Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Naja

Ahojte, neni zrovna doba, kdy na svet prichazi maly kobricky? Nebo je jeste brzo? Neplanujete nahodou nekdo odchov Naja naja nebo Naja kaothia? Urcite bych o jednu z nich mel zajem.

loading...

Nejen, že není zákeřná, ale dokonce je i v jistém smyslu inteligentní a rozhodně je to nádherné a impozantní zvíře. Na druhou stranu, není pro člověka bez velkých zkušeností s jedáky a hady vůbec a pokud někdo shání jeden kus bez výběru pohlaví buď toho nebo onoho druhu kobry, tak v tom čuju něco jiného než ryze chovatelský počin... Na "mazlení a předvádění" jsou vhodnější jiné druhy.

Na druhou stranu, já si léta chtěl pořídit kobru. Ne vysloveně na mazlení, ale jako impozantního jedince k ozvláštnění zmijotéky. Bylo mi také jedno, jaké to bude pohlaví, takže můj dotazpřed nějakými dvěma lety mohl znít úplně stejně. Dneska ten zlatíčko má cca 120 cm a silně uvažuju o dopárování. Takovou hromádečku vajec N. naja... to by bylo radosti.

Jinak souhlas, kobra je docela inteligentní zvíře. Akorát ten můj kluk zřejmě trpí rozdvojením osobnosti. Někdy se snaží kořist uškrtit, někdy umlátit hlavou.

:puff:

,,Někdy se snaží kořist uškrtit, někdy umlátit hlavou.":-D
Možná bude znít můj dotaz hloupě: Já kobry nechovám (a asi nikdy nebudu). Jak je to s účinností a užití jejich jedu na kořist? Před lety jsem byl u kamaráda který choval několik odrostlejších mláďat Naja naja ve velikosti cca 80 cm. Když mi předváděl jejich krmení, probíhalo to takřka stejně jak popisuješ: Hadi do myší kousali, a ty poplašeně pobíhaly po teráriu, ale né a né exnout. Čas jsem neměřil, ale určitě to byly minuty. Myslím si, že pokud by takhle lovila v přírodě, možná by měla potíž po uštknutí kořist dohledat. Když mi pak předváděl krmení zelený mamby, tak to byl až extrémní nepoměr.

Moje zkušenost se týká pouze subadultního samce N. naja. Jeho způsob lovu je velmi "hektický" jak už jsem zmínil. Jak píšeš ty, kořist někdy exituje i minuty. A to po několikanásobném kousnutí - zmijího typu (krátké a rychlé). Asi je to dáno relativně krátkými zuby kobry (mamby mají zuby naopad velice dlouhé). Jiná situace nastává při opravdu povedeném kousnutí, tj. když se zakousne a pár sekund kořist drží a pumpuje jed. Pak to má 1/2 kilový potkan opravdu za pár.

Nazdar
to je trochu zvláštny dotaz Vladku :-). Možem zodpovedne prehlásit, že pri tom pomerne slušnom množstve kobier ktoré chováme je minimálne na 80% isté že si kobra korist podrží a nepustí ju ani keby som sa to snažil urobit násilím. Od určitej doby už krmime kobry len mrtvou potravou. Myslim že na to časom príde každý kto kobry chová. Jirka má štastie, že má kus ktorý to (zatial) nepraktizuje. U kobier je totiž ten problém, že nevyčkávajú ale korist prenasledujú. Tým že potravu nahánajú, v drvivej väčšine pokusov ju chytia za zadné nohy, prdel či dokonca za ocas. Hlodavec sa samozrejme bráni kúsaním a hlavne u velkých potkanov hrozí pomerne masívne mechanické zranenie. Kto to zažil určite vie aké je tažké liečit hlboké hnisajúce ložisko aj u nejedovatého hada,natož u kobry (prišli sme takto o velkú mossambicu). Nechcem nikoho strašit, viem že je krajšie pozorovat hady pri prirodzenom love potravy, ale nech si každý uváži sám či to stojí za takéto problémy. :puff:

Zdravim,cital som niekde prispevok od T.Mazucha-tykalo sa to N.melanoleuca.Tam ma zaujalo ,ze su povazovane za najinteligentnejsie kobry Afriky a mozno vobec.Doteraz som povazoval za najmozeg Kinga.Celkom by ma zaujimalo jak sa tato inteligencia prejavuje v terariu.Myslim,ze par chovatelov sa tu najde.Majte sa.

nechápu proč by nemohl někdo chtít chovat jednu kobru!kobry jsou podle mě jedny z nejnádhernějších hadů,beru na vědomí že jsou nebezpečny a manipulace s nimi je jako manipulace se nabitou zbrani,ale pokud je člověk opatrnej a rozumnejjjjjjj tak si myslim že jsou snem mnoha chovatelu ktery neni těžky splnit

Neviem či tu je nejake mooje slovo platne, ale ja si myslim že na začiatok je velmi vhodna Naja siamensis. Ja mam cca pol ročneho samčeka, je to fakt velky kludas. Za toto obdobie čo ho mam doma mi kapucnu ukazal asi tak 3-4 krat. Je pravda že je troška nervozny, pokial ho niekto vyruši pri žrani ale inak nie. Manipulacia snim je bezproblemova, jednou rukou za chvost, druhou rukou podbrať s hakom. dokonca ked ho vyťahujem len na haku tak nikdy sa mi nestalo že by mal nejake tendencie vyšmyknuť sa alebo snažiť sa ujsť. Možno nie všetci maju taketo skusenosti so siamkami, podotykam že vobec nepluje, ale okuliare pre bezpečnosť treba mať vždy. Su to velmi krasne hady, akurat si treba vždy uvedomovať čo dokažu ...

Letos v breznu jsem pujcil oba sve trilete samce (160cm) kolegovi,ktery ma ctyrletou samici (180cm), asi po hodine a pul doslo ke tridenimu pareni, ktereho se stridave zucastnovali oba samci, vysledkem bylo 12 vajec a 10 vylihlych mladat, vsechny tri melanoleuky byli po dvoumesicnim zimnim klidu od prosince do unora pri teplote 17-20°C ,od kaouthii jsem mel prvni odchov ve trech letech stari u ater taky...

Akorat ze ten had byl devenomizovanej

Nemusel bejt... I když v těchto zemích to dělají. Ale viděl jsem už x show v Asii a opravdu i když si tam hráli s kauthiema nebo king kobrama tam měli jedový žlázy i zuby. Kobry maj tak malinký zuby, že to u nich jde jen blbě poznat, ale vždy je pak chytli za hlavu a ukázali nám je. Ale co jsem slyšel tak v zemích jako je egypt a takový jim vyrvou co jde.