Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jedovatost hadů

Ahoj... dočetl jsem se, že podle postavení zubů u hadů je můžeme určitým způsobem rozdělit a že i obyčejné užovky v sobě mají určité množství jedu...tak bych se chtěl zeptat, jak moc to je nebezpečené a jak je vysoké riziko otravy právě u těchto užovek, o kterých se říká, že jsou vhodné pro začátečníky... a zda-li druh Elaphe guttata guttata může způsobit člověku nějáké problémy po kousnutí...děkuji

Hadi se podle postavení jedových zubů dělí na proteroglyfní (zvětšené jedové zuby jsou v přední části úst, jsou kratší a pevné - nesklápějící se) u korálovcovitých (kobry, korálovci) a vodnáři, solenoglyfní (vpředu, dlouhé, duté, v klidu sklopené) u zmijovitých a zemězmijů, opistoglyfní (v zadní části, krátké, nesklápějící se) u jedovatých užovek a bojg a aglyfní (bez zvětšených zubů) u užovek. Některé aglyfní užovky mají jedovou (Duverneyovu) žlázu, ty jsou jedovaté a jiné ne, ty jsou nejedovaté (např. užovka červená - Elaphe guttata). Takže z kousnutí od guttaty opravdu nemusíš mít strach jde jen o mechanické poškození.