Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodní kámen

Ahoj, chci se jen zeptat, čím odstraňujete při čištění z terárka usazený vodní kámen na sklech? Při rosení tomu nezabráním, ale sem tam vyčistit bych to chtěla.. Máte někdo nějakou vychytávku? Díky za odpověď.

Jde to dolu kyselinou(už nevím přesně kterou), ale taky prostředkem na mytí WC. Mám to vyzkoušený na akváriích, ale je to potom potřeba hodně důkladně vypláchnout vodou. Takže u zařízeného terárka to asi nepůjde použít. Nic jiního na to nejde použít.

Jde to dolu kyselinou(už nevím přesně kterou)

Jde to dolů mnoha kyselinami - např. fosforečnou, octovou, citronovou.
Nicméně s použitím v teráriu je to opravdu problém. Pokud toho "šutru" není vysoká vrstva, asi bych zkusil skla vyčistit tzv. "švédskou utěrkou" (lepší mít 2 - jednu namočenou, kterou se sklo pořádně otře a druhou suchou, kterou se odstraní mikrokapičky vč. zbytků nečistot).

Před lety jsem někde četl, že na tyto skvrny na skle je dobrá octová voda, a nebo pudinkový prášek.Ovšem; já jsem to nikdy nezkoušel.Jinak si myslím, že je dobrý vodu před použitím k rosení nejenom nechat odstát, ale i převařit.Používám vodu z vodovodu. A takhle ji upravuji na rosení;- vždy alespoň 12 hod. odstát, pak ji alespoň 10 minut vařím, a po vychladnutí ji hadičkou stahuji tak abych nestahnul současně bílý kal ode dna.Fyzikálním a chemickým procesům moc nerozumím. Ale myslím si, že právě ony bílé kaly - jsou usazující se rozpuštěné sloučeniny vápníku.Takže voda převařením ztrácí částečně svou tvrdost. Nebo se pletu??? Pokud jo, pak mi znalejší - opravte. Každopádně, takto upravená voda už tolik nezanechává ony bílé skvrny na sklech.

Ahoj,
ja to resim uplne obycejnou citronkou (citronovy koncentrat - ne sirup). Rychle, levne, ucinne. Lepsi je zvirata na celou proceduru vystehovat, ale nezbytne nutne to taky neni. Bezny potravinarsky ocet se mi neosvedcil, chtelo by to vyssi koncentraci. Kdo by to pak ale zase cuchal :-))