Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pachové anální žlázy hadů

V jednom z předchozích dotazů, je zde dotaz na zápach v teráriu. Tady má zadavatel asi na mysli smrad z trusu. Já bych dotaz rozšířil na to; jakou máte kdo zkušenost ze sekretem z pachových análních žláz? A hlavně u jakých druhů hadů jste se z tím setkali. V současnosti mi překvapila funkčností této žlázy dospělá samice Trimeresurus (Cryptelytrops)albolabris. Tyto zvířata chovám již ve třetí generaci, celkem déle jak 10 let. V současnosti mám 2 páry. Samice co mi to předvedla je tříletá (cca 80 cm velká). Chtěl jsem z ní odstranit jen nepatrný zbytek zatržené svlečky. Puch to byl neuvěřitelný. Předtím mi to nikdy žádný z albolabrů neudělal.Ani tato konkrétní samice. A přitom jsem na rukou nenašel žádnou tekutinu (takhle jsem nenašel žádnou tekutinu ani u ploskolebců - a taky umějí řádně zasmrdět), tak jako mám zkušenost třeba s Epicrates striatus, nebo i z našima tessellátkama.U nich je tato tekutina šedě zbarvená, a dokáží jí poměrně hodně vypustit. Zajímá mi hlavně; tuto pachovou žlázu mají všechny druhy hadů? Pokud né - tak mám takový pocit, že ani mezi chovateli nevíme přesně který druhy hadů tuto žlázu skutečně mají a který ne.Dle mého názoru je to ještě komplikovanější o to, že jsou hadi v zajetí na určitou manipulaci přivyklí a tím ztrací i tuto svou přirozenou obranou reakci. Každopádně smrad který dokázala vyprodukovat samice albolábra byl až neuvěřitelně silný a v bytě byl cítit ještě druhý den.

zdravim,
jo já si taky myslim, že t y pachový žlázy má většina druhů hadů.
Mě osobně se to stalo při manipulaci s už zmíněnými E. striatus ( tam to bylo pravidelný ) ,ale i u Corallus ruschenbergerii ( cooki ) a Boa c. constrictor.samozřejmě užovky nepočítám... :-)