Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem druh želvy

Ahoj, mám doma vodní želvičku a nevím co je to za druh. vypadá jako nádherná ale nemá po straně hlavy typické červené pruhy.Prosím poraďte co je to za druh a jestli má jiné nároky na život.děkuju

Mám obavu, že bez fotky to určit nepůjde, v současnosti se dováží několik jiných druhů severoamerických želv, které červené skvrny po stranách nemají, např. Chrysemys scripta scripta (jiný poddruh nádherné), Ch. picta, Pseudemys nelsonii, Graptemys pseudogeographica, G. kohnii aj. Na chov mají obdobné nároky jako želva nádherná.

To už zakázali i picty? Já měl za to, že dovážet se nesmí jen T. s. elegans Jinak občas vídám v menších zverácích dospělý kousky co se jich lidi zbavujou...
Jinak myslíš že elegansky jsou schopný se v našich podmínkách rozmnožit? Dospělý kusy přežijou v pohodě, vím o jedný, která je v rybníčku už 7. rok. Ale nechce se mi věřit, že mladý přežijou naši zimu. Existuje o tom nějaká studie?

Zimy jsou mírnější a mírnější a na j. Morvě v tom absolutně nevidím problém, ono jich přežije třeba jen desetina stejně tak jako se vylíhne sotva destina nebo i míň, protože léto umí být občas přívětivé, ale při určitým množství pářících se dospělců to nemusí být časem až tak zanedbatelné. A hlavně nezapomínejme, že EU jsou i jižní státy Evropy a třeba ve Francii už začínají být nádherňačky problém. Sám jsem tam už před nějakými sedmi lety při pátrání po tamní herpetofauně na obrovskou samici nádherňačky splívající ve velké pohodě v jednom prohřátém potoku narazil.

Já jsem teda zrovna nemyslel ČR, spíše mám na mysli třeba Francie, Španělsko, Itálie atd. Protože jsme na jedné hromadě tak je dovoz zakázaný pro všechny. Jinak jsem přesvědčen o tom, že v příznivých letech (teplotně) a za příznivých okolností(šikovná samička, která si dovede vybrat místo)je pravděpodobné, že ojedinělé snůšky se vylíhnou i u nás. Vejce kladou samice určitě, pouze období kdy je u nás dostatečná teplota na inkubaci, je příliš krátké. Takovéto ojedinělé "úspěchy" ale nemohou v žádném případě alespoň u nás nijak nepříznivě naši faunu ovlivnit.
Četl jsem, že zrovna v té Francii přežívá úplně divoce, malá populace elegansek a množí se. No upřímě řečeno ono není o co stát, jsou to jak známo pěkně nenažraní dravci a asi by jsme měli brzo po žábách, čolcích a jiných mrškách. Já osobně jsem chytil ohromnou samici elegansky na žížalu na Labi. Na Ostré je již dlouho pár jedinců elegansek. Mimo jiné mláďata ze severních populací elegansek, se dají zimovat zrovna tak jako dospělé kusy.