Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem DH sunglow

Můžete mi prosím někdo vysvětlit, co za hroznýše se skrývá pod názvem DH sunglow? ::) Jde snad o nějakého salmona?

Děkuji.

Je to vlastně salmon zkřížený s albino sharp, část mláďat (cca polovina), která podědí zbarvení po salmonech a tedy si nesou dále i gen pro hypomelanismus a zároveň pro albino (všechna mláďata ze spojení jsou 100% hetero na albino) jsou nazývána DH (doublehetero) sunglow a jsou výchozí formou pro vznik sunglow (buď vzájemným křížením nebo křížením opět s albino sharp), což jsou opravdu atraktivně zbarvená zvířata (viz foto - staženo z internetu, doufám, že se autor nebude zlobit, nejde přeci o komerční použití). DH sunglow jsou zbarvena hypomelanicky jako salmon (viz příspěvek a odkaz výše - GG).
[http://img143.imageshack.us/img143/3021/bcsg05m1sun glowko9.jpg]

Ako už písal krokodýl, DH (double heterozygot) na sunglow je vlastne salmon het. albino. V spojení s albinom alebo druhym DH sunglow vznikne určité percento sunglowov (spolu s albinami, DH...). So spojenia DH x DH je šanca vzniku supersunglow (dvojitý homozygot) a super DH sunglow - bohužiaľ sa dajú odhaliť až pri ďalšom množení.

Sunglow je albino salmon (kvalitnejšie albino) a DH sunglow je salmon het. albino.

Z páru DH sunglow vzniknú teoreticky Supersunglow, Sunglow, Super DH sunglow, DH sunglow, Supersalmon, Salmon, Het. albino, Normal. Vizuálne nebude možné oddeliť (vyzerajú rovnako):
- Sunglow od Supersunglow, takže to budú possible Supersunglow
- Super DH sunglow, DH sunglow, Supersalmon, Salmon - všetky vyzerajú rovnako a budú teda poss. Supersalmon poss. het. albino (poss. DH sunglow)
- normal od het. albino, takže budú poss. het. albino

Ak je záujem môžem skúsiť aj pomery zastúpenia jednotlivých mladých a teoretické šance na Super a het.
Ak neni niečo jasné pokúsim sa ešte vysvetliť.

Pri spojení DH sunglow a albino bude jasné ktoré mláďa je ako geneticky vybavené, pekne to rozpísal krokodýl. Vznikne aj viac sunglowov a je lacnejšie kúpiť albino samca a DH sunglow samicu (príp. opačne) ako pár DH sunglow - rozdiel je tuším momentálne okolo 10000kč na páre. Taktiež albino a DH sunglow sú inak sfarbené takže to vnesie trocha rozmanitosti do kolekcie (ak už nemáš 10 albín a 5 salmonov:-):puff:)

Tiež záleží na tom čo sa očakáva od mladých. Niektorí chovatelia dajú k sebe dve DH sunglow a z ich potomstva si nechajú Sunglowy a neskôr sa snažia "objaviť" toho Supersunglowa, ktorý má nesporné výhody oproti klasickému Sunglowovi pri párení s hociakým ďalším veľhadom.

Celé rozhodnutie je na tebe.

To je naprosto jednoduchý, DH znamená doubleheterozygot neboli jde o zvíře, které nemá zbarvení sunglow, ale jen salmon, je to takový meziprodukt, něco jako třeba křížením albino x anery získáte DH albino/anery (DH snow), který je zbarven jako normální hroznýš, ale nese si jedinečné geny na albino i na anery a dalším křížením těchto DH může vzniknout snow, který je mnohonásobně dražší. Ovšem v tomto příkladě je ten rozdíl cen ještě větší protože jde o dvě recesivní vlastnosti a pravděpodobnost vzniku je jen 1/16, kdežto u kombinace albino a salmona kombinujete jednu recesivní a jednu kodominantní vlastnost a pravděpodobnost vzniku je 3/16.
Mimochodem pokud zkřížíte DH sunglow x albino sharp vychází vám 1/4 sunglow, 1/4 albino sharp, 1/4 DH sunglow a 1/4 100% hetero albino. Což mi přijde výhodnější než křížení dvou DH sunglow, kde vzniká kromě 3/16 sunglow (33% possible super sunglow) a 1/16 albino spousta nejasných mutací - např. 5/16 normálně zbarvených (88% possible hetero albino) a 7/16 salmon (57% possible DH sunglow, 14% possible supersalmon - ten ovšem není DH sunglow).

To teoretické rozdelenie je správne a teoreticky s ním súhlasím.
V praxi sa ale hypo gén a albino gén neroznášajú na mladé rovnomerne. Nemusí vzniknúť žiaden Sunglow alebo žiadne albino... Takisto môžu byť všetky Sunglowy super... Väčšinou ale vznikne všetko čo by malo, len s tými het. albinami je to ťažšie.