Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problem s Boa constrictor

Ahoj vsichni,muj kamarad chova taky hroznyse, ale nema net, tak by jsem tady rad pretlumocil jeho problem. Pred rokem si koupil 2 samice od jednoho chovatele v zapadnich cechach, udavane stari bylo 6 let, a jednoho samce z Prahy, ve stari asi 4 roky. Se samcem do dnesniho dne nema sebemensi problem, dobre zere i se svleka, ale s temi samicemi ma same patalie. Prvni z nich chvili po zakoupeni prestala zrat a sipave chrcela, a byla cela takova nejaka mekka a vodnata, kdyz jste si ji vzali do ruky tak jako by ji skrucelo v brise. Zasel s ni na veterinu v OV, mel jsem podezreni na zapal plic po prevozu pres celou republiku, ale vet mu rekl, ze je totalne v poradku. Pro jistotu jsem mu poradil zvysit teplotu v terariu na 29 - 30 C, ale stejne mu do dvou mesicu posla. Pri pitve mu bylo opet receno, ze je naprosto zdrava a ze zemrela prirozenou smrti. Kamarad byl z toho dost sokovany, dost si na ni zvykl. Mela delku 2,6 m, a byla krasna a mohutna.
Druha samice je jeste krasnejsi, fakt nadherny exemplar s hlavou velkou jak moje dlan, ma pry kolem 2,8 m, sam mu ji zavidim. Krasne zabarvena, vitalni. Ale dneska mi volal ze je z ni dost nervozni, ze uz dva mesice nechce prijimat zadnou potravu (100% neni gravidni) a jevi stejne priznaky jako ta prvni. Nevedel jsem co mu poradit, tak jsem ho poslal na veterinu na vyter kloaky a krevni rozbor, ale ja v nemocech nejsem nijak zbehly, musim zaklepat...zatim jsem u svych hroznysu zadne zdravotni problemy nemel. Tak jsem mu slibil, ze se zminim zde na foru, kde jsou i mnohem zkusenejsi chovatele hroznysu. Mame totiz podezreni, ze mu je minuly majitel prodal prestarle a ne sesti lete. Byl by to duvod k temhle problemum? Mohli by jste prosim prispet svymi zkusenostmi a nazory? Jako krmeni predkladal vetsinou potkany, obcas kralika, krepelky ci morcata. Dekuji, Radim

Zdarec, co se týče popisovaných příznaků, s tím ti nikdo spolehlivě neporadí pokud zvíře alespoň neuvidí, vše by byly jen spekulace. Zajímavý je názor na pokročilý věk samic. Bohužel dnes, si může koupit dospělé samice do chovu jen naivní člověk. Proč by někdo prodával dvě zdravé odchovů schopné samice? Vždyť mladí hroznýšci se dají pořád za slušnou cenu prodat! Holt nejlepší asi bude smířit se s vyhozenými penězi, koupit mláďata a vypiplat si je, pak jsou případné problémy jen na dotyčném chovateli...Radime, hlava jak tvoje dlaň? Buď máš dětské ručičky nebo jsi použil "rybářskou míru";-)

Cau, taky jsem si rikal, proc prodava dve dospele samice, ale pri navsteve u prodavajiciho by se to dalo pochopit. Byly to snad jedine dve "obycejne" samice co mel. Jinak mel hafo albinu a jinych forem. Takze nam to prestalo byt divne...No bohuzel. A ta hlava je fakt jak moje dlan, kdyz neudu pocitat prsty. :-) Je fakt nadherna, doufam ze mu nepojde...

Nevím jak u B.c., ale zkušenosti s přestárlýma hada jsem zažil akorát u různých Viperek. A musím říct, že 15-ti letá ammodytka už měla problém dolézt do misky s vodou. Žrala jednou za dva měsíce 1-2 lední medvědy. Víc nevzala, víc si nevšímala. Totéž jsem viděl u kamaráda u 18-ti leté obsolety. Pokud by B.c. vypadal po třiceti letech podobně, nedivil bych se. Ale podle toho jak to popisuješ se mi to moc nezdá. Zkusil bych jinýho veterináře. Nejlépe odborníka na plazy. Záleží odkud jsi. Pak by se dalo poradit lépe...

Jo, ja jsem z Paskova a ten kolega co ma problemy (respektive jeho samice - myslim tim hada:-) ) je z OV. Vim ze chodi za nejakym veterinarem jmenem Raska, pry je pres plazy dobry. Ale pokud o nekom v okoli OV ci FM vite, dejte vedet.

mam taky samici boa co jsem kupoval od znameho ktery rušil chov taky měla 260cm a neco kolem 6_ti let jenomže byla v pohodě asi tak 8 mesicu a pak mi začla delat to stejne co tvojemu kolegovi....byl jsem s ni u veterinaře v hlučině kousek od Ovy u pana doktora Gajdečka ktery mi řekl že ma zapal plic a dal mi nějake antibiotika abych ji to pichal a čistil tlamu nejakym roztokem....vypadala v pohodě až to dobrala ale tedka z toho hnisu chytla zanet i do tlamy tak tam zase musim zajit at mi poradi...ale myslim že je natolik zkušeni že ji dokaže pomoc protože je hodně v kontaktu z plazy....děla v Ostravske zoo takže to ma každy den na praci řešit nějake problemy kolem plazu...at tam zkusi ten kolega zajit...

Mám obavu, že by mohlo jít o masivní invazi améb, pokud není v čas zaléčena, dochází k velkému někdy už nevratnému poškození vnitřní výstelky střev. Měli jsme podobné problémy s dvěma hroznýši (bohužel také uhynuli), shodou okolností se jednalo také o cca 2,5 m dlouhou krásnou samici a druhý případ byl asi 2 m samec . Příznaky byly podobné jakoby oteklé tělo, "škrundání" v břiše a nechutenství. K nákaze zřejmě od vodních želv, které byly ve stejné expozixi. Jestli si dobře vzpomínám, tak jim je veterinář zjistil ze vzorku získaného z výplachu střev. Jako léčivo jsme myslím používali Entizol. Ale to už nevím sto procentně. Krokodýl

Podle velikosti hlavy, kterou popisuješ, určitě nejde o šestileté zvíře. Hlava roste nejpomaleji a je tedy vhodným ukazatelem věku. Moje nejstarší hroznýšice je stará 15 let, má hlavu, že zvládne králíka, ale jako dlaň velká fakt není.
Jinak si také myslím, že jde o infekci, kterou je třeba urychleně léčit. Věk rozhodně není důvodem těchto problémů - hroznýši se dožívají průměrně věku 25 let i více. Po svých dobrých zkušenostech mohu doporučit doktora Vopršálka, Praha 10, Vršovice, telefon 271 742 278.