Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strava

Zdravím.Chci se zaptat jestli je možný krmit agamu kočičinskou i většími brouky,(popřípadě jakými),nebo mám raději zůstat u červů,cvrčků a kobylek.Děkuji

V podstatě lze zkrmovat jakýkoliv hmyz, který zvládnou. Otázka je, co jim bude chutnat či nechutnat. Potravu jim lze zpestřit občasným podáním myšat. Velmi vhodné je podávat končinčinám šváby (např. Blaptica dubia). Vyvaroval bych se většího množství moučných červů a zophobasů (peruánských červů). Jsou špatně stravitelní a tuční.

Např. Ron Tremper krmí už 20let(cca přesně nevim) svý eublíky pouze moučnýma červama. Tvrdí, že jejich přílišné množství chitinu je schopen odbourat enzym chitináza, který obsahuje trávicí trakt gekončíků a některých dalších hmyzožravců - sám ale připouští, že to není ještě nijak dokázaný či vyvrácený. Spíš bych viděl problém v přílišným množství zophobasů, kvůli jejich tučnosti...
Zydy žrali ti agamy někdy žížaly?? nezkoušels?

U gekončíků a scinků jsem nikdy s červama problém neměl, ale u mrňat gekonů se mi jednou prožral jeden červ z tělíčka ven - od té doby s nimi krmím jen vyjímečně... Věřím, že větší zvířata a nebo zvířata co s vou kořit koušou o 106 (ještěrky třeba) problém nemají, ale u Paroedur to tak není. :( VH

Tak je logické, že třeba eublepháři a jiní ještěři, kteří žijí v pouštních a polopouštních oblastech, jsou asi častými konzumenty larev i brouků smrtníků, kterých je tam neurekom, ale zase třeba tropičtí stromoví ještěři (např některé agamy, felsumy, anolisové) asi s tímto typem potravy budou mít větší problémy.