Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Předčasné páření Elaphe guttata... :-(

Dobrý den, chtěl bych tímto poprosit o radu...
Dnes jsem přistihl mé Elaphe guttata při páření...měl bych mít radost, ale nemám...:-(
Měl jsem pohromadě dvě "samice", jednu dvouletou a druhou jedenapůlletou. Z té starší se dnes bohužel vyklubal samec a napářil tu mladší... Může nastat nějaká komplikace? Vždyť je ještě mladá?! Více než 2-letý samec (teď již tedy vím, že je to kluk) má určitě přes metr, ale ta mladší 1,5-letá napářená samice ještě ne, odhaduji to na cca 70 až 80cm. Poraďte co dělat, zda sledovat, či nechat příp. vyšetřit, za jak dlouho apod.
Děkuji moc za rady.
Martin

Komplikací může nastat dost. Zatím se neplaš, odděl je a doufej,že z toho nic nebude. Na vyšetření se vykašli je to škoda peněz. Pokud bude napářená poznáš to stloustnutím v poslední třetině těla. Pokud k tomu dojde, jen doufej, že to dokáže bez problémů vyklást. Potom dej vědět jak to vypadá.

Každopádně už je hotovo, tak doufej, že se nepodařilo, ale viděl jsem snůšku (i když méně vajec) i u takhle malé samice (také nedopatření), snesla 10 krásných vajec a bylo z nich deset dobrých mláďat. Takže ji odděl, dobře zakrm a doufej, že když už z toho budou vejce, tak že vše proběhne bez komplikací.

Myslím, že můžeš být ráda, že nějaká vejce nezadržela. Fyziologicky správný průběh je, když samice vyklade všechna vejce najednou, většinou jí na to stačí několik desítek minut maximálně několik hodin. Pokud vejce tzv. trousí v průběhu několika dnů nebo i týdnů, může se to dít z více důvodů. Například byla nadměrně rušena a neměla vhodné podmínky pro kladení, může jít o zdravotní problém samice, může se to stávat v případě neoplozené snůšky atd.