Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Váha želvy

Chovám dve želvy Testudo Marginata a Testudo Graeca. Testudo Marginata - samček má štyri roky, veľkosť plastrónu 20 cm a váhu 1,2kg, čo sa mi zdá priveľa, pretože moja Testudo Graeca - samička váži sotva 700g, je podstatne menšia a má rovnaký vek. Krmím ho veškerou zeleninou, ovocím, granulami, v jedle nie je prieberčivý. Obávam sa, aby netrpel nadváhou, lebo nemá chuť ani do behania po byte, či záhrade, radšej len leží a slní sa. Prosím, aké máte vy skúsenosti s chovom a váhou vašich domácich mazlíčkov?

Je to poměrně dost, u želv je lepší, když rostou pomaleji, rozhodně bych vynechal nebo alespoň velmi silně omezil ovoce a některé druhy zeleniny (salát, rajče, okurka). Základem by měla být směs lučních bylin a trav, případně jemné seno. Ale pozor marginata je v dospělosti větší než graeca, takže nějaký ten rozdíl mezi nimi je logický a normální, ale ten růst marginaty je poměrně rychlý. Předpokládám, že nejsou zimovány, což je také příčinou větší velikosti v jejich věku. Ale není to nijak dramatické, důležité je, jak vypadá krunýř, jestli je dobře rostlý bez nějakých deformací. Pro kvalitní růst krunýře je třeba dostatek vápníku, UV B (lampa, sluníčko) a dostatečná vrstva vlhkého substrátu, do kterého se želvy mohou alespoň částečně zahrabat.