Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem anketka - substráty

Páč se tu často objevuje "souboj" substrátů, udělal bych schválně malý průzkum, kolik nás používá jaké substráty u hadů, případně ještěrů. U kategorie jiné, můžete v diskuzi specifikovat. S pozdravem Volte správný substrát. Krokodýl

Přírodního původu jsou i štěpky, hobliny a vlastně i noviny, ale měl jsem na mysli přírodní substrát v přirozeném stavu, tak jak ho někde "nahrabu", což uznej, že kokosová drť se nějakým způsobem zpracovává, resp. ji nenajdeš v přírodě v takovém stavu, jako ji koupíš ve zveráku.

Pokud používáš všechny kategorie, tak hlasovat nemusíš, protože by se to vcelku stejně neprojevilo, ale většina chovatelů asi preferuje jednu kategorii. Já taky v případě třeba karantény použiju noviny, kratší dobu jsem u některých hadů používal hobliny, ale hlavně používám písek a rašelinu. Anketa nejde postavit, aby vyhovovala všem, vždy je to určitý kompromis. Pokud by někdo dal ankatní otázku, co chováte, taky by spousta lidí chovala hady, ještěry, obojživelníky i bezobratlé, ale něco převažuje.

U menších hadů používám směs můlčovací kůru s lignocelem ev. rašelinou, u velkých hobliny. Lignocel samotný pouze u sklípkanů, ale poslední doubou se mi zdá, že jeho kvalita podstatně utrpěla, protože je plný zárodků plísní a hub, tak jej nahrazuji rašelinou.
to Para - jsem zvědavý na ten pit. protokol;-)

to Para - jsem zvědavý na ten pit. protokol

Jasně jsem napsal, že o ten bych dotyčného člověka požádal jen v případě, že bych zde chtěl strašit ;-).
Jelikož ale takovej úmysl nemám, zdá se mi úplně bezpředmětný s tím obtěžovat.
Spíš bych toto uvítal od kolegů co zde doslova napíší, že lignocel hady zabíjí :-/

Říkal že přímou příčinou smrti jeho hrozny byla sepse v důsledku perforace střev, tuto perforaci způsobila dřevěná štěpka, kterou asi had pozřel spolu s kořistí.
Já si osobně myslim že to byla náhoda, proto s tím nějak nechci strašit, ale když jsem četl jakej je lignocel "zabiják" hadů, zmínil jsem tenhle případ kterej se stal mýmu známýmu někdy na počátku 90tých let.
Mohu se ho zeptat jestli tu pitevní zprávu ještě má a pakliže ano, zda by mi jí okopíroval. Nic ale neslibuju páč to nezáleží na mě ;-)