Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Paralizující onemocnění albino guttat

Chci se podělit s ostatními chovateli o detaily nemoci, kterou má moje elaphe guttata albino. Snad vám to k něčemu bude kdybyste se s tím setkali. Jmenuje se to Osteochondrosis nefropatia paraplegia posterior a trpí jí (jak se zdá) pouze albino guttaty. Jedná se o srůsty obratlů, které se na pohled projeví jakoby hrbolatou páteří s vybočenými obratli. Had místo neohýbá. Obvykle to postihuje první 2/3 hada, ale můj to má od kloaky směrem k žaludku. Hada jsem pořídila zcela pohyblivého jako 35cm mládě, nemoc se začala projevovat po několika měsících hrbolatou páteří nad kloakou. Místo bylo zpočátku dlouhé cca 1cm. Dnes je z toho 5cm. Postihuje to i nervy, takže v případě mého hada to znamená, že mu dělá potíže se sám vyprázdnit, nefunguje peristaltika, vznikají zácpy, moč neodchází jak by měla. Had se tímto místem nedokáže ovinout, svaly nefungují. Léčba je následující: 1x týdne podkožní injekce hormonálního léku Dexamethazon (celkem 10x), 2x týdně perorálně vitamín B12, každý den hodinové osvěcování UVB, jemné masáže kvůli peristaltice. To je kůra na následující měsíc a půl až dva, pak uvidíme jestli srůsty postupují nebo se to zastavilo. Had už poškozený zůstane, ale nemusí to postupovat dál. Kdybyste chtěl někdo další informace, dejte vědět (bližší informace o průběhu onemocnění jsou ve vláknu "násilné krmení"). Stejně tak pokud už s tím máte zkušenost. Fotky dodám během pár dnů.

Bohuzel musim zakoncit tohle vlakno celkem smutne, minuly tyden mi hadatko umrelo. Dodneska nevim, jestli to sviceni UVB (kazdy den hodinu) k necemu bylo. Snad ani nema cenu dal resit, jestli jsem ho tim trapila nebo mu pomahala. Stejne tak nevim jestli bylo k necemu podavani vit. B12 a kalcia. U dexamethazonu jsem mela dojem, ze zabral. Minimalne muzu rict, ze od prvni injekce uz ochrnuti nepostupovalo. Jsem za toho hadika rada, ze uz je po vsem. Jeho zivot za moc nestal, tak uz ma klid. Dekuju vsem, kdo mi pomahali, radili a podporovali me.