Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aspidelaps lubricus

Zajímá mi tento druh.V zahraničních inzercích bývají občas nabízeny - hezčí (a vzácněji chovaní) nominotypický: Aspidelaps l.lubricus a běžněji chovaný poddruh: Aspidelaps l.infuscatus. Mláďata infuskátů jsem viděl i loni na jedné z pražských burz nabízet germánem (5000 kč/pár).Začátkem roku 2004 bylo i u nás v republice několik chovatelů A.l.infuscatus. Nevíte někdo něco o chovech těchto zvířat? Chová je tu ještě dnes někdo? Hlavně mi zajímají osobní zkušenosti, jak problematický je to druh. Jejich toxicita atd.. Je nutné jejich zimování??? Předem díky.

No já mám už asi 3letý snad páreček A.l.i., pořídil jsem si je v Hammu jako mimča a už od té doby s nima nikdy nebyl problém, žerou cokliv a kdykoliv, potřebují vyšší teplotu (pouštní hadi),jako podklad písek (neřešil jsem jestli je ostrý), stačí malé terárko.
Chovám je zvlášť, zimuju je asi 6tejdnů při 15 - 17°C, letos je zkusím dát k sobě, jinak s jejich toxicitou zkušenosti nemám, ale uvádí se že je "bezvýznamná".Jsou hezky nasírací a stavjej se jako kobry :-?
Pokud máš nějakej dotaz tak napiš.

Jinak tyhle mě stály jako mimča 75Eur/kus a mominotycký podruh jsem viděl před rokem v Hammu po 250Eur/kus.

daboia

Díky za rychlou odpověď. Chtěl bych ještě vědět: Tato zvířata mají dorůstat v dospělosti cca 70 cm. Kolik snášejí vajec? A jak velká mláďata se líhnu? Ty co byli nabízeny na burze jako mláďata byli cca okolo 20 cm velké.Což mi připadá že nejsou novorozená mláďata. Nebo né? Co mi na nabízených háďatech taky zaujalo je;že jak leželi v krabičkách z plastu na jemném písku, leželi nehybně a měli zploštělé tělo skoro v celé své délce.Já myslel, že roztahují spíše krky jako kobry.Takhle mi připomínali více některé australské pakobry.No, stejně to jsou super zvířata. Tvůj páreček jsi koupil jako sourozence? Nebo jsou nepříbuzní? A kdy očekáváš svůj první odchov? Infuskáti; oproti nominátům prý v dospělosti ztrácí kontrast ve zbarvení.Jak moc je velký rozdíl ve zbarvení infuskátů mezi mláďaty a dospělci? Máš nějaká fota, které sem můžeš dát?Díky. Vladěk

Zdravim, co si myslíte o tom připustit A. l. lubricus o stáří samice 1,5 roku a délce 50 či více cm (v září měla 49 cm). Jde mi o to, že samec není momentálně v nejlepší kondici-v září měl 46,5 cm a přitom mu jsou téměř 3 roky-strašně málo žere, takže mám strach, abych o něj nepřišel..

No ja je sice nechovam, ale v blizke dobe planuju. No jestli to je dobrej prvni jedak, no nevim. Sice nejsou nak extra jedovaty, ale zase jsou rychli a manipulace taky nebude asi nic extra. Podle me je lepsi zacit s nakym klidnejsim jedakem z Viperidae.... Ale at ti poradi spis zkusenejsi, tohle je jen muj nazor:-)

Nenech se odradit-jsou to super hadi a ta manipulace je taky celkem v pohodě. Dle mě stačí nějaká ta zkušenost s užovkou(to aby jsi věděl jak takový had reaguje) a je to OK. Jednoduše si stačí dávat bacha:-).. A ted mě omluv-jdu se zakopat, protože mě tu všichni roznesou v zubech, že to bagatelizuju..

Jen nerad se do této diskuze zapojuji, ale myslím, že s tímto hadem opravdu není problém. Pokud splňuješ všechny zákonné požadavky (věk, registrace), tak bych ho i doporučil (své osobnostní předpoklady musíš zhodnotit sám). Je sice vznětlivý, ale časem krotne a snad všechny jeho "útoky" jsou vedeny se zavřenou tlamkou. U hadů této čeledi je výhoda, že nenechají chovatele na pochybách, zda si má dát bacha nebo ne. Jsou stále v pohotovosti a tak nutí být v pohotovosti i chovatele. To u mnoha Viperidae tak není a chovatel se snadno nechá ukonejšit zdánlivou netečností hada a pak se nestačí divit, jak rychle ho to kouslo. Držím palce.

taky je mam asi pul roku a ty moje teda jsou na pohodu za pul roku sem jeste odnych nemnel jeden utok any se mne jeste nepostavili a z manypulaci snyma nemam problemi drzej na haku vpohode as se sam tomu dyvim co mam lubricus lubricus tak ty sou vecne v pozoru a na haku je neny mozny udrzet jsou to divosi poradny:-)

Tak ano ve svém biotopu zimují v našem létě. Ty jim ale děláš "biotop" v podstatě v teráriu, takže teoreticky vzato je můžeš zimovat kdy chceš, ale já bych se klonil k zimním měsícům tak leden - únor. Ten had nemá "zakódováno", že je včil začátek listopadu. Mě přijde logické ho zimovat když je zima i tady... Ale jistě se vyjádří zkušenější harcovníci.

Btw můžu mít dotaz? Ty jsi cizinec? (jelikož předpokládám že ne, tak jsem vzhledem ke stylistice dotazu začal suverénně tykat...)

u zvířat, co jsou několikátá generace v lidské péči už moc nemá cenu řešit, jestli zimovat podle severní nebo jižní polokoule. Většina lidí tu z praktických důvodů "převádí" na režim severní polokoule i zvířata z odchytů. Většinou stačí 1-2 sezóny a chytěj se...není pravda, že by neměli zakódované roční období, ale to mají jen zvířata z odchytu. Mláďata narozená v lidské péči to mají většinou tak, jak jim to nastavíš.

Jako jasně, já to špatně napsal. Myslel jsem to tak, že pokud mu v terárku udělá "zimu" třeba v Září a bude to tak dělat pravidelně tak zvíře bude bez problémů prospívat a bude mít tu "zimu" zkrátka v období kdy mu ji udělá a nebude "řešit" že má vlastně mít "jaro" bo "doma" právě jaro je (sakra těch uvozovek je nějak moc :-D ). Ale jsou to jen mé domněnky, co jsem načetl a slyšel, doufám, že jsem to tak i podal a nezmátl zadavatele. Však pokud je potřeba tak mě vždy někdo opraví, doplní...

Suhlas. Ono u odchovanych zvierat to uz celkom ide.Ony sa uz vlastne len prisposobia tomu do coho prisli,ale ani tam to nieje tutovka. Zvierata maju tie instynkty daleko silnejsie ako clovek. Vezmi si obycajnu odchovovu reginu a skus jej prehodit obdobie sucha a dazdov a tym padom aj prijmanie potravy. Zvlast u F1,2... bude ten nabeh na zimovanie trochu problem,predsa len,aj v prirode sa mladata rodia v takom case,aby sa stihli pripravit na zimovanie. Logicky ich nemozes hodit do zimy vtedy,ked nemaju potrebne zasoby. Idealne je to zimovanie postupne trochu posuvat.

tak ono období dešťů a sucha je trochu něco jiného, než zimování jako takové. Naopak deště a sucha je lepší zvířatům napodobovat podle cyklů v přírodě a často to je vůbec základ úspěšného rozmnožování. Jinak já osobně řadu zvířat z jižní polokoule zimuju v létě a neotáčím jim to, protože to je pro mně praktičtější.

Tak jako já jsem samozřejmě "malé pivo" ve srovnání s Vámi co se týče zkušeností. Nicméně jsem to nemyslel tak, že odchytíš zvíře a začneš ho zimovat jak chceš ty. Měl jsem na mysli pouze a jenom to, že u terazvířat (které se nepouštějí ven z terária, jako například ještěři chamíci atd.) se mu klima a podmínky zabezbečují v té krabici kde žije (rošení, vytápění, světlo/tma atd. atd.), případně ve speciálních případech v celé místnosti.
Takže ten had až zas tolik neřeší co se děje za zdí venku, pokud tam nikdy nežil. Takže jsem měl samozřejmě na mysli narozené/vylíhnuté jedince, budu troufalý a řeknu, že podle mě až tolik nefrčí, zda je to už 10tá generace odchovu, nebo potomek importů (ale netvrdím, že je to úplně jedno...). Prostě buď se tomu jedinci dají dobré nebo špatné podmínky, ale pořád jsou ty podmínky uvnitř tera.

Myslím si, že je to složitá problematika a neexistuje jednoznačná odpověď... Ale jak píšu, je to polemika profesora se studentíkem.

A o to prave ide, ze to nieje tak lahke. Hovorim, sice sa ti vyliahne doma, ale instinkty maju rovnake hady ktore su F10, alebo F1. To je prave dobry priklad co sa tyka tych regin. Darmo aj budem rosit viac terarko a napodobnovat obdobie dazdov, zrat nebude aj tak. Proste to zviera to ma v sebe. Podmienky v tera su take a take, ale ked ide burka, tak tie zvierata to tiez citia. Rovnako jak som pisal, ze zviera sa vyliahne, zacne zrat atd a instinktivne povedzme ze po 5 mesiachoch zivota sa zacne pripravovat an zimovanie ktore bude trvat povedzme dalsie 2-3 mesiace. Problem je v tom, ze ty mu tu dobu nemozes len tak skratit na polovicu lebo si nevytvori potrebne zasoby atd. A zimovat mladata v zlej kondicii je blbost.
Samozrejme zalezi aj na druhu, alebo konkretnom jedincovy, ale urcite to nieje len o tom, ze je v terarku, tak proste teraz ti spravim zimu.....

Jasně, nastínil jsi další rozměry věci o kterých jsem neuvažoval a to třeba tu dobu po vylíhnutí, pokud už ale rodiče mají zimování posunuto, jde to zase dál a jde jen o dodržování časového horizontu (vylíhl ses před "létem", počkáme se zimováním do "zimy" - jak píšeš cca 5 měsíců, prostě "bez ohledu" na měsíc v kalendáři.) Ono se třeba těžko budou zimovat Aspidelapsi v Srpnu (August)třeba v paneláku bez klimošky ;-)
S regínama zkušenost nemám a nevím jestli by jim šlo věrohodně napodobit sucho a deště (jen rosením určitě ne), ale v tomto dávám na Tebe, bo jsi daleko zkušenější.
Jinak já se tímto rozhovorem furt vzdělávám a přináší mi to nové pohledy na věc, tak snad nevadí, že se pouštím na "tenký led"...

V pohode. Ja sa tiez nepovazujem za neviem koho. Su tu ludia ktory maju o .............................vela viac skusenosti ako ja.
Ale to som pisal uz na zaciatku, slo by to spravit postupne, v priebehu nejakej doby, ale dost tazko asi tak, ze tak a teraz budes amt zimu. Proste necham hada pol roka dlhsie pri normalnej teplote a potom ho zazimujem. U niektorych druhov byt o bolo mozne, ale nejake nachilnejsie druhy, by si skor odrovnal. A to aj dospele zvierata, zvlast importy, ktore su predsa len citlivejsie...

Obnovuji staré vlákno - chováte je společně nebo odděleně? Teď nemyslím z pohledu "jedáky lépe odděleně". Pokud se nemýlím, v přírodě baští i jiné hady, tak jak je to s kanibalismem? Dají se držet pospolu od mláďat, subadultů, adultů nebo vůbec? Mám subadult pár odděleně .

Díky

Chovatel od kterého jsem kupoval samce má pár spolu odmala, už léta a prý bez problémů.Mně se už dvakrát stalo že samec dost ošklivě uštknul samici při manipulaci v teráriu (nešlo o krmení)Jinak je normálně chovám odděleně, spolu byli jen na páření.Jen pro úplnost bavím se o A.l.lubricus

Já mám cowlesáky taky pohromadě, zatím je tak mám 4 měsíce a v pohodě... Jen na krmení je přendávám do krabiček. Jinak co se týče chování, tak jsou víceméně zalezlí, ale ve chvíli kdy se kolem terárek něco děje, tak je to okamžitě zajímá a musej se podívat :-D Za tu chvilku co je mám, mi kobřili asi 2x.