identifikace mne neznámého hmyzu
Zdravím všechny, kdo se dívají na svět otevřenýma očima! Mám na srdci jednu záležitost - na zahradě máme malý březový háječek, posledních pár dní jsem si všimla, že ve večerních hodinách lítá kolem bříz velké množství hmyzu - jsou velcí (větší než čmelák), poměrně hluční (bzučí jak čmeláci), ale nejsou to čmeláci! Působí poměrně nesympaticky, scény z hororu si s nimi moc nezadají. Mohl by mi někdo poradit, o jaký hmyz se jedná? Je nebezpečný pro břízy a pro člověka? Předem dík za případnou odpověď.
Chrousti/chroustci/chroustici?ze by nejak tak?
Chroustci, moc dobré krmení.
S největší pravděpodobností jsou to chrousti. Jsou neškodní jak pro břízy, tak pro člověka
Spíš ti chroustci letní (Amphimallon solstiale), jsou drobnější a o dost běžnější než praví chrousti obecní (Melolontha melolontha) a teď jich je všude kvanta. Neškodní pro člověka jsou samozřejmě také (i pro ty břízy).
Neškodní pro člověka? Potkal jsi ho někdy na kole? Já jo. Zrovna jsem se nadechoval a prošel až na mandle.
A zážitek s pravýma chroustama mám z vody v Itálii kdy jsme zajeli pod strom a naklepali je do raftů. Vyhazovali jsme je plnýma hrstma, bylo jich tam na kýble. Myslím že názor místních lidí o neškodnosti bude poněkud odlišný.
Hugo: Já myslím, že dobře víš, co jsme tou neškodností mysleli, nekoušou, nebodají žihadla atd., ono když se při rychlé jízdě na kole setkáš s čímkoli větším než chrobák, tak to nemusí mít pěkné následky. Co se týká přemnoženého čehokoliv, tak samozřejmě z pozice člověka hospodáře je škůdce vše, čeho je příliš, Matka Příroda má na cyklické změny početnosti některých druhů asi jiný názor, prostě je to přirozené. Na druhou stranu v přirozených člověkem nezničených podmínkách není taková kalamita běžná neboť už v zárodku se najde dost omezujících faktorů, především predátoři, kteří zmíněné větší nabídky toho kterého druhu využijí. Jenže pokud už předtím člověk tyto predátory ve jménu boje proti škůdcům a za větší lány zničil, nemá samozřejmě kdo ty chrousty omezovat. Takže jediný opravdový škůdce na téhle planetě je člověk, včetně mé maličkosti se zvýšeným odběrem energie na domácnost. Už proto bych se neodvážil před Matkou Přírodou cokoliv nebo kohokoliv pasvat do role škodlivého nebo užitečného, vše je dáno jen úhlem pohledu, mnohdy pěkně pokřiveným.
Vím, jasně že vím. Ale pro člověka, který potká 2-3 chrousty do roka je setkání s takovou spoustou chroustů prostě zážitek. Vzpomněl jsem si jak táta vyprávěl, že vyfasovali ve škole pytle a šli na chrousty místo výuky. A co teprve když se někde přemnožila sarančata.
Já tě taky nijak nekárám
Pravého chrousta jsem neviděl alespoň 20 let. Omezení, možná i likvidace, je jedna z mála věcí, která se za éry budování světlých zítřků podařila.
Pomalu se vrací, ale jsou velmi vzácní a nikde jich není moc.
V Polsku za ně nedávno plotili zlotem. Aspoň to ukazovali v debiloskopu
Tak to je fajn, že se vrací, je to krásný brouk a patří k teplým večerům. Poláci se holt mají, tady by člověka spíš za chrousta oplotili, než plotili.
JA si jen dovolim par poznamek :)
Vzhledem k casu, kdy byl tenhle prizpevek paslej si myslim, ze to byli chroustci - jake, tot otazka, preci jen jich je vic.
K chroustum - je jich uz vyrazne vic, dokonce lesaci proti nim uz loni strikali (Breclavsko) a to tam byly vsechny tri nase druhy, vcetne pactoralis, ktery tam byl HOJNY !!, coz je teprve co rici. Ze zajimavych mist, kde byvaji hojni to je treba Usti nad Labem, kam letaji i do centra :), ale jen na svetlo, ve dne jsem ziveho nenasel. V okoli Brna a na jihu jsou casto masove (vcetne hyppocastani).
K te chemizaci s evyjadruji v samostatnem prizpevku.
VH
Vím o čem mluvíte, chrousty znám, nejedná se o chrousty, tento je větší než čmelák, měří kolem 2,5 až 3cmm je celý černý a má křídla joko čmelák ale délky caa-2,5cm.Pozoroval jsem jak usedl na uschlou větev a během 10s vyvrtal sosákem otvůrek do dřeva a ihned odletěl.
Sosákem? Dírku? To asi ne :) Takhle tmavá a ve dřevě žijící je třeba pěkná eusociální včela drvodělka fialová (Xylocopa violacea) - není to ona? Viz přítel Google http://images.google.cz/images?um=1&hl=cs&client=fi refox-a&rls=org.mozilla%3Acs%3Aofficial&q=Xylocopa + violacea&btnG=Hledat+obr%C3%A1zky VH
Chtěl bych se optat, co je tohle za hmyzáka. Byl velkej, nádhernej a foceno to je na Vysočině. Předem dík.
Takové vážky nám létají v létě k jezírku
já bych to viděl na klasickou vážku ploskou(Libellula depressa)
asi sameček
Jojo je to vona, díky . Já jsem vždycky viděl jen ty ultrahubený maličký u rybníka a tuhle jsem viděl snad poprvý v životě.
Jen potvrzuji - je to na 100% ona :) Jiná takhle nevypadá - L. fulva či depressa jsou jiné a Orthetra jsou taky jiná :) VH