Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem svlékání hadů

Ahoj, chci se zeptat, jak dlouho asi takové svlékání trvá a jestli po tuto dobu nemám na hada vůbec šahat nebo ho něják obtěžovat. Jako myslím jestli je to vícedenní záležitost třeba tak jestli je špatné si ho brát něják do rukou...díky

Celý proces i s přípravou na svlékání trvá přibližně 7 až 10 dní, samotné svlékání je pak otázkou několika málo minut. Celé to začíná jakýmsi zmatněním a ztmavnutím nebo zešednutím zbarvení hada, nejlépe je tato počáteční fáze pozorovatelná na očích zvířete, která se zabarví do mléčně bílé, našedlé až namodralé barvy. Toto se nazývá zakalení a dochází k němu, protože mezi starou a novou pokožkou se vytvoří vrstvička bělavé tekutiny, která pomáhá odloučení obou vrstev, toto zakalení trvá několik dní, had je v té době podrážděnější neboť velmi špatně vidí. Potom se had postupně odkalí a během několika dní dojde k samotnému svleku. Had natrhne kůži na horním a spodním rtu a postupně ze staré pokožky vylézá a ta se vlastně obrací na ruby. Správná svlečka je v jednom kuse, svlékají se i oči a na čerstvé svlečce lze nalézt u samců i svlek hemipenisů. Po celé období většina hadů neprojevuje zájem o potravu, což se většinou zásadně mění po svleku. V tomto období by měli mít hadi možnost využití vlhčího substrátu a měla by být celkově udržována vyšší vzdušná vlhkost, v případě nízké vlhkosti často zalézají na dlouhé hodiny do misky s vodou. Samozřejmě není v této době nijak vhodné zbytečně s hadem manipulovat, nejen pro jeho větší potřebu klidu, ale je zde i možnost narušení svlékání. V případě špatného svleku je třeba hada, co nejrychleji dosvléct, když ho před tím na nějakou dobu dáme do vlažné vody. Především je důležité, aby nezůstali nesvlečené oči (pozdější komplikace se zrakem) a špička ocasu (mohla by i odumřít).

mám krajtu pestrou a každé svlékání s ní mám problém ...svečka neni celá ,je potrhaná na malé kusy...očím musím vždy pomáhat i když pravidelně rosím a při svlékání je had naložený 2 dny ve vodě...má tam velký topný kámen + žárovku 100w...nevím co může být špatně...můžete poradit? díky