Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Boa constrictor - velikost

Zdravim Vás, jelikož nejsem žádný zkušený a dlouholetý chovatel, a z literatůry mám vyčteno že Hroznýš královský dorůstá do max. délky cca 3 metry a dospívá ve 4-5 letech, kdy by se měl jeho růst rapidně zpomalit, docela mně "děsí" když někde čtu, že někdo má doma jedince kterej je stár 8 let a jeho délka je "jen" 180 cm. Můj mazlík má totiž jen dva roky a už mi přerůstá přes dva metry. Můj dotaz tedy zní: Je možné podle toho odhadnout jak bude had velký až dospěje? A jestli má na jeho růst vliv velikost kořisti kterou mu předkládám?
Předem díky za odpovědi ;-).

Pro dosažení dospělosti u většiny hadů je prvotním faktorem délka těla, nikoliv věk. Teoreticky by tedy tvůj hroznýš mohl být dospělý. Spousta lidí také mylně určuje velikost hada délkou jeho svlečky. Dalším faktorem je samotný název "hroznýš královský", pod kterým se skrývá několik velikostně i dosti odlišných poddruhů a samozřejmě jejich kříženci. Na velikost hada nemá vliv ani tak velikost kořisti jako frekvence krmení. Samozřejmě, že dobře krmení jedinci jsou větší než ti méně krmení, ale pokud by bylo tvoji snahou dosáhnout tímto způsobem co možná největší velikosti hada, nemusel by se dožít ani těch 8 let.

carlos: To si špatně pochopil nebo jsem se špatně vyjádřil. Já mu samozřejmě nechávám dostatek času na vytrávení a na vyprázdnění a nějak ho nepřekrmuju. Jen mi je divný, že tak rychle roste porovnám-li to s jinými chovateli. A s velikostí kořistí nic nenadělám, páč když mu podam potkana tak ho prostě ignoruje a vzrušuje se až když mu předložim větší morče nebo ještě lépe králika.
Určitě mojí snahou není dosáhnout co největší délky hada, kdyby zůstal tak jak je dnes, tak bych byl spokojen (alespoň bych v budoucnu nemusel řešit stavbu nového a většího terária).
Dále neměřil sem ho podle svlečky, ale regulérne pěkně špagátem po hřbetu. A nakonec i když nejsem nějakej odborník, pochybuju že ve dvou letech by už byl pohlavně dospělí.
I když všechno je možné a já se rád nechám poučit. Takže díky za odpověď ;-)