelku dost a dost. Ja sam jsem navic puvodne skoro z Raka a zrovna CL jsem byval dost casto. Co vim, tak se VL :) snazil je tam rozmnozit, takze kdyz byl a radnici, tak tam spachalo mesto slusnej management, takze rozmnozeni je urcite jejich zasluha - je to moc a moc faj, protoze co jsem tam jezdil, tak jsem videl vzdycky jen velke zelvy, ktere postupne ubyvaly...
Jinak na Krivoklatsku byla Emyska videna na vice mistech (Pozary, Broumy, Cista), ale je otazka, jakej byl jejich puvod - vzhledem k aktivitam VL a jeho krouzkovejch decek.
Ty jses nekde tam odtad?
VH
Hmm, to jsem netušil, každopádně je super že tu pořád jsou.
Jinak jsem z Jičína. V Kublově (asi 2 km od Broum) jsem měl babičku, strávil jsem tam dětství...
A abychom to tu jen nespamovali, přihodim ještě jednu
Ještěrka
1.8.2007, 14:12, jasno, chatová oblast blízko Hradce Králové
Natrix natrix. Lokalita Kaceřov č.p. 137, Okres Sokolov. 27.8.2007 19:40, teplota 17°C,jasno.
A takto jsme se s ní loučili.
A pak jsme potkali tuto žabku. Bohužel v těch se nevyznám.
Výsledky dnešního houbaření :)
14°C, okolo 10-11 hodin, všechno v lese poblíž Jičína
Zootoca vivipara. Vyndal sem jí 8 klíšťat, pinzeta na nožíku konečně našla svoje uplatnění :)
Anguis fragilis
Bufo bufo
Úlovek hezký,houby byly taky?
Taky :)
Hezký!!!
Jediné co dokážu určit,že je to mlok Zbytek nechám na zkušenějších
Datum:28.9.2007, 18.50hod
Místo:Frýdlant nad Ostravicí,Beskydy
Blízkost lesa a řeky,na louce (chatová oblast)
Teplota: 15st. deštivo
To docela stačí, jelikož u nás žije jediný mlok, mlok skvrnitý - Salamandra salamandra. Je to vážně krasavec. Počasí bylo docela "mločí".
To jsem netušila,sršíte tady takovým množstvím názvů a druhů všech možných pro mě prostě "ještěrek,hadů a žab",že jsem myslela,že těch mloků bude určitě taky několik. Zase jsem chytřejší.
Přidám ještě jednoho krasavce i když sem tak úplně nepatří,ale taky se to dneska myslím hned tak nevidí.Zvláště v říčce u chatové oblasti, místo taktéž jako mlok,jenom datum 28.7.2007, 16.20hod, jasné počasí
A tady vím zase jenom,že je to rak
To je záruka dobré kvality vody . Když jdu někde podél potoka nebo menší říčky, tak vždycky koukám, jestli ho tam neuvidím, ale ještě se mi to nepovedlo . Stejně jako s ostatními živočichy, kromě přejetých užovek a slepýšů...
Ojojo¨¨, a neni tomu tak :) Raci jsou leckde, ale je nutne je umet hledat a nebo vlezt do vody - dokonce i v hnusnejch potocich uprostred poli se tu a tam neco najde. VH
Tak to budu příště líp hledat . I když bůhví kdy bude příště... S maturou na krku to asi nepujde...
Taky jsem si letos myslel, že díky matuře přijdu o nejlepší plazí období... O svaťáku se učit nějak nešlo, učil jsem se dva dny před maturou a taky jí mám úspěšně za sebou :)
A k rakům, bahňáky občas vídám i v polních strouhách, ale říční, nebo kamenáče vůbec.
Tak jiste :) A to to jeste muze byt limosus, kterej na Morave je uz taky...
Ad matura - hmmmm, tak to jsem neresil :) Ja se zacal ucit az na prijimacky :)
VH
Tak to u nás nejde. Do dvou týdnů píšu z deseti otázek- 5 čj a 5 aj. A prvních 5 z aj už mám za sebou... Holt nás nenechaj na pokoji...
Nas nenechali take :) Ale nejak to proste slo :) VH
U nás ne,kontrolujou specielně každýho. Každej je vyzkoušenej...Ale tak je začátek roku,třeba pak budu mluvit jinak. Inu, po bitvě je každý generál .
Nás taky nenechali, testy se opsali a zkoušení nějak ukecalo :) Učení nakonec bylo taky k prdu, o básníkách 2. pol. 20. stol. který jsem si vytáh, jsem nevěděl vůbec nic :) Ale měli jsme fajn předsedkyni, tak mi to na potítku nadyktovala Je to fraška...
No tak u nás minulý rok neudělala maturitu třetina lidí...takže u nás se to bere nějak vážně...
Fuj, ještě po dvaceti letech se budím hrůzou - Slovenská moderní tvorba. Já znal na Slovensku jenom S.Chalůpku - Mor ho, hoj mor ho, ale ten prej nepatřil k moderní tvorbě. Nakonec předsedkyně ocenila to jak dlouho jsem dokázal hovořit o něčem o čem jsem vůbec nic nevěděl.
No, ja jsem dostal to, co jsem chtel :) Tedy, vlastne to jedine, co jsem poradne umel :) A bylo to poprve, co si muj emcinar, jinak peknej idiot, uvedomil, ze i neco vim (nemcinu diku nemu dost nemam rad Kazdopadne byly horsi zkousky.
VH
je ten je pekny...je uz dlouho co jsem videl raka...