Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto plíseň v teráriu

Dobrý den. Objevila se mi plíseň v teráriu pro suchozemskouu želvu. Jako podloží jsem měla kokosové vlákno, ta plíseň se objevila jen na pár místech, v podstatě tam kde želva vyhrabala z misky ven granule a ty navlhly a zplesnivěly. Chtěla jsem se zeptat jestli stačí odstranit nakažená místa s okolím nebo je nutná výměna celého substrátu. Stalo se mi to asi 14 dní po výměně, tak se mi do toho tak rychle po sobě nechce. Je třeba při výměně terárium desinfikovat? A vadí, když v teráriu poletují malé mušky?

zamykám vlákno z důvodu jeho nadměrného napadání spamem (Aurifer)

Předmět Autor Datum
Zdarec, želvy sice nechovám ,ale lignocel užívám pro jiná zvířata. Pokud plesniví pouze granulky, st…
carlos 21.05.2007 10:08
carlos
Jakékoliv granule, trus a podobné "nečistoty" chce z lignocelu (zvlášť vlhčího) co nejdřív odstraňov…
krokodýl 21.05.2007 15:10
krokodýl
Díky za reakce. Asi se zeptám hloupě, ale stejně - lignocel je kokosové vlákno? O lignocelu jsem tad…
Ikvéčko 22.05.2007 17:17
Ikvéčko
Lignocel je drcené kokosové vlákno. Pokud máš slušný zdroj UV B (samozřejmě nejlepší je pravidelné s…
krokodýl 22.05.2007 18:36
krokodýl
Chovatel radil zadne vitaminy? :( Granule zelve nedavej. Sama mam granule a pelety, ale nekrmime jim…
Oslinka 28.05.2007 14:47
Oslinka
A v jaké formě je nejlepší podávat vápník? Někde jsem vyčetla, že se může přidávat ve formě drcených…
Ikvéčko 22.05.2007 22:20
Ikvéčko
Ta sépiovka je dobrá, spousta vápníku a želvy ji poměrně rády okusují, může si i nastrouhat třeba po…
krokodýl 23.05.2007 20:39
krokodýl
Ano, sepiovka je na vapnik. Skorapky v dnesni dobe nejsou dobry napad. Salmonela od slepic je na pov…
Oslinka 28.05.2007 14:52
Oslinka
Moc děkuji za rady. Máme želvu teprve krátce a tak jsem trochu zmatená z rozdílných informací, ke kt…
Ikvéčko 28.05.2007 21:33
Ikvéčko
Pokud je doma neaktivní a venku čilá, bude nějaký problém v podmínkách v teráriu, nevhodné teploty,…
krokodýl 28.05.2007 22:02
krokodýl
Mam doma 2 ceske knihy a pujcila jsem si z knihovny vsechny dalsi cesky vysle z posledni doby krome…
Oslinka 29.05.2007 08:53
Oslinka
Dotyčná kniha byla od Wilkeho - takže z té už opravdu vycházet nebudu. Nejlepší asi bude spolehnout…
Ikvéčko 30.05.2007 08:41
Ikvéčko
K predošlým vynikajúcim stránkam by som ešte pridal www.chelonia.org , kde je aj do češtiny preložen…
ado 30.05.2007 10:43
ado
Skvele, ado! Ty stranky jsou take spolehlive. Bohuzel obsahuji malo veci o jedlych rostlinach, ale t…
Oslinka 31.05.2007 08:36
Oslinka
Knihy pochopitelně mají různou kvalitu, ale ono ani nejde napsat přesný návod na chov želv, narozdíl…
Hugo 30.05.2007 11:57
Hugo
ahoj, před 14 dny sem dostala nové terárko pro svého hada, půl roku před tím v něm zemřel jiný had.…
quíík 10.03.2011 09:02
quíík
Aku tam mas teplotu? A zrejme to bude zlym vetranim. Samozrejme savo ako take je skodlive. Ak chces… poslední
danio007 10.03.2011 09:44
danio007

Zdarec, želvy sice nechovám ,ale lignocel užívám pro jiná zvířata. Pokud plesniví pouze granulky, stačí je a jejich okolí odstranit, nemusíš měnit celý substrát ani desinfikovat. Mušky ty tam budou vždy a ničemu nevadí. Lignocel ti může začít plesnivět sám od sebe, o výhodách a nevýhodách lignocelu tady bylo napsáno spoustu, mrkni do historie;-)

Jakékoliv granule, trus a podobné "nečistoty" chce z lignocelu (zvlášť vlhčího) co nejdřív odstraňovat, protože rychle podléhají plísním. Pokud budete místo granulí krmit zeleným (pampelišky, jetel, jitrocel, trávy) tak to plesnivět nebude a je to plnohodnotnější a přirozenější strava. Jako substrát bych spíš použil přírodní rašelinu s pískem (2:1), taky to plesnivění omezí. Nevím čím to je, ale čistý lignocel je pro plísně nějak moc dobrým substrátem a rozrůstají se v něm velmi rychle.

Díky za reakce. Asi se zeptám hloupě, ale stejně - lignocel je kokosové vlákno? O lignocelu jsem tady už něco četla, ale nenapadlo mě, že by to bylo to samé. Ještě k té stravě - já želvičce dávám i čerstvou stravu (jetel, pampeliška), ale protože nedávám žádné vitaminy (nedoporučoval nám to chovatel při koupi), tak jsem se bála aby jí něco nechybělo. A v granulích by měl být vyvážený poměr vitaminů i minerálů, které potřebuje. Nebo i mláděti stačí pouze zelené?

Lignocel je drcené kokosové vlákno.
Pokud máš slušný zdroj UV B (samozřejmě nejlepší je pravidelné slunění), tak vitamíny jako takové k zelenému přidávat nemusíš, maximálně vápník, i když toho je třeba v pampeliškách poměrně dost. Ono je i logické, že přirozená strava + podmínky (UV) se nemusí obohacovat, v přírodě jim to zelené, také nikdo neposypává vitamíny. Na zeleninu (čínské /pekingské/ zelí + mrkev) používám Nutrimix pro nosnice a mají k dispozici pořád kusy sépiovky. Vtamíny se přidávat můžou, ale spíš ve formě nějakého kompletního vitamíno - minerálního přípravku (např. ten Nutrimix, Vitamix Rep apod.), který obsahuje přiměřené množství vitamínů a hodně minerálií a lze jimi potravu obohacovat prakticky bez omezení. Zřejmě tím chovatel myslel, aby jste nepodávali vitamíny rozpustné v tucích (D, A, E, K), které se snadno předávkují. Pro mládě je zelené nejkvalitnější a vlastně i nejlevnější (což také není k zahození) dostupné krmení.

Chovatel radil zadne vitaminy? :(
Granule zelve nedavej. Sama mam granule a pelety, ale nekrmime jimi. Asi pulku mesice po porizeni zelvy jsem dosla na spravny navod k chovu a je v nem, ze obilniny a podobne veci pro zelvu nejsou. V mojich granulich i peletach se vyskytuji jen obilniny. Obchodnici prodaji vsechno, hlavne kdyz maji zisk.
Vitaminy jsou dulezite, jelikoz zelva nezije v nedotcene prirode. Urcite ji nekrmis vic jak sesti druhy lucnich bylin a jeste ke vsemu strava Tve zelvy neni z oblasti nedotcene hnojivy a chemii vubec. Pokud vim, puda zda obsahuje malo zivin a trpi tim i lide. Hodilo by se pridavat zelve sem tam nejaky vitamin na stravu - lehce poprasit. Vitaminy, ktere tu jsou k dostatni jsou chemicke. Temi zelvu muzes predavkovat. U prirodnich se to nestava, zelva prebytek vylouci. Z tech co se tu prodavaji mam Reptivite. Mala nadobka stala pres 200 Kc. Poridila jsem si nedavno z USA vitaminy (jmenuji se TNT = total nutrition for tortoises), obsahuji suseny rozemlety ibisek, opuncii (tento kaktus je bohaty na ziviny a po ususeni jich ztrati minimum) a dalsi veci, kterymi se moje ctyrprsta zivi. I s postovnym staly do 500 Kc a je jich mnohem vic jak dve sklenice od presnidavky. Zelva je neodmita, rada zbasti listek posypany TNT.

Lignocel mi ted taky trochu zplesnivel. Nevybrali jsme par kratkych stebel sena :( Jinak nikdy neplesnivel. Zkusenost mam akorat s plesnivou raselinou :(

A v jaké formě je nejlepší podávat vápník? Někde jsem vyčetla, že se může přidávat ve formě drcených skořápek, tak jsem to nějakou doubu dávala, ale pak jsem zase slyšela, že se má dodávat jen samicím před snůškou, tak jsem zase přestala. Sépiovku v teráriu má a někdy ji okusuje - z té má taky vápník? Někdy se snaží kousat i kameny - nemůže jí to uškodit?

Ano, sepiovka je na vapnik. Skorapky v dnesni dobe nejsou dobry napad. Salmonela od slepic je na povrchu skorapek a drubez se krmi hormonama, aby kure v kratke dobe dosahlo velikost slepice a sly ksefty. Sepiovka mi prijde osvedcena a bezpecna. Nekde muzes slyset, ze na vapnik bys mela davat varene vejce nebo tvaroh nebo jogurt a nebo piskot namoceny v mlece. To jsou nesmysly hlavne proto, ze organismus zelvy si neporadi s mlekem a cukry mu skodi - muzou zpusobit premnozeni parazitu + piskot je lidske jidlo a to zelvam na jidelnicek nepatri.

Moc děkuji za rady. Máme želvu teprve krátce a tak jsem trochu zmatená z rozdílných informací, ke kterým se dostávám. Před vánocemi jsem jí dala podle rady odborné knihy vařený žloutek a želvička pak druhý den zvracela a byla úplně apatická. Pak se to zlepšilo a byla zase čiperná. Drcené skořápky doporučovali také v této knize. Kdo se v tom má pak vyznat?
Každý den želvu pozoruji a někdy mi dělá starosti, že je málo aktivní - bojím se aby neměla přemnožené nějaké parazity. Všude čtu, jak má být želva přes den aktivní a šmejdit po teráriu, ale to ta naše rozhodně není. Ale je pravda, že když ji vezmeme ven tak tam běhá velmi čiperně. Když běhá alespoň venku, můžu být klidná, že je v pořádku? Zelené jako stravu dostává, vitaminy jí zkusím sehnat. Na dva dny jsemjí vysadila suché krmení, dostala jen zelené, ale měla pak jednu stolici úplně řídkou, tak jsem jí je teď zase dala. Je možné, že by jí přechod dělal potíže nebo to může znamenat, že jsou rostliny nějak znečištěné či nekvalitní? Trhám je ve dvoře u domu, snažím se aby to bylo co nejdál od cesty a ještě je pak omývám, tak to snad stačí.

Pokud je doma neaktivní a venku čilá, bude nějaký problém v podmínkách v teráriu, nevhodné teploty, málo světla atd. Přechod na jiný typ stravy může krátkodobě ovlivnit kvalitu stolice, protože se musí přizpůsobit mikroflóra žaludku a střev, což trvá i více dní. Je vhodné přecházet pozvolna, míchat suchou stravu s trávou a postupně ubírat suchou složku.

Mam doma 2 ceske knihy a pujcila jsem si z knihovny vsechny dalsi cesky vysle z posledni doby krome starsiho vydani Zycha a krome knih o vodnich zelvach. Zadna neobsahuje 100% spravne informace :!: Takze ceske knihy muzes mit tak akorat na koukani na obrazky. Sama je nechci prodavat dal, abych nekomu neuskodila. Nejhorsi je Bydli s nami suchozemska zelva od Romany Anderove. Na strankach zoo Praha odpovida na otazky lidem a muzete si precist v historii dotazu, ze knihu napsala. To je uroven, co? Co veta v knize, to lez. ]:(
Pokud umis anglicky, nejlepsi zdroj k chovu zelv je www.austinsturtlepage.com - zde najdes take navody k chovu pro hodne druhu zelv.
www.tortoisetrust.org - anglicka organizace, stranky obsahuji nespocet clanku - sekce Articles
a pokud bys mela ctyrprstou, tak nejlepsi stranky zde: www.russiantortoise.net - v casti site map je toho vic nez v menu, obsahuje dlouhy seznam jedlych rostlin
Je mi moc lito, ze Tve zelvicce bylo zle kvuli neci neschopnosti - autorum knih. Ani ty nemecke od Wilkeho apod nejsou dobre viz navod jak upect zelvu (topeni zespodu v terariu), take ze zelvy nemuzou prenest salmonelu na cloveka apod. :-?

Dotyčná kniha byla od Wilkeho - takže z té už opravdu vycházet nebudu. Nejlepší asi bude spolehnout se na rady zde v poradně. Anglicky bohužel neumím, takže zmiňované stránky mi nepomohou. Jo, a chovám želvu zelenavou - ale on bude asi chov ž. čtyřprsté a zelenavé dost podobný. Každopádně děkuji za všechny reakce.

Knihy pochopitelně mají různou kvalitu, ale ono ani nejde napsat přesný návod na chov želv, narozdíl od např. návodu na obsluhu mobilu nebo žehličky. A i nad informacema z netu se musí přemýšlet a ne je slepě praktikovat. Já jsem například z velmi kvalitních stránek zjistil, že i tropické želvy lze chovat od března do listopadu venku, ale u nás ležel ještě sníh. Byly to stránky Kalifornských želvařů :beer:

ahoj,
před 14 dny sem dostala nové terárko pro svého hada, půl roku před tím v něm zemřel jiný had. Pořádně sem ho vyčistila, nandala sem tam novou rašelinu a zařídila ho dle svého, včera sme si všimhla že rašelina vůbec neschne a tvoří se všude na jejím povrchu bíla plíseň :( poradte mi prosim jak to mam řešit. Dočela sem se že hadum neškodí savo, ale moc se mi to nezdá..
díky moc

Zpět do poradny Nahoru