Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brachypelma boehmei versus smithi

Dobrý den,
uvažuju o pořízení B.Boehmei nebo B.Smithi. Můžete mi prosím poradit, který z těchto druhů je vhodnější pro úplného začátečníka ? Je složité mít vlastní odchov ? Neznáte nějakého chovatele uvedených druhů v JČ nejlépe v okolí Písku ?

Děkuju předem za odpověď

loading...

Zdarec, co se týče vhodnosti obou druhů pro začátečníka, tak bych se mírně klinil k B. smithi, boehmei častěji a rychleji brání vyčesáváním chloupků. Odchovy nejsou složité, daleko složitější je sehnat k samici dospělého samce. Barevností se dvěma předešlým vyrovná i B. emilia, všechny tři pavouky seženeš za podobné, ne-li stejné ceny a i jejich nároky na chov se výrazně neliší. Pro nákup doporučuji některou z teraristických burz;-).

v ČR není pod CITESem žádnej bezobratlej(možná někteří otakárci ve sbírkách to můžou potřebovat) a doufám,že to nechtěj měnit....nezáviděl bych chovatelům,co by přišli na úřad s tím,že potřebují 800 povolení,bo měli nádhernej odchov :-D

Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat okolo 75% při teplotě 25°C, ale není třeba ji nějak úzkostlivě hlídat (vlhkost). Ideální je, pokud je substrát z 1/3 až 1/2 vlhký a zbytek suchý. Pavouk si pak sám vybere, ve které části se bude zdržovat. Pokud se zdržuje v horní polovině terária, bývá substrát příliš vlhký. Často doporučovanou misku s vodou nepoužívám ( bez problémů odchovávám ), neboť většina pavouků si terárium předělává po svém a začíná právě u misky, kterou převrátí, odkládají do ní trus, zbytky potravy a pod. Jako zdroj vody slouží právě vlhký roh v teráriu. Co máš na mysli zvláštními nároky?

Carlosi opět děkuju za odpověď. Abych vysvětlil ty zvláštní nároky .
V podstatě mně zajímá, jestli můžu zvládnout páření a odchov jako úplný začátečník, bez nějakého extra vybavení a vysoké školy pavoučích nároků. Četl jsem asi před rokem knihu o sklípkanech a teď si osvěžuju paměť na netu.
:))Ještě nemám žádného svého pavouka.Chystám se pořídit si samici rodu Brachypelma (nejspíš) boehmei. Koupit terárium (asi 20x20x20 cm) s větráním pomocí mřížky na přední straně dole a u zadní strany nahoře. Jako podklad dám řekněme lignocel a došperkuju to nějakým mechem. Dám tam kousek kůry jako úkryt. Umístním ho někam kde bude mít klid bez přímého slunečního světla. Vyhřívat se chystám pomocí žárovky. Mech budu pravidelně rosit rozprašovačem. Až dosáhne samička dospělosti (tuším cca po 9 svleku), pořídím samečka a nechám je pod dozorem spářit. Pokusím se nechat kokon samici až do otevření. Mám s tímhle postupem reálnou šanci na odchov ?
A ještě nevím jestli pořídit odrostlejší samici, nebo řekněme 10 pavoučků ve 2 svleku.

Nechceš ten odchov zkusit nejdřív s albopilosama,já jen že brachypelmy dost často žerou samce a i když to budeš dělat pod dozorem,pokud to budeš dělat poprvý,téměř nevíš,co tě čeká. Taky sem si říkal "jo,pohoda,když by po něm samice šla,vrazím jim něco do cesty a bude to" a než sem se nadál,měla samce v chelicerách.Naštěstí to byla "leda" vaganska. On ten samec boehmeiki není nejlevnější záležitost(alespoň pro mně jako studenta:)) )
Je to jen taková menší rada,klidně můžeš jít rovnou do boehmei.

Každopádně z vlastní zkušenosti ti můžu poradit, pokud máš na teráriu (dnes běžně prodávaný "model") větrání v přední dolní části a je umístěno relativně nízko bude ti tím propadávat substrát a budeš mít kolem docela nepořádek, lepší a určitě i levnější máš lepit si terárka sám podle svých představ:-)

No, naplánovaný to máš pěkně, realita bývá však trochu jiná. Pokud chceš pavoukovi vyšperkovat terárium, jak popisuješ, trochu bych nafoukl rozměry, klidně 10cm na každou stranu- pokud v něm budeš chtět samici pářit, to platí pro dospělou samici. Větrací mřížku bych volil jen jednu, aby nedocházelo k průvanu, který pavouci zrovna nevyhledávají a zbytečně rychle pak vysychá substrát, stačí šířka 5-7 cm. Žárovku v klasickém pojetí bych ti nedoporučoval, takto "osvícený" pavouk se ti s největší pravděpodobností zahrabe, aby byl mimo dosah světla. Možná by byla vhodnější barevná, ale s tím zkušenost nemám. Dopělost v 9.sv. udávaná v knihách platí pro samce, často je o 1-3sv. více, obzvlášť u Brachypelm. Měl jsem samce B. boehmei, který dospěl v 15.sv. Vzhledem k tomu, že sehnat samce tohoto druhu je docela problém, volil bych raději možnost pořízení 10ti prcků. S největší pravděpodobností ti všichni do dospělosti nedorostou, ale mezi zbytkem by se mohl vyskytnout vytoužený samec;-).

Děkuju všem za vaše odpovědi, dozvěděl jsem se tady dost základních informací.
Ještě bych rád tuhle debatu obohatil tak se ptám:
jaký bývá poměr % samců a samic v jednotlivých odchovech ?
v jakém věku mám šanci rozeznat pohlaví ?
pozná se dobře u zmiňovaných Brachypelm ?

No % počet samců a samic z daného kokonu asi nikdo moc nekontroluje, už z důvodu vysokého počtu mláďat by to bylo docela náročné zjišťování a bylo by třeba mnoho pozorování,aby se dalo vyvozovat nějaké závěry, ale kdo ví třeba jsou na tom někteří soudruzi tak dobře že už i taové výzkumy provádí;-) Jinak pohlaví lze rozeznat podle přítomnosti spermatéky na svlečce pavouka, její tvar je specifický pro každý druh a rozeznat ji resp. odhalit ji je možné už od zhruba 5svleku, jen to chce cit v rukou, pinzetu a lupu:-)
Opět si už docela trapně dovolím vložit odkaz jiných stránek, kde je problematika nastíněna názorněji, tak doufám že to snad nebude vadit, když je to pro dobrou věc:-))

www.lasiodora.sk/index.php?clanok=vtackare/info/urcenie_pohlavia

% poměr pohlaví v kokonu by mě taky zajímal. Myslím, že u každého druhu i v rámci druhu může být jiný. Chtělo by to zkoumat alespoň 50 ks jedinců z několika kokonů, aby byl výsledek trochu objektivní. Většina chovatelů se snaží naopak, zbavit se mladých co nejdřív, protože krmit rozlezlý kokon např. od Brahypelm je docela prča. Pohlaví lze rozeznat na svlečce podle přítomnosti spermatéky okem::) okolo 6.sv. ( u Brachypelm ), s počtem svleků pochopitelně velikost spermatéky a pravděpodobnosti roste. Pokud máš k dispozici mikroskop, lze pohlaví určit i dřív;-).

Jenže i kdyby si zkoumal stále stejný vzorek řekněme cca 50 kusů, stále to nebude mít žádnou výpovědní hodnotu, protože to nebude celkový počet mláďat v kokonu... Možná ještě u některých stromových druhů, které v kokonu mají mláďat míň by to šlo, sledovat, i když neskutečně pracně, celý odchov, ale smekám před tím kdo by si troufl kontrolovat a čekat u několika set mladých např. Lasiodor a podobně:-)

Myslím, že to určitou výpovědní hodnotu má, 50 ks není zase tak málo, samozřejmě čím víc, tím je číslo přesnější. Když se dělá spermiogram, také se vybere jedna výseč, podle které se pak hodnotí celá dávka;-). Pohlaví u všech jedinců v kokonu neurčíš nikdy, protože nikdy nepřežijí všichni. V současné době u mě přežívá asi 400ks parahyban od 4.-6.sv., tak při dalších svlecích začnu evidovat pohlaví, jsem zvědavý, jakých počtů se doberu;-).

No určitou ano, ale i když budeš brát v potaz jistý počet mláďat, která nepřežijí, pořád to není nijak směrodatné... Je to možná jen můj názor ale logicky, když budeš mít např. 400 mláďat, ze kterých vybereš náhodně 50 ks a určíš časem procentuální zastoupení jednotlivých pohlaví, tak mezi těmi zbylými 350 kusy může být 100% samic stejně jako i samců...

Pěkně jste se do sebe pustili. Statistika tvoří přesná čísla ze souborů čísel nepřesných. Je lepší mít alespoň nějaké číslo než žádné. Carlosi zveřejníš prosím výsledky ?
Chci ještě podotknout o co šlo v mém dotazu. V podstatě mně zajímalo, když si koupím 10 prcků řekněme ve druhém svleku, jestli mám šanci dochovat si př. 1,1 . Neznám poměr úspěšně dochovávaných mláďat a zajímalo by mně, jestli z toho co si z mladých necháváte je vždycky alespoň nějakej samec.

Děkuju předem všem za odpověď. Vážím si toho, že mi pomáháte a třeba se najde někdo, koho tahle debata taky zajímá.

Myslím, že celé fórum je o výměně názorů, rad a zkušeností. Pokud se nějakých věrohodných výsledků doberu, tak je samozřejmě zveřejním. Když si koupíš 10 prcků, s největší pravděpodobností se ti podaří získat min. 1 pár, podle počtu odrostlých mláďat. Pokud už pohlaví rozpoznáš, je dobré samce trochu zpomalovat v růstu, naopak samici dopřávat vše k rychlému růstu, aby jsi u ní získal 1-2sv. navíc;-).

Já se do nikoho nepouštím, opravdu je to jenom diskuze a carlose považuju za dost zkušeného, takže opravdu z mojí strany to nebylo myšleno nijak špatně:-) Jinak růst ovlivníš jak krmením tak teplotou, takže pokud během růstu zjistíš, že jde o samce, můžeš jej umístit do prostředí s relativně nižší teplotou a krmit jej střídmě, čímž opravdu docílíš toho, že se jeho růst zpomalí. Vyšší teplota a časté krmení pak má feekt opačný... Jen pokud se budeš snažit takto popohnat v růstu samici, je dobré to s krmením nepřehánět, aby pak neměla abdomen napnutý k prasknutí, protože pak může při pádu v teráriu nebo jiné nehodě docela dobře dojít k jeho prasknutí, což může mít za následek její úhyn. Další otázkou zůstává, zda je tato metoda vhodná, když půjde o sourozence z jednoho kokonu, ale to už je zase o něčem jiném:-)

Myslím, že nikdo z nás to nebere nijak osobně, prostě běžná výměna názorů;-). K následkům překrmení co píše nerosekdas bych ještě doplnil v extrémních případech neschopnost takto vykrmeného pavouka obrátit se před svlekem "na záda". Často se mi stalo, že vykrmený pavouk přestal přijímat potravu a neúměrně se natáhl interval mezi svleky. Takže s mírou;-).

Mno jak píše carlos, klidně tu přední mřížku vysaď úplně, opravdu by ti substrát rychleji vysychal, což sice u zmiňovaných Brachypelem dle mě nějak zvlášť nevadí,ale alespoň nebudeš muset tak často rosit. Co se velikosti terária týká, tam určitě záleží na tobě, sice jsou dány nějaké obecně minimální rozměry, ale bude už záležet jen na tobě, jestli budeš chtít mít jednoho pavouka nebo tě to chytne a časem jich bude třeba x set:-) Podle toho se nejspíš bude odvíjet, jestli budeš mít terárka menší, účelně zařízené a nebo jedno větší zařízené jako výsek biotopu... Názory na velikost terária se docela liší, někteří si stojí za názorem, že ve velkém teráriu je pavouk plašší a hůře přijímá potravu ale myslím že tam to bude spíš tvrzení proti tvrzení a problém to určitě nějak nebude...
Inspirací budiž ti například těchto pár fotek třeba:

www.arachnomania.cz/fotogalerie_teraria.php

Jinak žárovku si myslím není třeba dávat, pokud máš nějakým způsobem zajištěnu určitou teplotu, je to zbytečné, neboť většina pavouků světlo opravdu nějak nevyhledává a spíš se snaží někam ukrýt. Zde by možná v úvahu přicházela možná nějaká zářivka ale i ta by spíš byla jen pro "zkrášlení" S rostlinami se asi taky v dekorativném teráriu počítá, ale zase musí to být takové rostliny o které se pavouk nemůže zranit a zase takové, které ustojí jeho časté reorganizování terária:-)
A s pohlavím, určitě záleží na tobě jestli budeš chtít mít samici nebo samce, ale už z vícero důvodů je lepší mít samici, tím hlavním je ten, že na rozdíl od samce(u Brachypelem zhasne cca po roce) se může dožít docela vysokého věku. počet svleků do dosažení dospělosti ber hodně s rezervou, někomu může pavouk dospět druh od druhu, kus od kusu jeden v 9. jiný ve 13.svleku... Zaručeným znakem dospělosti je u samců přítomnost bulbů na konci makadel a u některých druhů i tibiální trny. v případě samic je dospělost prokázána tvorbou neoplozeného kokonu, ale pozor, to neplatí vždy, samice jej může stejně jako nemusí udělat, proto se zde dá řídit i trochu vlastním úsudkem a někdy se dá pářit samice, která podle tebe už má patřičnou velikost a mohla by dospělá být, To pak už poznáš jednoduše, buď dá a nebo :x:;-)

No jo, jenže doma, když ti přítelkyně nebo manželka nebude chtít dát, tak nebude mít určitě tendence se tebou nacpat k prasknutí;-) Ono to tak nefunguje vždycky, samice může samce třeba jen odhánět, ale to je taky jen dočasu, vždycky to je pro tebe signál, že momentálně dát radši samce pryč s tím že to po čase můžeš zkusit znova...
Jinak velikosti adultních samic Brachypelem obecně se pohybují od těch cca 6 do 8 cm orientačně, samozřejmě čím starší tím větší. Jinak rozdílů mezi samcem a samicí je víc od velikosti těla, přes přítomnost tibiálních trnů a bulbů na makadlech až po celkový pohlavní dimorfismus, je to druh od druhu:-)
Doufám, že by se Spídy moc nezlobil:-/ ale názorný příklad je nejlepší tudíž tady máš už zmiňované dva druhy:

Brachypelma boehmei

www.spidy.goliathus.com/brachypelma-boehmei-id59.html

Brachypelma smithi

www.spidy.goliathus.com/brachypelma-smithi-id38.html

konkrétně u Brachypelem bývají rozdíly mezi pohlavími v přítomnosti tibiálních háků u samců a také v tom, že při porovnání jsou samci oproti samicím subtilnější:-)

Ahoj všichni, mám další dotaz. Carlos mi tady radí přidat na každou stranu 10 cm, není to potom moc vysoké ? Mám strach aby se při pádu neporanil. Kolik dáváte brachypelmám substrátu stačí 5 cm ? A poslední - zkoušel jste někdo krmit hmyzem z přírody místo cvrčků ?

Ahoj lidi, tak mám v úschově první boehmeiku, začátkem týdne se svlékla. Byl to zážitek. Proto mám další dotaz : Jak dlouho po svlékání jí můžu poprvé krmit ? Slyšel jsem hrůzostrašné historky, jak moučný červ sežral svlečeného pavoučka apod. Před svlékáním nepapala asi 14 dní.

Záleží docela na tom, jak starý pavouk je, mladší jedinci "ztvrdnou" dříve než starší(adultní), u mladších se jedná o dobu zhruba den dva, zatímco u starších je to více dní, každopádně pokud podáváš živé krmivo, klidně s krmením můžeš počkat, ten pavouk to vydrží bez problémů;-) Jinak k moučným červům, jde o docela nevhodné krmení, protože pokud je živý a pavouk si nevezme hned, může se zavrtat do substrátu a časem ti připravit právě takové nemilé překvapení, kdy je po svlékání pavouka schopen jej i zabít. Já sem tuhle zkušenost utržil bohužel u adultní kudlanky H.membranacea, kdy larva příbuzného Z.morio kudlance doslova sežrala skoro polovinu těla. Každopádně pokud zkrmuješ hlavně "moučňáky" není nic lehčího, než červa nastřihnout, drtivé většině pavouků to nedělá žádné problémy. Konkrétně třeba u žádných Brachypelem sem v době, kdy jsem jimi červíky krmil, problém neměl. z vlastní zkušenosti je třeba hůř nebo vůbec nepřijímaly Aviculárie,ale to je zase jiná kapitola:-)