Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co jsem to v lese viděl za obludu?

V neděli jsem zažil hroznou příhodu. Chtěl jsem se podívat, jestli po dešti už nevyrostly nějaké houby, vyrazil jsem do lesa. Trochu jsem zabloudil, les starý, temný, stromy vysoké. Rozlížím se, kouknu nahoru - na starém smrku(nebo co to bylo?), který měl uraženou korunu nahoře vidím něco jako kolo od traktoru. To bylo divné. Kouknu na zem - tam se tu a tam válí kosti, dokonce jakási rozbitá lebka, snad ze psa, rozhodně docela velká. Říkám si - to je divný. Lezu na sousední strom (ještě že to mám nacvičené ze stěny). Když jsem vylez dost vysoko, vidím, že to není traktorové kolo, ale monstrózní hnízdo, určitě alespoň 2m v průměru. A pak se to stalo - z hnízka vystartovala příšerná obluda s děsným zobákem velká minimálně jako auto. Tím myslím rozpětí křídel, tělo bylo samozřejmě menší, ale i tak to bylo monstrum. Lekl jsem se tak, že jsem málem sletěl ze stromu dolů. Ještě jsem zahlédl, že v hnízdě sedí jakési přerostlé kuře s šedivým chmířím a zlýma očima. Bylo tam jen jedno, ale i tak bylo velké minimálně jako dospělá slepice. V každém případě jsem se odtamtud rychle vypařil, protože tu dospělou potvoru bych asi nepřepral, kdyby se rozhodla, že mě hodlá ulovit. Ještě teď se klepu strachy...

Takže se chci zeptat, když se v té různé havěti vyznáte - co je to za příšeru tam v lese? Já se v tom nevyznám, umím skládat compy, tomu co poletuje v lese nerozumím. Vzdáleně to připomínalo obludu z toho starého filmu Cesta do pravěku (co chtěla sežrat ty kluky), akorát s křídlama. Když to letělo, tak to vypadalo jako ti draví ptáci, co jsou tady u nás na kostele ve věži, akorát to bylo tak 20x větší. To malé co žije na věži se jmenuje nějak od "P" (Něco jako pošuka, ale trochu jinak, mám to na jazyku). Taky jsem si teď vzpoměl, že jsem něco podobného viděl v učebnici dějepisu. Myslím, že se to jmenovalo Ptáh Noh. Myslej jsem, že je to vymyšlený a že se to nedá nikde potkat. Věřím, že mně poradíte, jinak už nikdy nebudu moct do lesa na houby. Díky. Karlík.

Kdepak výr, tohle mělo příšerný zoban, ale relativně malou hlavu.
A obrovský křídla na konci s takovými jakoby prsty - což byla asi jednotlivá oddělěná péra.

Taky si vzpomínám, že to mládě v hnízdě mělo na hlavě takovou krátkou bílou chocholku - připomínalo tak trochu indiána na válečné stezce.

No to je zaručeně vono! :-D
Je jisté, že to není schopné sežrat člověka menší postavy?
Já si na tom stromě připadal jak Frodo před Nazgúlem - křídla to mělo určitě aspoň tři metry do šířky.

Je to vzácný?
Ještě jsem neslyšel, že by někdo v lese našel orlí hnízko s mladejma.

Člověka fakt neuloví, je normálně plachý a napadnout by ho mohl snad jedině v zajetí, o útoku ve volné přírodě jsem nikdy neslyšel, ale úplně vyloučit ho například v případě ohrožení hnízda (vybírání mláďat) nelze. Pár šrámů jsem od jejich obrovských drápů viděl u známých sokolníků. A drápy jsou to fakt veliký, údajně dokáží ty největší samice (samci jsou menší) orlů skalních, který je podobně velký jako mořák, ulovit i vlka. Jsou poměrně vzácní, u nás je jen několik párů a měl si velikánské štěstí, žes ho mohl pozorovat. Rozpětí má určitě méně než 3 m, myslím, že maximálně 2,40 a to ještě asi jen největší poddruh (kamčatský), ale věřím, že když nedaleko člověka vzlétne, že vypadá větší.

Jestli ty si z nás Karlíku trochu neutahuješ. Australopiték byl podstatně drobnější než dnešní člověk, tudíž i jeho dítě bylo poměrně drobnější než stejně staré dnešní dítě. A předpokládám, že ten orel, co jej kdysi ulovil byl i větší a silnější než mořský orel, podobně jako dnešní tropičtí orli specializující se na lov opic, např. filipínský orel opičí nebo jihoamerická harpyje, kterým občas domorodci také připisují zmizení dětí, ona si to ta harpyje taky snadno splete:-D.

Tak je to 100% potvrzené - hnízdo orla mořského s jedním mládětem.
Potkal jsem poblíž nadšence, kteří to hnízdo průběžně sledují a hlavně hlídají - kdyby nějaké myslivecké prase (jak říkali) zatoužilo po nelegální trofeji, tak aby ho včas zpacifikovali. Místo zná jen pět lidí, já jsem šestý. Budu mlčet jako hrob, aby to nezjistili nějací špatňáci.

Děkuji všem za informace, záhada se vysvětlila.

No jenom jestli to nebyla pošuka mořská. Rozpětí křídel 3,6 až 4,2 metru. U mláďat jasně patrná bílá chocholka. Při odletu z hnízda vydává zvuk gripenu. Na obranu před jejím útokem by lidé měli nosit zvoneček nebo pepřový sprej. Popis odpovídá, ty lebky pod hnízdem taky sedí. A záměna s jinými dravci se vyloučí po prozkoumání trusu, který často obsahuje zvonečky a víčka od pepřového spreje.

Štěňatům a letadlům přeju hodně štěstí a dobrou chuť. :-p

Protože jsem jeden z těch, kdo hnízdo "Pošuky" hlídají, možná by vás zajímalo, co se stalo s tím mládětem. Dopadlo to dobře, mladý úspěšně vylétl z hnízda a teď je občas k vidění okolo rybníků. Doufejme, že v letošním roce dostane dalšího bratříčka nebo sestřičku. :-)

Kupodivu, orel morskej jde vcelku nahorou. I kdyz je hubeji hlave rybari otravenejma navnadama (divny, ale je to nejcastejisi pricina umrti nasich kusu...), tak fakt jdou nahoru - co vim, tak uz jsou a Karlovarsku, Prerovku, Palava, Trebonska a mam pocit ze i na Ralsku a okoli. By me vcelku zajimalo, od kud je tahle "obluda" :) Oblast, kde hnizdi lze najit naprosoto v pohode treba v atlase hnizdniho rozsireni - jsou verni svemu hnizdisti, takze tajeni oblasti nic neochrani :) VH

Ale nebylo to ani poznat,jen s tím střílením jsi mě vyděsil,páč jsou ropáci přísně chránění :-D.
Pujdu sehnat toho traboše,ale napadlo mě ho parknout k popelnici na plasty a tu hadici picnout do ní,ušetřím tak za žrádlo a nevrhnou se mi alespoň na mé plastové blatníky na autě :puff:.

To by asi šlo, ale kyslík ve vzduchu jim vůbec nedělá dobře. A mít zapnutý celý den doma spalovací motor by zas nevonělo mě. Napadá mě finančně náročnější chov na zahradě v zaparkovaném nastartovaném Trabantu s hadicí na výfuku vedoucí do okýnka(ostatní dveře a okna dobře utěsnit ;-))

Pokud Vás zajímá, co je nového u "Pošuky" - v hnízdě je v současné době jedno mládě v prachovém peří a má se čile k světu. Takže to zatím vypadá na druhý úspěšný ročník, z čehož máme všichni velikou radost. Tím spíše, že je to jediné hnízdo v celém našem kraji. :-)