Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zmije

Dobrý den.
Zatím chovám pouze užovku. Ale velice se mi líbí zmije.
Tak bych se chtěl zeptat jaká by byla vhodná pro začátečníka, podmínky chovu a taky cenu.

Předem díky Míra.

Vše podstatné bylo řečeno, přidám tedy aspoň svůj komentář.

Pokud se ti zmije líbí a zamiluješ si je, věř, že to bude láska na celej život. A pro takovou lásku je člověk ochoten trpět. I kdybys stokrát viděl fotky amputovaných paží, nekrotizujících tkání a jiných mňamek, tak stejně toho teraristickýho koně budeš popichovat k dalšímu a dalšímu běhu.
Jednu radu Ti do jeďácké praxe dám: nikdy, opravdu nikdy nespoléhej na to, že zrovna Tobě se to stát nemůže.:puff:

S většinou názorů musím souhlasit.Při chovu těchto nebezpečných zvířat je nutno si zachovávat určitý respekt k těmto tvorům, - ale né strach.Ale jinak si myslím, že chov jedáků je u nás prezentován celkově málo v pozitivním světle. Myslím si, že je chybou, když samotní teraristé dost často tohle odvětví teraristiky tabuizují.A mnohdy začínající chovatele (těchto zvířat) odrazují od jejich chovu.Tím nechci říct, že by se jejich chov měl stát nějakou masovou zálibou.Ale zkušenější by měli mít snahu, a to i ve vlastním zájmu - poradit.Čím víc bude totiž prů...ů, tim víc bude argumentů pro zákazy, nebo alespoň obstrukce od kdejakých úředníků, při jejich chovu.Není nutný, aby každý kdo začíná s těmato zvířaty, opakoval stejné chyby. Já chovám jeďáky již déle jak 12 let, a myslím si; že je dobře když chce někdo poradit - jak začít. Dobře si pamatuju jak jsem s roztřesenýma rukama kupoval první Trimeráky.A myslím si, že tuto zkušenost si prožil na vlastní kůži každý, alespoň trošičku zodpovědný chovatel. Ti co tvrdí, že první jeďáky kupovali absolutně bez obav, dle mého názoru buďto lžou, a nebo patří mezi ty - míň zodpovědné. A nemůžu si pomoci; není moc ku prospěchu věci když chovateli který se rozhodne tento krok udělat,někdo ještě srazí sebevědomí.Zmíněný předchozí názor; že je dobře před chovem jeďáků, chovat delší dobu nějaké kousavé nejedovaté hady mi přijde, že je k ničemu. Já jsem choval před jeďáky z kousavých druhů třeba psohlavce.A bylo mi to celkem k ničemu.Vzhledem k tomu, že jsem si byl vědom toho, že se nejedná o nebezpečná zvířata tak mi ani nijak nevadilo, že mi občas uštědřili nějaký ten kousanec. K jedovatým hadům jsem od počátku zvolil jiný přístup. Zatím co s nejeďáky si v podstatě dělám kdykoli cokoli. U jeďáků se držím zásady; že hranici toho co si k nim můžu dovolit si z velké části určují sama zvířata.U těchto zvířat je nutný respektovat i jejich nálady. Jinak co mohu sám poradit zadavateli tohoto dotazu? Já osobně bych doporučil (to je čistě tedy můj názor): Trimeresurus albolabris nebo některé evropské Viperky. Dle mého názoru jsou dobré i Cerastesky nebo Agkistrodon contortrix.
PS: Takové aspekty jako je samostatná místnost pro nebezpečné druhy, oddělena od společně obývaných prostor rodinou, pokládám za samozřejmost.Důležitý je - nikoho jiného v rodině neohrožovat.

Ahoj, nevím jestli to tady je "živé" ale potřebovala bych poradit, je to tedy uznávám dost zvláštní dotaz. Nejsem haďák, měla jsem známého, který hady měl, ledacos mi řekl, něco jsem nastudovala, viděla jak je choval, krmení, i jsem se "pomazlila". Jenže toho známého jsem X let neviděla a tak se nemám koho zeptat. Nebojte, hady si nehodlám pořizovat, stačí kočky, pes a děti. Ovšem pro svoji detektivku bych potřebovala jedovatého hada dostupného v čechách. Vražedným "nástrojem" by mohla být mamba černá, jenže to mi připadá hrozně naivní. Kde by ji vrah sehnal? Jak by ty tři metry smrťáka donesl do něčího bytu? Musel by mít skvělé znalosti, praxi, sám chovat hady a takových lidí není zas tolik, takže by na něj policajti brzo přišli a vůbec, kde mambu vzít, asi leda v zoologický.. Taky s nějakou přepravkou, hákem a rukavicemi by vrah nebyl zrovna nenápadný. Prostě potřebuju hada který by byl schopen zabít a pár informací o něm. Dodávám že opravdu nejsem vrah, nechci se zbavit ani manžela ani tchýně,jen píšu detektivky:-) Předem komukoliv zasvěcenému děkuji za odpověď. Možno i 211aminka@seznam.cz

Nahodou mi to stupidni neprijde :-D spis vcelku zajimave/zabavne...

Tak mamba se da i v CR docela v poho sehnat - na netu je i par inzeratu a neni ani draha... S tim ostatnim je opravdu pro vasi detektivku problem - uz jen z duvodu ze rozumny chovatel takoveho zvirete si pohlida komu to proda + nasledna registrace dotycneho na uradech... Ale s timhle narazite asi u vsech jedaku...
Co se 3m smrtaka tyce tak jsou az neskutecne skladni... Divila by jste se kam jsou schopni se nasoukat - takze prepravka by mohla mit minimalisticke rozmery (problem by dotycny vrah mel s tim jak ji ukecat aby tam vlezla - ale trpelivost by to vyresit mohla)... Minimalne hak by resit musel - i kdyz - haky jsou i teleskopicke (vysouvaci, sroubovaci) - nicmene s takovym bych na mambu nesahal... 3m ma docela slusnou vahu a na ni je potreba solidny hak nebo sebevrazedne sklony s dratenym raminkem na saty... V rukavicich clovek nema pri manipulaci cit a uprimne 3m kousek pude dal nez na prsty...

Spis bych se asi zameril na nejakeho jineho hada - mensiho... Je spousta druhu u kerych by bez pomoci vase obet nemala sanci - koralovci, smrtonosi, chrestysi, zmije...

Tak hodne stesti

Proč 3 m mambu?, metrová nebo menší udělá stejnou "práci";-). Jinak samozřejmě existuje mnoho drobných a značně jedovatých druhů, ovšem pokud se činu jako takového týká je dost obtížné hada přesvědčit, aby byl v danou chvíli na správném místě a měl zrovna náladu na uštknutí... spíš by v nejbližším možném okamžiku zmizel v nějakém úkrytu a snažil by se být nenápadný než, aby se vrhal na nic netušící oběť nebo by se nějakou skulinou zdejchnul a potkal by někoho úplně jiného atd. Prostě jsou mnohem efektivnější způsoby vraždy než spoléhat na mnoho náhod a neznámých faktorů, navíc pokud by vrah byl hadař, tak by se (předpokládám, že by oběť znal) velmi záhy (po pitvě) dostal do hledáčku kriminalistů a pokud by hadař nebyl, tak by možná při "šikovné" manipulaci zemřel dřív než ta plánovaná oběť. Takže k věci, sehnat jedáka lze poměrně snadno a celkem i anonymně, manipulaci s ním by zřejmě v případě nehadaře vypadala asi jen jako přenesení hada v plastové krabičce, v které byl pořízen, do místa činu (nejspíš byt) a vypuštění, ideálně do papučí budoucí oběti...:-)

pokud bude oběť alergická na biologické jedy, a vrah to bude vědět (např. viděl reakci oběti na píchnutí včelou..), stačí obyčejná zmije, a úmrtí na anafylaktický šok.... Pokud vraždit zvířátkem, asi by bylo jednodušší poohlédnout se po nějakém pavoukovi, nebo štírovi, a strčit ho do papučí, jak psal krokodýl...