Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Háďátko

Dneska jsem našla na silnici malinké háďátko,dá se nějak zachránit?zatím je pod lampou na seně.mám ho dát přezimovat,nebo krmit a čím?děkuji

S tou lampou to nepřežeňte. Vysoké teploty jsou u našich druhů spíš na škodu a i vzhledem k tomu, že je vlastně těsně po hibernaci. Předpokládám, že nejspíš půjde o našeho nejběžnějšího hada - užovku obojkovou (má žlutavé měsíčkovité skvrny za hlavou, šedou barvu s černými tečkami). Nejlepší bude ji buď ještě zazimovat např. ve sklepě nebo v lednici při 2 až 8 st. Nebo ji vytvořit alespoň provizorní terárium. Osobně bych byl spíše už ji nezimovat. Terárium stačí malé, cca 30-40 x 20-30 x 20-30 cm. Jako vybavení stačí substrát ze zahradní zeminy, písek s rašelinou (1:1), papírová utěrka nebo třeba i jen kousek koberce. Dále větší mělčí mistička na vodu a na druhou stranu terária 15 W bodovou žárovku. Jako úkryt kousek kůry nebo střep s květináče. Jako potrava ji v přírodě slouží po nejvíce obojživelníci a občas ryby. V teráriu můžete dávat drobné rybky, pro 20 cm hádě vyhovují třeba paví očka nebo drobné plevelné rybky (cca 3 cm). a Na jaře ji pak můžete vypustit na vhodném místě. Ale zkuste přidat fotku, třeba jste našla něco vzácnějšího.

Jako substrát mu vyhovuje hrabanka pokrytá suchým (opadaným) listím, třeba dubovým. Jako úkryt dobře poslouží kousek natrouchnivělého dřeva nebo kus kůry. Teploty stačí nízké okolo 20 stupňů, s možností ranního lokálního vyhřátí na cca 25 st. (dobře poslouží slabší žárovka - 15 W).