Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Manipulace s jedovatými hady

V jednom z předchozích dotazů, konkrétně: ZMIJE se rozjela diskuze na obvyklé téma, jestli zadavatel na chov těchto zvířat MÁ, nebo NEMÁ.Dost často slýchám od chovatelů pojem: Zvládat to které nebezpečné zvíře. Já osobně chovám jeďáky cca 12 let. Do dnes jsem choval, a nebo mám v současnosti v chovu jen těchto pár druhů: Cerastes cerastes,Vipera ammodytes meridionalis, Vipera wagneri, Trimeresurus albolabris, Trimeresurus stejnegeri, Agkistrodon con.contortrix a Sistrurus miliarius barbouri. Kromě druhu Vipera wagneri (u kterých se o jejich toxicitě ví zatím relativně málo) se dají ostatní považovat, za toxikologicky méně významné druhy.Každé zvíře v teráriu si časem přivykne víc nebo míň na nějakou manipulaci (tu a tam nějaké to přenesení atd.).To dle mého názoru platí přímou úměrou dle toho, jak často se zvířetem manipuluje.Třeba albolabrise chovám již ve třetí generaci, a odchoval jsem již X mláďat, byl jsem nucen je X krát i násilně rozkrmovat.Takže albolabri mám dokonale zmáklé.Jednu samici Cerastesky, kterou jsem získal jako mládě s nefunkčním jazykem (to jsem popisoval již před lety v časopise TERARISTA)jsem musel rozkrmovat násilím do věku dvou let než se chytla.Tady si zase zvíře přivyklo na násilné krmaní tak, že se ani tomu nebránila.A teď k dotazu: Zajímá mi názor především chovatelů, kteří chovají nějaké jeďáky:Je lepší u jedovatých zvířat (na zkoušku svojich reflexů, a v neposlední řadě; aby si samo zvíře ,,přivyklo"na občasnou manipulaci) si tu a tam zvíře chytit do rukou?I když to není momentálně zapotřebí?Myslím tím se vším všudy.Né jenom přenášet na háčku, ale i s přimáčknutím hlavy a oním chycením druhou rukou za hlavou.A tím, i když se pokládám za zručnýho, riskovat možné uštknutí?A nebo si tuto zručnost zbytečně netestovat, a možné riziko z toho plynoucí nechávat jen pro případ potřeby.Já jsem totiž víc jak 1/2 roku pouze přenášel na háčku ony ploskolebce, a když jsem před nedavnem nemohl v teráriu dohledat svlečku hlavy u samce a chytal jsem ho obvyklým nacvičeným hmatem s přimáčknutím háčku za hlavou, povedlo se mi ho tak nas..., že jsem z toho byl docela dost nepříjemně překvapen. On sám se poté v teráriu uklidnil až cca po několika hodinách.Zajímá mi hlavně názor zkušených.

Zdravim. Chtěl bych se přeptat na fixaci hadů. Nemůže hadovi ublížit(prosím neberte jako rytí, či zpochybňování Vaší fixace) tato, poněkud, tvrdá fixace? U mých hadů(nejedovatí) se docela bojím fixovat za hlavou, kvůli možnému poranění hada, ale spíše na to ještě nemám ten správný grif.

Obavy jsou v pořádku. Nicméně, had je obratlovec, kostra jeho lebky je složena z docela pevných kostí. I na první pohled křehká dolní čelist vydrží docela dost. Stejně tak i krční páteř. Samozřejmě, nemůžeš použít stejnou sílu na dvaceticentimetrové zmijátko a na metrovou kobru. Tohle je dost o citu a cviku. To už by si musel být opravdu "prase" abys hadovy ublížil. Proto je, zvláště u malých hadů, naprosto nevhodné používat jakékoliv rukavice.
Taky technika úchopu je rozdílná u zmijí/chřestýšů a třeba kober. Dost závisí na pohyblivosti krku a hlavy. Zmije mají obecně větší pohyblivost spojení hlavy s páteří než třeba kobry. Ale takhle se to dost blbě vysvětluje... Fyzicky na ukázce je to lepší.