Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s krunýřem

Ahoj, jmenuju se Ivana a chovám želvu čtyčprstou. Máme jí asi 3 roky, vše bylo v pořádku , ale najednou jí jakoby prasknulpodálně ve švu krunýž , vypadá to jako kdyby jí byl malej. Nevím jestli je to nedostatkem vápníku nebo čím by to mohlo být. Nevíte někdo čím by to mohlo být. Díky za radu. Ivana

Ahoj, přidávám se k Adovi-chtělo by to foto. Jinak pokud jakoby vystupují jednotlivé destišky a mezi nimi se tvoří takové prohlubně, jedná se nejspíš o rachitis, tedy křivici, způsobenou nedostatkem vitamínu D. U želv pak dochází k měknutí krunýře a jeho deformitám.

Mrkni na úvodní stránce, jak vložit obrázek. K té želvě, jde o jakoby prasklinu? U želv se může stát, že při aktivním prolézání teráriem, vlezou i na nějaké vyvýšené místo (domeček, kořen) a pokud spadnou nějak nešikovně třeba na kámen, může dojít k vlasovému prasknutí rohoviny krunýře. Pokud není prasklina velká (široká, rozlezlá), což by v případě takového pádu v teráriu bylo pravděpodobnější, stačí místo potřít desinfekcí a želvě dostatečně vitaminovat a především mineralizovat (vápník) potravu a dojde ke zhojení, i když to bude stále viditelné. Ono v podstatě už o zhojenou jizvu (po prasknutí) může jít. Pokud by to bylo horší bylo by třeba pomoci veterináře.

Ne nezimuji, teď přez zimu jí krmím hlavkovým salátem, jablkem, mrkví,okurkou, sedmikráskami, čínským zelím , rajčatama,přidávám skořápky.V létě jí krmím převážně pampeliškou list i květ, jetel, jitrocel a pak občas ovoce a zelenina.

Zřejmě je to způsobeno příliš rychlým růstem, úplně (nebo téměř ůplně) bych vynechal ovoce, okurku, rajčata a salát. Základ stravy ponech teď přes zimu čínské zelí s nahrubo nastrouhanou mrkví a něco zeleného, co už natrháš venku. Snažil bych se dávat spíš menší množství a na dokrmení jemné seno. Ona asi seno ze začátku nebude chtít, tak ho můžeš nasekat na krátké kousky a zamíchat do zeleniny. Až přejdeš jen na "luční směs" (pampeliška atd.) bude vhodné v pozdním létě zelené nechávat zavadnout a postupně ji zvykat na přechod na seno v zimním období. Seno je nejlepší nasušit do zásoby ze stejné "luční směsi", jakou krmíš přes léto, aby bylo kvalitní.

Ve zverimexu to bývá spíš sláma než seno, ale někdy se dá vybrat něco jemnějšího, nejlepší je u nějakého soukromníka zemědělce trochu prohrabat seník a nabrat něco kvalitního do pytle (po domluvě). A na další rok si nasušit do zásoby sama. Vidět to bohužel bude, ale hlavní je, aby se to nezhoršovalo.