Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nó, musím reagovat na "Chybí jim dostatek potravy a také ztrácejí vlivem lidské činnosti svoje přiro…
Axolotl 08.09.2009 17:02
Axolotl
Což takhle místo užovek chránit obojživelníky Tento problém s životním prostředím pro užovky by se…
halapremek 08.09.2009 20:03
halapremek
Teď ještě sehnat nějaké finance a jdu do toho (i když samozřejmě v malém). Ale sepsat nějakou zprávu…
Axolotl 09.09.2009 23:14
Axolotl
Nezbývá, než držet palce. Ale sepsat nějakou zprávu, nějaký podnět na místa, která financují např.…
halapremek 10.09.2009 00:18
halapremek
Já se zdovolením připojím se svojí kapkou jedu. Ne že bych chtěl nějak umenšovat nadšení ale nabízí…
KHor 10.09.2009 07:50
KHor
nabízí se úvaha, zda náhodou záporná ekologická stopa takové akce není daleko výraznější než případn…
halapremek 10.09.2009 10:46
halapremek
Tak já vím, že kapku dost provokuju a přeháním, ale třeba to bude k dobru, třeba se někdo zamyslí, ž…
KHor 10.09.2009 11:22
KHor
"...třeba se někdo zamyslí, že ne všechno co vypadá dobře má také smysl" Sice trochu OT, ale v kont…
Axolotl 11.09.2009 07:40
Axolotl
Ono to tak může sice vypadat, ale zas až tak OT to není. Osobně si myslím, že víc než o GO jde o hor… poslední
KHor 11.09.2009 09:53
KHor

Nó, musím reagovat na "Chybí jim dostatek potravy a také ztrácejí vlivem lidské činnosti svoje přirozené prostředí."

Což takhle místo užovek chránit obojživelníky (kteří tvoří zvlášť u obojkových významnou část jídelníčku a zároveň je prostředí pro obojživelníky součástí prostředí užovek)? To, že se udělá líhniště, přece neřeší problém s mokřady a jinými vodními plochami, které jsou vlivem lidské činnosti ohroženy a mizí, nebo ztrácejí na kvalitě. Tento problém s životním prostředím pro užovky by se tedy podle mě měl řešit "odpodu" - důslednější ochranou vodních ploch a mokřadů, obojživelíků, a nikoli "odshora" - líhništěm pro užovky (které ale vůbec neodsuzuji a jsem rád, že někteří lidé si na zahradách udržují onu "hromadu bordelu", jak bylo tady již zmíněno.

Nezbývá, než držet palce.

Ale sepsat nějakou zprávu, nějaký podnět na místa, která financují např. ta líhniště, to by myslím nebylo úplně marné.

Jestliže chcete dostat grant na nějaký projekt v tomto směru, asi nebude stačit dvoustránkový dokument popisující situaci a případné řešení. Bude to chtít opravdu rozsáhlou zprávu založenou na monitoringu prostředí, zjištění a podrobného popsání daného stavu a podrobného popsání dlouhodobého řešení, finanční rozpočet atd., prostě komplexně popsáno vše od A až do Z. Jestli do toho opravdu budete chtít vkročit, třeba Vám může být nápomocen záchranný program užovky stromové
http://www.nature.cz/zachranneprogramy/index.php?d ocId=6127&parentId=6117&spec=zivocichove
případně záchranné programy pro sysla obecného a perlorodku říční
http://www.nature.cz/zachranneprogramy/index.php?d ocId=2226

Já se zdovolením připojím se svojí kapkou jedu. Ne že bych chtěl nějak umenšovat nadšení ale nabízí se úvaha, zda náhodou záporná ekologická stopa takové akce není daleko výraznější než případný kladný výsledek. Narazíte totiž na tak neskutečnou barieru byrokracie na jejíž zdolání budete potřebovat tolik energie a to nejen své ale i fosilní, či jiné podobně zatěžující životní prostředí, že výsledný efekt se v nejlepším případě bude rovnat O. Nejspíš bude poražen vzrostlý strom, budete totiž potřebovat spousty papírů, vytěžen barel ropy navíc, protože projezdíte litry nafty a následné kontrolní orgány také, bude spáleno o něco víc fosilních paliv na výrobu elektřiny, atd. výsledek bude kupa tlející trávy, kterou můžete kdykoliv, zdarma a jaksi mimochodem zapomenout kdekoliv na příhodném místě ve své blízkosti a pod svou kontrolou. Nejen eskulapky potřebují ochranu a zájem. Chce to pracovat ve svém okolí, nenápadně, soustavně a nenásilně a tyto "hurá akce" klidně přenechat prospěchářům, jen tím nahrajete pocitu jejich výjmečnosti a sporné nepostradatelnosti.

nabízí se úvaha, zda náhodou záporná ekologická stopa takové akce není daleko výraznější než případný kladný výsledek.

Tak na vyhraněné názory jsem zvyklý, ale tohle už je extrém. :-)

Narazíte totiž na tak neskutečnou barieru byrokracie

To je všeobecně známo, že tu člověk musí projít byrokratickou mašinérií. Nadšený z toho není asi nikdo.

Chce to pracovat ve svém okolí, nenápadně, soustavně a nenásilně a tyto "hurá akce" klidně přenechat prospěchářům, jen tím nahrajete pocitu jejich výjmečnosti a sporné nepostradatelnosti.

Krásná idea. Ano to by opravdu chtělo. Jak už se zde ale psalo, jsou k takové činnosti mnohdy potřeba finanční prostředky a to bez "hurá akce" nepůjde. A jestli je představa taková, že to chce, aby každý ve svém okolí nenápadně, soustavně a nenásilně pracoval, tak to je přeci utopie.

Nejen eskulapky potřebují ochranu a zájem.

S tím naprosto souhlasím a nikde není psáno něco jiného. Ten dělá to a ten zas ono, naopak jestliže zde Axolotl bude mít snahu pracovat na jiných druzích, je to paráda.

V tomto posledním příspěvku jsi mi připomněl tu postavičku bručouna ze Šmoulů, která nikdy nedělala nic, ale na vše reagovala "nemám rád..." Jsou mi známy Tvé postoje k byrokracii, která u nás panuje, ale jak už jsem psal, je lepší dělat něco, než nedělat nic a snahy ostatních z teplého křeslíčka pouze kritizovat.

Tak já vím, že kapku dost provokuju a přeháním, ale třeba to bude k dobru, třeba se někdo zamyslí, že ne všechno co vypadá dobře má také smysl. Bručoun kontra byrokracie na mě opravdu výjmečně sedí :-D
To teplé křeslíčko to si zrovna nemyslím, snad jsem také možná trochu přispěl, ne jen kecama, i když ty mě jdou asi tak nejlépe, to je fakt, ale na druhou stranu, komu ne. To je ale samo věc názoru a přesvědčení.

Ono to tak může sice vypadat, ale zas až tak OT to není. Osobně si myslím, že víc než o GO jde o horlivý boj o získání grantů, osobní moci atd. Musí to být úžasný byznys a bez nutnosti vykázat jakékoliv konkrétní výsledky. Za předem jasný neúspěch přeci mohou ti "oteplovači". Tak to funguje pod různými názvy už od pradávna. Nezaplatíš, nebudeš dělat to co chci já = něco strašného se ti stane a to i tvým potomkům. Je celkem jedno jak se forma manipulace nazývá, dříve se proklínalo, nyní se otepluje, výsledek je stejný, strach a mnohdy hysterické reakce davů a na tom se dá vždy vydělat, dnes je to pouze o poznání sofistikovanější metoda.
K tomu všemu přispívá krátká historická pamět lidstva a představa, že to co je nyní je to nejlepší a tak by to mělo zůstat na věky. Takové představy jsou ale naivní a popírají ve své podstatě nejen samotný princip života, ale pokud to řeknu kapku nadneseně i celého vesmíru. Škoda že řčení "Změna je život" se scvrklo v představě lidí do tak banální roviny jako třeba změna bydliště, zaměstnání nebo partnera.
Klima se měnilo, mění a měnit bude a nejen klima. Pochybuji, že nějaká forma života, byť se honosně nazývá Homo sapiens s tím cokoliv udělá. Vzhledem k tomu, že jsme jen malinkou součástí fenoménu nazývaném život, nezbývá než se přizpůsobit a příliš nepřeceňovat své síly, spíš je využít na přizpůsobení než je vyplácat na změnu.
Představte si, že by taková skupina aktivistů, byť z vyčůranosti nebo z prostého strachu ze změn, dokázala (což je vyloučené) způsobit zastavení vývoje třeba v následném období po výbuchu Toby. Klima se jim tehdy mohlo zdát optimální, přirozené, vždyť se v něm narodili. Dnes bychom byli asi znechuceni pokud by jsme měli možnost srovnání, to se samozřejmě vylučuje, zdálo by se nám přirozené také, je to jen příklad.

Pokud bychom připustili, že zastavení vývoje je možné, nikdo soudný nemůže věřit, že to EU myslí vážně, v době kupčení s emisemi, v době kdy i základní potraviny pocházejí z polí vzdálených tisíce kilometrů od místa spotřeby, v době kdy surovinově a energeticky náročné výrobky mají životnost pár měsíců a ještě se dovážejí doslova přes půl zeměkoule, v době kdy nejvýraznější počin ekozachránců spočívá ve výměně zdrojů světla z wolframového vlákna na ekortuťové páry, v době zelené energie, kdy se pole a okolní "přiroda" devastuje výrobou biomasy, takže vám všude smrdí řepka a nedohlédnete lánů erodujících polí s kukuřicí (pokud možno geneticky upravené), v době kdy se místo stromů "vysazují" monokultury větrných ekoelektráren, takže vznikají pozoruhodná přírodní zátiší a scenérie (chtěl bych vidět toho ptáka nebo hmyz která takovým ekopolem bez úhony prolétne), to kupka tlejícího sena fakt nezachrání (navíc produkuje skleníkové plyny :-D), i kdyby těch cedulí měla na každém rohu pět. Nebo se snad pletu?
Váš Bručoun.:-)

Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru