Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užovka červená - poraďte prosím

Ahoj, potřebuji poradit s mou užovkou. Před 14dny se špatně svlékla - v cárech (byla jsem pryč a nebylo dobré duše, která by ji kropila vodou), navíc bylo nutné kůži na hlavě odstranit ručně (po důkladném vymáchání samozřejmě) Od této mizerné svlečky má užovka podobu scvrklého jablka - šupiny po celém těle jsou zvrásněné, jako by byla dehydratovaná (vody má ale dost) Druhá užovka v tomtéž terárku je v naprostém pořádku. Pokud někdo máte podobnou zkušenost nebo víte, co by mi užovu pomohlo vrátit do původního stavu, napiště prosím. Moc děkuji za rady :.(

Podle toho popisu, mi to připadá, že na těle ještě zbylo hodně kusů nesvlečené kůže, kůže byla odstraněna jen z hlavy, ale možná nebyly zbytky kůže dostatečně odstraněny z těla, proto ten "vyschlý" vzhled. Bez možnosti vidění, respektive sáhnutí si na toho hada, lze jen těžko dedukovat. Zkusil bych ještě kvalitní lázeň ve vlažném vývaru heřmánku a dokontrolovat svlek. Těch koupelí v heřmánku bych klidně dělal víc, třeba dvakrát třikrát do týdne, hada bych nechal do dalšího svleku v hygienickém teráriu na vlhčených papírových ručnících. Veterinář by asi nebyl od věci, možná by doporučil nějakou vhodnou hojivou mast, nová kůže můe být poškozena. Hnal bych jí dostatečným krmením k dalšímu svleku a ten musí být pohlídaný, aby se v případě nutnosti had, co nejdřív pořádně dosvlékl. Jinak ještě takové malé pokárání, svlek hada je zakalením referován minimálně týden dopředu a v případě nutnosti odjezdu na delší dobu je třeba zajistit hadovi dostatečnou vlhkost, například vložením bedýnky s vrstvou vlhkého mechu a jen malým vlezovým otvorem nebo zaúkolováním zodpovědné osoby, která by mohla ve vaší nepřítomnosti terárium pravidelně rosit.